Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Desfierea??


197 raspunsuri la acest subiect

#191
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 26 ianuarie 2009 - 22:08

Acum poate ca pun si eu sare pe rana, insa nu ma pot abtine si te rog din tot sufletul sa nu te superi.

Ma gindeam ca poate Ioana nu a fost sa fie a ta. Stii ca expresia asta este destul de uzuala in ceea ce priveste adoptiile dar in acelasi timp si adevarata. Cind ceva sau cineva nu e destinat sa fie al tau, poti face tot ce e omeneste posibil, ca tot nu va fi.

Poate ca te-ai agatat mult prea mult de ideea de a avea un copil. Asa sint si eu acum. Imi e teama de ce va fi. Sint cu gindul numai la acel copil pe care poate ca il voi adopta, dar imi e si teama ca poate nu e copilul meu, ca ma va simti o straina si il voi simti un strain.

Toti copiii mai devreme sau ma tirziu zboara din cuib, dar una e sa zboare copilul tau, alta e sa zboare un copil care, desi a stat in casa cu tine, nu a fost niciodata al tau pe deplin, numai tu fiind cea care s-a agatat cu disperare de aceasta himera nascuta din dorinta de a fi mama.

Poate ca vorbesc aiurea, insa sper doar sa nu ma intelegi gresit.



Si......

Citat:
Dar inca nu e cazul, ca o sa mor de alte alea nu de blestematul asta de cancer si nu acum, cel putin asa vreau [:D]


da-mi voie sa te imbratisez pentru cuvintele astea! [pup][pup][pup][pup]













***********************************************************************************






In fiecare zi alaturi de Emma!



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!






Curiosilor [:D]



#192
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 30 ianuarie 2009 - 16:20

[bang][alcool][bang][alcool]
M-a sunat Ioana!!!!!!!!!!!!
de ce credeti?
Sa ma intrebe daca nu am ceva mobila disponibila, ca nu are dulap in dormitor, ca se cearta cu soacra pe aragaz, ca e al ei si a muncit pentru el, ca mama naturala i-a imprumutata 2 oale si acum i le cere inapoi......
Si daca nu pot sa o ajut ca ei sunt saraci si nu au bani sa isi cumpere!

Acuma imaginati-va, ca eu ajut pe toata lumea, am impartit si lucruri si mobila ca lei in nevoie, ce sa fac cu copilu'?

Si il intreb pe sot, care uite ce zice, si sa ziceti si voi daca are sau nu dreptate:
cica daca se marita, cu acte, nu de nunta e vorba, atunci ii face zestre, daca nu , nu!

Ca nu el a pus-o sa plece cum a plecat si sa traiasca asa, cu cineva carenu e in stare sa ii cumpere 2 oale.
Dar mai ales in concubinaj,ilegalista fara nici un drept, ca el asa ceva nu incurajeaza!
Ca pe urma asa se invata.

Si i-am zis Ioanei, sa stie. Acum o oala si o chestie acolo asa putea sa ii dau, ca vorba aia... mi e si mila de ea, dar cand imi aduc aminte de asta vara si de ziua mea.....
Voi ce ziceti?
clar oricum nu ma mai fac bine[alcool]

Intreaba si vei primi un raspuns!

#193
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 30 ianuarie 2009 - 16:32

[bang][alcool][bang][alcool]
M-a sunat Ioana!!!!!!!!!!!!
de ce credeti?
Sa ma intrebe daca nu am ceva mobila disponibila, ca nu are dulap in dormitor, ca se cearta cu soacra pe aragaz, ca e al ei si a muncit pentru el, ca mama naturala i-a imprumutata 2 oale si acum i le cere inapoi......
Si daca nu pot sa o ajut ca ei sunt saraci si nu au bani sa isi cumpere!

Acuma imaginati-va, ca eu ajut pe toata lumea, am impartit si lucruri si mobila sau ce pot celor in nevoie, insa, ce sa fac cu copilu'?

Si il intreb pe sot, care uite ce zice, si sa ziceti si voi daca are sau nu dreptate:
cica daca se marita, cu acte, nu de nunta e vorba, atunci ii face zestre, daca nu , nu!

Ca nu el a pus-o sa plece cum a plecat si sa traiasca asa, cu cineva carenu e in stare sa ii cumpere 2 oale.
Dar mai ales in concubinaj,ilegalista fara nici un drept, ca el asa ceva nu incurajeaza!
Ca pe urma asa se invata.

Si i-am zis Ioanei, sa stie. Acum o oala si o chestie acolo asa putea sa ii dau, ca vorba aia... mi e si mila de ea, dar cand imi aduc aminte de asta vara si de ziua mea.....
Voi ce ziceti?
clar oricum nu ma mai fac bine[alcool]

Intreaba si vei primi un raspuns!

#194
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 30 ianuarie 2009 - 19:40

Lina imi pare rau dar eu nu sunt de acord cu ideea ca "traieste in concubinaj, ilegalista". Eu nu cred ca e ilegal in a trai cu cineva fara a fi casatoriti. Si mie cum sa zic, certificatul de casatorie pentru mine e o hartie si atat. Nu are valoare. Am stat 4 ani cu actualul sot inainte de a ne casatori. Casatoria nu a schimbat absolut nimic. Imi aduci aminte de mama mea (pe care o iubesc mult, si care, de altfel, m-a crescut si educat cum a stiut ea mai bine, cu dragoste in mod sigur). Mama mea, cand eu aveam 19 ani era total impotriva sa dorm la prietenul meu de atunci. Eu n-am priceput niciodata chestia asta si am ignorat-o pur si simplu. Mie nu mi se pare normal sa-ti zica parintii cu cine sa te culci cand esti major.

Misha [flo] nici cu tine nu sunt de acord. Daca un copil ajunge la tine atunci asa trebuie sa fie, sa fie copilul tau. Daca nu era, nu il luai sau nu il pastrai (in cazul in care a ajuns "din intamplare" la tine - stiu eu un caz). Copilul pe care il cresti e copilul tau. Si cand "zboara", chiar cand se indeparteaza ... pentru ca a crescut ... simti ce simte orice mama ....

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

#195
cons

cons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 31 ianuarie 2009 - 15:20

Viata acesta este tare sucita si niciodata nu stim ce ne ofera, doar putem anticipa cursul evenimentelor intr-o anumita proportie.....
Of Lina, nu stiu ce ai putea face. Cred ca acum cel mai bine este sa te gandesti la viata ta, sa lupti pentru ea si sa invingi aceasta boala.
Scriam mai demult ca o sa vina un timp pentru Ioana cand o sa apara greutatile si deabea atunci o sa incepa sa pretuiasca viata pe care a avut-o si caruia i-a dat cu piciorul. Ei iata ca a venit acel timp, iar nenoricirea este ca este doar inceputul. Sfatul meu este sa o ajuti, asa cum poti, este totusi fiica ta. Stiu ca este foarte greu sa faci acest lucru, dar cred ca o adevarat mama trece peste toate aceste suferinte si isi ajuta copilul oricat de mult ar fi suferit.
Lina, cere-i ajutor (chiar daca pare nefiresc). Spune-i ca simti nevoia sa stea langa tine, macar un timp (acum la tara nu este de munca). Nu-ti fie rusine sa-i faci aceasta cerere si lasa mandria la oparte. Nu te cunosc personal si nici pe fata ta, dar eu am sperat si mai sper intr-o puternica legatura a voastra. Nu stiu cum se va intampla, dar se va intampla, iaR ACEST LUCRU TREBUIE SA FIE CAT MAI CURAND POSIBIL. Trebuie. Am un sentiment de furie, acum cand ma gandesc la tine, pe viata.....
Te[pup]si iti doresc din suflet multa sanatate.

#196
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 31 ianuarie 2009 - 16:46

E un sfat extrem de greu de dat in aceasta situatie, pentru ca ai de ales intre sotul tau si copil, ceea ce este cumplit. Si nu e vorba de o oala sau mobila, ci de principii, mai mult sau mai putin corecte.

Concubinajul este un lucru acceptat de lege, cu drepturi aproape la fel ca intr-o casatorie deci, din punctul meu de vedere, o hirtie nu implica neaparat un statut social spre care e musai sa accedem toti. Hirtia aceea nu poate inlocui dragostea si intelegerea care constituie baza intr-o relatie de convietuire intre doi oameni. Eu sint casatorita "cu acte in regula" si la ce mi-ar folosi daca nu ne-am intelege, daca nu am comunica, daca nu ne-am iubi? La lucruri poate murdare, de neimaginat care se vor finaliza cu divort. Iar hirtia aceea colorata frumos ar fi plina de lacrimi, regrete si dezamagiri.



Sorana [pup] eu ma refeream la faptul ca atunci cind adopti un copil se spune ca "il simti" ca e al tau. Compara dragostea pe care i-o porti Monicai cu cea simtita fata de oricare alt copil din familie, dintre prieteni fata de care simti ceva mai mult decit "vai ce frumos copil ai". Sint multe lucruri de spus aici si daca ai putin timp, citeste aici. Cam la asta ma refer.

Adoptia inseamna mult mai mult decit a lua un copil abandonat sa-l cresti, sa-l educi si sa-l faci OM. Sint sentimente mult mai profunde, intrebari si temeri in plus fata de cele ale unui parinte natural. Eu nu zic acum ca noi sintem supraoameni, insa e vorba aici de un copil privit din mult mai multe puncte de vedere.

Ca sa o dau nitel pe gluma (ca nu ma pot abtine [:D]) cum as putea sa spun eu : io te-am facut, io te omor? [:D] Acu' nu lua mot-a-mot ce am zis [:D]

Tu, cit ai fost insarcinata cu Monica v-ati creat o legatura invizibila, legatura pe care noi o cautam. De fapt aici cred ca e esenta a ceea ce am spus (ca nu a fost sa fie copilul tau)













****************************************************************






In fiecare zi alaturi de Emma!



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

Cu terapie MIHAITA POATE FI UN COPIL NORMAL-AJUTATI-L!!!






Curiosilor [:D]



#197
Mmmaria

Mmmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 02 februarie 2009 - 16:07

Lina:
Stii, de fiecare data cand ne scrii ceva despre Ioana si pui cate o intrebare, ma intreb si eu: ce as face daca mi s-ar intampla si mie la fel, cu copilul meu? (Bine, cred ca multe dintre cele de pe aici ne punem aceeasi intrebare..)
Am facut-o de la primul tau post la subiectul asta si inca o mai fac. Si nu stiu ce as putea sa iti raspun acum, la problema asta cu “zestrea”.
Cand am citit ultimul tau mesaj m-am revoltat: am crezut ca Ioana este mult prea mandra ca sa iti ceara fie si un capat de atza. Plus ca m-as fi asteptat sa te sune sa te intrebe cum iti mai este (bine, eu cred ca inca nu are “poza completa” a situatiei , si asta fiindca (in primul rand) sunt sigura ca i-ai dat impresia ca nu este prea serios si fiindca (in al doilea rand) nici ea nu a aprofundat prea mult informatia de la tine).
Dar iarasi m-am gandit ca poate te-a sunat “impinsa” de la spate, ca n-a avut ce face si a fost sub presiunea soacrei si a mai stiu eu cui.
Apoi mi-am pus intrebarea obisnuita, “eu ce as face” ? Si am ajuns la concluzia ca i-as “trimite dulapul”.
Problema insa este ca, odata trimis, vor mai urma multe. Dulapuri, oale si alte cele. Exact cum spune sotul tau.
Stiu si ce a vrut sa spuna sotul tau cu certificatul de casatorie...dar nu cred ca problemele majore se vor rezolva cu el.
Eu zic ca, odata cu dulapul si cu oalele, ar trebui sa reglementezi si alte lucruri despre care vorbeai la inceputul bolii tale.
Acte. Acte care sa reglementeze situatia ei (casatorita sau nu) prezenta si viitoare in relatia cu voi.
Sunt sigura ca rezolvarea acestora ti-ar face bine si tie.

Cat despre ea.... cred ca este destul de nefericita, nu pentru ca traieste acolo si asa, ci pentru ca nu are radacini in nici o parte. Ioana a cunoscut si a trait in doua lumi diferite. Si nu va apartine niciuneia, niciodata.
Tu, Lina, ai intotdeauna o lupta sau mai multe de dus, uite chiar si acum.
Dar tu esti un copac, ea este doar o frunza desprinsa.

Aproape imi vine sa



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -