Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

SF. ANTON -OCROTITORUL COPIILOR


77 raspunsuri la acest subiect

#21
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 02 august 2006 - 14:07

quote:
Originally posted by Jocelyn


irina aici nu am discutat de obiceiuri religioase ale nu stiu carei credinte ci de ceea ce spune Isus prin Scriptura. Daca nici pe Biblie nu ne putem baza discutiile de natura teologica, atunci pe ce?



If you don't stand for something, you'll fall for anything.




Cum am mai zis ,cu Biblia poti sa justifici foarte multe doctrine contradictorii(cine cunoaste cat de cat varietatea doctrinara a sectelor neoprotestante stie despre ce vorbesc).In ortodoxie ne bazam pe interpretarea Scripturii pe care a dat-o Duhul Sfant Bisericii.Si din aceasta interpretare data de Duhul Sfant reiese ca sufletul e nemuritor si Sfintii sunt vii.Asa cum si Hristos a fost viu cu sufletul,desi trupul era mort pe cruce.Asa credem noi,oare de ce sa avem a mia oara discutia asta?Mirela a intrebat de mijlocirea pe care o poate face Sf. Anton,in concluzie ea crede in mijlocirea sfintilor,asa ca a spune ca sfintii nu pot mijloci,etc. e off-topic si nu priveste subiectul de fatza.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#22
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 02 august 2006 - 14:35

Atunci pe ce baza se face interpretarea faptului ca sufletul e nemuritor? (cand toate celelalte versete pe care le-am dat indica contrariul, chiar fara nici o explicatie pe langa.) Voi credeti ca oamenii au acest atribut pe care numai Dumnezeu il are si nicaieri in Biblie nu e asociat termenul de suflet cu "nemuritor".

Sa ataci stiu ca te pricepi, desi as prefera sa raspunzi cu texte biblice in loc de alte "argumente". Sunt o multime de texte clare care se explica pe ele insele, chiar nu au nevoie de interpretare.

Bun, cand o sa ne recomande Isus sa ne rugam altora pentru problemele noastre, asa am sa fac. Pana atunci prefer sa cred textul care spune ca "exista un singur mijlocitor intre om si Dumnezeu, Omul Isus Hristos." 1 Timotei 2:5 si singurul care iarta pacatele 1Ioan 2:1.

p.s. Da, versetele separate din Biblie pot primi multe interpretari dar atunci cand iei Biblia ca intreg si studiezi un anumit lucru de la un capat la altul, tinand cont si de aspectele culturale, lingvistice etc ai o imagine de ansamblu si nu mai esti in pericol de a face interpretari gresite decat daca asta iti propui.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.


#23
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 02 august 2006 - 14:51

quote:
Originally posted by Jocelyn


Sa ataci stiu ca te pricepi, desi as prefera sa raspunzi cu texte biblice in loc de alte "argumente".



Jocelyn,daca esti interesata de dogmatica ortodoxa sunt o gramada de materiale pe net foarte bine argumentate.Eu nu mai vreau sa ,,raspund,, nimic,fiecare crede ce doreste si procedeaza in consecinta,sunt satula de polemici ca de mere padurete.[bonjovi]

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#24
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 02 august 2006 - 17:11

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by JocelynSa ataci stiu ca te pricepi, desi as prefera sa raspunzi cu texte biblice in loc de alte "argumente".
Jocelyn,daca esti interesata de dogmatica ortodoxa sunt o gramada de materiale pe net foarte bine argumentate.Eu nu mai vreau sa ,,raspund,, nimic,fiecare crede ce doreste si procedeaza in consecinta,sunt satula de polemici ca de mere padurete.[bonjovi]Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)"Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Irina - nu vreau sa starnesc polemici. De ce trebuie sa existe atatea si atatea idei, si toate sustinute de: "asa spune dogmatica ortodoxa" sau "asa sustine dogmatica evanghelista, baptista, catolica, adventista, penticostala, etc etc etc". De ce trebuie sa fie ptr aceiasi religie, adica acelasi Dumnezeu, atatea idei contradictorii.Joselyn a demonstrat cu Biblia crezul ei. Si gasesc ca oricine poate scrie o carte si sa spuna ca dupa acea carte trebuie sa ne luam, ca in ea e Adevarul. Dar oare asa e? De ce a mai fst lasata Scriptura?Iar apropo de sfinti si rugaciuni la sfinti, parerea mea personala este ca la inceputuri, cnd crestinismul a fst introdus in Imperiul Roman - politeist, singura sansa ca acesta sa fie acceptat de mase, era sa se plieze la felul lor de a gandi. Si uite cum multimea de zei a fst inlocuita cu armata de sfinti.Nu spun nimic de rau la adresa sfintilor - dar cred ca ei au fst sfinti ptr ei. Putem sa luam ca exemplu viata lor, si in felul acesta ei ne pot ajuta. Dar de aici si pana la a le cere ajutorul.... Si cine hotaraste ca un om dupa ce a trecut in nefiinta e sfint? Nu tot oamenii? Cum e cu cazul IOanei d'Arc - intai au ars-o pe rug si au tratat-o de nebuna, iar acum au facut-o sfanta. Si noi sa ne rugam la ea? Mie una mi se pare ciudat.Daca voi credeti ca rugandu-va la altcineva decat la Dumnezeu va va ajuta, sunteti liberi sa o faceti. Dumnezeu a lasat liberul arbitru. Dar nu va lasati amagite ca la Judecata de Apoi cnd veti fi intrebate cu Scriptura in fata, de unde ati scos-o, argumentul cu dogmatica ortodoxa va va ajuta f mult. Ca tot un om a facut-o si pe aia.Si ca sa nu las dubii - sunt botezata ortodox, maritata ortodox, copilul e botezat ortodox, insa imi rezerv dreptul sa gandesc si sa nu iau totul din dogmatica.[fuga][cit]Lumy- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] (11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.


#25
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 august 2006 - 20:57

Jocelyn, multumesc pentru raspunsul detaliat.
M-a socat, dar am inteles de ce nu ne intelegem.
Intre ce cred eu si ce crezi tu e o diferenta ca de la cer la pamant, pur si simplu, e altceva.
Tu nu crezi ca Iisus cand a murit a fost viu sufleteste?
Nu crezi ca Iisus a inviat din morti, cu moartea pe moarte calcand, eliberandu-i pe cei drepti din hades-ul despre care vorbesti?
Care e pentru tine semnificatia Invierii?

#26
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 august 2006 - 21:10

Din Biblie, Noul Testament, epistola a IIa a Sf Apostol Petru:

Petru II, cap 1:
----------
12. Drept aceea, va voi aminti pururea de acestea, cu toate ca le stiti si sunteti intariti intru adevarul in care stati.
13. Socotesc, dar, ca este drept, cata vreme sunt in acest cort, sa va tin treji, prin aducerea aminte,
14. Fiindca stiu ca degraba voi lepada cortul acesta, precum mi-a aratat Domnul nostru Iisus Hristos.
15. Dar ma voi sili ca, si dupa plecarea mea, sa va amintiti necontenit de acestea,
-------------

Daca Sf Petru a devenit inconstient dupa moarte cum ne va aminti pururrea, si cum se va sili dupa maoartea sa?

#27
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 august 2006 - 21:18

Din aceeasi epistola, Cap I:
-----
-----------
20. Aceasta stiind mai dinainte ca nici o proorocie a Scripturii nu se talcuieste dupa socotinaa fiecaruia;
21. Pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut din voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant.
-----------

#28
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 03 august 2006 - 01:45

quote:
Originally posted by Jocelyn

Biblia respinge teoria ca duhul omului sau suflarea, merge in sus la moarte si ca suflarea animalului merge in jos. Ei au aceeasi suflare si mor la fel.



Ba io zic ca tocmai aceasta suflare ne face mai altfel decat animalele? Nu?[:0]

"Sufletele dreptilor sunt in mana lui Dumnezeu" (Int. Sol. 3,1 s.cl.) si nicidecum in neant."In ochii celor fara de minte, dreptii sunt morti cu desavarsire si iesirea lor din lume li se pare mare nenorocire si plecarea lor dintre noi, un prapad, dar ei sunt in pace."

"Au nu stiti ca sfintii vor judeca lumea?"(ICor. 6,3)

E plina Biblia de asemenea marturii, nu stiai?

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#29
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 03 august 2006 - 04:14

quote:
Originally posted by bagoiu
"Au nu stiti ca sfintii vor judeca lumea?"(ICor. 6,3)
Eu chestia asta o vad asa: la a 2a venire a Fiului pe pamant, vom invia cu totii, sfintii o data cu noi, si ei ne vor judeca impreuna cu Tatal si Fiul. De ce? Pai ptr ca vor demonstra ca se putea trai si in curatie - asa cum ei au facut-o. Nu vom putea spune: Fiul a putut ptr ca era Fiul. Ei au fst oameni ca si noi. In fata curatiei lor, pacatele noastre vor iesi cu mult mai mult in evidenta.Eu asta asa o vad. Daca voi o vedeti altfeeel....NU stiu... atunci pe Lazar cum l-a inviat? Nu era mort? Sufletul lui nu era pe lumea ailalta?Adica el era la Dumnezeu, si a fst chemat pe pamant?Iar cnd Isus a murit pe cruce, a fst in morti, si apoi cu moartea pe moarte calcand a inviat! A fst si este marturia ca si noi vom invia.Dar nu acum - ci cnd El va veni! NU stiu - e complicat.Cert e ca eu una nu ma rog la altii decat la Dumnezeu. De ce sa o fac? Eu una simt ca Isus e prietenul meu, lui ii spun tot, si cred ca EL ma ajuta! Pai daca cred asta, de ce sa rog pe altul sa ma ajute?Asta si chestia cu pupatul icoanelor nu le voi intelege in veci![cit]Lumy- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] (11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.


#30
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 03 august 2006 - 07:35

Pana la Invierea lui Iisus, sufletul niciunui om nu era la Dumnezeu, deci nici al lui Lazar.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -