Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

SF. ANTON -OCROTITORUL COPIILOR


77 raspunsuri la acest subiect

#11
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 august 2006 - 00:56

La nunta din Caana, Maica Domnului L-a instiintat de problemele gazdelor, ca li s-a terminat vinul. Initial, El a spus ca nu e problema Lui. Dar mama lui le-a spus celorlalti sa faca tot ce le spune El. El, pentru a-i face pe plac mamei Sale, a schimbat apa in vin. Deci...

#12
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 02 august 2006 - 11:01

Adica Dumnezeu nu prea ar vrea sa ne ajute in cutare sau cutare problema dar cand te rogi la un sfant (mort) si el mijloceste pentru tine (cum oare?) Dumnezeu se hotaraste sa te ajute?



If you don't stand for something, you'll fall for anything.


#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 02 august 2006 - 12:06

quote:
Originally posted by Jocelyn

Adica Dumnezeu nu prea ar vrea sa ne ajute in cutare sau cutare problema dar cand te rogi la un sfant (mort) si el mijloceste pentru tine (cum oare?) Dumnezeu se hotaraste sa te ajute?



If you don't stand for something, you'll fall for anything.




Noi nu credem in moarte,noi credem in Viata.Cei morti in Hristos(trupeste) sunt vii sufleteste si fac parte din Biserica Biruitoare din ceruri.Si ne ajuta pe noi,cei din Biserica luptatoare(aflata in lumea aceasta) cu rugaciunile lor.Si in Scriptura Hristos a zis:Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morti, ci a celor vii.Asta credem noi si de aceea cerem mijlocirea Sfintilor.Si marturisesc personal ca Dumnezeu a facut minuni in viata mea pentru rugaciunile Sfintilor Sai,si am auzit de la frati si surori despre minuni facute cu mijlocirea Maicii Domnului si a Sfintilor.

Mirela,in primul rand mergi sa te spovedesti,sa te impartasesti(chiar ai o ocazie buna pentru asta acum,fiind postul Maicii Domnului) si cere duhovnicului sa-ti dea o indrumare pentru dorinta ta.Stiu ca mult ajuta rugaciunile Sfintilor parinti Ioachim si Ana pentru dobandirea de copii,fiindca si ei au primit-o pe Maica Domnului dupa multa rugaciune.

Dar sa stii ca faptul ca ne incredem in Dumnezeu nu inseamna ca toate dorintele noastre vor deveni realitate,caci Dumnezeu ne da doar ce ne este de folos,nu tot ce vrem noi.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#14
esty

esty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 02 august 2006 - 12:21

http://lazargog.feed...l.net/index.htm
fetelor dragi nu am nimic cu nimeni dar vreau sa va ajut,nicaieri in biblie nu veti gasi scris ca trebuie sa ne rugam la anton sau la maria sau la stiu eu ce sfintii care nu mai sunt printre noi demult.sa stiti ca ei nu mai pot face nmic ptr noi.si singura carte demna de incredere este biblia.nu va lasati amagite de tot felul de carti cu rugaciuni ,dumnezeu vrea o rugaciune facuta dintr`o inima sincera ci curata si predata cu totul lui dumnezeu.deschideti deci linkul de mai sus si cautati la :cand va rugati sa ziceti si aveti acolo mai multe explicatii ptr a face o rugaciune care sa fie ascultata de dumnezeu.fetelor va doresc numai bine si fie ca totdeauna rugaciunile voastre sa fie ascultate.

timmmy

#15
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 02 august 2006 - 12:37

Mai bine deschidem subiect separat despre viata si moarte si despre nemurirea sufletului. Ce inseamna sa fii "viu sufleteste"? Isus cand a murit a fost viu sufleteste? Invierea se va petrece in trup? Sfintii vor fi in cer in trup sau in spirit? Nu e destul de clara Apocalipsa? Toti cei inviati vor fi inviati in trup si luati la cer. Pai ce necesitate are invierea daca cei morti in Hristos sunt deja cu El?

Omul cand moare, e dus, nu mai stie nimic. Daca a murit in Hristos va fi trezit la prima inviere de catre Isus. Daca omul ar fi trait chiar si dupa moarte ce rost avea sa-l invieze Dumnezeu pe Moise si sa-l ia la cer daca tot l-avea cu El? Ce rost avea sa-l ia pe Ilie, pe Enoh? Nu e nici un sens.

Niciodata Biblia nu declara ca oamenii merg la cer cand mor. Dar Scripturile declara ca toti oamenii cand mor merg in sheol sau hades (locuinta mortilor sau mormantul).
A. Mortii merg la moarte (locuinta mortilor) unde se intalnesc toti oamenii. - Iov 30,23
B. Aceasta locuinta este mormantul (sheol). Iov 17,13
Aici in mormant viermii distrug trupul (Iov 19,26) si carnea se intoarce in tarana din care a fost facuta.
C. Acest mormant este "hades" al Noului Testament.
1Corinteni 15,55 - Moartea si mormantul sunt sinonime cu hades din Noul Testament.
D. "Hades" este tradus "iad", insemnand mormant.
E. Spiritul (suflarea de viata) se intoarce la Dumnezeu cand omul moare. Toti mergem in mormant cand murim si stam inconstienti pana in ziua invierii.

Posesorul nemurii este numai Dumnezeu asa cum scrie Biblia.
Cuvantul "nemuritor" se gaseste doar o singura data in toata Biblia si se refera numai la Dumnezeu.1Timotei 1,17 - Cuvantul "nemurire" este folosit de 5 ori in Scripturi, dar niciodata nu se arata ca noi avem nemurirea in aceasta lume prezenta. De fapt, Biblia declara ca nemurirea va fi data de Dumnezeu, Cel Nemuritor, poporului Sau la invierea celor morti, atunci cand Hristos revine pe nori.

In Biblie exista 1700 de referinte din Scripturile originale, Ebraica si Greaca, la cuvintele "suflet" si "spirit" (duh) cum sunt traduse in romaneste. Niciodata in toate aceste referinte nu exista nici o sugestie ca sufletul nu moare niciodata, sau ca e nemuritor, indestructibil sau vesnic. Nici cei morti nu sunt reprezentati ca fiind capabili de o existenta constienta in afara corpului.

Biblia declara ca trupul omului la moarte se descompune si iarasi devine tarana.
A. Corpul se transforma iarasi in tarana.
Geneza 3,19 - Dupa cum corpul se reintoarce in pamant si devine tarana, la fel suflarea de viata, odata insuflata de Dumnezeu in narile omului, este retrasa. Dumnezeu retrage viata pe care a dat-o omului si omul moare.
B. Spiritul (suflarea de viata) se reintoarce la Dumnezeu.
Ecclesiastul 2,7; Ecclesiastul 3,19 - Suflarea omului si a animalelor este asemanatoare. Creatiunea a adus suflarea si corpul impreuna.Un suflet viu a venit la existenta. Moartea inverseaza procesul creativ si separa corpul de suflet. Omul si animalul mor la fel. Dumnezeu Isi ia inapoi suflarea de viata. Biblia respinge teoria ca duhul omului sau suflarea, merge in sus la moarte si ca suflarea animalului merge in jos. Ei au aceeasi suflare si mor la fel.

Cand moare omul nu mai este constient si nici nu mai traieste in alta parte.
(Psalmul 146,4 - "In ziua aceea vor pieri toate gandurile lor" - Biblia Ortodoxa, Bucuresti 1968).
Cat de simplu si clar explica Dumnezeu conditia omului in moarte. Cand omul moare, creierul se deterioreaza. Gandirea este imposibila dupa moarte.
Ecclesiastul 9,5 - In moarte omul este inconstient. El este in somnul mortii si nu stie absolut nimic.
C. Sentimentele lor pier.
Conform Bibliei, oamenii morti nu iubesc, nu urasc, nu au invidie. Emotiile lor nu mai exista. Moartea intoarce pe om la o stare de dezintegrare in tarana pamantului


Pot cei morti sa comunice cu cei vii?
Iov 14,21 - Cei morti nu sunt in cer si nu se uita la noi cu bucurie sau cum tristete. Conditiile noastre de aici nu-i preocupa, caci ei sunt intr-un somn inconstient.
B. Cei morti nu au nici o parte in tot ce se intampla pe pamant.
Ecclesiastul 9:5,6 - Cand corpurile omenesti s-au transformat in tarana si suflarea de viata s-a intors la Dumnezeu care a dat-o, nu este nici o sansa pentru cei morti sa se intoarca si sa comunice cu cei vii. Ei nu stiu nimic si nu spun nimic. Sunt inconstienti si dorm pana in mareata zi a invierii. Ei nu sunt in cer si nici in iad.

Dumnezeu a interzis comunicarea cu mortii. Oricat ne-ar placea noua sa credem ca cei dragi sunt in cer si ne vegheaza sau mai stiu eu ce, nu exista nici un suport biblic pentru asa ceva. E mai placut sa crezi ca sfintii sunt in cer si ca cei dragi au ajuns deja acolo dar acest lucru nu este adevarat si ajungem si noi sa credem minciuna pe care Diavolul a spus-o Evei: "Hotarat ca nu veti muri"... au murit cumva in acel moment? Nu, nu au murit atunci dar au pierdut nemurirea pe care le-o putea da numai Dumnezeu. Nici o fiinta pacatoasa nu e nemuritoare. Acesta va fi darul lui Dumnezeu pentru cei sfinti pe care il va da atunci cand va reveni si in nici un caz atunci cand omul moare.
Imi pare rau ca m-am lungit atat. Mi se pare ca atata lume e dusa in eroare de aceasta nemurire si necitind Biblia nici nu ai cum sa stii ca acest lucru il contrazice pe Dumnezeu.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.


#16
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 02 august 2006 - 12:48

quote:
Originally posted by Jocelyn

Adica Dumnezeu nu prea ar vrea sa ne ajute in cutare sau cutare problema dar cand te rogi la un sfant (mort) si el mijloceste pentru tine (cum oare?) Dumnezeu se hotaraste sa te ajute?



If you don't stand for something, you'll fall for anything.






Asta ai inteles tu?

Crinuta si [bonjovi] Rayan




#17
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 02 august 2006 - 12:48

Jocelyn,Esty,voi aveti credinta voastra si noi o avem pe a noastra.Eu,si alte fete de aici, ne rugam lui Dumnezeu si credem ca Sfintii sunt vii si mijlocesc pentru noi.Voi credeti altfel.Fiecare sa faca dupa cum crede,discutiile in contradictoriu nu duc nicaieri.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#18
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 02 august 2006 - 13:11

crinuta, din ce a zis casandra, asta reiese.

irina aici nu am discutat de obiceiuri religioase ale nu stiu carei credinte ci de ceea ce spune Isus prin Scriptura. Daca nici pe Biblie nu ne putem baza discutiile de natura teologica, atunci pe ce?



If you don't stand for something, you'll fall for anything.


#19
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 02 august 2006 - 13:30

quote:
Originally posted by Jocelyn

crinuta, din ce a zis casandra, asta reiese.

irina aici nu am discutat de obiceiuri religioase ale nu stiu carei credinte ci de ceea ce spune Isus prin Scriptura. Daca nici pe Biblie nu ne putem baza discutiile de natura teologica, atunci pe ce?



If you don't stand for something, you'll fall for anything.






Jocelyn, ma refeream la explicatia mea din care nu reiese asa ceva, din contra.

Multi ( cei apartinand altori religii) cred si sustin ferm ca noi, crestinii ne inchinam idolilor, ca avem 3 Dumnezei, ca adoram altii, deci, in ochii lor asta e erezie pura. Nimic mai fals!
Exista un singurt Dumnezeu, ne rugam doar Lui, doar EL ne poate ajuta.
Am explicat inainte cum ne ajuta Sfintii, dar acum va trebui sa caut in Bibilie ( Noul Testament, caci dupa acesta ne ghidam de candcu venirea lui Iisus) sa iti arat ca sufletul este nemuritor, deci cand murim, da, trupul se intoarce in tarana, caci de acolo suntem, dar sufletul este nemuritor.
Stii ca existq carti care confirma aceste lucruri?
Bineinteles ca Biblia este cartea de capatai, dar nu e singura.
Intre timp au trai si murit ( doar cu trupul) sute de Sfinti, si s-au scris sute de carti.
Nu stiu cum e la Ortodcsi, dar la Catolici pana este recunoscut un Sfant, trec zeci de ani,in care este analizat tot, tocmai pentru a se asigura ca de veridicitatea afirmatiilor.
Iti dai seama ce deprimant ar fi sa iti pierzi constiinta dupa ce mori?????????

Sufletul este nemuritor, iar dupa moarte are loc Judecata particulara, are loc prima intalnire cu Dumnezeu. Au fost atatea marturii a celor care au trecut prin moarte clinica si s-au reintors, deoarece nu si-au terminat misiunea lor pe pamant.

Crinuta si [bonjovi] Rayan




#20
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 02 august 2006 - 13:47

Crinuta draga, eu imi bazez credinta doar pe scrierile Biblice. Si alte carti pot fi bune, folositoare (ma refer in sens strict religios, nu vb aici de alt gen literar) dar daca intr-un fel sau altul contrazic Biblia pentru mine sunt nule.

Deprimant sau nu, asta scrie Biblia daca citesti versetele pe care le-am pus :)) Chiar nu vreau sa supar pe nimeni dar la judecata eu nu cred ca Dumnezeu ne va intreba ce alte carti am mai citit ci daca am crezut si am implinit ceea ce ne invata prin Cuvantul Lui.

La ce crezi ca mai folosesc cele doua invieri care vor avea loc daca oamenii dupa ce mor sunt deja trimisi in rai sau in iad?

Cand Dumnezeu a creat pe om, Biblia spune ca l-a facut din tarana+suflare de viata si astfel omul a devenit un suflet viu. Deci un suflet viu are acele doua componente, reiese clar din Geneza. In momentul in care omul moare, suflarea de viata o ia Dumnezeu, trupul merge in mormant si omul nu mai este un suflet viu si nu mai exista constienta.

Suflarea de viata e, ca sa zic asa, puterea vietii pe care Dumnezeu o pune intr-o fiinta vie. Daca o retrage, omul moare si ramane inconstient pana cand Dumnezeu va invia oamenii pentru judecata.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -