Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

POSTUL SF. MARIA


48 raspunsuri la acest subiect

#21
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 07 august 2006 - 18:09

Aaaaa, era sa uit. O intrebare: am gasit in portmoneu Braul Maicii Domnului. Pot citi rugaciunea si sa ma rog pt bebe? Este mai usor de citi si mai "micut" si imi fac timp si la serviciu atunci cand nu am asa de multa treaba.

catalina

#22
chivutamonica

chivutamonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 08 august 2006 - 01:14

draga CATTY,
eu sunt alaturi de tine cu gindul chiar daca ai o problema delicata poti trece de ea cu o rugaciune care intotdeauna este binecuvintata si primita la D-zeu.Atunci simti moralul mult mai ridicat si primesti mult mai multa putere data de la D-zeu.
toti trecem prin necazuri si bucurii asa cum stim cu toti ca viata nu este asa de roz cum altii si-o inchipuie.Suntem bogati si saraci si sa nu crezi ca sunt diferente de probleme ,toti trecem prin apa si foc.
Eu, iti doresc sa ai putere si sa citesti rugaciuni si D-zeu sa te ajute in orice necaz.
[pup] dulce Moni


chivuta

#23
chivutamonica

chivutamonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 08 august 2006 - 01:27

Fetelor dragi :uite o rugaciune postata de AURICASS
si poate ar fi bine sa ne rugam asa cum a scris ea .Buna seara fetelor.
O prietena foarte buna mi-a dat o rugaciune care, se spune, este foarte puternica si ne ajuta in special sa ne indeplinim visul de a deveni mamici. Sper din tot sufletul sa va ajute. La mine au inceput sa se simta efectul tamaduitor.
Se citeste in fiecare marti, timp de 9 saptamani, aprinzand o lumanare sfintita.
" Sfanta Marta ma indrept plina de incredere catre tine cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei asculta in necazul meu si ma vei sprijini cand imi este greu.
Spre a-ti arata recunostinta mea iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.
Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in tristete si durerile mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand ai oferit adapost Mantuitorului lumii, in casa ta din Betania, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (......)/ se spune dorinta.
Te implor ajutorarea celor aflati in suferinta infrange orice necazuri si greutati precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.
Tatal nostru. Bucura-te Marie. Slava Tatalui.
De 3 ori:
" Sfanta Marie roaga-te pentru noi."
Bucura-te Marie, cea plina de har, Domnul este cu tine; binecuvantata esti intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.
Sfanta Marie, maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii acum si in easul mortii noastre. Amin.

ar fi bine sa ne rugam , asa cum zice si ea.

chivuta

#24
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 08 august 2006 - 10:15

quote:
Originally posted by catty

Aaaaa, era sa uit. O intrebare: am gasit in portmoneu Braul Maicii Domnului. Pot citi rugaciunea si sa ma rog pt bebe? Este mai usor de citi si mai "micut" si imi fac timp si la serviciu atunci cand nu am asa de multa treaba.

catalina



Braul Maicii Domnului nu e o rugaciune acceptata de Biserica.Insa referitor la braul Maicii Domnului(nu rugaciunea,ci chiar braul Ei),eu am primit de la cineva o cordeluta atinsa de braul Maicii Domnului(adusa din Grecia) si m-a ajutat tare mult la nastere,impreuna cu rugaciunile catre Maica Domnului.O prietena a scris la Muntele Athos si a primit prin posta una(n-a costat nimic).O sa caut adresa zilele astea,poate vrea cineva sa primeasca.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#25
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 08 august 2006 - 11:51

Irina. C, ti-as fi fffffffff recunoscatoare daca mi-ai da adresa respectiva. Am nevoie de toata credinta din lume ca sa nu ma las doborata de probleme. Nu stiu ce sa spun in legatura cu Braul Maicii Domnului. Daca nu ar fi acceptata de Biserica, nu s-ar tipari si nu s-ar putea cumparat tot din Biserica, nu crezi?
Chivuta, 2 intrebari: la inceputul Rugaciunii ai scris "Marta", si peste tot apare "Maria". Deci este Marta sau Maria? Este buna o lumanare de la Paste, sau trebuie sa ma duc si sa sfintesc una in Biserica? Daca este buna cea de la Paste, din seara asta incep sa o spun.

catalina

#26
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 08 august 2006 - 14:39

Haideti fetelor ca eu sunt "batrana si senila" si ma prind mai greu [:D]. De abia acum am putut sa citesc toata Rugaciunea, si mai am inca o intrebare:
Chivuta, fii atenta aici: Spunem la sfarsit de 3 ori Tatal Nostru, de 3 ori Bucura-te Marie si de 3 ori Slava Tatalui? (adica o data Tatal Nostru + Bucura-te Marie + Slava Tatalui si le repetam in ordinea asta de 3 ori, nu?)

catalina

#27
Carmen_Marieta

Carmen_Marieta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.506 mesaje

Postat 08 august 2006 - 15:40

fetele ia uitati ce am gasit pe net despre Sfanta Marta(eu stateam putin in dubiu credeam ca e o sfanta a catolicilor... nu dati cu rosii..)

"Sfânta Marta (sec. I)

29 iulie (calendarul latin)



Marta este sora Mariei ºi a lui Lazãr din Betania, localitate situatã la circa trei kilometri de Ierusalim. În casa lor primitoare venea cu plãcere Isus, în perioadele când se afla în Iudeea. Cu ocazia unei astfel de vizite apare pentru prima datã ºi Marta. Evanghelia ne-o aratã ca pe o gospodinã atentã ºi silitoare, preocupatã sã facã o primire vrednicã oaspetelui drag, în timp ce sora ei Maria preferã sã stea liniºtitã ºi sã asculte cuvintele Învãþãtorului. Nu e de mirare deci reproºul pe care Marta îl face la adresa Mariei: "Doamne, nu crezi cã sora mea m-a lãsat singurã cu toate treburile? Spune-i sã mã ajute". Rãspunsul amabil al lui Isus ar putea suna ca o mustrare pentru harnica gospodinã: "Marta, Marta, de multe te îngrijeºti ºi te frãmânþi, dar de trebuinþã este numai un singur lucru; Maria ºi-a ales partea cea mai bunã, care nu se va lua de la dânsa". Nu este, totuºi, o mustrare - comenteazã Sf. Augustin: "Marta, tu ai ales ceva bun; Maria însã a fãcut o alegere mai bunã decât tine". Cu toate acestea, Maria, consideratã chiar de cãtre Sfântul Vasile cel Mare ºi Sfântul Grigore cel Mare drept model evanghelic al sufletelor contemplative, nu pare sã figureze în calendarul liturgic (cfr. 22 iulie), deºi sfinþenia acestei delicate figuri de femeie este în afarã de orice discuþie, deoarece a fost declaratã de însuºi Cristos. În schimb, Marta, nu Maria ºi nici Lazãr, apare în calendarul universal, poate ca o recunoºtinþã pentru îngrijirile atente faþã de persoana Mântuitorului, ºi pentru a fi propusã femeilor creºtine drept model de hãrnicie.



Profesiunea de gospodinã, neînþeleasã ºi adesea desconsideratã, este rãscumpãratã de aceastã sfântã, cu numele Marta, care de fapt înseamnã "doamnã, stãpânã" - Marta reapare în Evanghelie cu prilejul episodului dramatic al învierii lui Lazãr, când, în mod indirect, ea cere un miracol prin simpla ºi splendida mãrturisire de credinþã în atotputernicia Mântuitorului, în învierea morþilor ºi în dumnezeirea lui Cristos. Este prezentã ºi la banchetul la care participa însuºi Lazãr, fratele readus la viaþã de Isus; ºi aici se dovedeºte gospodina care are grijã de toate. Lecþia datã de învãþãtorul nu privea, desigur, hãrnicia ei lãudabilã, ci prea marea grijã pentru lucrurile materiale în dauna vieþii interioare.



Despre restul vieþii Sfintei Marta nu avem nici o datã istoric doveditã, deºi povestirile legendare sunt foarte multe. Cei dintâi care au acordat o cinstire liturgicã Sfintei Marta au fost cãlugãrii franciscani, în anul 1262. Ziua de 29 iulie era octava (a opta zi) a sãrbãtorii Sfintei Maria Magdalena, pe atunci consideratã sora Martei.



* * *



În limba aramaicã, cuvântul marta înseamnã "stãpânã", "doamnã"; încã din vechime a devenit ºi nume de persoanã. Marta tradus în limba greacã se spune Despina, iar în limba latinã Domnica, toate exprimând înþelesul cã respectiva persoanã este fiicã, soþie, mamã dintr-o familie domnitoare. Persoanele care poartã aceste nume au prilej de a-ºi aminti mai des cântecul nou al celor rãscumpãraþi de cãtre Miel: "Cu sângele tãu ai rãscumpãrat pentru Dumnezeu oameni din toate triburile, limbile, popoarele ºi naþiunile ºi ai fãcut din ei o împãrãþie pentru Dumnezeul nostru, ºi preoþi, iar ei vor domni pe pâmânt" (Apocalipsa 5, 9-10).




Poze nunta..





De-as avea trei dorinte astea ar fi:

Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.



#28
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 08 august 2006 - 20:57

quote:
Originally posted by catty

Irina. C, ti-as fi fffffffff recunoscatoare daca mi-ai da adresa respectiva. Am nevoie de toata credinta din lume ca sa nu ma las doborata de probleme. Nu stiu ce sa spun in legatura cu Braul Maicii Domnului. Daca nu ar fi acceptata de Biserica, nu s-ar tipari si nu s-ar putea cumparat tot din Biserica, nu crezi?


catalina



scuze,cred ca am confundat cu ,,visul Maicii Domnului,, care e o carticica apocrifa.Am gasit adresa,dar nu stiu cum sa reproduc cu tastatura caracterele grecesti.Ca sa primesti o cordeluta atinsa de Braul Maicii Domnului este de ajuns sa scrii in romaneste o scrisoare in limba romana pe adresa man.Vatopedu din.Sf. Munte.Adresa e :I.M.M. BATO-...(si aici e un cuvant in greceste care nu pot sa-l scriu cu tastatura mea,nu stiu cum sa fac)63086 Karyes,Grecia.

Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#29
chivutamonica

chivutamonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 08 august 2006 - 22:56

CATTY draga si scumpa ,eu am citit rugaciunea care a scris-o Auricass,{o colega de pe forumm} si am zis sa o trec si aici,poti sa citesti si aceasta ca nimic nu face rau,este pentru a ne ruga sa ne ajute sa avem si noi un bb.La intrebare:se repeta in ordine de 3 ori.Imi cer scuze ca raspund acum ,am fost plecata intr-o mica excursie si este o dif. cu 10 ore inainte noastra,adica voi ,asa ca multi [pup]sa nu fi suparata.Este buna orice luminare cumparata din biserica,eu stiu ca atunci cind popa sfinteste biserica toate lucrurile sunt sfintite.Catty draga nu stiu ce prob ai tu dar crede-ma ca in orice necaz rugaciunea si credinta in D-zeu e mare si face minuni,te intareste ,iti ridica moralul si iti da putere de a merge inainte.Te rog din suflet fi tare ,citeste numai cit poti si o sa vezi ca te simti astfel. Sf. fecioara Maria si D-zeu ,nu obliga pe nimeni sa citeasca mult doar numai cit poate si e bine venita orice rugaciune.Aprinde o luminare de la biserica{chiar si cea de la Pasti}si in genunchi sa te rogi,ar fi bine.

Vad ca Carmen a gasit documentatia despre Marta si e foarte bine venita .Iti multumesc Carmen.
[pup]pe toate ,MONI


chivuta

#30
chivutamonica

chivutamonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 08 august 2006 - 23:01

Dragile mele,cum stati cu minacrea de post?
eu,am facut o supica cu toate legumele si ma gindesc sa fac o tocanita de ciuperci.
ce bunatate!
va doresc pofta buna si sanatate,[pup][pup][pupMONI

chivuta


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -