Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul hpv


201 raspunsuri la acest subiect

#1
danaana

danaana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 noiembrie 2004 - 17:51

Buna, In urma unei colposcopii mi s-a descoperit o leziune pe colul uterin, cauzata de virusul hpv.Astfel am facut si acest test, in urma caruia, au rezultat, tulpini ale virusului hpv 16,18,33,35,45,52 etc, sunt cam 13 tulpini. Stiu ca cele mai periculoase sunt hpv 16 si 18 deoarece sunt cancerigene.Mentionez ca testul papanicolau a iesit destul de bine CII.Din momentul in care am descoperit acest virus pur si simplu nu mai am liniste.Pana la urmatorul control care este pe 1 decembrie , va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari: 1.Daca exista, un tratament pentru acest virus? 2.Cat este de grav si ce trebuie sa fac de acum inainte? 3. Cum influenteaza acest virus o posibila sarcina, deoarece doresc f.mult sa am un copil( am 33 de ani si pana acum nu am ramas insarcinata). Cu multumiri, Ana dana

#2
Lulu_N

Lulu_N
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 12:38

Buna Ana, Din pacate si mie mi-au descoperit de curand HPV. La mine s-a manifestat prin aparitia unor condiloame la putin timp dupa ce am pierdut prima sarcina. Se pare ca este un virus destul de grav, purtat de peste 50% din populatie, dar care nu se manifesta decat in situatia in care imunitatea este scazuta, ori dupa o sarcina sau in timpul sarcinii. Din cate am citit pe Internet si din "propria experienta" iti raspund la intrebari: 1. Virusul nu se trateaza deocamdata. Odata luat ramane in organism. Nu se trateaza local decat condiloamele ce apar pe col, vagin si vulva; 2. In principiu de tratat condiloamele sau leziunile (daca sunt) si regulat de facut PAP; 3. Nu influenteaza cu nimic rau sarcina, atat doar ca pe sarcina se declanseaza mai puternic, dar monitorizat este ok, Lulu

#3
alina constantin

alina constantin
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 13:06

Informatii despre virusul herpetic: http://www.ispt.ro/i...pes simplex.htm Alina "Shoot for the moon. Even if you miss, you'll land amog the stars." (Les Brown)

#4
alina constantin

alina constantin
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 13:09

Si un posibil remediu: www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=2604 - 62k - Supplemental Result Alina "Shoot for the moon. Even if you miss, you'll land amog the stars." (Les Brown)

#5
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 13:22

Hpv nu este virusul herpetic.Este altceva.Eu am depistat acest virus la mine acum 4 ani.M-am tratat..si nu a mai reaparut. deci: -Hpv nu se trateaza definitiv.Insa poate sa nu mai reapara decat daca imunitatea este scazuta.recomand in acest caz echinaceea De atunci am nascut o data prin cezariana.Sarcina a decurs normal -traba nu e chiar asa de rea daca o data pe an faci un control de rutina ...si o colposcopie. Si...nu gandi negativ.Eu cand am aflat am simtit ca s-a prabusit lumea.Nu a fost chiar asa. Corina mamika de 2 baietzi http://community.web...m/user/korinnay

#6
tanti

tanti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 13:57

Aici gasiti mai multe informatii despre cancerul de col uterin si hpv www.cpss.ro/cancerdecol/index.html

#7
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 16:21

Tanti.interesant ce scrie acolo..insa te deprima rau.Mai bine nu citesti! Corina mamika de 2 baietzi http://community.web...m/user/korinnay

#8
ALINAR

ALINAR
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 noiembrie 2004 - 10:36

Eu am luat chiar astazi rezultatul testului si este pozitiv cu risc crescut . Am aflat din forum-uri ca totusi desi nu exista un tratament definitiv ale acestui virus sunt sanse mari sa-l tii "in frau " . Eu am vorbit deja cu medicul meu si m-a programat la consultatie si mi-a spus ca singura varianta sigura este cauterizarea si dupa aceea la 6 luni test papanicolau + colposcopie + test hpv sa vedem ce s-a mai intamplat . Multa sanatate . Vreau sa spun ca desi simt ca viata i-mi fuge intr-o directie rea am totusi speranta ca totul va fi bine . Intrebarea mea este - stiti cumva pentru sot trebuie vreun tratament - nu are nici o manifestare . Alina

#9
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 11 noiembrie 2004 - 13:53

Da, trebuie testat si sotul, chiar daca nu are manifestari, pt ca poate exista si la el. N-am prea inteles cum se transmite, dar daca tu ai fost intr-o perioada activa a virusului, si ati avut contact neprotejat, sunt sanse maxime sa se fi transmis de la unul la altul. Nu stiu insa unde te poti adresa pt testarea lui, intreaba-ti medicul si daca afli ceva, m-ar interesa si pe mine. Sanatate, Boghi http://community.web...m/user/bogdanai

#10
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 11 noiembrie 2004 - 23:13

Pentru barbati..aceeasi solutie cauterizarea excrescentelor.Si atata tot.daca ele cumva exista.daca nu are nici o manifestare...atunci nu are. Insa chiar daca e un Hpv cu risc crescut...toata treaba e sa-ti faci regulat pap+colposcopie..si eventual sa cauterizezi eventualele rani.Atata tot. Corina mamika de 2 baietzi http://community.web...m/user/korinnay


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -