Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Plinge noaptea isteric


11 raspunsuri la acest subiect

#1
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 19:53

De 2 zile, fetita mea de 15 luni jumate se trezeste si pimge noaptea isteric. ieri -s atrezit la 1 si pina pe la 2 a plins continuu, isteric, cu sughituri, fara motiv. Nu vroia nici leganata, nici adormita...nimic. In brate...si atunci urla. A adormit cu chiu cu vai pe la 4, cu pauze de respiro. Azi noapte s-a trezit la 3 si pina la 3.30 a urlat continuu fara sa ii putem face nimic ca sa o linistim. A adormit de abia la 4.30. Mentionez ca nu a avut febra sau e bolnavioara. A facut vreo 4 vaccinuri luni si nimic altceva. Pur si simplu se trezeste (ultimele 2 nopti cind s-a trezit urlind, a dormit cu noi in pat, deci nu de frica sau singuratate) si urla instantaneu. Nu mai stiu ce sa facem, am ajuns cu nervii la pamint, plus ca si ea e frinta de oboseala. Are cosmaruri sau ce??? Cum sa procedam. Am incercat price si nu am reusit sa avem nici un efect. Pina la urma se linisteste singurica, dar nu stiu ce o supara. Ziua e OK. http://community.web...m/user/emma_ana http://community.web.../emma_ana_musat

#2
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 22:36

Si David (7 luni) a facut cateva crize de isterii pe timpul noptii. La fel - plange fara motiv (prima data l-am dezbracat in pielea goala ca am crezut ca-l intzeapa ceva - nu era nimic in neregula). Se linisteste daca il tin strans tare in brate (eventual sa-mi simta pielea), ii vorbesc (cant), si pana la urma dupa vreo 10min de plans se lininsteste si adoarme fara sa se mai trezeasca plangand. Ce am observat - pe timpul plansului nu e treaz de-a binelea. (parca nu ma recunoaste daca ma uit la el). I-am spus medicului si mi-a spus ca incepand cu aceasta varsta e normal sa apara aceste crize nocturne. EI incep sa viseze si cred ca sunt cosmarurile care ii sperie si ii fac sa reactioneze in felul acesta. Oricum e groaznic si ptr mine si ptr el[q][q]. [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

#3
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 00:37

iuliana, ar exista cateva explicatii pentru manifestarile Emmei: - terorile nocturne - apar la 1-3 ore de la culcare, copilul este foarte nelinistit, plansul este isteric, de multe ori bebe este incordat si pare sa nu-i recunoasca pe cei din jur; ideea este ca bebe de fapt doarme si nu se trezeste, adormind la loc dupa un interval mai scurt sau mai lung; a doua zi nu tine minte ce i s-a intamplat - ar putea fi vorba de cosmaruri, manifestarile fiind asemanatoare cu diferenta ca bebe se trezeste si are nevoie de linistire, sa se simta in siguranta, protejat, sa fie sigur ca ceea ce l-a speriat nu-i mai poate face rau caci mami / tati sunt langa el; - exista mai multe faze ale somnului si exista o teorie care sustine ca atunci cand bebe trece de la o faza la alta a somnului poate resimti o senzatie de discomfort, spre deosebire de un adult, care mormaie ceva, se intoarce de pe o parte pe alta si gata; ei bine, acest discomfort se manifesta la bebe prin plans oarecum isteric si violent dar exista o perioada de acomodare care poate dura pana la 2 saptamani dupa care bebe revine la somnul linistit, neintrerupt. - se mai vorbeste de insomnia copilului care se datoreaza unor probleme din timpul zilei cum ar fi: atmosfera incarcata si tensionata, stare de nervozitate a mamei sau a persoanei care ingrijeste copilul, program extrem de rigid; aceasta insomnie ar trebui sa dispara o data cu reglarea problemelor; Eu una am experimentat cu d-ra mea ceea ce pateste Emma acum si dupa 4-5 nopti s-a linistit; Ce facem eu? Ma asiguram ca este treaza dupa care inspectam impreuna toata camera ei, sa se asigure ca lucrurile sunt la locul lor si timp de o ora sau doua ne jucam sau faceam ce avea ea chef; cand simtea nevoia sa se culce la loc imi spunea "nani" isi lua jucaria cu care doarme in mod regulat, bibe de ceai si gata; pe masura ce noptile treceau, perioada de joaca s-a scurtat pana cand d-ra nu s-a mai trezit; Alte sfaturi pe care ti le-as putea da: - o atmosfera cat mai calma pe timpul zilei si mai ales seara inainte de culcare (sa manance linistita, sa se culce aproximativ la aceeasi ora in fiecare seara, sa respeci ritualul de nani) - sa doarma in acealsi loc in fiecare noapte - cand se trezeste, persoana care incearca sa-l linisteasca (in speta, tu) sa trateze copilul cu mult calm si rabdare Succese, pupici Emmei si ne mai auzim! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#4
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 00:38

O cauza ar putea fi eruptia dintilor. Asa am patit si eu cu Calin, de putine ori ce-i drept. Nu putem sti cu exactitate ce este. Intradevar o alta posibilitate ar fi unele vise traite cu intensitate mare. Copilul traieste in vis o experienta neplacuta, o amintire, o imagine...ceva care-l sperie. El este inca nepregatit pentru o asemenea senzatie, fiind adormit aceasta amintire neplacuta il ia prin surprindere, el nu stie ca a fost un vis si traieste intens in plan real aceasta teama. Carmen Ghilescu

#5
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 02:55

quote:
terorile nocturne - apar la 1-3 ore de la culcare, copilul este foarte nelinistit, plansul este isteric, de multe ori bebe este incordat si pare sa nu-i recunoasca pe cei din jur; ideea este ca bebe de fapt doarme si nu se trezeste, adormind la loc dupa un interval mai scurt sau mai lung; a doua zi nu tine minte ce i s-a intamplat ...
exista mai multe faze ale somnului si exista o teorie care sustine ca atunci cand bebe trece de la o faza la alta a somnului poate resimti o senzatie de discomfort, spre deosebire de un adult, care mormaie ceva, se intoarce de pe o parte pe alta si gata; ei bine, acest discomfort se manifesta la bebe prin plans oarecum isteric si violent dar exista o perioada de acomodare care poate dura pana la 2 saptamani dupa care bebe revine la somnul linistit, neintrerupt. astea mi se par explicatii foarte logice si ma linistesc. Si Marc a avut cateva perioade in care ,la fel,se trezea urland isteric,imposibil de controlat,de calmat,de luat in brate,incordat ca uin arc.Dimineata...vesel si iubitor. Sunt de groaza iesirile astea,cand nu ai ce sa faci efectiv si nici sa-.l lasi sa urle ...eu una nu pot. Raluca,explica.mi ,te rog, ce inseamna terori nocturne?de la ce apar?Inteleg ca nu sunt cosmaruri,ca pe astea le-ai mentionat in alt paragraf. si azi-noapte a facut marc putin teatru,primul dupa muuult timp..a fost ceva foarte dubios, nu a plans,dar se tinea in somn sa nu planga,efectiv se forta sa nu planga ,si,dormind,se ridica in fund si se izbea inapoi pe spate (noroc ca am pat de voiaj ,din panza,altfel isi spargea capul).Foarte nasol.Ma gandesc ca ii era sete,aseara a fost prima seara fara sticla,s-a linistit imediat dupa ce i-am adus la 2 noaptea.,dar,totusi,chiar asa de urat sa faca???Si felul in care se abtinea sa nu planga?? http://www.desprecop...me=mamica dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos....lbum?.dir=/5ee0

#6
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 02:59

am uitat sa spun..sigur nu-l dor dintii,nu e stresat,nu tipa nimeni la el si nici in casa..nu se sperie ziua..si totusi la fazele astea (ex az-noapte) atat de nervos era,nu suporta patura,se trantea,suspina..mai mult..nici nu stiu cum sa descriu,dar dormind nu voia sa planga(si se prezenta ca si cum ar fi fost treaba de urlat isteric,nu alta)..ati mai pomenit asa ceva?se enerva singur.hmmm...ce-o fi? http://www.desprecop...me=mamica dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos....lbum?.dir=/5ee0

#7
Clara Maria

Clara Maria
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 10:02

Si eu am probleme cu Alex, 4 luni si o saptamana. De mai mult de trei saptamani se trezeste noaptea des, ii dau suzeta si adoarme la loc insa in unele nopti se trezeste plangand (de fapt nu deschide ochii) si abia il pot linisti. Am crezut ca il doare ceva dar nu are nimic, nici temperatura, in plus ziua este bine, jucaus, vioi si nu plange decat daca ii este foame sau nu mai vrea sa stea singur sau pe pat. Mentionez ca nu ii dau dintisorii si ca noi ne jucam cu el si il tinem in brate cand vrea el. Adica, daca nu mai vrea sa stea pe pat sau in patutul lui nu il lasam sa planga deloc ci il luam in brate, ne jucam putin apoi iarasi il punem pe pat. Eu nu imi explic de ce are somnul atat de agitat caci el se trezea doar o data - de doua ori doar ca sa pape apoi se culca la loc. El se culca pe intre 9:30 si 10 seara de la o luna si jumatate si adoarme singurel la el in patut, eventual dupa ce a mancat. Ar fi bine poate sa nu ne mai jucam prea mult seara ca sa se culce el mai linistit? La el nu tipam, agitatie foarte mare in jurul lui nu este, prea cald sau prea frig nu este, de intors il mai intorc ca sa nu amorteasca, ii dau si ceai si lapte, depinde ce vrea el si ii vorbesc usor si calm, il mangai, il iau in brate. In plus, am vazut pe forum ca multi bebelusi de varsta lui au cam aceeasi problema cu trezitul noaptea des, mai des ca inainte. Imi puteti da mai multe explicatii si, daca se poate, si o solutie. Imi cer scuze pentru mesajul lung si poate nu foarte coerent dar chiar nu inteleg ce are bebelusul meu si as vrea cumva sa il ajut sa se odihneasca noaptea si noi pe langa el. Multumesc pentru rabdare. Maria-Cristina si Alex (15 iunie 2004)

#8
Rodica P

Rodica P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 12:48

Si Sefan a urlat ultimele 2 nopti de la 1 la 5,30 nu voia decit in brate si decit la mine de sint zombi acum. O fi ceva in aer? Rodica si [copil] Stefan-Daniel http://community.web.../stefandaniel10 http://www.babiesonl.../stefandaniel10

#9
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 14:42

Raluca,explica.mi ,te rog, ce inseamna terori nocturne?de la ce apar?Inteleg ca nu sunt cosmaruri,ca pe astea le-ai mentionat in alt paragraf Terorile nocturne care sunt datorate unei activitati cerebrale intense sunt confundate adesea cu cosmarurile. Simptomele terorii nocturne sunt: trezire brusca din somn,tipete, transpiratii, teama permanenta si persistenta, stare de confuzie, ritm cardiac crescut (pana la 170 de batai pe minut), persoana nu reuseste sa se trezeasca. In mod obisnuit, un astfel de episod poate dura pana la 20 minute, apare la copil dupa varsta de 6 luni, nu este periculos (daca persoana este supravegheata), apare in a patra faza a ciclului somnului (fara miscare oculara, slabe miscari ale corpului, faza cea mai adanca de somn - de aici si dificultatea de a trezi persoana - , secretie abundenta a hormonului de crestere). Ceea ce deosebeste aceste episoade de cosmaruri este ca acestea din urma pot apare in orice faza a somnului. Cauza exacta a aparitiei terorii nocturne nu este inca pe deplin cunoscuta. Cea mai eficienta metoda de a linisti o persoana ce traieste un astfel de episod este sa fie luat in brate si tinut strans spunandu-i-se in continuu ca totul este in regula si ca nu s-a intamplat nimic. Totusi, daca persoana se opune, acest contact fizic nu trebuie facut fortat, nu trebuie sa strigam la copil si nici sa-i spunem ca a avut un vis urat pentru ca asta ii enerveaza. Sa nu uitam ca astfel de persoane nu-si dau seama ce fac si de aceea este important sa nu aibe in jur obiecte cu care se pot trezi. Putem incerca sa-i trezim dar cu foarte multa blandete. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#10
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 19:33

Problema e ca dupa 2-3 minute Emma e mai mult decit treaza. Si continua sa plinga pentru juma de ora. Azi noapte ne-a scutit de cosmarul asta, dar dimineata la 5.30 iar incepuse sa plinga. S-a linistit dupa 2-3 minute. In timpul zilei nu tipa nimeni la ea, are un program lejer, adoarme tot timpul linga noi in pat...deci chiar nu stiu ce poate fi. Despre dintisori....mai are un sg. fel de maseluta, dar aia o sa iasa mai peste citeva luni. http://community.web...m/user/emma_ana http://community.web.../emma_ana_musat


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -