Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Karmen, solutie constipatie pe fond psihologic?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 octombrie 2004 - 05:32

Karmen, La 3 ani fetita se abtine sa faca caca pt. a-mi arata ca are si ea un cuvant de spus in casa. Stiu ca "obstipatia" are la baza stressul si revolta impotriva autoritatii parintelui. Daca o trimit la olita in fiecare dimineata pt. a-i forma reflexul refuza sau se duce si face f. putin, caca cel mare venind seara cand sunt cu ea in camera si ma tine "prizoniera" acolo. Daca o las in pace relatia dntre noi este mult mai buna dar face caca cand chiar nu mai poate, o data la 2-3 zile, f. tare urmat de f. moale si se plange ca o doare funduletul. La cati ani ii poti forma copilului un reflex in acest sens? Apreciez de asmenea si alte raspunsuri venite din partea parintilor in situatii similare. Multumesc si sper ca aici trebuia sa postez intrebarea.

#2
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 octombrie 2004 - 13:29

In general a invatat sa folosesca olita? Adica cere atunci candare nevoie de pipi sau kk? Ai fortat-o cumva, ai insistat prea mult in invatarea acestor deprinderi? Carmen Ghilescu

#3
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 24 octombrie 2004 - 06:05

Multumesc Carmen. Am inceput sa o pun la olita la 13 luni iar la 15 luni era gata, doar la somn mai statea cu diapers. Iar de la 33 de luni sta f. bine si noaptea si nu are "accidente". Recunosc ca din teama de a nu se constipa si recurge apoi la laxative care-i creeaza dependenta ii spun sa se duca in fiecare dimineata la oala (cu pipi nu am avut si nu am probleme). Protesteaza, ii ia si 45 de minute pana se hotaraste sa faca, dar face. Este singura metoda care a mers pentru a evita constipatia sau scaunul f. tare. Stiu ca nu e bine dar ce altceva pot face? De alaltaieri am lasat-o total in pace si nu a mai iesit afara. Sunt sigura ca maine o va durea tare (e si normal!) si apoi nu va mai vrea sa faca de frica. Cum o pot convinge la varsta asta ca numai de ea depinde?

#4
Anamaria-Livia

Anamaria-Livia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 11:15

Karmen, si eu am oarecum aceeasi problema cu Andrei. Are 2 ani si jumatate, face pipi la olita din mai, a facut si "câh" (cum spune el) fara probleme, insa de vreo luna e ceva de groaza. Acum e oarecum stabilit programul, face o data la doua zile, nicidecum la olita ci trebuie obligatoriu sa-i pun scutecul de unica folosinta si face in el, in timp ce eu il tin in brate(in conditiile in care nu-l mai poarta decât noaptea). Cu cel putin o ora inainte devinhe agitat, e vizibil ca-i vine sa faca, insa pur si simplu nu vrea. Nu prea stiu ce sa ma mai fac cu el, parca are fobia defecatului la olita. Nu l-am stresat niciodata, metabolismul lui este inclinat mai mult catre constipatie si am incercat sa reglez asta din alimentatie. Lichide bea foarte mult, ciorbe/supe maninca, nu-i dau mâncare uscata. De ce reactioneaza asa?!?! Anamaria si Andrei (28.04.2002)

#5
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 11:30

Draga ML, In primul rind imi cer scuze fiindca raspund,intrebarea nefiindu-mi adresata,dar am avut o colega a carei fetita proceda exact ca si fetita ta si ma gindesc ca poate iti este de ajutor ! A mers cu ea la psiholog,iar ideea a fost urmatoarea: - O povestioara,pe care i-o spuneau in fiecare zi la aceesi ora,cind o asezau pe olita in care se "sublinia"faptul ca parintii si toti din casa sint fericiti ca ea face caca la olita. Ceva de genul ;A fost odatat ca niciodata o printzesa mica,pe nume (numele fetitei),apoi erau enumerate citeva activitati pe care fetita le facea cu mare placere,iar in final se ajungea la olita. Nu stiu textul exact,a trecut ceva timp de atunci,dar in esenta,pasii urmati au contrbuit favoarbil la psihicul fetitei care nu a mai refuzat sa faca caca la olita! Succes![flo]Cristina si Mihnea

#6
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 12:35

Draga Ana-Maria, Si eu am avut la un moment dat aceeasi problema cu Bogdan, pur si simplu numai vroia sa se aseze pe olita sa faca kk, decit tipind "NUNUNUNU". Parca ii era frica. L-am luat cu lugu-lugu, mi-am luat o perna si m-am asezat linga el si l-am mingiiat pe burtica, i-am distras atentia si a ramas pe olita. Cam o saptamina a durat toata treaba pina si-a revenit la normal. Nu stiu ce s-a intimplat, s-ar putea sa fi fost la un moment dat constipat si l-o fi durat funduletul, de a ajuns sa-i fie frica de olita. Eu l-am dat si cu crema la fundulet (de galbenele), ca am zis sa-l ajut. Acum am renuntat deja la scutec, ii pun doar afara si cind doarme, dar am ramas cu obiceiul: trebuie sa ma asez pe o perna linga el si din cind in cind sa-l mai mingii si pe burtica [:D] Ah, si inca ceva. Pt. constipatie noi am folosit cu succes sucul de portocale. Timp de 1 an si ceva i-am dat zilnic sucul de la o portocala, pe linga masa de fructe din fiecare zi. Am renuntat la suc doar in vara asta cind au aparut prunele. Asa a ajuns sa aiba scaun zilnic. [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim


#7
Anamaria-Livia

Anamaria-Livia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 15:38

Multumesc de sfaturi Karina, M-am gândit si eu sa procedez asa, insa Andrei este atât de incapatânat câteodata.... Este adevarat ca am "actionat" chiar in perioada in care el era si-asa agitat din cauza senzatiei de "iesit afara" si mai veneam si eu cu un stres in plus, sa-l oblig sa faca ceva. Cred ca o sa incerc, cumva, peste zi, vad eu cum.Suc de portocale, bea, cu rare exceptii, in fiecare zi, de la trei luni, la fel si suc de mere, pere, grepfruit, struguri, must proaspat când e sezonul. Nu i-am prea dat suc de morcovi, tocmai ca sa nu se constipe. In plus, numai stiu ce sa cred. Intr-una dintre revistele despre cresterea copiilor era scris int-un articol ca la copii cu tendinta catre constipatie trebuie evitate sucurile acide. Acuma, dilema mea este ce anuma au vrut sa spuna: sucuri carbogazoase, care oricum nu sunt pentru bebei sau sucuri din fructe acide (cum ar fi citricele,merele, dupa parerea mea). Ca daca si merele sau citricele constipa.... Anamaria si Andrei (28.04.2002)

#8
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 16:15

Anamaria-Livia, Eu stiu ca merele regleaza scaunul si mai nou am aflat cum ca si bananele ar avea acest rol, datorita fibrelor pe care le contin si nu constipa asa cum stiam pina acum. Cred ca se refereau totusi la sucurile carbogazoase, desi ar fi putut scrie asa, nu ca sa te bage in ceata. Poti sa incerci alta reteta, care la noi a dat roade in concediu, cind datorita schimbarii locului, a alimentatiei, a aerului, facea kk doar citeva bobite. Gazda ne-a recomandat sa-i dam dimi pe stomacul gol, ceai cald de musetel cu miere. Era greu sa-l convingi sa bea, dar il pacaleam cu lingurita. Bineinteles ca n-a baut o cana - cit ar fi trebuit - dar pina la urma am reusit sa rezolvam problema (care de altfel nici cu supozitoarele cu glicerina nu le-am putut rezolva). Bogdan are 1 an si 10 luni. [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim


#9
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 19:27

Fetelor, multumesc. Revin cand mai am ceva timp ca acum baietelul nu stiu ce are si nu vrea sa mai doarma dupa febra. Asa iti vin cateodata toate pe cap...

#10
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 23:15

Cristina, chiar multumesc ca ai scris. Cat avea fetita despre care vorbesti? Ceva similar a mers si la noi pe la 2,5 ani dar evenimentul s-a consumat si nu mai prezinta interes. Orice incerc merge pentru cateva zile si apoi stie care-i motivul adevarat. Ieri a facut caca (dupa ce nu i-am amintit macar o data si bineinteles ca a fost tare de tot urmat de diaree. Cred ca am s-o las in pace sa faca ce vrea si poate mai tarziu ii pot forma reflexul. E important pt. ea sa stie ca nu-i impun asta, cred si poate se va calma Am mai incercat si cu stafide inmuiate de seara si apa de la ele baute pe stomacul gol dimineata; stiu ca de multe ori ii venea sa faca dar nu vroia sa iasa afara. Voi mai incerca si cu sucuri cum ziceti voi dar astea toate nu dau si ele o anumita dependenta (eu stiam sigur de sucul de prune)? Karina, asta e sigur cu durutul (un cerc vicios de care cred ca scapa doar daca isi infrang propria teama). La fetita mea asa a inceput la 20 de luni cand eram gravida cu al doilea copil(cred ca are o legatura si cu asta, mai pe scurt cu stressul). Nu mai vroia sa faca, apoi mama cu rabdare a convins-o sa faca ( ajuta mult si bunicile sau cineva cu rabdare daca le aveti pe aproape)dar incepuse sa faca numai din picioare! Lunga povestea! Va multumesc inca o data si astept si raspunsul tau Karmen in legatura cu formatul reflexului (ma ingrijoreaza din p.d.v. medical sa iasa tare si apoi sa aiba diaree si nu o vreau mai tarziu in viata cu colon iritabil si hemoroizi). Dar daca tu crezi ca e o batalie pierduta la varsta asta o las asa sa faca cand si cum vrea si incerc cand mai creste.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -