Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa-l facem sa doarma la pranz?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Manuc

Manuc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 20:56

Costin are 2 ani si are un comportament cam ciudat. A mers cateva luni la cresa, unde doamnele ne spuneau ca e cel mai cuminte copil, ca mananca singur, adoarme primul si nu le creaza nici o problema. Il mai las cateodata la nasa lui care imi spune aceleasi lucruri. Mananca bine, incepand de pe la 12 se freaca la ochisori, iar dupa ce mananca adoarme singur. Cu noi, nu. Se alinta la masa si somnul nu ii vine de nici o culoare. De cateva zile am gasit o bona care ii face toate poftele, cu care se intelege foarte bine, dar nu vrea sa doarma la pranz. Adoarme seara la 18.30 si la 3 noaptea e treaz si are chef de joaca. Sta treaz pana la 6 cand adoarme dinnou. Si noi, si bona, ii cautam in coarne, asta stim, dar nici nu stim cum sa facem sa ne purtam cu el frumos, dar sa fie si cu noi la fel de ascultator cum e cu altii pe care ii percepe straini. Relatia cu noua bona a fost asa din prima zi. Manuela si bb Costin

#2
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 21:22

Fata mea are 2 ani si 4 luni si de vreo 2 luni nu mai doare la pranz. Dar ce n-am incercat? Nu vrea si pace nu am ce sa-i fac. Doar in cazuri exceptionale mai doarme ziua: un somn agitat noaptea de exemplu (din cauza tusei), sau stiu si eu???!! Numar pe degete cand mai doarme ziua. Seara pe la 7 sau 8 se culca si dimneata pe la 7 sau 8 se trezeste. De ce e important somnul la pranz? ~~Adela & [zana]Julia

#3
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 22:38

Adela, Daca pe parcursul unei zile copilul doarme un numar de ore suficient astfel incat sa nu fie obosit si sa aiba de suferit din cauza asta, atunci eu cred ca e OK. Adica poate sa doarma la pranz 2 ore si sa se culce mai tarziu seara cu 2 ore sau pur si simplu prefera sa cada lat la ora 19 si sa doarma 12 ore. Nu vad sa fie o problema. Carmen Ghilescu

#4
vlada

vlada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 22:47

quote:
Originally posted by Adela
Fata mea are 2 ani si 4 luni si de vreo 2 luni nu mai doare la pranz. Dar ce n-am incercat? Nu vrea si pace nu am ce sa-i fac. Doar in cazuri exceptionale mai doarme ziua: un somn agitat noaptea de exemplu (din cauza tusei), sau stiu si eu???!! Numar pe degete cand mai doarme ziua. Seara pe la 7 sau 8 se culca si dimneata pe la 7 sau 8 se trezeste. De ce e important somnul la pranz? ~~Adela & [zana]Julia
Pai e important ca sa nu se mai culce Costin la 18.30 de noapte si sa se scoale apoi la 3 .... ca nu e chiar ora de joaca si voie buna... Andreea si Vlad http://community.web...er/vladstefan2.

#5
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 23:05

Manuc, poate ar trebui sa fii mai ferma in ce priveste dormitul. Daca el doarme cu alte persoane inseamna ca are nevoie de somnul de pranz. Cu voi stie ca ii merge, se alinta de aceea nu se lasa convins sa mearga la culcare. Coborati "militaria" din pod si vedeti cum decurg lucrurile. E pacat sa-si piarda somnul de pranz inca de pe acum. Carmen Ghilescu

#6
vanessa ionescu

vanessa ionescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 23:22

baietelul meu de 7 ani doarme dupamiezele doar daca ma bag si eu in pat langa el (eu sau buni). daca adorm si eu asta e.. dar in principiu, niciodata de ani buni nu mai adoarme dupamiaza singur. dar daca ma bag langa el in pat adoarme imediat. fiind cu el nici nu se poate sucii sau sa se joace pe sub patura. incercati si voi asa. Chiar si bona se poate baga in pat 10 minute pana adoarem. eu consider ca, pentru un copil e bine sa doarma dupamiaza pana la o varsta cat mai inaintata. nici culcatul la 18.30 nu e o solutie. acum e toamana si pe la 18 se intuneca, dar la var ala ora 18 poti fii cu el afara. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://community.web.../vanessaionescu

#7
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 octombrie 2004 - 09:48

Si la noi a aparut problema asta pe la 2 ani si jumatate. Ce nu am incercat. Acum am ajuns si noi la aceeasi solutie. Stam cu el in camera pana adoarme. Insa uneori stam si 2 ore pana inchide in sfarsit ochii. Insa in 90% din cazuri nu adoarme. Se trezeste la 6 - 6 si jumatate dimineata. Cand doarme la pranz rezista seara pana pe la 9, daca nu a dormit la pranz, pe la 7 si jumatate seara, dupa ce-si bea lapticul, se duce singur in pat. Apropo de lapte. Incearca sa-i dai o cana de lapte cald la pranz(inainte de culcare) sau daca inca mai foloseste biberonul e si mai bine, ca il adoarme. Sobo si Dragos "Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga

#8
claza

claza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 22 octombrie 2004 - 11:15

Maimutza mea la fel! In timpul saptamanii cat sta cu bona, papa frumos dupa ce vine de la gradi si doarme singurica la pranz. Dar sambata si duminica, atunci cand suntem noi acasa, nu doarme decat daca ma pun si eu in pat langa ea...si uneori nici atunci (eu picotesc si ea tot trancaneste[mariaj])
Am ajuns la concluzia ca face asta pur si simplu pentru ca vrea sa petreaca mai mult timp cu noi, sa se bucure de prezenta si de atentia noastra...(de bona se pare ca s-a plictisit deja, de-aia nu face figuri si cu ea)...
Poate sa incercati sa nu-l lasati sa adoarma chiar la 18.30 intr-o zi dintr-asta, sa-i mai distrageti atentia sau va jucati cu el inca vreo ora? Asa ii mutati treptat ora de culcare seara spre una mai rezonabila (19.30-20), iar daca se trezeste la 6-7 dimineata il lasi sa se trezeasca - pana la pranz i se face sigur somn.
Rabdare si hotarare sa fie.


_________________________
iaca si noi

#9
Manuc

Manuc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 22 octombrie 2004 - 14:51

Ceea ce mie mi se pare ciudat este ca la noi nu da nici un semn de somn, in vreme ce cu altii adoarme singur. La cresa imi spuneau ca abia daca pot sa ii dea sa manance ca el adoarme la masa. Ma sui si eu cu el in pat, si bona la fel, dar el nu sta, incepe sa topaie, se da jos, se joaca si se vede clar ca nu ii este somn. Iar seara la 18-18.30 cade lat. Eu va multumesc pentru sfaturi, dar cred ca am incercat tot ce se poate. Poate ar trebui cu totul sa ne schimbam atitudinea fata de copil, nu doar in ceea ce priveste somnul de dupa amiaza, dar noi il alintam pentru ca asa simtim ca trebuie sa ne purtam cu copilul. Cum sa dau armata jos din pod cu un copil de 2 ani, dar mai ales cum sa nu am probleme mai tarziu cu un copil cu care nu vreau sa dau armata jos din pod. Manuela si bb Costin

#10
renisor

renisor
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 octombrie 2004 - 14:53

Fetita mea are doar 16 luni si cam refuza sa doarma la amiaza. nu am ce-i face ,nu am cum sa o oblig.Daca nu doarme la amiaza atunci seara la ora 19 doarme dus deja si pina dimineata pe la 8.Daca totusi reusesc sa o culc la amiaza atunci merge la culcare pe la 20:30. Asta e situatia trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca vrea toata ziua numai sa se joace. toate cele bune renata & vanessa http://community.web....com/user/bizau


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -