Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil rusinos / salbatic


4 raspunsuri la acest subiect

#1
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 12:55

Buna. Sunt nemultumita referitor la evolutia temepramentului fetitei mele. Ilinca are acum 1 an si sapte luni , si inca de cand era f. mica, 2-3 luni, plangea cand mergeam in locuri necunoscute, cand vedea figuri noi samd. In vara, dat fiind ca a stat f. mult in parc cu copii, a fost la mare, toate aceste manifestari: plansete,maraieli, lasat capul in jos...., s-au mai atenuat putin. In ultima luna fiind bolnavioara a stat mai mult in casa, si cum am iesit in parc din nou ,de cate ori cineva vine spre carut sau se uita mai insistent la ea: adult sau copil, incepe sa planga si nu se potoleste decat daca o iau in brate, dupa care suspina de mama focului. nu mai spun de vizitele la doctor in care tipa si mai scapa cate un :''tai-tai, hai, mami'' Ma exaspereaza cu un astfel de comportament. Inainte de a avea copii, cum vedeam un asemea copil, nu imi placea de loc. ironia sortii, Ilinca se manifesta asa. cand e cu noi acasa e fericita, danseaza, asculta muzica, 'deseneaza' si ne pune si pe noi sa-i desenam 'un tutu'.a inceput sa vorbeasca in propozitii,a ma rog, ideea e ca reuseste sa exprime ce vrea. cand sta mai mult afara, dintr-o data o aud:'pia ta', ;la-la' adica vrea acasa la pernutza ei si la combina muzicala (pe care o si butoneaza. credeti ca e ceva trecator? m-am saturat sa-mi spuna toti ca asa e ea. totusi nu se poate face nimic? exista sanse sa fie mai sociabila odata cu apropierea de varsta de 3 ani cand am inteles ca se poate insista pe incurajarea interactiunii cu alti copii? aud de la alti parinti despre intentia de a-i da la sport, cursuri de dans, teatru si nu stiu sincer daca in acest sens voi putea face ceva in privinta asta si cu Ilinca la o varsta mai mica : 3 sau 3,5ani?

#2
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 15:50

e foarte mica... eu cred ca o sa se schimbe Poate ca de vina suntem si noi adultii care dam informatii contradictorii: odata ii sppun sa nu vorbesca cu adulltii necunoscuti, alta data o atentionez ca nu raspunde la salutul cuiva pe care nu l-a vazut niciodata, dar pe care eu il/o cunosc... asta e ce am patit eu! 4 ani - februarie 2004 http://community.web...user/cristinat7

#3
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 17:01

Corina scumpo,nu dispera,toti copiii trec prin aceasta faza,chiar si Axel(1an si 7 luni) cand o vede pe sora mea(matusa lui)plange si fuge in capatul celalalt de casa. Eu zic sa te calmezi,sa nu te stresezi,ca transmiti si Ilincutei starea ta nervoasa. Sanatate!

#4
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 18:54

O solutie, dupa cum ai si vazut asta vara, este sa intre cat masi mutl in contact cu alte persoane (copii si adulti). Iar tu nu fi exasperata sau nervoasa, e fetita ta si daca vede ca tu esti suparata pe reactia ei va fi tentata sa se inchida si mai tare. Oricum pana la doi ani este o varsta crtica, sunt si copii sociabili dar si copii care reactioneaza ostil la mediul strain. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!

#5
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 22:53

Continuati va rog la subiectul Copilul timid. Carmen Ghilescu


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -