Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)


145 raspunsuri la acest subiect

#141
kkk

kkk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 12 noiembrie 2004 - 16:19

Multumesc xerxe pt. raspuns.De hotarati suntem foarte hotarati.Ne dorim foarte mult un copil atat eu cat si sotul meu[copil][copil].Stiam ca va veni si vremea asta de la 18 ani cand am aflat de boala mea.Sotul meu stia asta de cand ne cunoastem adica de aproape 6 ani.Toate bune si frumoase pana aici[:)]! In momentul de fata zugravim si facem ceva reparatii la instalatii pt. a primi bebitul asa cum trebuie[pup].Nu cred sa dureze foarte mult. Problema este ca nu avem proprietati (stam in casa mamei mele cu contract de comodat pe 20 ani).Avem la dispozitie tot apartamentul(2camere+bucatarie+baie) in care stam singuri. Salariile cred eu sunt destul de mici[:(].Avand in vedere disponibilitatile mele banesti as putea obtine atestatul?Ma bate gandul sa-mi gasesc alt servici mai bine platit cu toate ca din cate am citit comisia trece si pe la servici sa vada ce fel de om esti.Iar daca plec in alta parte as fi mai noua si nu stiu cum ar fi vazuta problema.Ce sfat imi puteti da in legatura cu serviciul?Mai bine un serviciu nou si mai bine platit sau unul vechi cu mai putini bani?Ce ar putea sa ma ajute mai mult in aceasta problema?

#142
xerxe

xerxe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 12 noiembrie 2004 - 16:38

avand in vedere faptul ca exista un contract pe 20 de ani, nu cred ca exista nici o problema, nu am avut astfel de situatii; in ceea ce priveste serviciul poti cere o recomandare de la vechiul serviciu, iar in situatia in care vei adopta vei beneficia de toate drepturile, inclusiv cic copil, adica suma fixata de guvern. deci schimbarea serviciului nu este un impediment! este hotararea ta! in lege nu sunt precizate exact sumele, veniturile pe care trebuie sa le aiba adoptatorul, sau proprietatile ci trebuie "evaluate garantiile morale si conditiile materiale ale adoptatorului/ familiei adoptatoare". [flo]

#143
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 12 noiembrie 2004 - 16:48

Bun venit noilor mamici adoptatoare!!!


Mai stiti ceva de Rozi?


[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonl...abies/f/fatamea
http://www.desprecop...id=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecop...ckname=danielac

#144
stef

stef
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 noiembrie 2004 - 18:22

Xerxe, in legatura cu subiectul de a-i spune copilului ca este adopat: eu particip la un curs organizat de fundatia romana-americana prin care am adoptat baiatul si care se numeste "Cum sa devenim parinti mai buni?". Este foarte interesant. Discutam despre acest aspect si concluzia generala la care am ajuns: este important sa-i spui copilului cat se poate de mic ca este adoptat.Bineinteles cum ii spui acest lucru? Ei ne invata acest lucru si chiar o sa primim brosuri cu subiectul acesta . O sa va dau detalii daca sunteti interesate. stef

#145
xerxe

xerxe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 12 noiembrie 2004 - 19:11

stef, cred ca vorbesti de Holt Romania. au facut si cursuri pentru persoanele care lucreaza in protectia copilului, la care am participat si eu. sunt foarte documentati.[pup]

#146
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 13 noiembrie 2004 - 02:06

Continuati va rog aici

Pozele noastre


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -