Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hotararea de a avea un copil...


7 raspunsuri la acest subiect

#1
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 13:06

De ce am deschis acest subiect ? De ce femeile vor neaparat sa stea langa barbati care nu le merita ? O sa va descriu, pe scurt, povestea a trei prietene, foarte, foarte apropiate... 1. Este vorba chiar de cumnata mea. S-a indragostit de un barbat care nu avea nici un gand de casatorie, dar ea s-a decis ca vrea sa ramana toata viata cu el, asa ca l-a pacalit (pe bune !) si a ramas insarcinata, numai pentru a-l forta sa se casatoreasca cu ea. Desi l-a convins foarte, foarte greu, pana la urma s-au casatorit, socrii mei au platit totul pentru nunta, de locuit locuiesc si in prezent cu ei, iar el nu a vrut niciodata sa munceasca. Cumnata mea nu este fericita cu el, nici nu cred ca avea cum, dar nu recunoaste cu nici un chip ca a fost o greseala. De ce ?..... 2. Prietena si colega de serviciu. A avut o relatie de peste 5 ani cu un barbat. Nici el nu isi dorea sa se casatoreasca. Dupa aceasta perioada, ea a luat aceeasi decizie ca si cumnata mea: sa ramana insarcinata pentru a-l putea "forta" sa se casatoreasca. Dupa ce a ramas gravida, imi povestea cat de incantat este el, ce bine a facut ca a luat decizia de a avea un copil, ca se vor casatori... curand. Isi cumparase rochitza, pantofi... Dar.... nici acum nu s-au casatorit, desi baietelul are 1 anisor deja. El s-a mutat cu serviciul in alt oras, iar ea, in disperare, a plecat dupa el, cu copilul. Dar nu stie ce va face dupa ce i se va termina perioada de concediu de ingriie copil. El nu vrea sa se casatoreasca cu ea. De ce ?.... 3. Prietena din liceu. Este o femeie de o frumusete rara. Toti barbatii o admira. Dar... Are o relatie de peste 10 ani, el a fost casatorit, are deja 2 copii marisori. Se poarta ORIBIL cu ea, o inseala, ii vorbeste urat, o ignora, o umileste, O BATE !!! (O bate ingrozitor, chiar acum este in concediu, pentru ca a batut-o de a desfigurat-o !!!) Iar ea... nu vrea sa renunte la el. Spune ca tot tine la el. Ca isi doreste un copil cu el ! Doamne ! De ce ?......... Stiti ce replica are atunci cand incerc sa o fac sa-si deschida ochii ? "Nu toate femeile pot fi fericite asa cum esti tu !" -------------------------- De ce ? Ma simt marcata de cate ori vin si-mi povestesc despre problemele lor. Copiii sunt rodul unor iubiri mari. Dar de ce sa stea cu acesti barbati, daca nu sunt fericite ? Asta nu inteleg ! Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003) http://community.web...r/oana_maria100 http://community.web...r/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

#2
madalina horsa

madalina horsa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 14:24

Brrrr...Dana, da' unde le gasishi maica? Vezi sa nu iti faci rau tie cu astfel de "prietene", cred ca e deprimant sa auzi tot timpul povesti de astea. Sa sti ca asa e, nu toata lumea e fericita in felul in care esti tu. Dar cand iti mai zice asa raspunde-i ca sti asta, problema e ca ea NU E fericita. Ca daca e fericita mancand cafteala ....atunci numai un psiholog o poate ajuta...Nu stiu de unde mentalitatea asta, eu cred ca e lipsa de maturitate. Si lipsa de responsabilitate: fata de copilul ala pe care-l faci doar ca sa ti un barbat langa tine ( si iaca nici macar asta nu iti iese), fata de barbatul acela caruia ii "bagi sula in coaste" vorba lui stim noi cine, si pana la urma, fata de tine....care uite ce tragi. Nu cred ca vei schimba ceva incercand sa le convingi ca nu e bine asa...e un fel de orbire care nu te mai lasa sa vezi obiectiv, mai bine daca tot trebuie sa stai in preajma lor, povesteste-le ce bine ti-e tie, altor prietene etc...poate asa deschid ochii singure. Oricum, dupa mine, e o cauza pierduta, cu parere de rau. Mada

#3
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 17:22

Fetelor, getelor, Nu e vorba ca le place sa manance bataie, este vorba de educatia pe care au primit-o, de relatiile care le-au avut ele cu parintii, mai dure sau mai usoare, au fost bagate in seama. Plus mai e vorba de subaprecierea bolnava pe care o au despre ele însele, cum ca altceva mai bun oricum nu vor primi, cum ca ce vor face daca pleaca, cum se vor descurca, frica de necunoscut, fara sa se gandeasca ca le e mult mai bine fara batai. Imi e mila de aceste femei pentru ca sunt niste suflete capabile de o iubire enorma dusa pana la apogeu, sunt niste martire, victime ale societatii si educatiei primite. Nici psihologii nu le pot ajuta, doar in mic procent pentru ca ele singure nu sunt deschise pentru a recunoaste ca ele sunt cele care au nevoie de ajutor nu barbatii langa care stau. Sunt de admirat si in acelasi timp de compatimit. It is better to have loved and lost than never to have loved at all! http://www.yamafoto.com/?ref=12560

#4
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 19:15

e pacat...dar parerea mea de parerist e ca dependentza asta de barbatii astia mai vine de undeva, pe langa ce zicea Reliana. Ma uit la prietene din jurul meu, la mine uneori, suntem fete, femei care am trait doar cu un parinte, in spetza mama... normal ca figura paterna sa lipseasca. Poate ca asta mai vad unele dintre ele in cel de langa ele. Nu sunt psiholog, Karmen, psihologul sitului, ar putea sa ne dea mai multe detalii. Dar sa te agati de un barbat si sa faci un copil, nu stiu, v-a avea mult de tras ea , pt asta. Iar el nu vrea sa munceasca? cred ca o face dinadins sa o faca sa plece. Cea care e batuta... imi pare rau de ea, io personal n-as rezista sa dea cineva in mine sub nici o forma, ca sa numai spun ca as cheam politia si l-as da in judecata. sanatate multa le doresc si sper sa-si gaseasca putearea in ele sa plece si sa-si vada de viatza lor. Si cine stie, poate vor gasi omul care sa le ofere ce cauta fiecare cu atat ardoare. Freia si [copil] Alexa http://community.web...m/user/freia_ro http://community.web...ia_ro_capsunika

#5
ralucami

ralucami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 29 octombrie 2004 - 15:07

Initial cand am citit titlul subiectului m-am gandit ca se refera la general, la femeile care se hotarasc sa aiba un copil chiar daca nu au o relatie stabila. Atunci raspunsul meu ar fi fost altul, dar dupa ce am citit postul tau Dana mi-am dat seama ca intrebarea era cu totul alta, ca tu te refereai la niste cazuri concrete. Referitor la intrebarea ta: "de ce sa stea cu acesti barbati, daca nu sunt fericite ?" Pai...sa zic si eu parerea mea de parerist[detectiv]. Am remarcat la noi in Ro o dorinta de a nu iesi din niste tipare, dorinta de a nu fi ..."altfel". Acest "altfel" acopera o zona mare de sensuri-ca exemplu concret: "daca toate prietenele tale din facultate s-au casatorit si doar tu esti nemaritata, deja cand te intalnesti cu ele te simti "altfel", si clar sentimentul nu e in favoarea ta. Putini sunt parintii care nu viseaza ca fata lor sa aiba o familie. Fericita ar fi ideal, dar in final ....familie sa fie. Crede-ma ca vb din cazuri cunoscute mie! Sunt oameni cu studii, care in majoritatea situatiilor sunt open minded, dar in cazul familiei se lovesc de o bariera pe care nu o pot trece. Sa iti povestesc o chestie: maica-mea se intalneste cu o veche cunostinta si o intreaba cum ii merge, ce ii mai face fata. Raspunsul devenit stereotip: " Bine, fata e maritata, are si ea o fetita acum". Si fara sa o intrebe nimeni zice: " Iti aduci aminte de doamna X? Stii ca avea o fata care se maritase. A lasat-o barbatul cu 2 copii. O duce greu de tot acum. Stii cum e : "rau cu rau, dar mai rau fara rau!" Era sa cad jos. Auzisem de multe ori ca ginerele doamnei X e violent si bea. Si mama si copilasii se refugiau la bunici , dar dupa ce trecea "furtuna" se intorcea acasa la individ,resemnata (" sa nu las copii fara tata") si impinsa de la spate cu "sfaturi" de genul- va vorbeste lumea ca stati separat[bang]Acest " vorbeste lumea" e ceva ce nu pot pricepe si vreau sa o dezvat si pe mama . La noi la romani majoritatea problemelor se rezolva cu argumentul " daca nu faci asa o sa vorbeasca lumea". Si daca lumea "vorbeste" inseamna ca esti "altfel". Vezi e deja un cerc vicios.[:)] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

#6
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 29 octombrie 2004 - 17:19

mi se pare o aberatie "ca asa zice lumea... nu trebuie sa ne lasam condusi de asta.. pt ca gura lumii, vb ceea, se schimba ca gandul si ca vantul. Raluca, parerea mea de parerist e ca greu poti convinge pe cineva sa mai vb asfel, cat despre gandire. Tot ce sper eu este, ca in timp, aceasta gandire sa fie "eradicata". Freia si [copil] Alexa http://community.web...m/user/freia_ro http://community.web...ia_ro_capsunika

#7
Manuc

Manuc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 30 octombrie 2004 - 17:41

Poate frica de singuratate, sau poate motive intemeiate pe care doar ele le stiu le fac sa accepte asa ceva. Bineinteles ca nu cunosc cazurile descrise de tine, dar in situatii asemanatoare despre care am mai multe detalii, dorinta de a avea un copil vine pentru a-si gasi o alinare, un scop in viata, o ratiune de a fi, iar in spatele bucuriei pe care ti-o aduce maternitatea, se ascunde nemultumirea pe plan sentimental data de o situatie pe care ele nu au puterea sa o schimbe. Manuela si bb Costin

#8
Pico

Pico

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 25 noiembrie 2004 - 17:19

Subscriu intru totul la mesajul lui Ralucami[flo]. Cred ca este vorba de mentalitate "la noi"(si nu numai)si de lipsa de educatie(de cele mai multe ori),adica o femeie care suporta un barbat violent pur si simplu nu are alta alternativa.De cele mai multe ori nici familia si nici societatea nu le ajuta.Din pacate. Pe cele care au posibilitatea de a se intretine singure,pur si simplu nu le inteleg.Cum as putea eu sa fac dragoste cu un barbat care apoi ma va desfigura? Probabil ca tine de "formatul" si de orgoliul fiecareia. Fiecare are parearea lui dar violenta asupra femeilor este o probleme complexa si foarte grava. Raluca si Ioana mica.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -