Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ideile obsesive au leac???


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 18 octombrie 2004 - 12:45

Draga Karmen, Eu am avut de-a lungul timpului tot felul de idei obsesive, cu totul si cu totul absurde, care au trecut cu timpul.Acum cand putea sa imi treaca prin minte atunci, aproape ca ma bufneste rasul. Dar acum problema a revenit iarasi, cu alta obsesie. Obsesia mea in momentul de fata esta ca "nu pot dormi noaptea" .Si la gandul asta, chiar ajung sa fac albe cele mai multe nopti. Nu am probleme in viata de zi cu zi, familia e familie, viata profesionala e in regula, chiar as putea altfel sa ma consider o persoana fericita. DAR...sa zicem ca e ora de culcare, sunt destul de obosita, imi e somn si chiar vreau sa dorm.Ma bag in pat si in loc sa ma relaxez, incep sa numar parca minutele care trec si eu nu adorm...si trec 5, trec 10..apoi dupa un sfert de ora inima incepe sa-mi bata deja f. puternic, somnul dispare si se instaleaza o stare de nervozitate care ma tine treaza pana dimineata. Mai iau diazapam, lexotan, dar nu prea au efect..chiar nu ma ajuta f. mult. Nu se intampla chiar mereu, cam in 80% din nopti. Pare a fi mai degraba problema unei persoane care nu are alte probleme, nu?? Multumesc f. mult anticipat!

#2
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 18 octombrie 2004 - 12:53

Imi cer scuze ptr. incoerenta celei de a doua fraze. Am vrut sa scriu: "Acum cand ma gandesc la ce putea sa imi treaca prin minte atunci, aproape ca ma bufneste rasul." Am uitat sa mentionez ca ideile obsesive care le-am avut si inainte au trecut mai degraba in urma unor "socuri" bune sau rele( desi e cam mult spus socuri), ci mai degraba evenimente bune sau rele. Dar acum nu vad nimic la orizont care ar putea sa ma faca sa uit de ideea care ma chinuie atunci cand ma culc. Indiferent daca ziua sunt extrem de bine dispusa, sau melancolica, sau irascibila, rezultatul acelasi noaptea.

#3
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 19:42

quote:
Initial creeata de seherezada77
Draga Karmen, Eu am avut de-a lungul timpului tot felul de idei obsesive, cu totul si cu totul absurde, care au trecut cu timpul.Acum cand putea sa imi treaca prin minte atunci, aproape ca ma bufneste rasul. Dar acum problema a revenit iarasi, cu alta obsesie. Obsesia mea in momentul de fata esta ca "nu pot dormi noaptea" .Si la gandul asta, chiar ajung sa fac albe cele mai multe nopti. Nu am probleme in viata de zi cu zi, familia e familie, viata profesionala e in regula, chiar as putea altfel sa ma consider o persoana fericita. DAR...sa zicem ca e ora de culcare, sunt destul de obosita, imi e somn si chiar vreau sa dorm.Ma bag in pat si in loc sa ma relaxez, incep sa numar parca minutele care trec si eu nu adorm...si trec 5, trec 10..apoi dupa un sfert de ora inima incepe sa-mi bata deja f. puternic, somnul dispare si se instaleaza o stare de nervozitate care ma tine treaza pana dimineata. Mai iau diazapam, lexotan, dar nu prea au efect..chiar nu ma ajuta f. mult. Nu se intampla chiar mereu, cam in 80% din nopti. Pare a fi mai degraba problema unei persoane care nu are alte probleme, nu?? Multumesc f. mult anticipat!
HMM DAR..SCUZE CA IMI PERMIT..DAR SOTZUL TAU nu pote sa te ia in bratze si sa te alinte..sau nu te poate ajuta sa treci peste aceste stari..nici eu nu pot sa dorm uneori..dar stiu ca daca ma ia cineva im bratze adorm ca un pui. si uit de toate gandurile negre..din defericire nu are cine cel mai adresea..si mai e ceva ..oare nu potzi sa tzi stergi din minte anumite ideei?? eu pot in general sa nu ma gandesc la anumite lucruri care imi fac rau si e ok...;)[pup] danna2002

#4
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 22 octombrie 2004 - 10:18

Sunt putin dezamagita.... Chiar nici un psiholog nu isi poate da cu parerea si la pb. mea...!!!!??? Danna2002, mersi frumos.

#5
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 22 octombrie 2004 - 10:39

draga mea, eu postasem raspuns, dar acum vad cu uimire ca nu a aparut; probabil computadorul meu mi-a facut figura atunci. Asa ca incerc sa reiau: - as fi vrut sa stiu cate putin despre ideile vechi care spui tu ca ti-au trecut: la ce se refereau, in cat timp ti-au trecut si cum? a fost vorba de autocontrol sau de ajutor medical? - daca zici ca ai mai avut asa ceva inseamna ca stii cat de cat ce sunt aceste idei obsesive si cum se instaleaza; Este vorba de un gand ce te obsedeaza treptat pana cand ajunge sa puna stapanire pe mintea ta, desi tu realizezi ca nu iti este benefic si nici argumentat. Dar este ca un cerc vicios de natura mentala. Pe masura ce incerci sa-l elimini din mintea ta (gandul) el se instaleaza mai puternic, ajungand sa te domine. Ideea obsesiva face parte dintr-un ritual sau ajunge sa induca un ritual care sa-i intareasca practic pozitia in mintea ta. Important este: - sa incerci sa te controlezi, sa lupti cu acesta idee demoland-o, sa incerci sa te convingi ca nu exista consecinte nefaste ale acestui gand. "Buuun, nu pot adormi, si ce-i cu asta? O sa fac altceva interesant sau placut daca tot nu pot sa dorm" - schimba ritualul de culcare (exact ceea ce sugera dana); fa o baie relaxanta inainte, uita-te la un film frumos, asculta muzica, citeste o carte sau baga-te in pat in bratele cuiva. dar nu te gandi ca toate astea te vor ajuta sa dormi. Baia relaxanta te va face sa arati mai bine a doua zi, filmul te va face sa te gandesti la ceva frumos, muzica va trezi amintiri placute, cartea iti va dezvolta imaginatia, bratele cuiva te vor mangaia ... - eu zic sa nu mai iei nici un medicamnet, dacat la recomandarea unui medic. - vorbeste despre asta cu cineva apropiat tie dar nu dramatiza, mai curand fa haz de necaz. hai succese si ne auzim! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#6
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 22 octombrie 2004 - 15:29

Craluca, mersi mult. Consider ca sfaturile tale sunt inspirate, imi dai niste variante pe care sa le aleg..ramane de vazut numai daca si eu am destula putere psihica sa ma autodepasesc. Am incercat sa fac si haz de necaz, ziua nu ma panichez, de multe ori sunt vesela, bine dispusa, desi cateodata f. obosita, nu ma abat in orice caz de la programul zilnic stabilit. Dar cum se apropie momentul sa ma culc, incep sa intru in panica, usor, usor. In fine, ultimele nopti au fost mai bune, sper sa-mi revin. Important e sa gasesc o solutie sa-mi scot "ideea" din cap; apoi restul vine de la sine, intotdeauna am fost amatoare de somn.

#7
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 25 octombrie 2004 - 01:00

Pe langa ce a spus Craluca, incearca metoda predictiilor paradoxale. Este o metoda eficienta folosita in asemenea cazuri: procedezi pe dos, adica iti propui in mod special sa realizezi exact faptul care nu il doresti sa se intample. In cazul tau, iti propui ca in urmatoarele 3 nopti sa stai treaza (prima jumatate din noapte sa zicem) si daca tot stai treaza alege sa faci o activitate care este neplacuta in general (de exemplu calci rufe). Sa fie un angajament de care sa te tii. Daca vrei, urmeaza aceasta sugestie si vorbim dupa. Carmen Ghilescu

#8
Kylie

Kylie
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 octombrie 2004 - 04:05

DA. Ideea mea obsesiva de cateva luni incoace este ca atunci cand ma duc undeva nu pot sa consum linistita si eu o bautura. Obsesia mea este ca cineva mi-a pus ceva in bautura [alcool] Imi zic ca nu are cum, doar sticla de vin sau sticla de suc era cu capac, nu a avut cum.. si disperata astept juma' de ora sa vad daca chiar nu patesc nimic. Acum cum fac sa scap de ideile mele obsesive? Si sa va mai zic ca niciodata nu mi s-a intamplat sa imi CHIAR puna cineva ceva in bautura, dar mi-e o frica de mor! Nu stiu, m-a luat asa o frica de droguri [biz] Probabil nebunia mea [:)]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -