Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nevoie de sfaturi!


15 raspunsuri la acest subiect

#11
slakje

slakje

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 22:21

Kiss, pentru ca am un prieten din copilarie caruia i s-a pus diagnosticul de schizofrenie, stiu cate ceva, nu multe, dar stiu ca acest diagnostic se pune cu foarte mare atentie, foarte greu, cu alte cuvinte amicului nostru din romania i-a fost pus acest diagnostic dupa multe caderi,etc. El este un baiat deosebit de inteligent, in liceu era cunoscut ca cel mai destept elev al liceului, premiant la toate olimpiadele, intr-a 12 a stat cateva luni internat din cauza acestei boli teribile, si odata iesit si-a luat bacul cu 10 si a intrat la o facultate de informatica printre primii, tipul sclipeste de inteligenta dar uite ca a avut napasta cu boala asta nenorocita si grozav de nasoala. Dar urmeaza tratament incontinuu, deja de ani de zile nu a mai avut nici o cadere, este normal, are prietena, are job, castiga bani buni si este un om de milioane, afectuos si sensibil. Diagnosticul i-a fost pus la Cluj, acolo si face el tratament. Tu esti sigura ca diagnosticul prietenului tau e clar : schizofrenie? Pentru ca in cazul prietenului nostru medicul care i-a pus diagnosticul are grija de el, il consulta periodic, etc. Deci deja este intr-un program de genul celui de care tu ai fii interesata. Numai bine ii doresc prietenei tale si fratelui ei, sa ajute Dumnezeu si sa le dea sanatate, caci bolile astea sunt cele mai grele, mie mi se rupe sufletul cand ma gandesc cat poate sa schimbe boala un om sensibil si inteligent, am vazut cu ochi mei. Multa sanatate pentru el, Alina.

#12
justasmallkiss

justasmallkiss

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 12:45

Alina nu stiu nici eu mai multe.... In seara cand am postat subiectul am vorbit cu prietena mea....de una de alta...si mi-a povestit despre fratele ei! Eu nu il cunosc... Dar cand a inceput sa imi povesteasca parca mi s-a strans sufletul de durere. M-am gandit la fratele meu,daca ar fi fost asa...cred ca as fi fost distrusa!!! Si imi dau seama in ce situatie este el,mama si sora lui! Si am postat pt ea aici...cu speranta ca va primii sfaturi! Eu ii voi spune cum sa intre sa se inregistreze,sa citeasca si sa raspunda ea la intrebari! O zi buna va doresc! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/

#13
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 00:04

Am cunoscut pe cineva suferind de boala asta. Pot sa spun cu mana pe inima ca e cumplit sa traiesti cu o asemenea persoana, si cred ca si pentru el e la fel de greu. Stiu ca exista medicamente care fac sa dispara aproape cu totul simptomele bolii. Cel putin cat bolnavul respecta tratamentul devine un om aproape normal. Acum eu nu cred ca mama prietenei tale nu l-a dus la psihiatru si nu respecta tratamentul prescris. Poate sa fie alta forma de boala.. sau sa nu aiba efect la toti pacientii... Nu stiu, stiu doar ca persoana de care va vorbesc devenea chiar placuta pe perioadele cat isi lua medicamentele. Am si eu o intrebare pentru psihologul de serviciu, daca va vizita acest subiect: Aceasta boala este ereditara? Daca da, cum si cand incepe sa se manifeste la copii? Sidaca este ereditara si nu s-a transmis descendentilor directi, nepotii mai sunt avizati? http://www.babiesonl...bies/i/ilincuta http://community.web...m/user/danaf123

#14
justasmallkiss

justasmallkiss

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 01:00

Face tratament si este mult mai linistit acum...si da a fost si la psiholog! Cat timp face tratamentul este mult mai bine.... De ce ar avea el nevoie este de o ocupatie...sa lucreze...doar ca in "mediul normal" nu se prea poate....stiti cum este...lumea rade...il badjocure... nu il accepta asa cum e....si probabil din aceasta cauza se inchide in el si refuza contactul cu oamenii! Poate vor gasi un loc unde sa isi ocupe timpul cu oameni la fel ca si el!!! De asta am si apelat la voi,poate stiti cate ceva! Multumim inca odata pt raspunsuri! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/

#15
justasmallkiss

justasmallkiss

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 01:25

Din nou eu! Prietena mea isi doreste f mult un bebe...cat de curand...e binevenit! Dar ii e f frica...sa nu fie boala ereditara...sa se transmita la copilas! Ea spune ca nici tatal ei nu e prea "normal la cap"...cam aceleasi simptome ca si fratele ei...numai ca el nu a fost niciodata la medic sa se intereseze daca ar avea ceva! Dar spre deosebire de fratele ei,este un om f harnic si muncitor! Oricum ea o sa mearga la medic...sa se intereseze daca se poate transmite fatului,boala!Ea e sanatoasa,sotul ei la fel! Dar pana atunci.......... Stiti cumva daca e ereditar...se poate transmite si copilasului ei?????????????? IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/

#16
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 21 octombrie 2004 - 18:42

Schizofrenie paranoida. Exista tratament medicamentos care-l poate aducve foarte apropae de normal. Un schizofrenic sub tratament pooate avea perioade lungi de remisie, cand se poartta absolut normal. Dupa un tratament medicamentos se poate face si terapie, dar nu suplineste medicamntele. Cred ca in Timisoara exista medici buni care-l pot ajuta. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -