Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mami pleaca si lasa pe bb cu altcineva


6 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_noemi

oana_noemi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 04:17

Buna ziua Carmen! Iti scriu cu urmatoare a problema: am un baietel de un an si o luna, dezvoltat normal, totul in regula. Problema e: ca eu va trebui sa plec pe o perioada de un an in alta tara din cauza serviciului si soacra si sotul meu se vor ocupa de el. Pana acum numai eu si sotul meu ne-am ocupat de el, eu in proportie de 90%, e complet dependent de mine, plange daca plec si sa duc gunoiul! Eu ma voi intoarce dupa 2 luni sa il vad pentru cateva zile si dupa aceea il voi vedea la o luna. Nu stiu cum sa procedez ca sa sufere cat mai putin cand voi pleca si sa-l obisnuiesc cat mai repede cu soacra mea, cu care pana acum nu a mai stat deloc. Am mare incredere in ea, a citit foarte multe despre psihologia copilului, s-a pus la punct cu ultimele noutati, este o persoana calma si il iubeste enorm. Cu sotzul meu sta nu are nici o problema, stie sa se joace cu el astfel incat sa nu imi simta lipsa timp de 2, 3 ore cat sunt eu plecata. Sotzul meu e mai putin priceput la problemele administrative, cum ar fi papa, scutece, etc, din cauza asta vine si bunica. Cum ar trebui procedat, astfel incat copilul sa fie cat mai putin afectat? O astfel de despartire poate avea efecte negative in dezvoltarea unui copil? Multumesc mult pentru raspunsuri. O mamica ingrijorata, Oana si bb Erik http://community.web...user/oana_noemi http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#2
Fiquelle

Fiquelle

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 11:55

Am si eu o intrebare: un bebe de 2 luni isi da seama cand e lasat cu altcineva? a mea urla de se aude in tot blocul daca o las cu mama mea, cand e nevoie sa plec de acasa. Oare chiar isi da seama ca nu sunt pe acolo? Ii las lapte, e schimbata, plimbata, mama ii canta, ii vorbeste, ea nimic, urla aproape continuu. Ce sa fac?Multumesc anticipat. Mada si [copil] Sofi, 2 luni

#3
aalexia

aalexia
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 13:47

quote:
Originally posted by Fiquelle
Am si eu o intrebare: un bebe de 2 luni isi da seama cand e lasat cu altcineva? a mea urla de se aude in tot blocul daca o las cu mama mea, cand e nevoie sa plec de acasa. Oare chiar isi da seama ca nu sunt pe acolo? Ii las lapte, e schimbata, plimbata, mama ii canta, ii vorbeste, ea nimic, urla aproape continuu. Ce sa fac?Multumesc anticipat.
Fiquelle , Exista "fenomene" la care nu prea ne gandim dar care nu trebuiesc neglijate.Uneori este bine sa tinem cont de un aspect si anume ca starile noastre emotionale se transmit cu usurinta copiilor.Poate mama ta e o fire mai nervoasa, poate ii este frica sa ramana singura cu fetitza lucru firesc de altfel, poate..... Copilul da, iti simte lipsa cand pleci dar asta nu inseamana ca vei sta legata de el tot timpul.Sunt de parere ca trebuie invatati de mici sa stea si cu alte persoane altfel mai tarziu va fi mul mai greu.Meseria de parinte se invata ,nu-ti fa griji!

#4
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 14:40

Oana_noemi, Copilul pana la 3 ani dezvolta un atasament puternic fata de persoana care sta cu el zilnic, indiferent ca e mama, bnona, bunica, vecina, etc. Nu are legatura acest atasament cu dragostea fata de parinti, abia mai tarziu apare acest sentiment complex. Deci, fii fara grija. Daca il obisnuiesti treptat, putin cate putin cu prezenta bunicii, o implici regulat in activitatile si programul copilului, astfel incat acesta sa reuseasca sa stea in compania ei o zi intreaga la inceput , apoi 2-3 zile. Abia dupa ce ai reusit asta, te poti indeparta si tu cu treburile tale. Sigur, copilul iti va simti lipsa, va suferi o perioada, va trebui sa tii legatura cu el regulat, sa vorbesti la telefon cu el, etc. Va fi greu dar nu imposibil. Sa te astepti la modificari in comportamentul lui: alimentatie, somn, plansete, etc dar acestea vor disparea in cateva luni, indata ce bunica preia rolul tau in totalitate. Carmen Ghilescu

#5
Fiquelle

Fiquelle

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 15:35

Multumesc pentru lamuriri, mi-e groaza ca va sta atarnata asa de mine si cand va fi mai mare. Mai nou nici cu taica-su nu mai vrea sa stea, si toti tipa dupa mine, sa vin mai repede - 20 de minute, cat fac si eu un dus - de ma scot din minti, nu pot sa fac nimic fara ea langa mine sau in brate Mada si bebe Sofi, 2 luni

#6
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 15:59

Oana, copilul simte foarte repede ca se va intimpla ceva important, de aceea a devenit mai apropiat- dependent de tine. Sa-ti dau doua exemple concrete: 1.Cu o luna inainte sa nasc, Bogdanelu- 2 ani- nu mai voia sa ma lase nici la toaleta, mergeam cu el peste tot, voia numai in brate, etc, parca simtea ca n-o sa mai am timp exclusiv pentru el. 2.Mama mea, care a fost aici pentru 3 luni, pleaca inapoi in Ro in citeva zile, iar Bogdanelu, care s-a obisnuit foarte mult cu ea, s-a lipit de ea, practic, in ultimele doua saptamini, zici ca simte ca pleaca si n-o s-o mai vada o bucata buna de vreme... Deci, copiii simt, probabil ca noi sintem mai agitati- fara sa ne dam seama- in preajma unor evenimente importante. Iren dubla mamica [zana] Bogdanelu nazdravanu [copil] si Julia zbintuita[majoreta]

#7
oana_noemi

oana_noemi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 17:12

intr-adevar de fiecare data cand discut cu sotzul de plecare, erikutz se lipeste mai tare de mine si parca e mai disperat dupa mine. problema mea ca eu voi avea timp maxim 2 saptamani ca sa il preia bunica, sper sa ajunga timpul! si pe mine m-a crescut bunic ao perioada si imi aduc aminte cu tare drag de perioada acea a copilariei mele si nu am ranchiuni fata de mama vis a vis de faptul ca m-a lasat la bunica. teama mea cea mare e sa nu aiba probleme in viitor, sa ma trezesc in adolescenta cu cine stie ce comportament si sa imi spuna psihologul ca ar fi din cauza faptului ca eu am plecat cand era el mititel, asta ma macina tare pe mine! Oana si bb Erik http://community.web...user/oana_noemi http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -