Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

inadaptabilitate


12 raspunsuri la acest subiect

#1
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 03:32

eu am o mare pb la scoala la fac adica nu prea pot sa ma integrez..adica nu gasesc puncte comune cu colegii mei..si mai mult tac..sau daca vb ma simt aiurea....Cu o tipa vorbesc mai mult si la ea nu imi plac ceva lucruri...si ma deranjeaza si cu toate astea ma port cu ea ca si cu oul si ma tem din orice vorba pe care o spun ca s ar putea sa nu ma mai intzeleg si cu ea...Sunt constienta ca ma domina si ca relatia ei cu mine poate se bazeaza pe ufa cartea X sau Y si stiu ca la fel cum ii judeca pe ceilalti ma judeca si pe mine plus ca a re4cunoscut zielel astea cu mandria ca eu AM AFIRMAT CA SPER SA NU O FI SUPARAT VREO DATA SI NICI SA NU O SUPAR.....SI IARASI M AM SIMTZIT AIUREA SI CA ULTIMUL OM ....MAI ALES CA ERAU SI ALTZII CAND A ZIS ASTA...SI CLARCA AIA AU GANDIT CA EU SUNT SUPUSA EI....mA MAI KINUIE si ca am ajutat pe cineva mai mult ca pe ea...un coleg de grupa si ca s a suparat si ca o sa se poarte urat cu mine la scoala....si ca am sa plang cum am mai plans cand mi a intors spatele ...si am lasat o carte altcuiva si nu ei intai.desi colegul sta langa ea ....sigur va gandi ca nu am vrut sa i o las ei......uFFAA ma kinuie si nu vreau sa o sun pe ea...si vreau sa scap de sub tirania ei..si sa ma simt bine la scoala.....oaRE CE SA FAC? danna2002

#2
madalina horsa

madalina horsa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 09:43

Draga Dana, nosce te ipsum...parca asa suna in latina pe care am invatat-o acum 100 de ani..in fine...cunoaste-te pe tine insati, asta era ideea. Cred ca un raspuns mai la obiect iti poate da Karmen, dar eu zic ca nu strica o parere in plus. Esti tanara si ferice, ai timp si trebuie sa gasesti si energie sa te formezi, fa-ti o lista cu toate calitatile tale, nu prea iti da mana sa fi tu insati dupa cum vad si asta o sa te coste mult in viata. Daca nu ai ce sau nu ai chef sa vorbesti, nu vorbi. Daca ai ceva de spus spune si gata, toti facem gafe sau spunem lucruri pe care mai tarziu realizam ca parca le-am fi spus altfel sau era mai bine sa nu le fi spus deloc, dar nu se darama lumea de la asta. In ceea ce priveste dominatia, daca te lasi dominat vei fi dominat....si ce daca se supara sau o deranjeaza ceva la tine? Nu putem fi pe placul tuturor, de aia se presupune ca avem personalitate. Nu stiu in ce mediu ai crescut, dar indiferent de asta trebuie sa te audoeduci. Esti studenta, deci capacitate ai avea, nu? Poate un bun exercitiu ar fi sa "dai drumu'" aici la ce simti fara sa te gandesti prea mult daca superi sau nu pe cineva, cum spuneam conflictele fac parte din viata si ar fi cazul sa inveti si sa ACCEPTI asta. Ia supara-ma tu pe mine un pic si sa vedem ce iese:)) Te pup si nu uita: fi tu insati, incercand in fiecare zi sa fi mai buna. Madalina

#3
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 16:28

[pup][pup]..pt raspuns..si AM SA INCERC SA MA CUNOSC MAI BINE SI SA FIU EU..FARA SA IMi cenzurez nimic...am sa incerc sa ma avlorizez...si sa am forta sa nu ma mai tot sfrijesc pt ce am zis..in definitiv asta e....asta sunt asa ma keama..oricum cei care ma domina sunt cum spui tu..ASA sunt si pace SO WHAT CE PE altzii ii doare ceea ce spun ei... Iar : <<fi tu insati, incercand in fiecare zi sa fi mai buna>> va fi deviza mea pt ceva timp..[pup] danna2002

#4
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 17:09

Dana draga, esti cumva in anul 1? Eu asa deduc din ce povestesti tu si imi inchipui ca ti-e greu sa fii apropiata de noii colegi, pana la urma e normal sa fie asa, va cunoasteti de prea putin timp. O alta intrebare: unde locuiesti? Daca stai cu parintii sau in gazda/apartament inchiriat e mai greu sa te apropii de colegi, care poate locuiesc in camin si au inceput deja sa se cunoasca mai bine. Nu dispera insa, inca nu e nimic pierdut, scoala abia a inceput si mai ai timp suficient sa te apropii de colegi. In primul rand incearca s-o ignori pe colega ta, nu mai discuta cu ea decat strictul necesar, o sa vezi ca o sa te simti mai bine daca ai "scapat" de ea. Si apoi incearca sa te apropii de alte colege/colegi chiar daca s-au "grupat" deja. Cel putin cu fetele e foarte usor de gasit un punct in comun: dieta, aerobic, vopsit, etc. Hai ca o sa reusesti, nu e chiar asa de greu! [pup]

#5
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 17:24

quote:
Originally posted by osolita
Dana draga, esti cumva in anul 1? Eu asa deduc din ce povestesti tu si imi inchipui ca ti-e greu sa fii apropiata de noii colegi, pana la urma e normal sa fie asa, va cunoasteti de prea putin timp. O alta intrebare: unde locuiesti? Daca stai cu parintii sau in gazda/apartament inchiriat e mai greu sa te apropii de colegi, care poate locuiesc in camin si au inceput deja sa se cunoasca mai bine. Nu dispera insa, inca nu e nimic pierdut, scoala abia a inceput si mai ai timp suficient sa te apropii de colegi. In primul rand incearca s-o ignori pe colega ta, nu mai discuta cu ea decat strictul necesar, o sa vezi ca o sa te simti mai bine daca ai "scapat" de ea. Si apoi incearca sa te apropii de alte colege/colegi chiar daca s-au "grupat" deja. Cel putin cu fetele e foarte usor de gasit un punct in comun: dieta, aerobic, vopsit, etc. Hai ca o sa reusesti, nu e chiar asa de greu! [pup]
ehhee ce bine era sa fiu in anul I...SUNT IN 3...:) HMM STAU CU mama..;) asa ca e adevarat ca e cam greu sa ma apropii de ei....problema e ca daca m as apropia de ei...ei ar avea grija sa imi gaseasca repede o utilitate..cum au mai facut si cu altzi colegi care i au adus pe cei din grupa acasa...Respectivul ajunsese sa scrie pe calculator proiectul si desenele la jumatate de grupa ..sau sa traga CD mai la toata lumea...sau sa scoata la imprimanta ..la o gramada.......si cum mie nu imi place sa simt evident si pe fatza ca se profita de mine...IN EXCES am preferat sa nu ii aduc...cu colega am sa am grija sa nu ma mai tot arat afectata ca s a suparat ....si de altele nu m am apropiat tot din cauza ei care ma indemna sa nu vb cu celelalte...cu ia o pauzarile nu e greu..mai ales ca ele vorbesc mult si fara sa fie intrebate...;)ce i drept vb de prietenii lor care nu au venit sa le ia cu masina sau care nu le au sunat..sau despre nu stiu ce sutien..sau despre kilele lor in plus...si eu despre ale mele in minus :))..deah..;) danna2002

#6
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 20:15

Dana, in cazul asta, eu as incerca sa stau departe de asemenea colegi care isi urmaresc doar interesele. Trebuie sa te consolezi cu gandul ca esti incompatibila cu colegii si sa-ti cauti prieteni in alta parte. Sau daca vrei neaparat, incearca sa te muti in alta grupa, poate dai peste altfel de oameni.

#7
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 20:27

quote:
Originally posted by osolita
Dana, in cazul asta, eu as incerca sa stau departe de asemenea colegi care isi urmaresc doar interesele. Trebuie sa te consolezi cu gandul ca esti incompatibila cu colegii si sa-ti cauti prieteni in alta parte. Sau daca vrei neaparat, incearca sa te muti in alta grupa, poate dai peste altfel de oameni.
ufa nu am cum sa ma mut.ca mai este o singura grupa si pe aia ii cunosc..sunt la fel iar la alta sectzie tre sa dau diferentze si sa nu am rest...si din pacate am..:D......doar o sa ma separ incet ..si gata..ma voi resemna [pup] danna2002

#8
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 octombrie 2004 - 23:48

Danna2002, In general ai dificultati de relationare cu ceilalti? Te lasi usor dominata, esti influentabila la parerile altora? Daca e asa, atunci trebuie sa lucrezi la construirea unei iamgini de sine pozitiva, sa crezi in tine, sa te iubesti ca om, sa te simti bine cu tine insuti si sa nu depinzi de altii. Carmen Ghilescu

#9
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 01:34

quote:
Originally posted by karmen
Danna2002, In general ai dificultati de relationare cu ceilalti? Te lasi usor dominata, esti influentabila la parerile altora? Daca e asa, atunci trebuie sa lucrezi la construirea unei iamgini de sine pozitiva, sa crezi in tine, sa te iubesti ca om, sa te simti bine cu tine insuti si sa nu depinzi de altii. Carmen Ghilescu
IN GEeneral cu cei multzi ..adica ma pierd daca cei care ma asculta sunt mai mult de 3 4 presoane...:D ma las usor dominata fara sa vreau....asa sunt...imaginea de sine pozitiva....credintza in eu...oare cum se creeaza..oare ce m ar putea ajuta sau indruma in aceasta privintza? danna2002

#10
tigresa

tigresa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 14:18

Danna, eu nu sunt de profesie psiholog, desi intr-un fel ma atrage meseria asta. Imi place sa ma autoanalizez, si sa-i analizez si pe ceilalti. Prin ce treci tu acum am trecut si eu prin liceu.Cred ca totul vine de la lipsa de incredere in propria persoana...incearca sa-ti formezi o imagine pozitiva despre tine.Cu riscul de a repeta ce au scrie ceilalti..de ce ai impresia ca tu esti oaia neagra si ceilalti sunt oile albe?? Uite-te bine in jurul tau, ia fiecare om in parte daca vrei, si vei vedea cate defecte sau slabiciuni gasesti la fiecare.Si cei care au gura cea mai mare nu sunt intotdeauna cei mai frumosi, destepti, etc...au doar incredere in ei si atat.Pana la urma nu te mai analiza pe tine atat de drastic, fii mai intelegatoare cu tine si cu micile tale defecte, ce daca gresesti, sau spui vreo prostie, nu esti si tu om? Nu ai voie sa fii si tu imperfecta?? Nimeni nu se asteapta de la tine sa te comporti perfect..asa cum banuiesc, nici tu nu te astepti de la ceilalti la minuni. Si ca sa treci peste starea asta, cel mai bine ar fi sa-ti gasesti un hobby, o preocupare, care sa-ti ridice putin moralul. Mult curaj!! Tigresa si tigrisorul Horia http://horia.photoart.ro


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -