Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Apropo de vise...


17 raspunsuri la acest subiect

#11
myX

myX
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 22:32

quote:
Originally posted by myX
[quote]Originally posted by craluca
myX, te referi la visul lucid... interesant ... esti constient ca visezi si cu toate astea nu te trezesti astfel incat iti poti continua visul; este un tip mai rar de visare si exista cateva tehnici da a-ti mentine luciditatea in timpul visarii.se fac chiar asemanari intre visul lucid si tehnica de dedublare, dar intra deja pe alt taram ...
ai raspuns perfect.da, ma refeream la visul lucid ... nu vreau sa ma laud ... dar chiar am experimentat citeva tehnici, si a fost foarte interesant.creierul trebuie sa invete ca: corpul poate sa se odihneasca, iar starea de trezie a mintii este independenta de acest lucru.odata trecuta acesta etapa se petrece urmatorul fenomen: corpul doarme, poti gindii liber la orice problema, dar iti poti "vedea" si visele, care se deruleaza parca pe un "cinema intern"; se poate intimpla sa visezi precognitiv, adica sa visezi anumite evenimente iar ulterior chiar sa le traiesti asa cum ai visat.... intradevar se poate ajunge de la visul lucid si la dedublare, dar exista tehnici mai simple de dedublare, spre exemplu tehnica vibratiilor ... dar asta e alt subiect de topic :)

#12
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 22:59

Sper ca nu vom transforma aceasta sectiune din cabinet psi in cabinet para-psi. Da? Nu ma refer la discutiile interesante de pana acum ci la o eventuala deviere spre "Daca visez apa, ce inseama? Boala sau ma marit?" [cafea] Q

#13
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 10:08

nu, qsar, nu ne apucam aici sa interpretam vise si eu una am asa, un mic ceva contra acestor interpretari .... dar o anumita situatie prezenta intr-un vis repetitiv poate avea o semnificatie care insa nu tine cont de obiectele prezente, de cati copii sunt in preajma, de apa care e neagra sau albastra, etc. nu as vrea insa sa merg atat de departe cu explicatiile sau cu interpretarea unui vis repetitiv pentru ca nu se poate interpreta visul pur si simplu, trebuie tinut cont de o mie de alti factori. de exemplu, eu una am visat acum cateva nopti ca ma iubeam la disperare cu un prieten al sotului meu, un tip pe care in realitate nici macar nu prea il agreez (fizic vorbind), asa ca .... vise, fetelor! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#14
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 10:57

Visele sunt in mare parte dorinte ascunse bine in subconstientul nostru..sau continuare imaginativa a unei intamplari, experiente din timpul zilei (nu stiu daca m-am exprimat bine, insa asta consider eu[:I]). De exemplu in visele mele bunica mea e intotdeauna VIE. O visez acasa la ea ca imi spune ca s-a intors dintr-o calatorie si ca de fapt nu a murit; ii arat bebelusul meu, sau ii spun diverse chestii pe care le am pe suflet ca atunci cnd traia... Sunt dorinte care ies la suprafata si se "materializeaza" pe perioada visului, cand putem zbura, iubi si face lucruri pe care in realitate nu le putem face. Exista din pacate si cosmarurile, din cauza (probabil) a incarcaturilor emotionale negative din timpul zilei. Eu oricum - cnd visez ceva urat imi aduc aminte sa-mi spun: "Sangele Domnului Isus Hristos curatzeshte orice pacat" - si atunci ma simt mai puternica si scap de frica din timpul cosmarului. [pup][pup] [majoreta] Luminita [mamica] si [copil] DAVID - 11.03.2004 [bibe] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

#15
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 14:56

Ma bucur nespus ca ati deschis acest topic. Am o intrebare ce ma macina de foarte mult timp. Mie mi se intampla sa visez si apoi visul dupa mult timp sa devina realitate.IMI aduc aminte ca eram in liceu si am avut un vis in care eram in tren cu nishte persoane necunoscute decat una singura era cineva pe care-l stiam dar il vazusem o data sau de doua ori in viata mea. In vis sentimentul pe care-l aveam era unul care nu ma bucura, parca eram trista, nu ma simteam in apele mele.Dupa visul ala au trecut cativa ani si ajung sa merg pe Raru. IMi planuisem sa merg cu prietenul meu de atunci care mi-a tras o clapa si anume ca nu a mai venit cu mine si m-a anuntat cu o ora ininte de a pleca trenul.Am adormit in tren iar cand m-am trezit am avut aceeasi scena din vis si acelasi sentiment. Asta e numai un exemplu. De foarte multe ori mi se intampla asta. Imi puteti explica? aura

#16
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 15:22

of, ce usor ar fi daca lucrurile astea ar avea o explicatie! de multe ori insa, ni se pare ca traim o situatie cunoscuta dintr-un vis sau din alta parte si asta pentru ca retraim aceleasi emotii si avem tendinta sa facem o paralela si intre contexte / conjuncturi sigur ca exista persoane care sustin ca au vise premonitorii sau ca pot anticipa o situatie sau au adesea senzatia de deja-vu si eu inclin sa cred aceste lucuri pentru ca le-am trait, unele pe pielea mea, altele le-am observat la baietelul meu cel mare (de exemplu se trezea dimineata si imi relata ce vis am avut eu; ciudat, nu?) dar nu stiu daca aici este locul acestor povestiri si relatari, poate ar fi mai bine sa existe o sectiune separata de parapsihologie; eu zic sa nu amestecam lucrurile. Parerea mea! Care este! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#17
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 23:42

Draga Raluca eu am postat aici, caci am vazut ca e vorba de vise si apoi am vazut ca este si un psiholog de serviciu. As dori tare mult sa aflu parerea acestuia, tocmai asta a fost scopul postarii la acest topic. aura

#18
crysa

crysa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 octombrie 2004 - 10:42

am avut un coshmar din cauza caruia mi-e frica sa mai adorm noaptea. se facea ca bunicul sotului meu (momentan in viata) era mort si trebuia sa-i faca pomana de 7 ani. l-au dezgropat si au ridicat capacul de la sicriu. atunci mortul a inceput sa se zbata, era cu ochii inchisi, avea miinile legate la piept, se zbatea si printre buze zicea ca nu mai vrea sa plece. femeile de la pomana ziceau nu mai vrea sa plece in iad ca e rau acolo si el are multe pacate. apoi am visat ca a venit preotul (pe care il cunosc) si care cind m-a vazut mi-a dat mina. m-am trezit ca bb bia se trezise si nu stiu mai departe, dar cert este ca din cauza acestui vis mi-e teama sa mai adorm noaptea. oare ce sa insemne? Bb Bia & mami Crysa


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -