Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tip din orice!


28 raspunsuri la acest subiect

#11
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 15:11

Acest mod de descarcare a furiei (tipatul frecvent) este rezultatul unui temperament (poate coleric)dar si educatiei, modelelor parentale din familie (cum bine a zis si Aalexia). Nu putem pretinde copiilor sa reactioneze calm in situatii dificile daca ne vad pe noi urland mai tot timpul. Acum, nu e de condamnat o asemenea atitudine, e o metoda de descarcare a tensiunii negative, dar nu e cea mai buna. Puteti incerca sa loviti anumite obiecte (un sac de box, daca va ajuta), sa va izolati intr-o camera si sa tipati imaginandu-va ca vorbiti cu persoana care va stresat, sa scrieti pe hartie ce anume va enerveaza, etc. Poate vi se par haioase aceste sugestii dar ele se practica in tehnicile de control emotional si odata insusite dau rezultate bune. Voi mai reveni cu alte sugestii. Carmen Ghilescu

#12
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 15:38

da, si mama tipa, dar doar cand ne-am facut mai mari. sa fie doar o problema de educatie? Nu stiu.Cert e ca deja am nenoricit-o pe sofia cu treaba asta, in mod sigur, pt. ca a inceput sa aiba crize de nervi si sa dea in mine, desi asta nu avea cum sa vada la noi, Doamne fereste.Dar daca asta e urmatorul pas? daca ajung sa dau in ea?Ma ingrozesc. [harp]Sabina si[copil]Sofia Galagia

#13
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 17:38

Si eu tip, zici ca suntem la nebuni.Cea mai mare greseala.Pe mine fimiu ma enerveaza.Cea mica mai deloc si nu cred ca am tipat vreodata la ea. LA mine in familie nu s-a tipat niciodata deci nu e o trasatura de familie ci doar una de stres.Incerc sa ma abtin sa mai tip pentru ca stiu ca DAvid nu e chiar asa vinovat pe cit tind eu sa cred.E doar un copil care isi da silinta sa faca lucrurile corect. Cind ma enerveaza i-l plasez lu' tasu.El e mai calm decit mine. Lidia ,Tiara si David D.

#14
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 20:18

Si mama mea tipa dar nu asa ca mine, nici pe departe, si nu vorbea si urat, adica nu jignea ca mine. Si bunica mea de la tara tipa, cand eram copii, patru nepoti pe capul ei o stia tot satul cand ne aduna de pe ulita sau cand faceam vreo boacana. Poate ca e si mostenire din familie, dar eu am dus-o pe "cele mai inalte culmi" [bang]. Nu vreau sa-mi cresc copii in climatul asta, ma gandesc in primul rand la cea mica, e la inceputul vietii, e a doua sansa a mea de a creste un copil echilibrat, perfect sanatos psihic. Sper sa nu o ratez si pe asta. Cea mare, are 10 ani, e plangacioasa, nervoasa, nu prea echilibrata psihic (daca nu spun cuvinte mari). Cum nu i se face pe plac, urla, se duce in camera ei si urla cat poate de tare ca sa deranjeze cat mai multa lume. Ma stiu toti vecinii, mi-e si rusine. Dar asta e alt subiect. http://www.babiesonl...bies/i/ilincuta http://community.web...m/user/danaf123

#15
madalina horsa

madalina horsa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 octombrie 2004 - 15:59

Fetelor, hai sa zic si eu. Eu am un baietel a carui mama naturala l-a lasat cu tatal lui ( actualul meu sot) cand avea 2 ani ( baiatul...brr ce exprimare). La 5 ani ai lui m-am maritat eu "cu ei" . Pana a implinit 9 ani, i-am dat o data o palmita peste gura ca mintea in fata cu nerusinare, o data l-am plesnit la fund si pe la 9 ani i-am tras vreo 3 palme peste umeri/maini. Si, din pacate, mai tipam la el cand ma scotea din sarite , el fiind si mai timid, moale, retras din fire. Plangea de fiecare data "ca il cert". Am incercat sa-i explic ca "in viata te va certa multa lume, daca crezi ca nu am treptate spune-ti varianta ta, nu te lasa etc". Bref...pe la 9 ani il prind la o discutie, de ce ma superi, el de ce tipi la mine etc si imi spune" de cand ai venit la noi numai ma batzi"....mi-a picat fatza si mi s-a rupt sufletul. Atunci i-am si mi-am promis ca orice-ar fi nu mai dau in el si incerc si sa nu mai tip. DAR..am facut un caiet cu PEDEPSE. Gen...nu faci aia , 2 zile fara TV, faci ailalta, 3 zile fara PC, etc. Si a fost de acord. Sa stiti ca de atunci, stiind amandoi regula asta, am fost mult mai linistiti amandoi si nu l-am mai atins niciodata si de tipat mai rar. Eh...si incep sa tip la fetita, care e mai mica cu 7 ani decat el!! Bine, e si mai agitata, zglobie, nebunatica, cu "personalitate". Imi zice sa nu mai tip, mai bine o bat, ca ei ii e frica de mine...na belea! Si iar ma pun si ma gandesc...si ajung la concluzia, bineinteles, ca nu vreu astfel de ralatie cu copiii mei. am inceput si la ea cu pedepsele, dar nu numai...de cate ori simt ca ma enervez, caut ceva s-o pacalesc....nu are chef de lectii, hai sa le terminam repede ca apoi facem haine la papusi. Nu face curat in camera, hai ca te ajut un pic apoi ma lasi sa fac treaba mea si poate ma si ajuti? La ea merge, tip mult mai putin. Nu stiu daca v-am ajutat cu ceva dar vroiam sa atrag atentia ca ne ia valul, stresul de zi zu zi, si uitam ce e mai important, ca puii nostri trebuie sa se simta protejati de familie si nu amenintati. Madalina

#16
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 17 octombrie 2004 - 23:19

Offf Sabina si eu sunt una din astea tipatoare [bang] si nu ma pot suferi cand ma aud!!! Dar simt ca daca nu tip si mai tin mult in mine, o sa explodez! Problema la mine este ca tot asa, o fac si de fatza cu Raducu, care, deocamdata, nu prea reactioneaza, dar sunt sigura ca, pe undeva il afecteaza si pe el. Si mi-am spus de 1000 de ori sa nu ma mai apuce de fatza cu el! [bang] Cred ca daca nu fac cum zice Karmen, cu creionul pe hartie,, ca sac de box nu am unde sa-mi atirn, o sa ajung sa tot urlu si cand o sa inteleaga Raducu CE anume spun! Si deja ma inspaimanta perspectiva![V] Mai ales dupa cum spuneai tu, ca Sofia a devenit mai irascibila...[V] Dana - mama lu' Radu Stefan Poze la: http://community.web...om/user/danateu

#17
Amalia

Amalia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.286 mesaje

Postat 17 octombrie 2004 - 23:32

Draga Madalina Horsa, mi-a placut mult raspunsul tau. Din ce povestesti, ti-ai gasit o cale sa te temperezi si tu si sa-ti strunesti si copilasii. Si eu am ajuns la faza pedepselor de genul nu mai ai voie la desene (deocamdata lista e mica pentru ca are abia 3 ani si 2 luni). Ma straduiesc din suflet sa nu tip la el si-mi reuseste (poate cu exceptia in care este foarte aproape de un lucru cu adevarat periculos si incerc sa-i atrag imediat atentia). Nu neg ca nu mi se intampla si mie, dar de cand am ramas insarcinata cu el mi-am promis ca voi fi o mama echilibrata si incerc sa ma tin de promisiune. Va doresc nervi de otel si inspiratie de moment ca sa ajungeti sa nu va enervati degeaba.[pup] Sanatate maxima!

#18
madalina horsa

madalina horsa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 01:29

Amalia, multumesc...e doar experienta:) Ai dreptate cu ultima ta fraza, nervi de otel, inspiratie, si...daca se mai intampla....nu va demoralizati...oameni suntem, nu? Madalina

#19
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 02:56

SAntajati copiii fetelor?OAre ce zice KArmen de chestia asta?"DACa faci aia nu te mai uiti la desene "etc.MAi ginditiva odata inainte de a face asta cu toate ca uneori e inevitabil.DAr cum noi suntem impotriva santajului sentimental si nu ma refer la "desene" nu va mai ginditi deloc si faceti cum credeti mai bine . Lidia ,Tiara si David D.

#20
madalina horsa

madalina horsa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 12:11

Draga Tiara, m-a amuzat raspunsul tau, ce sa facem si noi...fiecare dupa puteri. Acuma fara gluma cred ca pedepse asa non stop nu mai au efectul scontat..ideea era ca am gasit o cale sa ne "calmam". In povestea mea nu am specificat poate ca, stiind ca exista acelor pedepse, s-au rarit si motivele, in sensul ca baietelul meu stiind ce-l asteapta s-a "cenzurat" singur. Sunt sigura ca de fapt ai inteles ca nu suntem niste "scorpii" ci doar cautam sa fim mai calme. Bine a zis cine a zis ca meseria de parinte e cea mai grea, nu? Tu cum procedezi cu ai tai? Interesant aici este sa facem schimb de experienta, nu? Ziua buna, Madalina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -