Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tip din orice!


28 raspunsuri la acest subiect

#1
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 21:47

Dragele mele, sunt la capatul rabdarii...am ajuns sa urlu din orice, chiar si in fata copilului care azi a inceput sa [plnga si sa spuna mama tipatare....dece tipa mama? Mama e buna! Sofia inca nu doarme toata noaptea, am examene la doctorat, n-am terminat de compus opara, noroc ca s-a amanat nitel termenul, se face in aprilie.Insa toata lumea are probleme, si nu tipa imediat! in public ma stapanesc f. bine, dar acasa nu reusesc...ce mi se intampla??? [harp]Sabina si[copil]Sofia Galagia

#2
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 21:55

Ah, si eu la fel! Din orice, aproape! Am o perioada mai stersanta, cu examene importante , emotii si alte treburi din viata mea si sunt foarte stresata.Ma trezesc tipand, mai ales la saracul meu sot! Si el este cam in aceeasi oala cu mine, dar...el e altfel, e mai calm, mai stapanit, mai echilibrat. Incerc din rasputeri sa ma controlez, dar mi se intampla des sa "uit" sa fac asta si atunci...

#3
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 21:58

quote:
Initial creeata de Sabina
Dragele mele, sunt la capatul rabdarii...am ajuns sa urlu din orice, chiar si in fata copilului care azi a inceput sa [plnga si sa spuna mama tipatare....dece tipa mama? Mama e buna! Sofia inca nu doarme toata noaptea, am examene la doctorat, n-am terminat de compus opara, noroc ca s-a amanat nitel termenul, se face in aprilie.Insa toata lumea are probleme, si nu tipa imediat! in public ma stapanesc f. bine, dar acasa nu reusesc...ce mi se intampla??? [harp]Sabina si[copil]Sofia Galagia
ufaa chit ca e putin stressant pt cei din jur eu zic sa va bucuratzi ca putetzi sa tzipatzi ca eu daca am ceva tac si tac si tac si ma macin..si e nasol..nasol de tot..asa ca atunci cand intratzi in perioade din astea ceretzi va scuze fatza de cei care va suporta ....si HMMM bucuratzi va cumva ca tensiunea nervoasa se descarca..[dual].. danna2002

#4
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 22:17

Da, ai dreptate, Dana, numai ca eu ma descarc si ii incarc pe cei din jur; degeaba le cer scuze dupa aceea, sunt iertata, bineinteles, dar stiu ca asta nu ar trebui sa se intample de la bun inceput. Nici mie nu prea imi place sa se tipe la mine , in general, mai ales fara motiv, asa ca ma pun in pielea lor si imi imaginez cum se simt; asta imi amplifica stressul si tot asa...

#5
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 22:35

Eu stiu ?? acum cateva zile Sofia a si plans cand m-a auzit...azi m-a intrebat de ce tip..si n-are decat 2 ani. [harp]Sabina si[copil]Sofia Galagia

#6
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 01:52

Mai si eu tip. Mi-e groaza de mine in ce hal am ajuns, ma aud si vecinii. Sunt foarte nervoasa, racnesc la copiii astia aproape in fiecare zi. Tipam mai mult inainte sa o nasc pe Ilinca, adica inainte sa raman gravida. Si dupa ce am nascut inca cateva luni bune am fost calma si echilibrata. Ei, de ceva timp pot sa spun ca mi-am "revenit". Acum a invatat si Ilinca sa tipe, nu stie sa vorbeasca dar stie sa tipe. Principalul motiv este Alexandra, fata mea de 10 ani care are un talent si o placere deosebita sa ma scoata din minti. Ba mai vorbesc si urat, o jignesc si ii arunc niste epitete care sa ma ajute sa ma descarc. Nu-mi place ce fac, nu-mi place cum imi cresc copiii, promitem mereu amandoua, ea ca nu ma mai enerveaza si ma asculta si nu mai raspunde obraznic, eu ca nu mai tip si nu ii mai vorbesc urat, ne tine cateva zile si incepem iar. Eu zic ca ea incepe, ea ca eu... Suntem intr-un cerc vicios si principala victima e cea mica. Pentru ea, dar si pentru noi, trebuie sa iau masuri sa opresc nebunia asta. Ce sa fac? Cum sa procedez? Ma gandeam chiar sa consult un psihiatru, desi stiu ca nu sunt nebuna, stiu foarte bine ce fac si ce spun. Trebuie sa fac ceva. Ce? http://www.babiesonl...bies/i/ilincuta http://community.web...m/user/danaf123

#7
aalexia

aalexia
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 02:42

Am si eu o intrebare dar va rog sa nu va suparatzi pe mine: in familiile voastre ( adica acasa la parintzii vostri ) exista aceeasi practica , adica se ridica tonul frecvent ? Intreb asta ptr. ca la mine asa a fost si se cunoste [bang].

#8
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 11:52

Da, la mine in familie cam asa se intampla.Am "antecedente heredocolaterale" cu alte cuvinte. Bine, nu va inchipuiti tipete toata ziua, dar cand exista discutii, mama tipa.De multe ori ma gandesc ca i-am preluat inconstient comportamentul si tocmai din cauza asta (avand tendinte pe care le-am constientizat)am facut eforturi si m-am autoeducat sa port discutii la tonalitati joase, cu calm si rabdare. Din nefericire, in ultimul timp nu prea imi iese.. Oricum, chiar daca "ai tipatul in sange", ca sa zic asa, cred ca se poate domina si remedia daca vrei cu adevarat si intelegi ca deranjaza si pe tine si pe cei din jur.

#9
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 12:54

Din pacate si eu am preluat acest "frumos obicei" de la tata. Acum incerc cat de cat, zic eu, sa ma controlez, dar in momentele de nervi intai tip si apoi imi aduc aminte de asta. Apoi imi pare rau de iesire, dar e deja tarziu...

#10
aalexia

aalexia
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 octombrie 2004 - 13:35

Cred ca ar trebui sa ne gandim mai des ca trebuie sa fim un model ptr. copii nostri.Ei vor prelua la randul lor din obiceiurile noastre[V]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -