Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ceva nou in CLUJ!!!


7 raspunsuri la acest subiect

#1
pnana_ro

pnana_ro
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 octombrie 2004 - 01:18

Nu stiu cum ar reactiona lumea si daca ar fi nevoie de asa ceva in Cluj .Oricum eu sunt foarte gandita si foarte interesata de ideea de a deschide o gradinita-cresa pariculara,pentru copii cu varste intre 0 si 6 ani.Credeti ca e nevoie de asa ceva in Cluj-Napoca?Cine vrea sa ma ajute cu un sfat astept sa imi scrie cat mai repede. VA pup!

#2
Dana_

Dana_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 octombrie 2004 - 03:35

Buna Eu tocmai sunt in cautare de gradi particulare , sunt vreo 3 mai cunoscute ..din care doua accepta si copii sub 2 ani . Da-ne mai multe detalii , cam cat ar costa pe luna..,in ce zona te-ai gandit , etc. In comparatie cu Bucurestiul , unde sunt ff multe gradi private , eu cred ca in Cluj ar merge sa deschizi . Dana&bb Andy(1 an si 7 luni) http://community.web.../user/danaiakob

#3
pnana_ro

pnana_ro
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 octombrie 2004 - 13:39

DEci.....locul ar fi in Cluj-Napoca...in centru....daca se poate....acuma trebuie vazut cum se poate lua un ap in chirie sau o casa ca sa poata fi pusa la punct o astfel de ideea.Sau poate ca da primaria un spatiu pentru asa ceva.Inca nu stiu.Fiind la plata cu ora m-am gandit la o functionare axact ca si cele din Franta adica:de la 8 la 12 dimineata si de la 14 la 16 dupa masa.Iar un copil sa aiba dreptul sa ramana doar 4 ore pe zi timp de trei zile pe saptamana.Asta daca este posibil. Gradinita ar avea o camera cu patuturi pentru bebelusi si o camera de joaca pentru copii mai mari.Efectivul ei ar fi de maxim 15-20 de copii(cu 3 sau 4 educatoare).M-am gandit ca in paralel ar putea functiona si o gradinita permanenta tot pentru copii de varste variate.Deci ar putea exista si niste locuri permanente.....unde sa se plateasca pe luna cate 4 ore pe zi. Ideea vreau sa o pun in practica din ianuarie deoarece acuma nu sunt acasa si nu ma pot interesa de tot ce trebuie. Sper sa reusesc!Oricum eu o sa incerc!

#4
pnana_ro

pnana_ro
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 octombrie 2004 - 14:24

Iar in ceea ce priveste pretul m-am gandtit la ceva de genul 20.000-25.000lei ora.CEea ce inseamna in jur de 2.000.000lei /luna pentru un copil care ramane la program complet,adica 5 zile /saptamana care 4 ore pe zi.Nu stiu cumn sunt preturile in Cluj pe la gradinitele particulare si nu stiu daca e rentabil asa ceva ca pret.Va rog sa ma ajutati cu informatii!

#5
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 14 octombrie 2004 - 14:46

In Cluj nu exista asa ceva insa...nici nu cred ca va exista, cel putin, nu in formula propusa de tine 0-6 ani.Motive: Pentru varsta de 0-3 ani, e nevoie de cresa care nu este sunb directa coordonarea a ministerului invatamantului ci aministerului sanatatii, e nevoie deci de aprobari speciale si conditii de alta natura decat cele pentru o gradinita. Unele gradinite particulare din cluj au incercat astfel de programe insa nici una nu a primit avizul ministerului satatatii, una singura are dreptul sa primeasca copii de la 1 an jumatate. Ideea ar fi sa te canalizezi doar pe o categorie de varsta, 0-3 ani ar fi cel mai atractiv caci nu exista in cluj cresa particulara, insa, repet, iti vor trebui conditii deosebite-ingrijitori, asistenta medicala, mancare, plus o groaza de bani si relatii Succes! Raluca mama Ilincai

#6
Dana_

Dana_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 octombrie 2004 - 17:34

Asa e cum zice Raluca , gradi private mai sunt ...insa crese nu. Eu am cautat pe net si am gasit gradinita Helen`s Kindergarten care accepta copii de la 1 an jumate , si Happy Kids (acestia au doar Clubul Juniorilor -3 zile pe sapt /cate o ora jumate si bineinteles este si gradi insa acolo acepta copii mai marisori) . Pretul la care te-ai gandit este acceptabil , insa 4 ore este un program prea scurt (noi spre exemplu lucram 8 ore /zi ).La Helen`s K. programul e de la 7-17:00 cel scurt(costa in jur de 90 euro) si de la 7-20:30 cel lung(pe la 100 euro/luna)optional si sambata. Ar fi mai indicat un program lung , chiar pana seara , majoritatea lucreaza mai mult de 4ore/zi ... Sistemul de plata cu ora e interesant , dar tot pe la suta de euro ajungem pe luna.. Dana&bb Andy(1 an si 7 luni) http://community.web.../user/danaiakob

#7
pnana_ro

pnana_ro
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 octombrie 2004 - 18:32

Dar e interesata lumea de infiintarea unei crese la Cluj?Exista copii pentru un astfel de proiect?Asta ma intereseaza pe mine.Nu stiu cum mai e natalitatea acuma in tara.Dar stiu ca este un concediu de maternitate de 2 ani ceea ce inseamna ca nu ar fi multa lume interesata..Sau poate ca ma insel eu??? Eu de la inceput m-am gandit la o cresha dar nu stiu care e cererea pentru asa ceva.Probabil de aia nu exista creshe pentru ca nu e cerere. Daca este nevoie de asa ceva o sa raman pe ideea cu cresha.Stie cineva daca pentru asa ceva se poate cere un spatiu de la primarie? Astept raspunsuri!

#8
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 00:56

Sigur este cerere de crese in Cluj, totul e sa oferi servicii de calitate si conditii bune. Numarul de bb-i va creste mult la anul...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -