Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

depresie


76 raspunsuri la acest subiect

#1
danna2002

danna2002

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 04:12

Noaptile sunt cumplite...adica de o sapt aproape nu pot sa dorm..nu stiu da e cumplit...adica totu parca sa sfarama..ce sa fac? danna2002

#2
oanaXandy

oanaXandy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 05:24

Ai vreun motiv de neliniste sau pur si simplu nu poti sa dormi?

#3
pfekete

pfekete
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 08:32

Draga Dana[cheers], Da, mai da-ne amanunte, ti s-a intimplat ceva negativ? Si eu am probleme cu somnul in aceste cazuri, dar pt. mine, daca nu aveau rezolvare, doar timpul le facea tot mai "mici", pina cind ramineau doar o amintire (neplacuta, of course). Pentru mine avea efect calmant activitatea fizica (sint date stiintifice: se elibereaza niste hormoni care-ti "ridica" spiritul), ia o pauza si schimba decorul, adica iesi undeva in natura, la o apa curgatoare. Sau du-te si cumpara-ti ceva frumos...Citeste o carte inaite de a dormi... Nu te lasa, totul e trecator, dupa ploaie vine soare![flo] Patricia si Sylvia (12 Ian 2004) http://community.web...m/user/isomould

#4
aura 1974

aura 1974

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 10:23

Ce probleme ai?
Ce t-i s-a intimplat?
Cum te putem ajuta? Avem nevoie de ceva detalii.

#5
dyana

dyana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 13 octombrie 2004 - 11:16

Buna, Eu am avut chiar si atacuri de panica in ultima perioada. Depresie de vreo 3 ani, cred si sper ca e pe duca acuma. Pot sa-ti spun ca as avea multe sa te sfatuiesc, cu placere. Am si gasit un psiholog, o doamna extraordinara. De 2 saptamani iau ce mi-a recomandat ea, PASSIFLORA , 2 capsule seara, si cate o capsula ziua, cand te simti incordata si ca pierzi controlul, simti ca tristetea te ia la modul foarte serios. Si dimineata 2 capsule de CATINA. Ambele produse le iei de la orice plafar. Totul e natural. Am probleme cu somnul tot de 3 ani, probleme de viata, care acum s-au rezolvat, dar efectul a rams. Si Passiflora ajuta enorm. Sanatate ! Diana

#6
mamicaluitheo

mamicaluitheo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 10:07

buna dragele mele. dupa fro cateva necazuri in familie am ramas cu o stare de deprimare acuta zic eu. am tot felul de ganduri rele, ma gandesc numai la moarte si ori ce as face nu pot sa ma concentrez si totodata sa ma controlez. ati patit? mercic andreea mami de theo si de florin http://community.web...r/mamicaluitheo

#7
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 13:01

quote:
Originally posted by dyana
Buna, Eu am avut chiar si atacuri de panica in ultima perioada. Depresie de vreo 3 ani, cred si sper ca e pe duca acuma. Pot sa-ti spun ca as avea multe sa te sfatuiesc, cu placere. Am si gasit un psiholog, o doamna extraordinara. De 2 saptamani iau ce mi-a recomandat ea, PASSIFLORA , 2 capsule seara, si cate o capsula ziua, cand te simti incordata si ca pierzi controlul, simti ca tristetea te ia la modul foarte serios. Si dimineata 2 capsule de CATINA. Ambele produse le iei de la orice plafar. Totul e natural. Am probleme cu somnul tot de 3 ani, probleme de viata, care acum s-au rezolvat, dar efectul a rams. Si Passiflora ajuta enorm. Sanatate ! Diana
Poti te rog sa-mi dai si mie o adresa de contact a respectivei doctorite (daca e din Bucuresti, ca altfel tot degeaba, n-ajungem la ea:))? Multumesc mult! Alexandra Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

#8
ellaalba

ellaalba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 14:30

Vreau sa felicit initiatorul acestui topic!!! Sa ma inscriu si io la cuvant! Pai la mine cred ca e o stare de anxietate, de teama, de stress. Simt ca mi se strange stomacul de multe ori... Cred ca sunt "bolnava de frica"...o frica asa ...de tot Voiam sa va intreb daca cineva din Iasi a gasit un psiholog bun. Sunt foarte interesata. Sanatate!

#9
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 14:51

Hai sa facem o diferenta: intre depresie (ca tulburare afectiva si boala psihica)si starile depresive (insomnii, dureri de cap, sentimente negative, tristete, inapetenta, lipsa placerii, etc)ca simptome din tabloul depresiv dar care apar disparat, ocazional, cu intensitate scazuta. Un diagnostic corect al depresiei il realizeaza un medic psihatru in colaborare cu un psiholog. Se trateaza prin medicamente antidepresive (recomandate doar de medic nu de psiholog) si psihoterapie (realizata de medic sau psiholog). Comunicarea si patrunderea in lumea persoanei, care sufera de aceasta afectiune, este cea mai importanta. Asa ca, noi suntem aici sa va ascultam, pentru cei care pot si doresc sa-si descarce sufletul. Comunitatea Despre copii a dat dovada in multe cazuri de sustinere morala si ajutor pentru persoanele aflate in dificultate. Nu ma indoiesc ca si de data asta se va intampla la fel. Carmen Ghilescu

#10
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 18:06

As putea sa ma destainui si eu putin va rog. Am vazut acum ca sunt deosebiri intre depresie si stari depresive. Sper sa ma "caraloghez" in stare depresiva. Dureaza de 1 an si jumate, mai bine zis de cand m-am mutat in Germania. La inceput imi era groaznic de somn, cateva luni m-am "luptat" pur si simplu cu somnul, nu vad nici o rezolvare la nimic, situatia banilor e dezastruoasa, nu mai am chef de nimic, nici macar sa citesc o carte, mi-e frica de oameni pt. ca nu ii inteleg si am impresia ca pe zi ce trece inteleg tot mai putin, parca ma prostesc de tot, am inceput sa uit si limba romana, ma simt ca intr-o inchisoare, ma gandesc tot timpul la viata mea din Ro, mi-e dor de absolut tot, pana si de perina si plapuma mea, ma macina ganduri cu pensia, batranetea si mi-e groaza de viitor, in sfarsit cred ca am f. multe probleme si asta din cauza ca nu ma pot adapta de loc si cel mai bine ar fi sa ma intorc in Ro dar nu am curajul s-o fac. Am devenit de nesuportat, si pt. mine si cred ca si pt. cei din jurul meu, in sfarsit, crde ca am f. multe probleme si nu stiu ce sa fac, ma simt pierduta , ca niciodata in viata mea , nu mai sunt sigura pe nimic si ceea ce este mai rau e ca nu sunt sigura de mine. Am cate 2 sau 3 coborasuri si urcusuri pe zi, parca as avea tensiune oscilanta, am impresia ca am ajuns intr-o groapa de potential din care nu mai reusewsc sa ma urc, sunt disperata! http://community.web...om/user/famhoff


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -