Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat... adoptie(partea a 5-a)


137 raspunsuri la acest subiect

#21
oanamagda

oanamagda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 00:24

cit de mult ma bucur pt tine, claudia...oare copilasii nostri unde or fi..?

#22
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 00:31

FELICITARI, Claudia!!!!! [disco] Ce poveste frumoasa! Ma bucur enorm pt voi! Sa fiti fericiti!!!! Uite, cu vesti de-astea minunate creste moralul!!! [:)] Multumesc de urari pt finutza mea! Sora-sa (are 4, 5 ani), cand a vazut-o (s-a nascut cu o claie de par ciufulit) a intrebat: "auzi mami, da' cine a tuns-o asa?" [:-)))] Sunt minunati copiii, nu?! "Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

#23
Minnie

Minnie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 13:34

Ceau,fetelor Claudia,sincere felicitari,si sa va traiasca Nasturica.Intr-adevar cum a zis si Rozi iti creste moralul cind citeste asa vesti bune.Rozi,si voua sa va traiasca ghemotoaca. La noi maine la ora 15,30 vine as.soc acasa,sper adica,caci s-a mai anuntat sapt.trecuta miercuri si n-a putut veni.Am niste emotii si nu stiu de ce dureaza atit.Plus ca a zis ca va veni de mai multe ori si ii va chema la noi acasa pe niste prieteni,pe care noi i-am numit bineinteles.Sa ne tineti pumnii.Va doresc tuturor o duminica placuta.

#24
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 14:08

Stai linistita Minnie, nu e nici o chestie deosebita la vizita. Pur si simplu vine sa vada cum arata locuinta, sa va cunoasca mai bine. Ca va cheama si prieteni e o dovada clara ca la fiecare sector sau oras sunt alte reguli. Pur si simplu e o vizita si o discutie libera. Ai sa vezi dupa ca ai avut emotii degeaba.
Claudia, stiu ca tu intri devreme pe net in cursul saptamanii. Eu la ora 7 sunt la munca si primul lucru dau drumul la calculator, asa ca maine, daca nu cumva ai intrat deja in concediu [;)] sper sa ne mai scrii amanunte despre nasturica ta. Cum sta cu actele? Ca noi de asta ne-am lovit... Au fetite mici dar nu sunt in regula cu actele (mai ales ca toti zic ca sect.5 e cel mai cusurgiu si nu accepta decat copii adoptabili), si nu ne putem incurca sa mergem sa vedem daca nu sunt total in regula.. De aceea, asa cum zice si Tony, 99% ne-am hotarat sa il luam pe baietelul pe care l-am vazut primul, chiar daca e mai maricel. Macar asa am avut posibilitatea sa vad ca merge, vorbeste (2-3 vorbe), nu pare sa aiba probleme. Mi-e un pic teama de cum va reactiona cand il voi rupe din mediul unde este acum.

Poze cu noi[foto]

Mamica de octombrie-noiembrie, sper [;)]

#25
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 16:10

Buna dimineata [:D], abia ne-am trezit dupa nunta de azi-noapte!! Multumesc din suflet pentru urari si astep sa-mi dati si voi vestea cea mare cat ma curand...cele care sunteti in febra cautarilor sau asteptarii atestatului... din pacate nu pot sa neg ca a fost greu....eu una am avut bafta de niste oameni la DPC care numai bete in roate ne-au pus...insa incet incet vom uita si perioada asta!!![xx(] Aissa ma bucur ca v-ati hotarat sa-l luati pe micutul blondin[;)]...va doresc sa fie cat mai usor si cat mai repede sa se adapteze cu voi!! Asistenta maternala unde este Ioana nasturica noastra, a avut pana anul trecut un baietel care a stat la ei de mic mic pana la 2 ani... intr-un final s-au gasit si parintii destinati lui ... a fost mai dificil intr-adevar...insa dupa 3 luni de vizita (a durat atat ca ei nu aveau atestatul) au reusit sa-l ia acasa....asistenta zicea ca acum dupa un an de zile nu mai tine minte nimic din trecutul lui la ei! Au mai venit cu el in vizita si deja este rusinos...a uitat ca el a crescut acolo 2 ani de zile... se poate, cu rabdare, vizite si plimbari...se poate sa se lipeasca repede de voi si sa vrea sa mearga cu voi (eu cred ca nu trebuie luat fortat)! In ce priveste starea juridica a nasturicii...hmmmm...cam complicat...noi am acceptat sa riscam...asta este...de cand a parasit-o mama ei in spital, nu a vizitat-o niciodata, dar nici la notar nu a fost sa declare ca renunta la ea....in cazul ei nu au existat cele 45+30 zile pe care le stim! Ea este la asistenta maternala de la 3 saptamani...acum s-a anulat legea abandonului...dar la 6 luni de stat la asistenta maternala, mama daca nu a vizitat copilul trebuia decazuta din drepturi si copilul declarat abandonat (asta pe legea veche...insa ea a prin 6 luni state la asistent pe legea veche)!!! Insa cum in Romania toate merg cum merg, DPC-ul a uitat [bang] de cazul ei si au uitat sa rezolve situatia atunci....si iata-ne acum ca noi o vrem ....mama nu a renuntat la ea.... abandon nu mai exista... Maine dimineata mergem la directie sa vedem ce putem face...poate o gasesc pe mama sa semneze acum...si sa asteptam 30 zile legal ca ea sa se razgandeasca (desi nu cred daca tot nu a vizitat-o 10 luni)... deci nu e situatia clara deloc...nici nu stim ce implica asta... Noi suntem hotarati sa o luam...si poate bunul Dumnezeu ne va ajuta sa rezolvam si situatia ei!! Poate Liliana, imi poate spune cam ce inseamna situatia ei pe legea noua...sau in acest moment ce putem face?! Minnie, multumesc de urari si asteptam vestea amre si de la tine in curand!! Rozi ...super tare faza cu micutza si parul...Domane cate perle ascund copii in capushoarele lor mici!![:D] Oanamagda, cu siguranta bebelushii vostrii sunt acolo unde trebuie sa fie ca sa-i gasiti voi!! Sa crezi asta...nici eu nu puteam crede ca Ioana este atat de apropae de noi![mamica] Aaaaaa....era sa uit Aissa....eu de saptamana ce vine sunt in concediu de odihna care mi-a mai ramas de anul asta....dupa asta imi iau medical cat va fi nevoie...si apoi sper ca atunci cand om aduce-o acasa sa intru in concediu de crestere a copilului pana face 2 ani! Deci nu voi mai intra de la servici, ci de acasa ...zilnic ...sa va mai zic vesti si cand vom face poze ...sigur vom face o paginutza a noastra![flo][olala] Ioana nasturica[:D] si mami [mamica]

#26
irina_ina2000

irina_ina2000

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 18:21

Buna Claudia, eu zic ca cel mai bine este sa discutati cu persoana care se va ocupa in continuare de dosarul vostru si sa o rugati sa va ajute sa fie declarata mama decazuta din drepturi si daca se poate sa nu afle mama ca vreti sa luati fetita( sa nu inceapa sa faca pretentii).Si eu stiu ca daca nu viziteaza copilul 6 luni mama e decazuta normal din drepturi , cel putin pe legea care este acum in vigoare si cred ca puteti rezolva asta cu ceva insistenta.Am mai spus eu odata sa cautati copii care nu au inca situatia juridica clarificata deoarece cei de la Protectia Copilului cam uita sa rezolve abandonurile la termene legale si amana cat pot acest lucru. Incearca intre timp sa obtii un plasament pentru ea ca sa o poti lua acasa si pe urma eu sper sa se rezolve toate pe rand . Odihna placuta deocamdata dupa nunta pentru ca ii vei duce lipsa de acum in colo!!

#27
cami1977

cami1977
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 19:04

[flo]Felicitari Claudia pentru fetita si iti tin pumnii sa se termine totul cat mai repede. Eu desi sunt mamica va citesc aproape de la inceput tot ce ati scris, poate ca mi-a scapat unul, maxim doua de la prima parte dar in rest am fost si voi fi o cititoare fidela si chiar m-am rugat seara pentru cele care ati inceput sa cautati copii. Cand am vazut ca deja Claudia a gasit un copilas n-am mai rezistat si am zis ca trebuie neaparat sa scriu. Sunteti minunate[pup] si abia astept sa citesc vesti bune si de la viitoarele mamici. Camelia si Nicolaida P.S. Rozi felicitari pentru finuta, ii dorim sa fie sanatoasa si sa aibe parte numai de bucurii. Claudia te rugam si noi sa faci poze cat mai repede ca tare curioase mai suntem sa o vedem pe "nasturica ta".

#28
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 10 octombrie 2004 - 19:34

Claudia, iti doresc sa rezolvi cat mai usor si cat mai repede situatia Nasturicii. De asta imi era si frica, pentru ca ti-am zis, noi de asta ne-am lovit. Ni s-a spus ca au fetite, una chiar cica seamana cu Tony, dar chiar daca as vrea eu sa risc (desi nu vreau) nu mi-ar permite DPC-ul unde locuiesc. Mi-au zis clar, de la bun inceput nici sa nu ne gandim sa luam un copil care nu are situatia clara, ca nu ni se aproba. Tocmai asta e motivul pentru care nu risc, desi nici eu nu vreau sa am probleme, nu vreau sa ma stie mama naturala, sa-i vina idei, sa stau cu inima cat un purice. Daca il iau, sa fie al meu si atat.
Cat despre pustiul pe care l-am gasit noi, nici vorba sa il luam cu forta. Tocmai de aia mai stam, vrem sa ii mai facem cateva vizite, sa il luam la plimbare sa ne cream o relatie. Toti care au vazut pozele se mira de cat e de frumos si ne spun sa nu il pierdem. As vrea sa vi-l arat si voua, dar nu o fac inca, cel putin pana nu depunem cererea pentru el. Acum inca mi se pare devreme.
Claudia, atat cat poti sa intri de acasa pe net, te rog sa o faci sa ne tii la curent si sa mai stim unele de altele. Te pup si iti doresc numai bine, tie, lui Cristi si Nasturicii.[bis][copil][dual]
Tuturor celorlalte, mult succes si tineti aproape. Asa cum pe noi ne-au ajutat sfaturile Oanei, Lilianei, ale lui Meme si ale celorlalte (scuze ca nu va spun pe toate) asa o sa incercam si noi sa va ajutam cu un sfat, cu o idee...

Poze cu noi[foto]

Mamica de octombrie-noiembrie, sper [;)]

#29
oanamagda

oanamagda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 11 octombrie 2004 - 00:54

miine dimineata ma duc la dpc sa depun dosarul; cred ca ii voi duce asistentei sociale o atentie ca sa fie draguta cu noi; lunea trecuta am fost si am vorbit cu ea si mi-a pomenit de un bietel blond cu ochi albastri, are un an si 2 luni; de atunci ma tot gindesc la el, nu am vazut nici o fotografie cu el, dar m-am surprins gindindu-ma in fiecare zi la el; si culmea, eu am scris in cerere ca as vrea fetita pina intr-un an...?! miine imi va vorbi despre copiii pe care ii are directia; sunt hotarita sa vad cit mai multi, macar in fotografii; am emotii fff mari; oare voi sti din prima clipa care e al meu?? claudia, eu simt ca situatia Ioanei se va rezolva repede si fara probleme; a-propos, daca voi avea o fetita tot Ioana o va chema.. aissa, cum arata baietelul? cum il cheama? sa ne tii la curent cu tot ce se mai intimpla;

#30
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 11 octombrie 2004 - 12:25

Oana, baietelul e foarte frumusel, blond cu ochii verzi-albastri si cret (desi acum e tuns). Stiu ce spui ca te gandesti. Asa sunt si eu: in prima faza nu am simtit acea "izbeala" de care spun fetele pe aici ca au simtit prima data cand si-au vazut bebei. Dar de miercuri de cand l-am vazut ma gandesc din ce in ce mai des la el, toti din familie imi zic sa il luam ca e frumos si e prea mare coincidenta de nume: il cheama Alexandru Stefan, exact ca pe cei 2 fini ai mei. Asa cum am zis, singurul lucru care m-a facut sa ezit este ca noi vroiam o fetita si sub un an, la fel ca tine. Dar ma gandesc ca toate sunt aranjate undeva sus pentru fiecare.
Maine mergem sa il mai vedem o data, sa aflam amanunte: stare de sanatate, boli, ce se stie despre mama... Daca totul e in regula si ramanem in starea pe care o avem acum miercuri cred ca depunem cererea pentru el. Oricum, desi am zis ca vreau sa mai vad si altii, acum nu mai simt asa. Vorba lui Tony, care zicea ieri: daca nu il luam pe Alex, ne vom gandi toata viata ce s-a mai intamplat cu el...
Si tot sotul meu spunea, apropo de fetita, ca al doilea il va fi fetita... asa ca....[;)]

Poze cu noi[foto]

Mamica de octombrie-noiembrie, sper [;)]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -