Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (7)


155 raspunsuri la acest subiect

#131
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 30 ianuarie 2005 - 15:00

Tiza draga, floricica ta se cheama Fittonia, felicitari pentru cum ai avut grija de ea sa-si revina, arata superb! asteapta s-o replantezi pana in primavara si foloseste compost pe baza de turba. avand in vedere ca nu creste mare in inaltime -pana in 40 de cm-, dar se lateste pe orizontala ( e planta-tufis), trebuie sa ii oferi un ghiveci putin adanc dar larg, si sa asezi pe fund pietris sa asiguri drenajul. creste bine la umbra si temp. de 24-27 C. vara s-o uzi din belsug, dar sa ai grija sa nu ramana pamantul imbibat. cica in perioadele cele mai calde sa stropesti frunzele cu putina apa calduta. mai scrie in carticica mea ca daca apar flori albe sub frunzis e bine sa le tai ca sa nu ia din substantele nutritive necesare frunzelor. in fine, toamna si iarna sa nu lasi planta la sub 18 C. sa o uzi din ce in ce mai putin, fara sa lasi pamantul sa se usuce complet, sa n-o tii in curent sau direct la soare. e bine s-o tii in cos suspendat ca ii cad tulpinile ca la agatatoare si sa aiba unde. frunzele au cazut pentru ca ai udat-o in exces, asa scrie aici. pot sa-i putrezeasca si radacinile daca are prea multa apa. la fel si daca nu are suficienta apa :)) acum, nu stiu cata apa e normal, dar daca zici ca si-a revenit, sunt convinsa ca ai descoperit tu cam cat.http://www.flowers.org.uk/plants/plantfacts/fittonia.htm[flo]
quote:
Originally posted by ana_a
salut!Va rog sa ma ajutati si pe mine! Am o floare, o pute-ti vedea aici : http://pg.photos.yah...26a.jpg&.src=ph si vreau sa-i schimb ghiveciul. Dar e fff sensibila. Cel putin asa cred eu, mi s-a ofilit de 3 ori pana acum in 4 luni de zile... si abia de vreo 8 luni arata asa de bine. Avea doar 3 frunze cand am adus-o acasa si acuma a crescut asa de frumos ca nu mai incape in ghiveci... Cum sa o transfer? Exista riscul sa se ofileasca din nou? Mai are cineva asa ceva? imi este tare draga! Ce slabiciuni are? Eu am observat ca nu-i place sa fie udata pe frunze...si acu abia o mai pot uda de frunze....PLSSS HELP![foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI[flo]flori din gradina meaAna si Stefan, minunea lui mami si tati!
-----------------------Nu exista libertate in ignoranta. (manual american)

#132
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 30 ianuarie 2005 - 22:12

quote:
Posted - 30/01/2005 : 13:00:52
--------------------------------------------------------------------------------
Tiza draga, floricica ta se cheama Fittonia, felicitari pentru cum ai avut grija de ea sa-si revina, arata superb! asteapta s-o replantezi pana in primavara si foloseste compost pe baza de turba. avand in vedere ca nu creste mare in inaltime -pana in 40 de cm-, dar se lateste pe orizontala ( e planta-tufis), trebuie sa ii oferi un ghiveci putin adanc dar larg, si sa asezi pe fund pietris sa asiguri drenajul. creste bine la umbra si temp. de 24-27 C. vara s-o uzi din belsug, dar sa ai grija sa nu ramana pamantul imbibat. cica in perioadele cele mai calde sa stropesti frunzele cu putina apa calduta. mai scrie in carticica mea ca daca apar flori albe sub frunzis e bine sa le tai ca sa nu ia din substantele nutritive necesare frunzelor. in fine, toamna si iarna sa nu lasi planta la sub 18 C. sa o uzi din ce in ce mai putin, fara sa lasi pamantul sa se usuce complet, sa n-o tii in curent sau direct la soare.

e bine s-o tii in cos suspendat ca ii cad tulpinile ca la agatatoare si sa aiba unde.

frunzele au cazut pentru ca ai udat-o in exces, asa scrie aici. pot sa-i putrezeasca si radacinile daca are prea multa apa. la fel si daca nu are suficienta apa :)) acum, nu stiu cata apa e normal, dar daca zici ca si-a revenit, sunt convinsa ca ai descoperit tu cam cat.

http://www.flowers.o...ts/fittonia.htm




quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ana_a

salut!

Va rog sa ma ajutati si pe mine! Am o floare, o pute-ti vedea aici : http://pg.photos.yah...26a.jpg&.src=ph si vreau sa-i schimb ghiveciul. Dar e fff sensibila. Cel putin asa cred eu, mi s-a ofilit de 3 ori pana acum in 4 luni de zile... si abia de vreo 8 luni arata asa de bine. Avea doar 3 frunze cand am adus-o acasa si acuma a crescut asa de frumos ca nu mai incape in ghiveci... Cum sa o transfer? Exista riscul sa se ofileasca din nou? Mai are cineva asa ceva? imi este tare draga! Ce slabiciuni are? Eu am observat ca nu-i place sa fie udata pe frunze...si acu abia o mai pot uda de frunze....
PLSSS HELP!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!




sa inteleg ca mesajul era pentru mine? acea floare din link este asemanatoare cu floarea mea doar ca a mea are frunzele mult mai micutze, desi...in poza nu am reper...poate fi si acolo cu frunze mici si sa nu-mi dau eu seama, am vazut ceva asemanator ca si in acel link dar colorata cu rosu, acele striatzii erau rosii, cu frunze ceva mai mari. Dar poate si a mea isi va latzi frunzele...ma gandesc ca acuma poate o fi tanara [:D]

Multumesc mult de informatzii.
[pup]

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI
[flo]flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

#133
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 11:09

Craciunelul meu infloreste acum [:)].Are boboci de la inceputul lui decembrie,care de-abia acum se deschid. Cu siguranta, inflorirea asta tarzie se datoreaza faptului ca l-am lasat pe balcon (inchis), asta pentru ca stiam ca e o floare careia nu-i plac mutarile. In alti ani,mi-au cazut bobocii pana sa apuce sa se deschida. Acum e tare frumos. Are 3 flori deschise complet si 2 pe jumatate. Astept sa-l vad inflorit de tot si atunci am sa revin cu o poza.

#134
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 12:17

cred ca e superb sa-l vezi inflorit. Eu nu am inca o craciunitza dar trebuie sa imi procur si eu una. Cum se inmultzeste? Eu in casa nu prea am flori multe findca nu prea am soare, sunt alte doua case maaari in fatza mea care mi-au luat soarele[bang]... e putina lumina naturala si as avea nevoie de niste sfaturi pentru flori carora le place lumina mai putzina pentru ca tare mi-ar place sa imi imultzesc si ghivecele in casa. In schimb am in curte muuulte flori si abia astept primavara sa fac curat si sa ma apuc de rasaduri [:D]

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICI
[flo]flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

#135
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 00:12

ana_a, aceea e floarea sigur, marimea nu spune nimic, sunt mai multe varietati, nu am avut atunci timp sa caut pe net un link cu varietatea ta. la mine in ghidul florilor apare exact floricica ta in poza si de-acolo ti-am citat. oricum, ai ingrijit-o excelent dupa cum ii merge, arata foarte sanatoasa. poate o inmultesti, ar da bine in ghivece agatatoare. eu am incercat sa recuperez niste begonii dupa iarna asta, dar nu cred ca am succes. la begonii n-am avut bafta niciodata, de fapt :( io fac scut cu polonicu in mana la capsuni, pentru ca, imediat ce incep sa se coaca, cum vin iepurii si le mananca. deja gradina mea e autoservire publica pentru animalele padurii, am prins noaptea o caprioara la hibiscusul meu. iepurii insa prefera patrunjelu si capsunile si, odata, am gasit si mararul nimicit, doar o data insa. ----------------------- Nu exista libertate in ignoranta. (manual american)

#136
Laura B

Laura B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 01:37

quote:
Originally posted by conchita [br(...) deja gradina mea e autoservire publica pentru animalele padurii, am prins noaptea o caprioara la hibiscusul meu. iepurii insa prefera patrunjelu si capsunile (...)
Hey, parca ai locui in casa piticilor din "Alba ca zapada" [;)] Am vazut ca nu ai pomenit de veverite: daca nu ai, iti trimit eu cateva [tel] Am pus si eu marar (in ghiveci); tocmai ce a iesit cativa centimetri din pamant, cand mi-a dat mie prin cap sa-i ud pamantul. A doua zi ea tot culcat, fara sanse sa-si mai revina.[:(] Acu' sunt la a doua incercare. Dar ce sa-i fac? Nu-l mai ud? Pana cand? Laura _________________________________________________ "We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

#137
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 03:52

quote:
Originally posted by Laura B Am pus si eu marar (in ghiveci); tocmai ce a iesit cativa centimetri din pamant, cand mi-a dat mie prin cap sa-i ud pamantul. A doua zi ea tot culcat, fara sanse sa-si mai revina.[:(] Acu' sunt la a doua incercare. Dar ce sa-i fac? Nu-l mai ud? Pana cand? Laura _________________________________________________ "We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton
Uda pamantul pe marginea vasului, nu direct pe rasadurile firave.si nu prea tare. Ideal , daca mararul nu este prea mare iesit, poti acoperi vasul si plantutele cu un bol de sticla transparenta, sau un borcan, udand mai rar pamantul pe langa borcan. In acest fel se pastreaza in interiorul borcanului o umiditate si o temperatura constante. Efectul unei mini-sere.Succes! La toti numai bine!

#138
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 03:54

Laura, tu pui seminte? eu zic sa-l uzi, nu? altfel cum? adica sa pastrezi pamantul umed si la intuneric pana da primul fir si dupa aia sa-l muti la lumina intr-un ghiveci mai mare si sa-l uzi regulat. parca asa se face, nu? tu cum ai facut cu asta de nu tinu? eu ud gradina cand nu e ploaie mai mult de 2 saptamani. si verdeturile le-am luat gata crescute, doar le-am plantat. cand trece frigul, trec si eu la insamantat. cand vad ce ardei si rosii are vecinuuu! pfiuu, cu veveritele, sa vezi tu, Laura, ca poate dau vina pe iepuri degeaba, ele de fapt or fi devoratoarele! :)) p.s. ops, Petra, scuze, am raspuns in acelasi timp. citindu-te, am inteles si eu ce intreba Laura, de fapt. Laura, ignora ce-am scris, asculta la Petra. [flo]

#139
Laura B

Laura B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 06:43

[pup] Asa am sa fac, Petra! [flo] Da, Conchita, eu cu seminte m-am hotarat sa incerc. De fapt, vreau sa fac un container mai mare cu un amestec de ierburi - marar, patrunjel, taragon, busuioc-, si doua cu combinatii de flori. [:I] Sa vad ce-o iesi... Laura _________________________________________________ "We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

#140
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 11:25

Nu ma pricep sa ingrijesc plantele, de aceea va scriu pentru a va cere un sfat. Am o Dracaena care in ultima vreme nu pare prea fericita. Frunzele sunt fara vlaga... Am inteles ca ii place lumina (e indreptata spre rasarit, intr-un loc ferit de lumina directa a soarelui), nu sta in curent, o ud cam de 2 ori pe saptamana...Ingrasaminte nu am pus niciodata... Ce sa fac sa-si revina? Multumesc frumos! Ada Scuze[iartama] daca ati mai discutat despre asta..sunt prea multe pagini la acest subiect si nu am timp acum sa le citesc pe toate...


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -