Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Avantajele parintilor singuri


11 raspunsuri la acest subiect

#1
ralucami

ralucami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 02:28

Care sunt acelea? Si cand spun avantaje, ma gandesc la cele legale. Cu ce sunt ei ajutati de catre statul roman? Citisem pe undeva ca in UK sunt gradinite, locuri de joaca, terenuri special amenajate pt copilasii care au un singur parinte -si asta nu pt a se face vre-o diferentiere- ci pt a-l ajuta dpdv financiar pe parintele in cauza. Aceiasi treaba am auzit-o si in Japonia.Ca exemplu: la o gradinita japoneza unde o familie plateste 30.000 de yeni/luna (aproape 270$), o mama singura plateste doar ceva onorific(in jur de 45$)sau chiar deloc. Acolo mamele singura au o groaza de facilitati. Dar la noi in Ro? Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

#2
miau-miau

miau-miau

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 04:51

Aici -nu se impoziteaza banii de pensie alimentara primiti -ca parinte singur esti cap de familie si platesti un pic mai putintele taxe in general fata de oameni casatoriti cu 2 venituri in casa.ALtele nu stiu sa fie. Sint gradinite mai eftine sau chirii mai mici pt oricine are venit sub o limita , dar ca parinte singur nu neaparat esti sarac lipit pamintului, deci nu beneficiezi de chirii reduse.

#3
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 12:59

hai mai draga, fii serioasa, avantaje in Ro? Nu exista asa ceva, in Ro nu ai avantaje pentru copil de nici o culoare. Pardon, exista alocatia aia nenorocita. Din pacate, sunt familii care traiesc dintr-un salariu de mizerie si din alocatie. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#4
Axel

Axel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 17:08

hmmm am si eu o intrebare numai mamici pe aici? Axel

#5
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 17:24

Nu cred ca exista nici un avantaj economic sau social sa fii parinte singur, nicaieri in lume!!! Situatia ideala este sa fie doi, sa munceasca doi pentru viitorul copiilor, dar uneori nu se poate si atunci din doua rele alegi raul cel mai mic... Sa fii parinte singur e greu in toata lumea, sint constienta ca este cu atit mai greu in Romania asa ca jos palaria tuturor mamicilor singure de "acasa"!!! E greu din punct de vedere financiar pentru ca acel vis care l-ai avut cu ce poti sa ii oferi copilului cind creste se spulbera, realitatea este dura ca de fapt esti limitata, te zbati de multe ori singura pentru tot!!! Avantaj economic nu am deloc, am salariul bun (multumesc lui Dumnezeu!) si cad pe undeva pe la mijloc. Ajutoarele pentru apartamente de guvern sau gradinite de guvern exista in Canada si e minunat, ai o "plasa" care sa te tina in caz de se intimpla ceva. Eu nu ma calific si nici nu asi incerca pentru ca ma pot descurca singura deocamdata si pentru ca atunci cind iei ajutorul trebuie sa le trimiti rapoarte trimestriale sau lunare cu toti banii pe care i-ai cistigat sau i-ai primit de la fostul sot si mie nu imi place sa dau raportul nimanui!!! E de ajuns o data pe an la taxe!!! Da, alocatia primita nu este taxabila. Dar de multe ori "barbatul" isi pune coada la spinare si uita ca are copiii. Al meu fost sot nu mi-a dat un cent! Chiar daca la judecata se hotaraste sa plateasca o anumita suma pe luna, daca nu vrea, nu plateste!!! Mincare de nervi fara nici un folos! Da, apoi poti sa il chemi iar la tribunal, ii suspenda carnetul de conducere, ii ia din taxe la sfirsit de an si iti da tie, daca primeste ceva... Si inca un avantaj este ca toate cheltuielile pe care le ai cu copii : bone, scoli, activitati scolare etc le deduci singura din salariul anual primit cind e vorba e taxe la sfirsitul anului si primesti ceva bani inapoi.

#6
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 19:29

quote:
Originally posted by Axel
hmmm am si eu o intrebare numai mamici pe aici? Axel
nu, aceasta sectiune se adreseaza atat mamicilor cat si taticilor. Este adevarat ca pana acum mamicile au raspuns la subiectele deschise. Parerea, oful unui tatic sunt asteptate si ascultate in mod egal. Bine ai venit pe www.desprecopii.com Freia si [copil] Alexa http://community.web...m/user/freia_ro http://community.web...ia_ro_capsunika

#7
Axel

Axel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2004 - 23:45

Merci de intampinare... Axel

#8
Vichi

Vichi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 28 septembrie 2004 - 11:53

Eu nu beneficiez de nici un avantaj avand statut de parinte unic (singur)... Alocatia de stat este identica pt. toti copii din Romania, la gradinta nu platesc cu nici un leu mai putin, exact ca si pt. copilul cu ambii parinti. Dealtfel, nici nu cred ca exista legislatie in sensul asta. Vorbim de Romania, tarisoara noastra civilizata! [8] Cu drag, Violeta

#9
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 28 septembrie 2004 - 23:08

Singura chestie de care am auzit eu la un moment dat anul trecut era posibilitatea de a merge cu copilul in concediu pe bani cu adevarat putini, intr-adevar nu in sezon de varf dar cu totul inclus. In rest, fiecare se descurca cum poate... O seara frumoasa alaturi de copii, Boga

#10
voljena

voljena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 30 septembrie 2004 - 12:12

quote:
Initial creeata de ralucami
Citisem pe undeva ca in UK sunt gradinite, locuri de joaca, terenuri special amenajate pt copilasii care au un singur parinte -si asta nu pt a se face vre-o diferentiere- ci pt a-l ajuta dpdv financiar pe parintele in cauza.
unde-s alea? in 10 ani n-am vazut si nici citit asa ceva!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -