Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cand viata iti scapa din maini


124 raspunsuri la acest subiect

#1
alinas

alinas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 19:13

va urmaresc de mult timp si imi place de voi,in sfarsit mi-am facut curaj sa vin si eu cu povestea mea si astept sfaturile si parerile voastre.nici nu stiu cu ce sa incep,ideea e ca mi-am scapat viata din maini,nu o mai controlez,nu mai sunt stapana pe situatie.am 26 de ani,2 baieti mici si un sot musulman. faptul ca sunt asa cum sunt se datoreaza mamei dominatoare care nu a stiut sa-mi insufle incredere in mine si de aceasta incredere mi se trag toate.nu stiu exact cand anume am inceput sa-mi pierd controlul.am trecut printr-un viol,un avort,am fost lovita de barbatul care spune ca ma iubeste.nu am viata pe care mi-o doresc si parca sunt neputincioasa. sotul meu nu prea ma sustine,m-am recunoscut in multe situatii descrise de basilique.eu sunt de vina pentru tot,daca gresesc ceva minor,eu sunt proasta etc.a devenit de-a dreptul paranoic,crezand ca-l insel si fiind convins ca toti vecinii stiu asta.careva exemple de paranoia?"care firma angajeaza o femeie vopsita blonda?sa-ti spun un secret:doar curvele se vopsesc blond","tu esti de vina ca copilul a vomitat","mirosi mai rau ca un kk","'trebuie sa mergi la spital de nebuni"etc.orice cuvant i se pare suspect.de asemenea,nu-mi place cum se poarta cu baietii,adica foarte dur,gen"nu ai voie sa plangi".ii bruscheaza,loveste,chiar i-a injurat. nu mai stiu ce sa fac sa fie totul bine,nu era asa la inceput,era un om cu suflet bun,e adevarat ca nu cu prea multa scoala.isi iubeste copiii dar nu inteleg cum de poate sa se poarte asa.spune ca din cauza mea copiii vor ajunge rau,ca vor fii tot timpul pe strada pentru ca eu ies cu ei tot timpul,ceea ce iarasi mi se pare o aberatie. o admir foarte mult pe alyssa ca a avut puterea sa o rupa si ca si-a pastrat sufletul curat,ca inca mai rade,ca e atat de proaspata.asa as vrea si eu sa fiu.poate ma ajuti tu cu niste sfaturi. de asemenea imi place slakje,as vrea si eu sa fiu asa puternica.eu sunt timida,fara incredere,mereu sa le fac pe plac la toti. spuneti-mi fetelor,ce fel de barbat am eu?merita sa raman cu el daca se poarta mereu asa?el nu iese niciodata cu copiii,ar sta toata ziua in pat.daca stau acasa,nu e bine.daca lucrez,iara nu e bine ca ce stau atata la birou?nicicum nu e bine,el e atotstiutor. mi-a facut bine sa ma descarc fetelor,sper sa fiti alaturi de mine,eu nu prea am prietene,nadejdea mea e in voi.

#2
geut

geut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 19:25

Sfatul meu este sa fugi cat poti. Ai doar 26 de ani, ai toata viata inainte si trebuie sa te gandesti la copiii tai. Cum vor ajunge dupa o astfel de copilarie? Nici eu nu am un barbat minunat, dar n-ar indrazni vreodata sa vorbeasca asa cu mine, nicidecum sa ma loveasca! Cred ca i-as scoate ochii! Gandeste-te ca, cu timpul, paranoia se va accentua si vei ajunge sa nu mai stii cum te cheama. Cum isi iubeste copiii daca se poarta urat cu ei? Sau cum te iubeste pe tine? Poate ca voiai sa auzi alt sfat, dar nu pot sa te sfatuiesc sa te minti in continuare. Cere ajutorul parintilor tai, rudelor, prietenilor si du copiii undeva unde sa traiasca linistiti. Asteptam vesti mai bune.

#3
Melaroxy

Melaroxy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 19:46

E greu sa sti ca exista astfel de oameni.Dar mult mai greu sa traiesti in casa cu ei.Pleaca!!!!!!Nu-i mai permite sa te trateze asa!Nu-l lasa sa te faca sa crezi ca tu esti vinovata de schimbarea lui de comportament.E un egoist nemernic.Copiilor le trebuie dragostea parintilor.Asa se simt in siguranta.La tatal lor ce vad? Ce le ofera el? Nu e bine sa-l mai suporti asa.Cine stie? Poate daca vei pleca isi v-a da seama cat de mult greseste,desi e foarte putin probabil. Ai incredere in tine si lasa-l!!!!!! [flo] Mela+[copil]Vladut Alexandru

#4
roxanal

roxanal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 19:54

nu stiu ce iti doreai sa auzi practic de la noi insa parerea mea este ca tu nu ai o casnicie acolo, ci doar o inchisoare, si inainte de a putea face cu adevarat ceva in toata povestea asta este ca tu sa fi in regula, tu sa-ti cunosti valoare. cand o vei afla nu o sa stii pe unde sa pleci mai repede...in afara de asta, sotul te trateaza exact cum i-ai permis s-o faca..poate asteptai altceva de la mine, dar eu zic sa te ajut cu ceva decat sa-ti plang de mila...daca te intereseaza, scrie-mi pe PM Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani si ceva

#5
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 19:55

draga alinas, cindva eram si eu asa, ca tine, neincrezatoare... ce departe imi par acele timpuri... Cu timpul, am renuntat la teama, in primul rind am afcut pace cu trecutul meu si cu mine. Mi am impus sa fiu vesela si sa privesc partea plina a paharului intotdeauna. Sloganul "Zimbeste, ca de fete triste sintem toti satui" mi a devenit calauza... In primul rind trebuie sa ti ridici moralul, sa ai incredere in propria ti persoana... Dar stiind cu un asemenea barbat, nu ai nici o sansa... nu se poate numi om... este (scuza ma)un animal dar folosind si acest termen imi pare ca jignesc regnul animal... Nu are dreptul sa se poarte asa cu tine ori copii vostri! Am invatat (tot pe propria mi piele, ca deh, altfel nu se poate) sa nu mai accept compromisuri de acest gen... sa mi pastrez demnitatea si sa nu renunt sub nici o forma la respectul fata de propria mi persoana! Sint de felul meu o persoana calma si zic eu, tare blinda... insa la un asemenea comportament ca al sotului tau, as reactiona ca o turbata! A doua zi dupa prima lovitura primita de fostul sotz mi am facut bagajul si am introdus divortul. Lucru care te sfatuiesc si pe tine sa l faci! Si sint sigura ca toti cei de pe acest forum sint in asentimentul meu Pupici si mult curaj!!! http://community.web...com/user/tora97 "da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez "Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

#6
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 20:03

Oricare ar fi decizia ta, trebuie sa fi convinsa ca asta vrei tu, si nu ca asa ar face X sau Y. Gandeste-te ce e mai bine ptr copii tai! Si nu in ultimul rand ptr tine. Analizeaza ce l-a adus in starea asta (ca spui ca inainte nu era asa). Poate ca asa a fost de la inceput dar ai refuzat sa vezi? Am o prietena care e aproape in aceiasi situatie ca si tine. Sta cu un musulman, au impreuna 2 copii.. Au impreuna cred 10 ani. Dar el mai are o sotie - cu acte, in tara lui de origine; ea stia de la inceput asta si l-a acceptat asa cum e. El e mai violent, dar asta e firea lui. ( sa-ti dau cateva exemple: 1. se lauda ca el in armata a impuscat o femeie kurda de la lungimea bratului lui[help][:0][soc]); 2. pe caine l-a atarnat de cuier cnd l-a ofticat[:0], si 3. si-a incuiat copilul in camara la intuneric ca sa-l disciplineze, de i-a cazut bietului copilas parul din cap![soc]). Un lucru insa: la o cearta el a amenintat-o ca ii ia copii daca incearca vreodata sa faca altfel decat ii spune el! Asa ca sfatul meu - ai grija! mai ales daca copii sunt trecuti pe numele lui! Dumnezeu sa te lumineze in decizia ta, Lumy [mamica] si David [copil] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

#7
slakje

slakje

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 20:13

Eu nu sunt puternica Alina caci eu nu am cunoscut greutatile si umilintele pe care le-ai cunoscut tu, au fost oameni si imprejurari care m-au ajutat si m-au tinut pana acum destul de departe de multe necazuri. Tu esti puternica ca poti sa induri si ca ai rezistat pana acum.

#8
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 03:47

Alina draga, Fara indoiala te afli intr-o relatie abuziva fizic, emotional si mental... Trebuie sa rupi aceasta relatie, este daunatoare tie si baietilor tai!... Spun a n-a oara: copii invata din ce vad si ceea ce vad la tatal lor nu este exemplu bun. Vor fi la rindul lor barbati abuzivi pentru ca cercul abuzului se continua in generatii... Fa-o pentru copii tai, nu te teme!!! Inainte de toate, fa-ti un plan, daca ai timp si relatia nu este atit de deteriorata incit sa iti fie viata in pericol... Lucrezi? Te poti intretine cit de cit singura? Ai pe cineva de incredere aproape de tine, la distanta ma refer? Poti sa destainuiesti cuiva de incredere prin ceea ce treci? (gindeste-te ca in caz de divort iti vor trebui martori, etc...) 1) aduna acte importante, fa-le fotocopii legalizate sau ia originalele (certificate de nastere, carte de munca, certificatul de casatorie, actele casei, fotocopie de pe conturile de banca, buletine, pasapoarte, diplome) si du-le la cineva de incredere - mama, sora, prietena foarte buna sau fa-ti o casuta la banca (nu stiu daca in Romania in banci sint asa ceva) 2) pune in fiecare saptamina citiva bani deoparte, cit de putin, fara sa stie el, iti vor folosi, crede-ma! 3) du la acea persoana de incredere si ceva schimburi de ale tale si ale copiilor, lapte praf si ceea ce iti va trebui de urgenta. 4)fa o lista cu telefoanele in caz de urgenta: sectia de politie, salvarea, numarul de la protectia femeilor (daca exista asa ceva in Romania...), numarul de telefon de la bancile unde aveti conturi 5)tine un jurnal al tau in care sa scrii ce ti se intimpla in fiecare zi ( se va dovedi foarte pretios ca sa dovedesti abuzul in tribunal unde el va incerca sa te scoata nebuna sau "curva" si va incerca sa cistige tutela - si cu asta te va ameninta sa te reintorci la el...) 6) iesi afara si vobeste cu lumea, nu te izola pentru ca asta urmareste un barbat abuziv sa te izoleze si sa te spele la creier ca sa faca ce vrea din tine. 7) fa cursuri de pregatire, iti vor fi de folos si te vor ajuta sa iti recapeti increderea. 8) sa nu iti fie rusine sa vorbesti despre situatia ta. rusinea te face sa stai si sa induri. 9) gaseste-ti un grup de terapie sau un preot cu care sa poti discuta 10)ia-ti avocat! Astea sint sfaturi pentru prezentul apropiat pe care ti le dau... Apoi trebuie sa te gindesti la viitor... Un alt sfat pentru tine: odata plecata, nu te mai intoarce pentru nimic in lume!!!... Va veni si va plinge, iti va spune sa te gindesti la copii, ca nu poate trai fara tine, ca numai tu il poti ajuta... blah, blah... NU TE MAI INTOARCE!!! va fi mai rau ca inainte dupa ce va trece perioada de "luna de miere"... Vei simti la rindul tau ca nu mai poti, ca il vrei inapoi, ca ti-e dor de el... impune-ti sa fii tare, fa o lista cu tot ce ai indurat, scrie-ti pe hirtie cum te-ai simtit atunci, ca sa iti aduci aminte si sa ai in fata ochilor ceea ce te asteapta daca te intorci... Fa si o alta lista cu ceea ce ai vrea sa fie viata ta de acum incolo, de ceea ce meriti tu intr-o relatie!!! Ridica-ti standardele!!! Citisem undeva ca "daca refuzi sa accepti orice de la viata, ea iti va oferi ceea ce e mai bun" si este foarte adevarat! Ia-ti puterea din copii tai, gindeste-te ca ei au numai o data sansa de a fi copii, nu le rapi copilaria stind in inchisoare! Afara e frumos, viata e frumoasa si e pacat sa o lasam sa treaca asa pe linga noi!!! Daca te pot ajuta cu ceva, spune-mi! Alice

#9
flori76

flori76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 03:55

Alina,fugi cat poti de repede de langa un asemenea om.Nu are cum sa te iubeasca!!!Daca te-ar iubi nu s-ar purta asa cu tine,nu te-ar jigni,nu te-ar lovi.Esti tanara,ai toata viata inainte.. Stiu,e greu sa te rupi,dar decat sa suferi o viata langa un astfel de om,mai bine suferi o luna,doua,un an pana iti revii si uiti si apoi poti sa duci o viata tihnita. Te pup si-ti doresc tot binele din lume. Flori

#10
Mihaela R

Mihaela R
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 04:34

Alina, sotul tau nu este stapinul tau. Certificatul de casatorie nu ii drept de "proprietate", nu te-a cumparat, nu esti sclava lui! Nu are dreptul sa te loveasca, sa te jigneasca, sa se poarte asa cu copiii tai! Pai cum sa mai ai incredere in tine daca omul care ar trebui sa fie cel mai bun prieten al tau, cel care sa te sustina, si la bine si la greu, nu are decit cuvinte depreciative la adresa ta? Si te tine inchisa, nu ai voie sa iesi pe strada, nu ai voie sa ai prieteni, nu ai voie sa mergi la coafor! In ce secol traieste el? A, poate nu iti sta bine blonda! Exista metode subtile si delicate de a iti spune ca lui ii place mai mult cum te prinde alta culoare, dar nu sa te asocieze cu o curva!?!?, Eu stiu un lucru, ca intre doi soti trebuie sa existe dragoste, respect si prietenie. Daca eu am probleme, daca sint suparata, sotul e primul care ma incurajeaza, care gaseste intotdeauna o vorba buna pentru mine! Normal ca ti-ai pierdut increderea, daca toata lumea ta e sotul, care iti spune in fiecare zi ce om de nimic esti tu! Trebuie sa iti faci prieteni, sa iesi, sa cunosti cit mai multa lume, nu sa stai intr-o cusca! Nu esti cu nimic mai prejos decit sotul tau, sau decit noi toti. Fa ceea ce iti pace, gaseste-ti o slujba buna, pe care sa o faci cu placere, sa te poti afirma, sa iti demonstrezi TIE cine esti, aranjeaza-te, fa-te frumoasa, fii tu insati, si nu uita ca viata e prea scurta ca sa iti permiti sa fii sluga cuiva, sa te lasi calcata in picioare. Traieste-ti viata cum crezi tu de cuviinta, nu cum iti impune cineva!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -