Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat...........adoptie (partea a patra)


144 raspunsuri la acest subiect

#141
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 14:47

quote:
Originally posted by oanamagda
mi-a dat o foaie cu toate actele pe care trebuie sa le am la dosar, plus o cerere de vreo 5 pagini de completat; mi-a urat succes, mi-a promis ca ma va consilia pre si post adoptie; azi am si inceput sa adun actele, sper sa finalizez dosarul cit mai curind; m-a mirat insa o chestie: voi primi o vizita de la asist. sociala, dar si de la cineva de la primarie care va veni acasa sa vada conditiile de trai a.i. sa-mi elibereze un atestat de la primaria orasului; adica, dosarul pt atestatul de fam. apta pt adoptie include acest atestat de la primarie; s-a mai intilnit cineva cu situatia asta?
Bine ai venit, Oana, si-ti doresc mult noroc pe calea implinirii! Nu stiu din ce oras esti tu, la Bucuresti, sect 3, cererea a fost o hartie scrisa de mana, pe loc (dictare [:D]) si nu ne-a trebuit nimic de la primarie! Dar precum am vazut ca si in Bucuresti procedura difera de la un sector la altul, in tara cu atat mai mult. Nu stiu cat de normal este, dar, ce sa facem, trebuie sa dansam dupa cum canta ei. Sunt unii oameni care trebuie sa se zbata si sa lupte din rasputeri pentru orice realizare; un copil probabil e cea mai mare realizare a unui om, asa ca... LA LUPTA, FETELOR!! [box] doar nu ne lasam asa usor infrante, nu?? "Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

#142
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 14:54

quote:
Originally posted by irina_ina2000
ce-ar fi sa intrebati asistenta sociala care se ocupa de dosarul vostru si ce copii se apropie de momentul in care ar putea fi declarati adoptabili. Poate sunt copii la care au trecut termenele legale si ei inca nu au trimis dosarul la Comitetul Roman pentru Adoptii.
Am intrebat, Irina .... [V]. Mi-ar fi spus daca erau... asta e raspunsul... Bucuresti, sect 3... "Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

#143
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 15:06

quote:
Originally posted by Briantis
Am incercat la maternitatile din Bucuresti ,la doua fundatii si la un centru de plasament din sectorul 1 si cu toate astea am vazut un singur copil care nu era cel pe care il dorm noi.Nu inteleg cum de s-a rezolvat cazul unui alt cuplu care si-a luat atestatul la o saptamana dupa noi ,care are acelasi asistent social si care au dorit ca si noi un baietel sub 1an.
Bine ai venit, Briantis! Eu zic ca e vorba si de noroc, si de "ce-i al tau e pus deoparte" si trebuie sa-l cauti, si de relatii, si de ritmul cautarii. Nu sunt de acord cu datul plicurilor in stanga si-n dreapta, doar cand cineva chiar te ajuta sa vezi un copilas. Oricum, nici n-as putea... Bafta multa si nu te lasa! Fiecare om - atat noi cat si copiii - cu soarta lui. Dar o cale exista! [pup] "Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

#144
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 15:11

quote:
Originally posted by Briantis
Daca ne gasim bebe si incredintarea pentru adoptie se incheie in 2005 dupa care lege se va finaliza adoptia ?
Bineinteles ca dupa legea noua! De aceea si eu ma zbat si sper sa-mi gasesc copilasul pana in anul nou, sa-l am acasa, ca sa reduc cat mai mult pasii care mai raman de faptul anul viitor! "Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

#145
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 07 octombrie 2004 - 16:00

Dschid partea a 5-a
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=33373

Pozele noastre


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -