Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cubul Rubik


17 raspunsuri la acest subiect

#1
devylla

devylla

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.871 mesaje

Postat 29 martie 2005 - 09:58

Am reusit sa fac cubul Rubik....pe toate fetele!!! Cine a mai reusit?Sau mai stiti si alte modalitati de a face cubul?[hop] Sabina

#2
micutza

micutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 29 martie 2005 - 10:34

buna Sabina! [bis] [biz] si eu am reusit sa fac cubul... de fapt am invatat acum cativa ani sa-l fac de la cineva care tot asa.. a invatat de la cineva. inca nu i-am prins logica, e un pic mecanic ceea ce fac eu dar... ps:alta metoda.. il desfaci in bucati si il asamblezi la loc(glumesc) pupici, micutza

#3
devylla

devylla

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.871 mesaje

Postat 30 martie 2005 - 07:26

Cine vrea ponturi ca sa faca cubul?Eu una am facut pariu ca il fac in 3 minute pe 100 $ ...si ar fi trebuit sa ii castig numai ca era cumnatamiu...si banii ii tine sormea.....asadar nu i-am mai luat!!!Da poate voi castigati mai bine daca il invatati sa il faceti!!!![hot] Sabina

#4
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 30 martie 2005 - 19:29

In urma cu vreo douazeci de ani si eu stiam sa-l fac [8D]. Si pe vremea aia se faceau pariuri cine il face cel mai repede. Acum nu stiu daca m-as descurca [;)]. "Un sfirsit e un inceput..." ella&com.

#5
liliac1

liliac1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.404 mesaje

Postat 04 aprilie 2005 - 11:39

Cubul Rubik se poate face dupa o regula matematica bine stabilita. Cred ca solutia scrisa a fost data de Rubik insusi. Am sa scriu indicatiile dupa care se poate face...dar nu le pot scrie decat cu cubul in fata asa ca merg acasa, iau cubul si notez si o sa vedeti ce usor este!

#6
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 04 aprilie 2005 - 18:17

Wow, cubu' nici nu stiam ca mai exista. Faina jucarie[cool]. Pe vremea lu' ceasca ne dadeam mari care stie mai multe variante, io stiam doar doua una ii zicea metoda pestelui si ailalta era metoda unghiurilor, le-am uitat pe amandoua. Oana_B

#7
pkl9kpl

pkl9kpl
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 septembrie 2007 - 05:09

liliac 1, te rog,spune-mi ce stii despre cub multumesc

#8
katy

katy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 03 octombrie 2007 - 09:13

Cubul iese dupa niste reguli clare si le-am invatat acum multi ani(vreo 20 la numar).Eu l-am mai facut din cand in cand tocmai ca sa nu le uit sper sa pot sa o invat si pe fiica-mea. Aici am vazut ca au aparut 4*4 .Oare respecta aceleasi reguli?Eu nu as putea explica in scris regulile doar practic as putea arata. Katy

#9
CriPOD

CriPOD

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.522 mesaje

Postat 05 octombrie 2007 - 21:36

Aici o solutie pentru Rubik 3x3, aici o solutie pt 2x2, sigur mai gasiti si altele.

Mai in primavara a fost aici un campionat de rubik. Mi-a fost dat sa-l admir pe colegul fiului meu rezolvand cubul, wow! In 20 secunde (cu cubul nostru, ca al lui merge mai usor si mai repede)! E amuzant cum se minuneaza lumea in metrou cand il invarte, pur si simplu parca se deseneaza. Acum baiatul aduna banuti sa mearga in Ungaria la un campionat mondial.

Fie-mea si-a cumparat pana si un breloc cu cubul, dar acum nu il mai prea face decat din cand in cand sa nu-l uite.


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

#10
paltinis

paltinis
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 02:07

@pkl9kpl - daca esti interesat de metode o sa gasesti pe internet destule. cele mai folosite sunt: Layer by layer (LBL) - metoda ce o invata toata lumea, cand invata cubul. cea mai de incepatori o poti gasi de ex. http://nerdparadise....zles/333/intro/ Fridrich Method - cea mai raspandita in speedcubing. majoritatea asta folosesc. este un lbl f f evoluat. are 119 algoritmi. Petrus Method - poti ajunge la un nr ff mic de miscari cu ea...gen 40-45. este in schimb greu de folosit in speedcubing pt ca are manevre destul de complicate. Roux Method - o metoda..destul de simpla care analizeaza cubul dintr-un cu totul alt punct de vedere. se formeaza doua blocuri de 1x2x3 pe fiecare parte...stanga dreapta.se pot atinge timpi de sub 20s cu ea. (la fel si cu cele de mai sus mai putin lbl) mai exista inca cateva dar nu le mai mentionez..cine are intrebari sa imi dea un pm ;) @katy - da..a aparut si cub de 4x4x4 si 5x5x5. diferenta intre cel de 3 si astea mai mari este ca...la cele de la 4 in sus pot aparea probleme de paritate..gen..exista cazuri cand tot cubul e facut in afara de doua patratele alaturate care sunt...intoarse una pe dosul celeilalte. nu este mare complicare..e nevoied e invatat un algortim, doi in plus. la un cub de 3 asa ceva nu poate aparea...decat daca s-a desfacut cubul si s-a montat gresit :). apropo...mai exista si cub de 6 si 7...dar sunt prototipuri.nu se produc in serie. este f greu de construit un mecanism mare. oricum...daca stii sa rezolvi un cub 3 si unu de 4...ar trebui sa stii sa rezolvi orice cub..indiferent de marimea laturii cam atat deocamdata:)...eu sunt deocamdata in stadiul de invatare. sper sa ajung pana la sfarsitul anului la medii de sub 30s, constant. momentan scot in medie 45s, si best time de 27.14...:d sa ma laud si eu un pic :)...gata. cum am zis..cine are intrebari imi da pm..sau intreaba aici in topic succes


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -