Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

De ce tinem copilul in casa pana la botez?


69 raspunsuri la acest subiect

#11
magghyc

magghyc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 583 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 16:15

Bagoiu,
evident, evident,
nu il tundem, nu ii taiem unghiile[bang]il tinem cu caciula pe cap si perdea la carucior...
Traiesc un sentiment de straniu citind posturile de pana acum - ma bucur ca nu-s singura care crede ca religia si cutumele nu-s acelasi lucru, dar ma si infior: adica sute de copii se coc in casa pana la botez doar din cauza unei superstitii[alcool]?
Magda, mama lui Nichita (9 mai 2006)




#12
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 16:37

se poate si mai rau... eu cunosc mamici cu copii adolescenti care-i duc si aduc de la scoala, ca sa nu "pateasca ceva copilu", asta desi nu-s decat trei sute de metri pana la scoala[hippi]

#13
Mirrella

Mirrella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 16:44

quote:
Originally posted by fdoina

se poate si mai rau... eu cunosc mamici cu copii adolescenti care-i duc si aduc de la scoala, ca sa nu "pateasca ceva copilu", asta desi nu-s decat trei sute de metri pana la scoala[hippi]



Asta cred ca tine mai mult de o grija exagerata,la fel ca cea cu infofolitul copiilor de teama sa nu raceasca...
Pe de alta parte si mie mi-ar fi teama sa imi trimit copilul singur la gradinita,desi eu asa mergeam ,(si e aceeasi),parca sunt alte vremuri,oamenii parca sunt mai rai ,masinile circula cu viteza chiar si in localitatile mici,asa ca mai bine imi duc odorul de manuta decat sa stau cu grija.


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh


#14
szaboali

szaboali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.297 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 17:00

Supestitii!!! eu am nascut-o pe fetita mea in februarie si era frig afara , dar la 3 saptamani am scos-o afara, nu stateam mult der dupa aceea era si ea mai linistita si nu a patit nimic. Un pic de aer curat nu strica mai ales ca acuma e cald afara, sa ai grija numai sa nu fie canicula. Lasa gura lumii deoparte. asta e parerea mea.



ali

poze IARINA(16.02.2006)

#15
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 18:34

Stai asa, ca eu am auzit si alte prostii..S nu-i ususc rufele afara pana nu-l botez, pana la 6 spatamani nici mama n-are voie sa iasa din casa iar in alte parti cica nici la aer sa nu scoti cupilu. Si al meu a fost prematur nascut iarna si l-am boptezat la 5 luni. Eu n-am respectat nimic si a fost foarte bine. Chiar de trei ori am fost plecata din Bucuresti cu el pana la botez. Drum Bun si distractie placuta ca sigur aveti nevoie!!!

Ana Maria si Victor Stefan [bonjovi](15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

#16
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 18:42

Eu nu cred ca e o superstitie, cred ca e mai degraba o recomandare care isi are originea in faptul ca in perioada scursa pana la botez, care din cate stiu eu in mod normal se face pe la 1 luna, atat mama cat si copilul sunt fragili si predispusi la tot felul de imbolnaviri. Prin urmare, este "cuminte" sa nu iasa in multime, in locuri aglomerate, sa nu faca eforturi deosebite (mama), calatorii care obosesc, etc. Nu cred ca are nimic in comun cu superstitiile gen "nu-i taia unghiile/nu-i pune pampers/nu te mira cand esti gravida/etc". Mai degraba a fost imbracata in timp toata treaba in superstitie ca mijloc de a convinge oamenii sa respecte recomandarea.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#17
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 19:08

Catageul are dreptate[:D], dar asta era pe vremea cand se botezau copiii la o luna, acum cine-l boteaza la un an ce sa faca?
Asta e ca si cu "nu-i spune pe nume pana la botez", ca...nu-i bine[alcool]Da copiii aia care se boteaza la 10 ani ce patesc? ca probabil nu-l striga "bebita" pana atunci?

#18
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 19:26

Apropo de botez, poate sa-mi spuna si mie cineva de ce in biserica ortodoxa greaca copiii se boteaza numai dupa un an, chiar si la doi ani ? intreb asta pentru ca acum ceva timp cineva de pe forum care locuieste in Grecia a scris lucrul asta si m-am mirat de ce este aceasta diferenta de la o biserica ortdoxa la alta si care ar fi explicatia teologica.

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#19
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 13 iulie 2006 - 00:08

quote:
Originally posted by fdoina

Catageul are dreptate[:D], dar asta era pe vremea cand se botezau copiii la o luna, acum cine-l boteaza la un an ce sa faca?
Asta e ca si cu "nu-i spune pe nume pana la botez", ca...nu-i bine[alcool]Da copiii aia care se boteaza la 10 ani ce patesc? ca probabil nu-l striga "bebita" pana atunci?



Da' de ce sa-l botezi la un an? Daca tot intentionezi sa-l botezi, de ce trebuie sa stai pana la un an? (Fac exceptie persoanele care doresc sa isi boteze copilul in religia ortodoxa si nu pot face lucrul asta imediat dupa nastere din motive de tara straina, etc - acestora cred ca nu e nimeni absurd sa le spuna sa nu scoata copilul afara... pana la botez[:D]!!!).
Asta cu numele nu stiu, copilul meu a avut nume inca de cand era in burtica, asa ca...[:D]

P.S. Revin: ideea sin prima mea postare era ca nu e o superstitie pt ca are un substrat rational, superstitiile (chiar si asta de gen sa nu-i spui pe nume pana la botez) nu cred ca au. Acuma sigur ca fiecare face cum considera, ceea ce voiam eu sa spun e ca "regula" asta nu este neaparat o absurditate.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#20
mate

mate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 13 iulie 2006 - 07:45

Mai,eu cunosc niste unii care pana la botez nu si-au strigat copila pe nume,cica [alcool]nu e bine...Saracul copil,era strigat in toate felurile numai pe nume nu.





Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici[bibe](27 Nov 2004)

Christinel[copil]

New Zealand

Osama



Cine da din coate...departe ajunge...


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -