Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

De ce tinem copilul in casa pana la botez?


69 raspunsuri la acest subiect

#1
magghyc

magghyc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 583 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 13:22

Sincera sa fiu, nu m-a ros in mod deosebit aceasta chestiune, doar ca am inceput sa ma lovesc zilnic de ea...
Indiferent unde imi duc copilul, toata lumea ma intreaba: e botezat?
cand raspund ca "nu inca" incep sfaturile: "nu e bine, tine-l in casa, nu pleca cu el la drum lung "[bang]etc etc.
Ma intereseaza foarte tare care explicatia teologica a acestui indemn - adica vreau altceva (fara suparare) decat "asa e bine' "asa e frumos" sau 'asa se face".
Pt a intelege corect problema mea:
1. suntem ortodocsi si mergem la biserica, eu m-am impartasit in sarcina si mi s-a facut si molifta (doar ca am facut-o la 20 de zile de viatza ale copilului,ca atunci am iesit cu el din spital)
2. copilul il botezam la 4 luni (pe 2 septemebrie)pentru ca aceea a fost singura data la care toti prietenii nostri sunt in Bucuresti si pot sa vina. Pentru ca e un copil care a avut o mare incercare in prima saptamana de viatza (a facut septicemie luand o bacterie din maternitate), multa lume din rudele, prietenii nostri s-au rugat pentru el; in mod evident, toti vor sa vina la botez, e cumva si copilul lor; asa ca l-am amanat un picutz (botezul)ca sa fie gasca cat de cat completa.

Am purtat deja in familie discutii nenumarate ca "sa botez copilul acum, sa facem petrecerea atunci" etc. Dar cand am intrebat DE CE nu pot iesi cu copilul de exemplu 3 zile la munte, mi s-a spus ca nu e "bine, normal, frumos". Eu nu "functionez' cu explicatii/cutume din astea. Mi-ar placea sa stiu ce regula/principiu teologic incalc mergand cu copilul in alta localitate, fara sa am trauma ca daca imi raceste copilul, (de exemplu) e din cauza mea, ca l-am scos din casa , ba mai mult, din localitate, nebotezat!![:D]
Stie cineva explicatia oficiala, teologica a acestei atitudini de tinere in casa pana la botez???
Magdel, mama de Nichitel (9 mai 2006)


#2
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 13:35

quote:
Initial creeata de magghyc

Stie cineva explicatia oficiala, teologica a acestei atitudini de tinere in casa pana la botez???




Pai daca scoti un copil nebotezat din casa inseamna ca e un ateu in plus pe strada, adica un lucru nepermis.



Orgel's second rule: "Evolution is cleverer than you are."


#3
magghyc

magghyc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 583 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 13:39

Xenocid,
[loveyou]
Bine ca m-ai luminat...ca impachetam lucrurile cupilului pt munte cu o inima jelinda...
Magda

#4
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 13:47

Presupun ca ideea e sa nu i se intample ceva rau daca iese din casa... nebotezat fiind. Tind sa cred ca-i o superstitie. Doar ai la fel de multa grija de el oriunde ati fi.



Situatia noastra a fost urmatoarea: pe Robert l-am botezat de-abia la 9 luni, in Romania, si am ajuns acolo dupa 1500 km de mers cu masina. Dar toate bune si frumoase.



Imi pare rau c-ai avut probleme cu puiul imediat dupa nastere. Dar acum e bine, nu-i asa? Si cred ca i-ar prii o mini-vacanta la munte!



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#5
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 14:31

Mag, cred ca substratul obiceiului e acela de a nu pati copilul ceva,Doamne fereste!si sa moara nebotezat.Acum poate nu mai e asa un pericol,dar presupun ca pe vremurile cand nu existau atatea medicamente si tratamente pentru bolile copiilor probabil se considera ca e mai bine sa nu iesi pana la botez.Eu am iesit cu Ilinca la o saptamana dupa ce-am nascut-o,iar botezul l-am facut cand avea 3 saptamani.


Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04)


"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose





#6
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 15:35

Si eu tind sa cred ca e numai o superstitie.
Se pleaca poate de l aideea ca la botez se primeste un inger pazitor si pana atunci ar fi expus oricarui pericol. Dar e cam acelasi lucru si in casa si pe strada, si la munte sau l amare.
Oricum, botezul cred ca e cu cat mai repede cu atat mai bine. Depinde de circumstante.
Bine ca nu ti-au zis sa nu iesiti din casa pana l abotez!

Si vezi ca nu cumva sa-l tunzi pana la un an cand ii luati motul![alcool]

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#7
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 15:38

quote:
Originally posted by xenocid

quote:
Initial creeata de magghyc

Stie cineva explicatia oficiala, teologica a acestei atitudini de tinere in casa pana la botez???




Pai daca scoti un copil nebotezat din casa inseamna ca e un ateu in plus pe strada, adica un lucru nepermis.



Orgel's second rule: "Evolution is cleverer than you are."




Domnule moderator, a fi nebotezat nu inseamna neaparat ca esti ateu. Te-ai grabit putin cu rationamentul[ups]

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#8
magghyc

magghyc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 583 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 15:41

Cristina,

Multumim, acum suntem bine, daca vrei sa citesti povestea noastra o gasesti aici:

http://www.desprecop...?TOPIC_ID=77586

Irina,

si eu am considerat ca e doar un "obicei" adica nu neaprat fondat pe vreun principiu teologic, dar ma surprinde cat e de "popular" acest "obicei" in randurile tinerilor parinti (de bunici nu vreau s amai zik[bang]), asa ca mi-am pus intrebarea: exista o explicatie religioasa fundamentata pentru a tine copiii feriti de straini pana la botez, e doar unul din multele lucruri pe care romanii le fac pentru a nu iesi din normalitatea/linia grupului sau e din categoria superstitilor "nu duce gunoiul seara ca tragi a saracie"[:D]?

Magda



pOze cu noi


http://pg.photos.yah...gghyc/my_photos

#9
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 15:56

quote:
Originally posted by bagoiu

Domnule moderator, a fi nebotezat nu inseamna neaparat ca esti ateu. Te-ai grabit putin cu rationamentul[ups]




Daca mai imi ziceti Domnule moderator nu va mai scot din MultPreaSfiintiileVoastre [:D]


Orgel's second rule: "Evolution is cleverer than you are."


#10
Mirrella

Mirrella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 16:11

[quote]Ma intereseaza foarte tare care explicatia teologica a acestui indemn - adica vreau altceva (fara suparare) decat "asa e bine' "asa e frumos" sau 'asa se face".[quote]



Si eu mi-am pus intrebarea asta cu scosul din casa,dar am lasat bunicile si vecinii sa carcoteasca si mi-am vazut de drum...Aerul proaspat a facut minuni la bebelina mea,o linistea si dormea pe urma foarte bine.

Daca e sa ne luam dupa toate superstitiile nu stiu unde ajungem ,asta incerc sa o conving si pe maica-mea.

Cel mai recent sfat superstitios de la maica-mea:sa nu trec vreo apa ca pierd laptele![alcool]La care i-am raspuns amuzata ca deja am trecut apa de mai multe ori,caci avem prin preajma un parau peste care trec cand merg la Metro,si iata ,inca mai am lapte.[^]

Cred cu tarie ca sunt doar superstitii.







La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -