Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Refuz de san fara sa-l guste la 2 luni


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 27 august 2004 - 00:56

Buna seara dragelor mamici, Avem o MARE PROBLEMA!!!!! nu mai vrem san, refuzam cu desavarsire sa ne apropiem de el, nici sa il gustam. Noaptea mai mancam din cand in cand, dar nu ca inainte. Inainte mancam tare bine, acum dam semne ca ne e foame, ne sugem pumnutul si pe bibi, dar san nu vrem, nu vrem nici lapte praf.Noi avem 7 saptamani si pana acum ama mancat tare bine, din 2 in 2 ore ziua si noaptea din 3 in 3. In prima luna am pus 1200gr, iar in ultimele 3, 600 gr si in ultimele zile NIMIC. Ieri m-am muls un pic si am incercat sa i dau cu biberonul, l-a luat, dar mi-a spus pediatra sa nu ii mai dau daca vreau sa ii dau san, ca apoi nu v-a mai accepta sanul. De trei zile am un fel de menstra, cateva picaturi de sange si firisoare si de atunci, chiar inainte cu o zi e circul asta. Mamicilor care mai aveti bebei au facut ai vostri acelasi circ cand ati avut ciclu??? CE SUGESTII IMI DATI???? SUNT DIsperata! e asa de cumintica, moarta de foame si plansa, sta cuminte in patut si adoarme singurica. O iubesc la nebunie si nu stiu ce sa fac cu ea! Va rog ajutati o mamica disperata! mai suge din cand in cand cand reussesc sa o pacalesc dar tare putin si nu ca inainte, dupa care circul....de respingere , bataita la mami, zgaraieturi, lovituri, etc. Va pup pe toate, marcela si bianca 7 saptamani

#2
clau07

clau07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 27 august 2004 - 02:30

Alexandra are doua luni si jumatate si suge numai la san . Si la noi se intampla sa mai respinga dar nu totdeauna. Poate ai mancat ceva ce a schimbat gustul laptelui. In primul rand ar fi alimentatia ta care ar putea fi cauza. Eu am un fel de menstra dar nu ma respinge din cauza asta. Nu cred ca are legatura. Claudia si [copil] Alexandra

#3
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 27 august 2004 - 02:34

[bang] Cu asta ne confruntam si noi de apeoape doua luni. Poate la voi nu va fi de durata. Eu nu am avut ciclu.Lara a luat in prima luna 1100g si in urmatoarele doua cate 5-600 g... [bang] Eu sunt disperata dar nu am ce face,nu accepta nici formula...Am mai scris eu pe-aici... Astept si eu raspunsuri....

#4
julia23

julia23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 27 august 2004 - 03:35

Multi bbi refuza sanul cind sunt mamicile la ciclu,stiu de la mai multe prietene,papusica mea cind mi-a venit(la 8 luni prima oara) a supt la fel ca inainte dar depinde de fiecare bb. Nu renunta sa-i dai san,pune-o cit mai des si nu-i da biberon ca exista riscul sa nu mai vrea san deloc. Mulge-te si da-i cu lingurita sau cu seringa. Eu te inteleg perfect pt ca si papusica mea a refuzat sanul cind avea 9 saptamini iar eu plingeam ca nu stiam din ce cauza si pt ca vroiam sa o alaptez cit mai mult. Atunci eu am insistat f mult sa suga,ii bagam eu tita in gurita chiar daca nu vroia,ii schimbam pozitia in care o alaptam ca ma gindeam ca poate o durea urechea sau o incomodeaza ceva,dar ea tot refuza,ma mulgeam eu inainte ca sa nu aiba prea mare presiune laptele ca si la asta m-am gindit a fi un motiv posibil. Pina la urma,dupa citeva zile groaznice in care ea nu papa mai nimic a inceput sa suga la fel ca inainte. Nu stiu ce o fi fost in capsorul ei micut atunci de nu a mai vrut titi dar pina la urma si-a revenit si pina acum niciodata nu a mai refuzat titica,acum e innebunita dupa ea. Pupici pt papusica ta si sper sa te ajute putin ce ti-am scris aici si sa inceapa sa pape. Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.web...ser/julia062003

#5
ancuta06

ancuta06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 27 august 2004 - 12:12

Eu nu sunt de acord ca daca-i dai cu biberonul va refuza sanul. Bebelusul meu a papat din biberon de la 3 saptamani, ca nu prea stia sa suga, iar apoi, dupa vreo 3 saptamani i-am dat din nou de la san si era foarte incantat. Chiar nu mai vroia biberonul. Nu am putut sa-i dau doar de la san pt ca nu era suficient lapte, iar eu mai aveam si congelat, cu care-i suplimentam. Dar daca incepeam cu san, nu mai vroia biberonul, asa ca faceam invers. I-am dat si eu cu seringa, cu lingurita, dar tot biberonul a fost cea mai buna alegere. asa ca daca-l accepta, da-i linistita. Ca pana la urma important e sa pape. Mulge-te cat mai des, ca sa nu pierzi laptele, si da-i linistita. Sa-ti traiasca bebitza si succes Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.web...er/Busch_family

#6
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 27 august 2004 - 12:29

Circareli de-astea cu papatul lapticului de la mami avem si noi de cateva zile si "barometrul" meu urlator a sesizat corect...mi-a venit ciclul. Catrina maninca 90% din biberon pt ca am "sensitive nipples" si de cite ori o pun la san ma umple de sange. Ieri am pus-o la san-era prea inversunata cu lapticul meu- si suge cu mare placere. Eu zic ca faza cu biberonul si sanul depinde de fiecare copil in parte. Pentru ea intotdeauna a fost o mare placere sa manince la san si de cate ori o pun il dragaleste, ii "vorbeste" etc Pune-i la bibe o tetina cu gaura mica sa aiba de ce trage si pe urma la san o sa i se para parfum :-)

#7
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 27 august 2004 - 15:23

Multumesc mult pt raspunsuri. Sper sa isi revina in curand. Azi noapte a mancat mai bine, adormita a luat sanul si de atunci am inceput sa il luam, uneori ca inainte, alteori nu. Sper tare mult sa isi revina. Cat despre alimentatia mea, am tare mare grija si nu am mancat nimic special, tot ca de obicei. Fructe chiar nu manac decat mere si vad ca de cand am suprimat toate fructele nu mai are colici. Adriana, sper sa se intample ca la voi, sa il ia din nou ca inainte. Tare il iubea! Laura, si tu ce faci acum??? Cum o hramesti??daca nu accepta nici formula??? A mea a mancat aseara 15 ml de formula, si banuiesc ca nu ii place nici ei. Va pup si merci inca o data Marcela si bb Bianca


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -