Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hernie inghinala


12 raspunsuri la acest subiect

#1
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 24 august 2004 - 01:34

Buna! Am un bebe de 9 luni care s-a nascut cu hernie inghinala. A facut cumva niste crize slabutze pe la 2-3 luni si dupa un control la medicul lui s-a ajuns la concluzia ca s-a inchis si nu este de operat (desi operatia se face mai tarziu!). Insa astazi a facut o criza destul de serioasa: a inceput sa planga fara nici un motiv, fara sa se opreasca, si sa-si traga piciorusele spre burtica. Mi-am dat seama ca nu era un plans oarecare si am chemat salvarea. Se strangulase o bucata de intestin si nu se mai retragea. Norocul lui a fost ca dr. de la salvare a reusit sa-i bage inapoi intestinul, ca altfel in seara asta ajungeam la chirurgie de urgenta. Ideea este ca dupa manevra destul de dureroasa a dr. (mi-am dat seama dupa plansul lui) copilul si-a revenit, in 5 min. razand si vorbind cu noi. Nu stiu de ce s-a intamplata asa ceva; a patit vreuna din voi cu copilul? Care sa fie cauzele prin care sa se fi strangulata intestinul? Ca el nu a fost constipat din cale afara (putin, cu un caca uscat facut acum 2 zile!!), in rest caca normal si nici nu a plans mult. Efort face mai tot timpul ca nu mai vrea sa stea in patut decat in picioruse... Deci, ce sa fac? Care sunt cauzele? Se va inchide de la sine sau este nevoie de bisturiu? Luminati-ma, va rog, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea

#2
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 24 august 2004 - 05:18

Adriana, eu as cere rapid un bilet de trimitere pentru un chirurg sa consulte baietelul. Chirurgii au cea mai mare experienta in aceste cazuri, stabilesc daca operatia este necesara si cat de rapid trebuie facuta. Tinand cont ca hernia a recidivat, probabil ca va fi nevoie de operatie. In plus, bietelul creste si va face eforturi tot mai mari de acum incolo. Deci, daca ti se recomanda operatia, nu ezita. Complicatiile unei hernii strangulate pot fi destul de urate.

#3
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 24 august 2004 - 10:36

Du-te si opereaza copilul. Hernia strangulata este foarte periculoasa. Poate oricand sa recidiveze si nici sa nu observi. Du-te si opereaza copilul si scapati de stres si probleme. Cu respect, Florin Choose life

#4
oake

oake
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 24 august 2004 - 11:20

Operatia e intr-adevar cea mai buna solutie. Si nu-ti fa probleme ca bebe o sa-si revina f. repede. Nepoata mea a fost operata de hernie inghinala la o varsta chiar mai frageda (pe la 3-4 luni) si si-a revenit imediat. Nu au fost nici un fel de complicatii mai tarziu, ba chiar a inscris-o frate-miu si la gimnastica ritmica. Multi pupici pt. mamici si pt. pitici Oake si Bebitza http://community.web...er/bebitza_vlad

#5
SIMONABB

SIMONABB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 24 august 2004 - 19:11

Hernia la baieti se face si de la plins prea mult - cunosc caz concret. BB al meu a avut hidrocel si doc mi-a spus ca toti copii se nasc cu un mic orificiu care se inchide ulterior de la sine, dar trebuie urmarit totusi, pt ca poate sa faca hernie cum ai patit tu cu baietelul. Daca nu se inchide, se opereaza foarte simplu. Iti recomand sa mergi cu toata increderea la Dr Bizga de la Grigore Alexandrescu, e medic pediatru urolog. (macar sa-si spuna si dinsul parerea. Nu costa nimic daca te duci cu trimitere de la medicul de familie.) Simona http://community.web...m/user/simonabb

#6
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 24 august 2004 - 19:30

Buna! M-am intors de la medic; initial nu a vrut sa-l opereze. Vroia sa mai asteptam si tot ce a facut a fost sa-i retraga hernia. Numai ca la plecare, cand sa-i pun pampersul, avea iar!! [bang] Si dr. tot reducea si ea revenea... Asa ca s-a hotarat: mine il opereaza! Vom fi acolo la 8 a.m. si la pranz sau pe seara ne intoarcem acasa. Va fi anesteziat total, cu masca, si dupa 1 h va putea sa pape. Asa ca este simplu; va scriu eu maine sau poimaine cum a decurs totul. Multumesc mult de tot pentru parerile si sfaturile voastre, SimonaBB: am fost la Budimex, la dl. dr. Ionut Secheli. Am deschis un subiect despre "preturile" unei operatii la Budimex. Sper sa-mi raspunda cineva pana cand ma culc! Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea

#7
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 24 august 2004 - 21:18

Sa-i mearga bine micutului. [flo] Ce bine ca il poti lua acasa dupa operatie! Sa intrebi ce calmante ii poti da si care e doza maxima, pentru ca o sa aiba ceva dureri dupa operatie, asa ca fii pregatita sa cumperi imediat de la farmacie, sa ai in casa tot ce iti trebuie.

#8
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 24 august 2004 - 22:04

Adriana, tinem pumnii pentru micut. Sa dea Domnul sa se refaca repede. Sanatate multa, Ciuf si Luca http://community.web....com/user/ciufa

#9
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 25 august 2004 - 05:52

Sanatate multa si sa ne tii la curent cum a decurs totul si cum se simte Mihnea. http://community.web...ser/carmen77102 http://community.web...ser/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

#10
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 25 august 2004 - 17:35

Buna! Tocmai am sosit de la spital!! Da, da, deja ne-au dat drumul acasa!! [bis] [bis] Sa va zic cum a decurs: am ajuns de dimineata cu burtica goala, mi-au luat putin sange pentru hemograma si dupa ce am asteptat ceva vreme, o asistenta m-a luat din bratele lui mami si dus am fost...[:D] Mi-au facut anestezie totala, asa ca am dormit vreo 60 min. pana m-am trezit la reanimare cu mami langa mine. Am facut niste ochi mari, mari si n-am recunoscut locul...Apoi a venit nenea dr., m-a facut sa plang (cica asa trebuie!!) si pe urma, gata, m-au mutat in salon unde am tras un pui mic de somn! [:p] Nu am avut nevoie de algocalmin sau altceva, cel putin pana acum si dupa 3 ore de la terminarea operatiei am plecat acasa, cu mami si tati![bis] Acasa am mancat laptic si m-am culcat! Asa ca, pot sta linistit acum, numai ca n-am voie baitza...[xx(] si nici sa plang nu e permis!! [:p] Luni vom merge sa-i scoata firul. Pana atunci, sa fim sanatosi si fericiti! Sanatate multa tuturor si multumim pentru incurajari! Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.web.../adriana_mihnea


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -