Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dr. Anca Municipal


129 raspunsuri la acest subiect

#21
Miche

Miche

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 07 iunie 2005 - 15:12

nu-l cunosc pe acest doctor , deci n-am de gand sa-i iau apararea sau sa-l blamez, ci doar sa aduc cateva lamuriri la situatiile col lung -col scurt.

Eu am nascut in nov , anul trecut, da la 4 luni avand colul scurtat.

Doctorita care mi-a supravegheat sarcina din acel moment era Corina Grigoriu ([i])

Mi-a recomandat repaus la pat , bineinteles. Cat timp am fost cuminte (pana la urmatorul control [:D]) colul isi revenea. Bucuroasa uitam sa am grija si iar se scurta colul [xx(] si iar in pat...si tot asa , pana am facut un baietel frumos [bis]



deci colul se vede daca e scurt sau nu doar prin tuseu vaginal (adicalea cu degetele [xx(])

la eco sunt situatii, din cauza pozitiei capului bb-lui , cand nu se vede tot colul.....



sarcini fara probleme si nasteri usoare [pup]






Miche si

Darius

[copil] (26.11.2004)

#22
ChrisDun

ChrisDun

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 07 iunie 2005 - 17:03

Poate n-am fost suficient de precisa: dr Anca mi-a zis "col aproape sters" dupa tuseul vaginal, la inceputul lunii a sasea. Tot el mi-a zis ca daca colul se scurteaza, nu isi mai revine. Nu e un proces reversibil.

Medicul cu care am decis sa merg mai departe mi-a facut tuseu vaginal la prima consultatie (luna a opta) si mi-a spus ca am colul lung, si ca nu voi naste inainte de termen.

Deci, ambii au verificat cu propriile manutze. La echograf la MedLife m-am dus pentru ca deja ma programasem, si pentru ca chiar eram taaaaare curioasa sa stiu totusi care e faza cu colul. Masuratoarea facuta de aceeasi persoana ca si data trecuta, la echograf, a dat o scurtare de 3 mm - zic eu insesizabila la mana.

Ahh. Ce am uitat sa zic: de cand am schimbat medicul, am reinceput sa mishun pe-afara si prin casa. Plimbari, chestii...


#23
Miche

Miche

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 07 iunie 2005 - 18:18

io stiu ca chestia cu colul e reversibila...dar , ma rog sunt inginera nu medic [:D] si explicatia doc mele mi s-a parut pertinenta

suntem vecine , tot in drumul taberei stau.
poate ne vedem prin parc [bonjovi]

#24
BESTUTZA

BESTUTZA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 08 iunie 2005 - 11:17

Iar vin si eu...bucurandu-ma inca o data ca dr Anca a reusit sa ma faca sa-mi caut alt medic!!!YESSS!Eram insarcinata in 8 saptamani si dumnelaui tot se gandea ca ar fi minunat sa faca tusee!!
DR MEU MINUNE mi-a facut tuseu cu 5 zile inainte sa nasa! RESTUL CONTROALELOR LE-A FACUT FOLOSIND ECHOGRFUL SI MASURAATORILE FACUTE CU 3D! Colul swe lungeste sau se scurteaza in fuctie de mai multe lucruri! Si eu am trecut prin fazele astea, dar dr IOsup imi spunea sa stau mai potolita !!

http://community.web...om/user/bestuta

#25
ChrisDun

ChrisDun

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 08 iunie 2005 - 11:43

Bine, daca e sa analizam cum se urmareste o sarcina, acum nu mi se pare absolut deloc normal sa nu il intereseze deloc pe medic fatul: in special bataile inimii. Mie imi tot spuneau prietene care erau insarcinate, in luni mai mari "cum, nu iti asculta bataile inimii copilului?!" Cu ce, nenica??

da, BESTUTZA, si eu stiam ca nu se fac tusee in sarcina, decat spre sfarsit, pentru ca exista riscul sa declansezi nasterea...

hai ca ma opresc aici. numai bine tuturor
christina

#26
baicualina

baicualina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 08 iunie 2005 - 15:36

m-au lasat masca si fara cuvinte mesajele voastre...

chiar nu-mi vine sa cred![8)]
eu acum 1 an si jumatate am facut operatie de fibrom cu Dr.Anca
m-am dus la el la recomandarea altui doctor dar am fost multumita de operatie!desi destul de mare fibromul totul a mers bine la 4 zile am iesit din spital!pe picioarele mele!cicatricea e ca la cezariana in chilot ;insa problema era atunci (binenteles ca orisicine cred) gandul ca nu voi mai putea avea bb.
acum sant in 27 de sapt. insa nu sant in tara si ma gandeam ca la intoarcere tot cu el sa nasc...
ce ma sfatuiti???



#27
ChrisDun

ChrisDun

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 08 iunie 2005 - 17:36




baicualina, depinde ce incredere ai tu in medicul care te urmareste. nu ii contest calitatile de chirurg. insa parerea mea e ca merge prea mult pe chirurgie. ce nu m-am dumirit eu decat foarte tarziu este faptul ca dr. Anca nu vine la nasterile naturale. spre deosebire de medicul cu care am nascut, care s-a trezit cu noaptea-n cap pentru ca la 5.15 sa ma ajute sa imi aduc pe lume copilita.

in cazul meu nu reusesc sa imi dau seama daca, stiind ca vreau sa nasc natural, a facut cumva sa ma convinga ca e mai buna / necesara cezariana, sau pur si simplu, conform echografiilor, a pus acel diagnostic bazat pe cunostintele sale medicale...si pe alarmele false emise de doctorita de la medlife.

in cazul tau am impresia ca odata ce a fost taiat uterul, se impune cezariana. dar nu bag mana in foc. mai cunosc cazuri care, dupa o nastere cu cezariana, la a doua au ales calea naturala. depinde probabil si cum preferi sa nasti.

multa sanatate si nastere usoara!
Christina

#28
monu

monu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 00:58

buna,
nu stiu cum sta treaba dar ce e bun pentru unele nu trebuie obligatoriu sa fie bun pentru altele.

eu am nascut cu dl dr si ma felicit ca am l-am ales pe el. am mai pierdut doua sarcini si nu am dat deloc vina pe ceilalti doi dr - dintre care unul este director de spital - care de altfel sunt ff apreciati pe aici. ca daca ar fi spun si eu ceva la adresa lor i-as face incompetenti. dar nu conteaza asta acum.

eu ma bucur ca am fost supravegheata de dl dr. spre deosebire de alte mamici, diagnosticul pus la medlife a fost real. col scurt spre finalul sarcinii sters iar copilul a avut cordonul in jurul gatului si destul de strans. ma bucur ca am facut cezariana caci nu m-am chinuit ca un animal cum urlau femei in travaliu pe la spital si niic nu am chinuit copilui care daca ar fi fost sa se nasca natural nu cred ca ar fi supravietuit. operatia a decurs bine, fara probleme, nu am avut dureri, infectie sau alte minuni.

din punctul meu de vedere dr a fost nemaipomenit. a venit in fiecare zi sa verifice operatia, a fost atent si a dat dovada de profesionalism. daca nu era el nu aveam acum langa mine un ingeras de fetitza. la al 2-lea bb tot la el ma duc.

nu uitati ca fiecare dr are parerea lui si ce fiecare femeie trebuie sa isi gaseasca dr care i se potriveste. daca nu este de acord cu parerea ta asta nu inseamna ca este un dr prost. nu degeaba a ajuns unde este acum.

monu si bb


#29
ChrisDun

ChrisDun

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 09:01

quote:
Originally posted by monu
... ma bucur ca am facut cezariana caci nu m-am chinuit ca un animal cum urlau femei in travaliu pe la spital si niic nu am chinuit copilui
monu si bb ...



1. in cazul meu, cezariana nu se impunea. DELOC
2. "animalul" din mine mai vrea un bb, si tot la fel de "animalic" vreau sa-l nasc [:D]
3. si daca bblui meu ii va placea sa stea in burta, nu vad nici un motiv sa mi-l faca medicul prematur - numai pentru ca asa vrea muschii lui. Prefer sa il scot singura "animalic" in saptamana 40, decat sa mi-l scoata dr "ca la o doamna" in saptamana 37 [:D]

#30
monu

monu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 09 iunie 2005 - 17:04

Chris, urata exprimare pentru o doamna ca tine.
Nu ai dreptul sa ma jignesti fara sa ma cunosti. daca vrei neaparat adevarul, doamna la care faci tu referire cu atata bun simt putea sa moara pe masa de operatie la 40 de sapt sau sa intre in coma din cauza problemelor de coagulare a sangelui.

urat din partea ta. nu m-am asteptat sa judeci oamenii asa fara sa ai habar de viata lor.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -