Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat........(adoptie) - partea a doua


146 raspunsuri la acest subiect

#121
pepsica

pepsica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 30 august 2004 - 13:13

Felicitari fetelor care au devnit mamici si nasici! Am si eu niste intreabri pt. voi: Cineva a spus aici ca din ianuarie se va schimba legea adoptiei. In ce sens? Va fi mai usor sau mai greu sa adopti? Stiti daca se poate adopta si din alta parte decit Bucuresti? Adica daca gasesc un copilas in alt oras se poate adopta? Am inceput sa ma tot gindesc la treaba asta si pot sa va spun ca si datorita voua... sinteti atiti de fericite incit parca contaminati lumea...Si inca ceva: sa spunem ca vad un copilas dar nu am inca dosar... as putea sa il iau acasa nu neaprat imediat, si dupa o vremem, pina cind ies actelel? ma gindesc ca poate il vezi undeva si-ti place, nu poti sa-l lasi, nu? Ma gindesc doar, nu am ceva planificat.... pepsica

#122
irina_ina2000

irina_ina2000

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 30 august 2004 - 13:39

Buna Pepsica si bine ai venit printre noi.Nu este problema prea mare de unde este copilul doar ca stiu ca dureaza un pic mai mult actele, dar important este ca se poate.In al doilea rand chiar daca nu ai atestatul de familie apta pentru adoptie se poate depune cererea si pana completezi dosarul cerut, poti sa ceri un amplasament al copilului iar aici sunt ceva mai putine acte( oricum tot ce faci aici se poate folosii in dosarul de adoptie mai departe). Succes!!!

#123
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 30 august 2004 - 16:42

Liliana te felicit din toata inima, ai dovedit inca odata ca ai un suflet mare de tot! Sa iti traiasca finutul!
Sa fie sanatos Eric, Oana si sa va bucurati de el toata viata!

Liliana, [dual]

[*] Dana si Diana-Maria [*]
http://www.babiesonl...abies/f/fatamea
http://www.desprecop...id=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecop...ckname=danielac

#124
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 30 august 2004 - 16:48

Pepsica, nu e nici o problema daca gasesti copilul in alta parte decat Bucuresti, poate intr-adevar sa dureze ceva mai mult cu actele. Noua chiar ne-a spus doamna de la primarie sa nu ne axam cautarile pe Bucuresti. Eu insa nu am masina si nu prea am cum sa plec asa la plimbare prin tara sa caut un copil. Sper sa gasesc pe aici unul. In alta ordine de idei, nu mai am stare. Doamna de la DPC care ne-a preluat dosarul a zis ca ne suna azi sa stabilim cand vine in vizita. De cand m-am trezit stau cu ochii pe telefon si nimic pana acum. Sper ca nu ne-a uitat. Vreau sa mai fac un pas, sa mai bifez ceva de pe lista. Offffffffff! Nu mai am rabdare de loc. Va pup! Tineti-mi pumnii, va rog.[dual] Aspiranta la statutul de mamica!

#125
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 30 august 2004 - 20:21

Draga mea Pepsica, intii bine ai venit printre noi. Noi chiar in provincie am gasit-o pe micuta noastra si ca sa nu se taraganeze dosarul mai mult decit trebuie ne-am facut, temporar, buletinele pe o adresa din localitatea respectiva si astfel dosarul s-a finalizat la judecatoria de acolo. Acum depinde de posibilitatile fiecaruia, noi aveam o casa de vacanta acolo si ne-am putut schimba buletinele imediat, in situatia in care nu se poate se stramuta dosarul la adresa viitorilor parinti. Noi nu aveam dosarul cind am intilnit minunea vietii noastre, dar situatia a fost putin alta fiind abandonata si nedeclarata, asa ca am vazut-o prima data miercuri, joi eram deja indragostita de ea, deja nu mai vroiam sa plec acasa fara ea, iar luni am adus-o acasa in baza unui act de tutela. Adivio&Ioana-nazdravana

#126
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 31 august 2004 - 14:38

Oana si Liliana felicitari. Cred ca afost o slujba inaltzatoare! Va citesc si imi transmiteti si mie emotia pe care o traiti. Ce fericire pe voi. Oare cum sa-mi conving sotu' sa nu mai asteptam? I l-am aratat pe Eric si i s-au umplut ochii de lacrimi. Deci...am o sansa... Am o intrebare: La adoptie se dau niste date sumare legate de parintii naturali? Va pup tareeeeee. Zambeste [:D]...maine poate fi mai rau! anca...poate intr-o zi[gravi]

#127
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 31 august 2004 - 15:03

Aissa draga, te-a sunat tipa cu dosarul? cand vine in vizita? da-ne detalii... Pe noi ne suna maine sa ne zica ora si joi ne intalnim!! Abia astept!! Sunt tare nerabdatoare!![:D] Claudia mamica in curand![flo]

#128
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 31 august 2004 - 15:10

Buna fetelor.Sunt un pic suparata [q] Asa cum v-am spus, vineri cand a sunat-o Tony pe doamna de la DPC sa ii spuna ca avem si actele care ne lipseau, dumneaei a zis ca ne suna luni (adica ieri) sa stabilim cand vine in ancheta, "dar nu mai tarziu de saptamana viitoare". Am stat ieri ca pe ghimpi si nimic, nu a sunat. Dupa certuri cu Tony, care spune ca nu am rabdare deloc (si n-am), l-am convins sa o sune azi. Doamna s-a aratat surprinsa ca am sunat-o ca martea viitoare vine (noi de unde era sa stim?). Chestia e ca Tony are un serviciu la care nu stie azi cum lucreaza maine, cu atat mai mult peste o saptamana. Prin urmare i-a spus doamnei respective ca trebuie sa afle programul, la care ea a zis "atunci miercuri". Chestia e ca Tony o va suna cand va sti el sigur ce program are si daca tipa o sa aiba deja programata vizita in alta parte nu stiu ce o sa facem. Nu stiu ce sa fac, macar sa o vad o data stabilita intalnirea asta. Cam am impresia ca saptamana asta s-a pierdut aiurea. Aspiranta la statutul de mamica!

#129
adivio

adivio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 31 august 2004 - 19:15

Anca - depinde de situatia copilului, daca se cunosc parintii sau cel putin mama vei putea stii cite ceva. Daca este copil abandonat nu ai de unde sa afli, poate doar vorbe aruncate pe 'ici pe 'colo de asistente(cam asa a fost la noi). Aissa - de ce e obligatoriu sa fie si sotul? Sotul meu era plecat in strainatate cind a venit doamna respectiva si nu a fost nici o problema(unde mai pui ca aveam deja fetita acasa). Adivio&Ioana-nazdravana

#130
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 31 august 2004 - 19:48

Nu stiu ce sa-ti raspund Adivio. Cred ca la tine a fost alta situatie. Noua nu ne-a spus nimeni ca putem lua copil acasa fara a avea atestatul, in orice caz nu il pot obtine pana nu vine doamna in ancheta acasa, mai am si testul psihologic. Iar despre sot, daca nu era necesar sa fim amandoi cred ca ar fi spis, cu atat mai mult cu cat pe Tony l-a cunoscut deja, eu sunt cea pe care nu a vazut-o. Oricum, o sa reusim sa stabilim aceasta intalnire sapt.viitoare. Vedem noi ce-o mai fi. Stam de atata timp singurei, nu o sa ni se intample nimic inca o luna-doua. Aspiranta la statutul de mamica!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -