Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

carpicon - chist ovarian


88 raspunsuri la acest subiect

#11
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 05 august 2004 - 11:17

Neatza fetele! [pup] O intrebare mai am si eu referitoare la tinctura din muguri de zmeur, care-am inteles ca ar da rezultate bune daca e luata in paralel cu supozitoarele cu carpicon: stie cineva daca au contraindicatii sau efecte secundare (n-am vazut sa scrie pe nici un site / prospect ca ar fi contraindicate in vreun caz, sau ca ar avea efecte secundare)? Si inca o intrebare: pot sa le iau asa de capul meu, sau trebuie sa mi le recomande neaparat un doctor endocrinolog in urma unor analize? Farmacista mi-a zis ca nu ar avea ce sa-mi strice avand in vedere ca sunt medicamente din plante si ca le pot lua linistita fara sa ma mai duc la doctor. Voi ce ziceti? Mersic, Nane PS. Eu am un ovar micropolichistic, iar la celalalt am un chist de aprox 2/3 cm (initial a fost 6/7 cm, dar in urma unui tratament de vreo 5 ani cu Logest a mai scazut), si vazand ca unele dintre voi se trateaza cu Carpicon supozitoare si mladitze de zmeur, m-am gandit sa-ncerc si eu. Supozitoarele am inteles ca "daca n-ajuta, nu strica", dar la tinctura mi-e un pic frica pt ca mi-au zis unii ca ar putea sa dea dereglari hormonale, e adevarat?

#12
dandana

dandana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 05 august 2004 - 11:58

dumnezeule, nane! pai IN 5 ANI abia atat a scazut? eu am mai multe chisturi mari, dar doua "maxime", 5 si 6 cm, in urma stimularii din iunie si descoperite in iulie. eu sper sa scap in 2-3 luni[bang][bang][bang][bang] si eu iau tinctura de muguri de zmeur, nu stiu ce sa-ti zic, mi-am asumat riscul, desi si eu sunt convinsa ca e o mare bazaconie afirmatia "e din plante nu face rau" sa-ti spun ce mai fac eu. ceai si praf de napraznic, ceai de coada soricelului cu cretisoara, cataplasme cu coada calului, astea peste carpicon si zmeur, toate la timpurile lor, ca e destul de complicat. vreau sa incep si niste bai de plante, om vedea! nu tinem la curent, da?

#13
lumit

lumit
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 august 2004 - 12:28

M-am cam speriat cand am citit ca stimularea poate sa duca la formarea chisturilor.Am facut stimulare timp de 5 luni,in a sasea dupa 2 pastile de clostylbegyt m-am simtit rau si am intrerupt tratamentul.Asta se intampla in aprilie. Dandana,de la chisturi ai dureri in zona sau le-ai depistat numai la ecografie?Te intreb pentru ca de vreo luna simt uneori niste dureri ca cele de la menstruatie;nu ma tin mult si nu sunt puternice.Oare daca era sa apara chisturi dupa stimulare,nu se manifestau de atunci?

#14
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 05 august 2004 - 12:36

Pai draga Dandana, s-ar putea sa fi scazut chiar mai mult, nu-mi aduc aminte exact cat au fost la ultima ecografie de anul trecut pt ca am pierdut rezultatul. Ma voi duce sapt viitoare la o noua ecografie sa vad cum sta treaba. Eu in afara de Exluton (pe care mi l-a recomandat endocrionoloaga si cu ajutorul caruia au scazut la jumatate) si de Logest altceva nu am luat, si nici nu mi-a zis niciodata vreun doftoroi ca as mai putea face si altceva in afara de a lua anticonceptionale. Avand in vedere ca pana acum am fost in fiecare an la control la dr. Marinescu (Giulesti)- la care am fost mereu de cand am descoperit chisturile (sapt. viitoare tot la el ma duc la eco), si ca mi-a zis de la an la an ca-s din ce in ce mai bine si ca nu e cazul sa-mi fac probleme pt ca tesutul ovarian e in regula, chiar nu mi-am pus niciodata problema, ca ar mai exista si altfel de tratamente. Abia de cand am intrat din greseala pe forumul asta, am inceput sa ma gandesc sa incep sa iau si eu tinctura asta din muguri de zmeur si carpiconul cu pricina. Si uite ca am inceput de azi, sper insa din tot sufletul sa fie totul ok, pt ca o dereglare hormonala cred eu ca e destul de nasoala. A! Si a propos de naprasnic... l-am intrebat la un moment dat pe un nene, care era prof universitar si se ocupa cu studiul plantelor, daca e bine sa beau ceai de naprasnic si mi-a zis ca e o mare prostie pentru ca planta respectiva este extrem de toxica - de aici i se trage de altfel si numele. Mi-a zis ca pot incerca orice altceva dar sa nu pun gura pe naprasnic orice-ar fi. Din pacate nu prea mai am cum sa dau de urma domnului respectiv, pt ca l-as fi intrebat si de tinctura asta. In fine... sa speram ca o sa fie bine. Pupici [dual] Nane

#15
lordra

lordra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 05 august 2004 - 13:37

M'na ziua! Am gasit carpicon la plafar, dar prospectul e taaaare saracutz in informatii. De ce anume se ia doar pana in ziua a-19-a, stie cineva? Mi-am luat si o tona de ceaiuri pe care le beau. O sa le enumar mai jos si va rog sa-mi spuneti daca mai stiti si altele bune pt chist si fibrom: cretisoara, traista ciobanului, coada soricelului, coada calului, dragaica, galbenele, urzica moarta, nalba mare, maghiran, turita mare, brusture, vanilie salbatica, vasc. Ura! pana la re-scriere.[pup] Lordra

#16
dandana

dandana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 05 august 2004 - 13:52

fetelor, nu stiu ce sa va zic altceva decat ca eu m-am ales cu chisturile enorme de la stimulare, in prima luna, doar cu o pastila de ovamit. dureri mari am avut dar am crezut ca este de la stimulare, pe urma am aflat ca e semn destul de rau, mi mult, am lesinat fara motiv in ziua 17. de fapt la mine e clar ce s-a intamplat, stimularea a mers bine, adica am avut raspuns bun, dar foliculii nu s-au rupt, au crescut si crescut si crescut..., am avut ciclu normal, m-am dus la hsg, ca acum am avut timp si pt ca tot eram acolo dr a zis sa vedem cum e cu monitorizarea de luna asta si.... mie a vrut sa-mi faca punctionare, eu nu am vrut si a ramas in coada de peste, ea mi-a dat carpicon si ne mai vedem noi. dureri, nu stiu ce sa-ti zic, dar eu nu am, prea rau, chiar acum ma inteapa destul de tare, dar am vorbit cu o fata care spunea ca nu poate merge de durere. dimineata nu ma doare deloc, parca totusi tine de oboseala, adica daca sunt odihnita, nu sunt nervoasa, fac ceva interesant, nici nu ma doare iar despre napraznic, eu zic ca parerile sunt impatite si merg pe mana liviei, cu tratamentul ei

#17
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 05 august 2004 - 13:52

Lordra, cica si mugurii de zmeur sunt buni pt chist si fibrom. ;) Si eu am gasit ieri Carpicon la...farmacie - surprinzator! ;) Read u Nane

#18
dandana

dandana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 05 august 2004 - 14:01

ce farmacie si cat costa?

#19
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 05 august 2004 - 14:06

PS. Lordra, daca cauti pe google carpiconul, o sa gasesti instructiuni mai detaliate.

#20
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 05 august 2004 - 14:08

Am gasit la o farmacie de pe Titulescu (vis-a-vis de Mega Image) costa 99.300 parca. Iar la farmacia din fata bolcului meu (in Berceni) 101.000.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -