Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de ian-feb 2004 (26)


139 raspunsuri la acest subiect

#21
Emilly

Emilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:07

Saphir iti dau o lista de diversificare care mie mi s-a parut buna, sper sa o gasesti la fel de interesanta si sa te ajute.E facuta de un medic american. DIVERSIFICAREA: 1. pana la 4 sau chiar pana la 6 luni se da numai lapte de mama sau lapte praf fortificat cu fier. Si eventual cand e f cald un pic de apa, max 50-60 ml/zi. bebelusul ar trebui sa suga cam 10-20 min la fiecare san (depinde insa f mult si de bebelusi) si sa fie cam 8-12 mese pe 24 ore la bebelusii alaptati. La cei care primesc lapte praf sunt cam 6-10 mese (cam 150-200 ml la o masa). Ei nu zic nimic de ceai ba chair sunt impotriva caiurile herbale, totusi cu ceaiul de musetel nu au nimica impotriva... 2. intre 4 si 6 luni se incepe diversificarea, in general se incepe cu cereale pt bebelusi fortificate cu fier (de la Gerber de ex) care se aduc la o consistenta apropiata cu cea de lapte prin amestecare cu lapte de mama sau formula (lapte praf). Cerealele pt copii fiind prima alegere optima, insa se poate incepe si cu iaurt (NU de fructe si NU degresat, si fara adaugari de sodiu- sare de masa-), piure de legume sau piure de fructe toate facute cat mai subtire la inceput (cat mai lichide). In principiu se amana administrarea de piure de fructe pana dupa 6 luni pt ca sa se evite obisnuirea copilului cu gustul dulce (unii copii vor refuza din cauza asta legumele si cerealele). Deci intre 4-6 luni se recomanda sa se dea doar cereale de bebe, sa se amane celelalte pe mai tarziu pana dupa 6 luni, dar nu s-a dovedit ca ar face vreun rau daca se dau si legume: morcovi, mazare, fasole verde, dovleac, cartof dulce si apoi fructe: banana si mar, piersici (citricele si sucurile de citrice fiind f acide si iritante pt sistemul digestiv tanar se dau numai dupa un AN!!!, capsunile sunt iara f alergene si e bine sa se evite). Se dau 4-8 lingurite de cereale pe zi incepand cu una, ajungand la 4-8 lingurite/zi treptat. Cand se trece de la un aliment la altul se aleg legume, fructe singure, necombinate ca sa se poata depista o eventuala alergie sau intoleranta. SUCURI SE DAU INTRE 4-6 luni numai de legume (de morcovi de ex) si diluate la jumatate. SA se evite sucurile de fructe pana dupa 6 luni! Sucurile se dau numai din canita, nu din biberon ca sa se invete copilul cu canita cat mai devreme. SE INCEARCA FIECARE FEL DE MANACARE TIMP DE 3-5 ZILE. cand se trece la sucuri de fructe se recomanda inceperea cu sucul de struguri albi, apoi de mere, etc, iar sucul de portocale e interzis pana dupa un an. 3. Intre 6-7 luni se introduc legumele, de regula, daca nu s-au introdus pana acum, e recomandat ca sa se introduca totusi doar acum legumele. Se pot da sucuri de legume nediluate si sucuri de fructe diluate la jumatate. Se dau 4 oz (200 ml) de suc pe zi si 4-8 lingurite de cereale/zi si 4-6 lingurite piure de legume sau zeama strecurata de legume. Se continua alaptarea/hranirea cu lapte praf la cererea bebelusului. NU SE ADAUGA ZAHAR, SARE, CONDIMENTE in sucuri si mancarea bebelusului! NU SE DA MIERE PANA DUPA UN AN! (am intrebat de ce si mi-a zis ca mierea contine botulinic care pe bebelusii de pana la un an ii imbolnaveste, cel putin asa e cu mierea din SUA!). CAND SE INTRODUC SI LEGUMELE SA SE SUPLIMENTEZE CU VITAMINE PT BEBELUSI dieta copiilor. 4. Intre 7-8 luni se introduc fructele (piure), se continua cu ceaa ce s-a introdus pana acum insa se poate ajunge pana la 8 lingurite legume/zi si se adauga deci si 4-8 lingurite fructe pe langa cereale, legume, sucuri (care nu se mai dilueaza cu apa). Nu se lasa bebelusul sa motaie cu sucurile in gurita, ca pot face carii de la asta. Se pot da si mancuraruri pe care le poate culege bebe cu manuta cum sunt biscuitii de copii, cereale Cheerios. 5. Intre 8-9 luni se introduc abia proteinele: pui fiert (piept) f bine maruntit, peste fiert (fara oase, si care este din sursa sigura nepoluata, sa se evite pestele pescuit din lacuri din zone poluate si pestele oceanic si cel afumat). Produsele din carene afumate sunt f periculoase, contin nitriti si sunt f toxice. Se mai da carne de vita si de curcan la fel fiarta si maruntita. Se dau 1-4 lingutite pe zi de carne. Se adauga tot ce s-a introdus si pana acum astfel: cereale 4-10 lingurite/zi, 200 ml suc/zi, 4-12 lingurite/zi legume, 4-12 lingurite de fructe/zi, Apoi se aduga un sfert de galbenus de ou fiert (albusul da alergie, nu galbenusul) pana se ajunge la un galbenus intreg. Se poate da pana la de 3 ori pe saptamana un galbenus intreg. In final se adauga si fasolea uscata fiarta, facuta pasta. Se dau mancaruri de tip degetel -bucatele ce pot fi luate cu manuta- (finger-food, nu gasesc o traducere mai rezonabila...), fructe moi fara coaja, bucatele mici de branza, bucatele mici de paine usor prajita (daca au dinti:)...). Se da in continuare lapte praf/de mama, se evita inca laptele de vaca (care are prea multa caseina, lactoza si sodiu fata de formula sau cel de mama). 6. Intre 10-12 luni se dau 4-10 lingurite/zi cereale, 200 ml/zi suc, 6-16 lingurite/zi legume, 6-16 lingurite/zi fructe, 2-7 lingurite/zi carne, 1 galbenus de ou fiert. Acum se poate da mancarea in bucatele de marimea unei muscaturi (bite-size pieces, nu am gasit o traducere mai buna...). Lasati bebelusul sa practice folosirea linguritei si sa bea lapte praf si de mama din canita. Se continua cu laptele praf/mama. 7. Dupa un AN se poate da un ou intreg daca copilul nu e alergic la el si se poate da si lapte de vaca nedegresat. Copilul acum ar trebui sa bea din cana sau sticla (fara biberon).

#22
Ioana77

Ioana77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:20

Babee, zi ceva.... please.....



[s][s]tuturor sarbatoritilor zilei!!!![s][s]


Vad ca au inceput sa apara pozele! Super! Haideti, mai asteptam si de la cele care nu au pus!!

Am vorbit ieri cu Adriana, ei sunt bine, Rares papa mult si est grasunel. Organizam o intalnire si in data de 15 August, poate in Gradina Botanica? (atunci va fi si Adriana).

Si in we acesta ne vedem?

Arturicii sunt bine, continuam sa ne prezentam cu cate un dinte fiecare si cu cel de-al doilea "pe vine" (adica a spart gingia dar nu se simte cand pun mana).
Si ne continuam plimbarea de seara, eu cu rolele si Arturicii, desigur cu caruciorul.

De papat papa bine, nu pot sa ma plang, se duc borcanelele vazand cu ochii [hagi][hagi].

Eu am facut o treaba tare "buna" ieri adica am pus la spalat [spala] impreuna cu hainutele Arturicilor . . . un Pampers (ei, e a doua oara cand mi se intampla[:-)))]). Rezultat? Hainutze plineeee de scameee. Au spalat saracele bone la mana toate hainutele respective, apoi le-au bagat iar in masina de spalat.

Noua pasiune a lui Yann si a lui Philip sunt . . revistele. Sa ii vedeti cu cat sarg le rasfoiesc ei si cum "citesc" din ele!

Roxana
Nu ne povestesti de tanti?

Andra
te-am sunat dar nu ai raspuns. Poate povestim mai tarziu.


Ioana,

YANN
& PHILIP

__28.01.2004_______
http://community.webshots.com/user/yannphilip

POZELE BEBELUSILOR DE IAN-FEBR 2004
http://community.web...r/bbianfebr2004


#23
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:23

Andruska, mersi ptr. raspuns! Am pus si eu poze in albumul comun dar inca nu s-a actualizat decat partial..oare de ce, ca de dimineta le-am atasat? Unele le-a luat altele nu! Dar daca ma loghez vad ca sunt acolo... vor aparea ele... Dar fetelor voi ce asteptati ... nu va prea grabiti cu pozele!? Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004 http://community.web...om/user/phelens

#24
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:34

Gata...am pus si noi pozicile in album.
Emilly, multumesc pentru listuta[pup]
CataD, nici aici nu recomanda medicii asa diversificarea, dar eu tot ma documentez, ca vreau sa incep. Azi Amos nu prea a vrut lapte si m-am cam inspaimantat. Asa ca trebuie sa fiu pregatita, sa stiu de unde incep, in cazul in care refuza de tot.
Va pupam si o zi buna.

Saphir [gravi] si [copil] Amos Daniel (26.02.04)
...si pozele noastre


#25
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:37

hm...ceva nu merge.
[:D] Ba da...nu se vedea la mesajul de mai sus, linkul la pozici.[:D]
Saphir [gravi] si [copil] Amos Daniel (26.02.04)
Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre


#26
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:47

Mai primiti in randurile voastre si un bebe mic mic [:I]?? Noi avem abia 4 luni, neimplinite inca (ne mai lipsesc 4 zile), nu stim nici sa stam singuri in fundulet, nici nu ne-au iesit dintisorii, nici diversificarea n-am inceput-o….abia am invatat sa ne rostogolim si sa radem in hohote. Dar promitem ca in cateva luni o sa va prindem si noi din urma [^]. Pana acum ne-am tot invartit pe la mamicile de martie-aprilie, da’ ele’s tare lenese la scris [:(] (de azi dimineata de la ultimul meu mesaj ele n-au mai postat nimic iar voi ati umplut 2 pagini) si se urnesc tare greu din loc cand e vorba de iesit undeva impreuna (noi am iesit doar o data cand eram gravidute, si doar vreo 5 am reusit sa ne mobilizam). Asa, ele nu’s fete rele, da’ eu care stau toata ziua acasa cu moatza mea simt nevoia sa “chatuiesc” mai mult iar voi tare guralive mai sunteti [:D]. Noi am tot tras cu ochiul la ce se intampla pe la voi, mamicile de ianuarie-februarie, inca de acum un an, dar abia acum ne-am luat inima-n dinti sa va cerem “azil”. Ne primiti [recevere]?! Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.web...m/user/mickyyyy

#27
caro

caro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:50

fetele, vreau sa pun si eu poze in albumul bb-ilor de ian-febr .... Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004) http://community.web...om/user/lidia67

#28
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:51

Mai Mikisor, pana la urma o sa facem subiectul bebelusi de ian-febr-mar-apr 2004.[:D] Bine-ai venit la noi!Daaa, fetele de aici taaare-s vorbarete....timp sa ai sa citesti ce scriu ele... Pupici de la noy Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

#29
Ioana77

Ioana77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:57

Bun venit Mikyyy! Hai si voi cu poze! Si Adlemi, Adina unde sunt pozele voastre? Astept PM de la cele care nu au parola! Si poze de la intalnirile din Iasi?! Ioana, YANN & PHILIP __28.01.2004_______
http://community.webshots.com/user/yannphilip
POZELE BEBELUSILOR DE IAN-FEBR 2004 http://community.web...r/bbianfebr2004


#30
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 18:57

Ce de noutati pe aici ! Zic si eu asa, ca sa am un inceput very [cool], ca nu rezist sa nu intru de cateva ori pe zi sa vad ce mai ziceti, dar asta ia doar un minut-doua, pe cand postatul necestita ceva timp pentru clicarit, asa ca... Multumim pentru pozne – am tot admirat si ni s-a facut pofta de intalnire cu voi fetelor. Cand va vede omu’ ce gasca faina sunteti, mai ca imi vine sa trag o fuga pana in Herastrau [:D] !!! Noi momentan dormim, ca a dat Doamne-Doamne sa vina si la noi ploaia, asa ca am scapat de calduri. Si este super, super. Pacat ca este mai greu cu iesitul afara, dar nu le poti avea pe toate, nu-i asa ? dady68 – nu trebuie sa verifici pozele puse foarte repede deoarece se pare ca au nevoie de un anumit timp pentru prelucrare pe server. In plus, daca vrei sa le vezi asa cum le vede oricine care acceaseaza http://community.web...r/bbianfebr2004, este bine sa iesi afara prin delogare si apoi sa intri din nou. Roxana_G – din cate ai descris poporului, nu cred ca ai de a face cu o infectie la Alexandra, ci mai mult cu o stare de hiperreactivitate fata de diversi stimuli. Am numit starea aceasta hiperreactivitate deoarece este prea mult sa ii spun alergie. Dar, evident, aceste detalii academice nu o sa o ajute pe frumoasa ta, asa ca am sa trec la sfaturi practice: te pui in partea stanga a lui Alex, cu mana dreapta pe frunte si cu mana stanga pe piept, astfel incat degetul mijlociu stang sa fie pe o linie ce uneste sanii micutei si tii asa cam 4 minute, de 3 ori pe zi, 7 zile. In acest timp, tu trebuie sa fii foarte destinsa, relaxata si poti sa spui si o rugaciune cerand ajutor si binecuvantare catre Tatal Ceresc si Sfanta Fecioara – e ceva simplu, dar ajuta enorm. Tehnica este din clasa tehnicilor Reiki ce ajuta in special in cazul blocajelor energetice pe anumite meridiane si pot sa spun din experienta ca functioneaza. Cam asta ar fi. [pup], DARAEL & Maria-Daria (16.02.2004) [flo] http://community.web.../user/darael100 “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -