Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ATENTIE la gradinita pe care o alegeti!


57 raspunsuri la acest subiect

#1
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 20 iulie 2004 - 01:29

hmmmmm!!! de 1 saptamana ma tot apuc sa scriu acest subiect si de fiecare data il sterg. dar citind subiectele voastre despre bone incompetente, ma simt obligata sa scriu despre trista experienta pe care am avut-o la gradinita la care eram educatoare... in primul rand am ales aceasta meserie pt ca iubesc foarte mult copiii si pt ca am dorit sa o am alaturi de mine pe fiica mea. toate bune si frumoase o perioada, pana cand au inceput semnalele de alarma. directoarea gradinitei, o fata de 20 de ani, mama a unui copil de 8 luni, a inaintat divort. si de aici a inceput balamucul!!! toti nervii si-i varsa pe noi, pe angajati, salariile veneau din ce in ce mai tarziu, dupa zeci de rugaminti, etc. banii pt intretinerea gradinitei erau din ce in ce mai putini, asa ca mancarea devenise doar...o poveste frumoasa. dimineata numai paine cu gem si un ceai, la pranz o ciorba chioara si un pilaf fad sau o pizza fara nimic...la desert, zilnic clatite!!! din cauza ca "nu are bani de investit", copiii dormeau pe jos, pe niste saltelute, in gradinita, existand un singur patut-tarc, in care dormeau 2 copii. se organizau iesiri, pe ici, pe colo, care erau taxate destul de scump...in care se promiteau marea cu sarea, cand colo, mai nimic! de exemplu...iesire la Water Park. taxa de participare 200000 lei, bani care includeau intrarea,sucuri, mancare si 3 educatoare. Realitatea e alta! copiii pana la 5 ani nu plateau intrare! a fost doar un suc, iar mancarea a fost o pizza tinuta in soare 4 ore! orele la care am fost obligate sa stam cu copiii la soare au fost intre 12.30 si 16.30!!!! copiii nu au fost dati cu nici un fel de crema de protectie solara. dupa ce au suferit arsuri solare, atat copiii, cat si noi educatoarele, la 2 zile dupa povestea asta ni s-a dat ordin sa ducem copiii in parc la ora 15!!!, la 38 grade. am refuzat categoric si dupa asta a urmat o certa de proportii cu d-na directoare... drept urmare, mi-am dat demisia...oricum parintii si-au retras o parte din copiii, practic gradinita transformandu-se in cresa. ce va fi pe viitor nu stiu si nici nu vreau sa aflu. ma simt obligata sa scriu ce se intampla de fapt in unele astfel de institutii!!! nu dau numele "gradinitei" si nici al directoarei (patroanei), pentru ca nu vreau sa fiu acuzata de anti-reclama, mai ales ca directoarea isi face reclama pe acest site... cam atat si aveti mare grija la ce se ascunde sub fatada de perfectiune! sper ca nu am ofensat pe nimeni cu acest mesaj, iar daca da...atunci imi cer scuze, dar acesta este tristul adevar! ariel http://community.web...r/alinapaveliuc http://community.web.../alinapaveliuc1 http://community.web.../alinapaveliuc2 http://community.web...r/alinapevliuc3 http://community.web.../alinapaveliuc4

#2
LYADA

LYADA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 988 mesaje

Postat 20 iulie 2004 - 12:54

Wou Alina! Foarte bine ca ai scris mesajul, sintem o multime pe forum care anul asta sau viitor vom da copilul la gradinita. Macar sa stim de ce sa ne ferim. Stiu despre ce gradinita vorbesti, pacat de copiii care au mers acolo. La interval de o luna e a doua gradinta de care aflu ca-si bate joc de sperantele parintilor si copiilor. Cealalta si mai scumpa, de Herastrau. Noi am amanat cu un an inscrierea la gradinita tocmai pt ca niciuna nu m-a convins 100% ca-si merita banii. Bianca

#3
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 20 iulie 2004 - 14:24

WOW! Ariel, nu-mi vine sa cred! Cred ca ar trebui sesizate: Inspectoratul Scolar, Protectia copilului...Stiu si eu la ce gradinita te referi si nu cred ca daca ai pune numele ai fi acuzata de antireclama. Ei isi fac reclama aici, treaba lor. Tu spui numai ce se intampla acolo. Pacat de copiii aia! Claudia

#4
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 20 iulie 2004 - 16:02

Si eu sunt PENTRU a spune lucrurilor pe nume,poate ne ajuta ADMINII in acest sens,sa punem numele gradinitei,ca sa stie toata lumea. De regula parintii opteaza pentru gradinitele particulare(unde se dau bani,nu gluma)in speranta ca,copiii sunt tratati altfel(cu o masa buna,cu mai multa grisa,s.a.m.d.)dar se pare ca nu e asa. Asta e bataie de joc pentru parinti(caci muncesc pentru bani,nu pica din cer nimic)si soarta cruda pentru copiii(sa-i ti afara in soare si caldura la 35-38 grade).

#5
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 20 iulie 2004 - 16:06

waw Ariel! E chiar grav ce povestesti tu. Eu nu stiu despre ce gradinita e vorba dar presupun ca nu sunt prea multe care isi fac reclama pe acest site. Pregateste-te pentru un atac crunt pentru critica adusa. Cum reusesti tu fata sa dai numai peste locuri de astea de munca?:)) Nadina

#6
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 21 iulie 2004 - 01:15

nadina, asta mi-e norocul!!! dar poate ca toate suturile astea sunt pt un final bun. in fond, un sfarsit e doar un inceput! ...sunt constienta ca o sa iasa cu fulgere si traznete. chiar eram tentata la un moment dat sa rog pe admin. sa stearga acest subiect, in ideea ca de ce sa ma leg la cap, cand nu ma doare...insa, m-am gandit mai bine si am hotarat sa-l las, pt ca si eu sunt mama si m-ar durea sa stiu ca fetitza mea nimereste in asemenea loc. cel mai teribil ar fi ca eu sa nu stiu ce se intampla in realitate, iar ea sa fie prea mica ca sa poata spune. atunci, i-as multumi celui care m-ar avertiza.... eu nu am nimic de castigat in urma mesajului asta, din contra, cand va afla "sefa" va tuna si va fulgera, iar oferta ei de a lucra la gradinita pe care o va deschide sotul ei va disparea! asa ca, in felul asta, am mai ratat un posibil job! totusi, nu pot sa tac si sa inghit, sa vad cum se bate joc de noi, de parintii creduli!!! nu am zis sa nu va duceti copiii acolo...am zis doar sa cercetati cu atentie locul (mancare, dormit, program) si daca voua va place ceea ce vedeti, atunci ok...mie nu mi s-a parut asa,iar persoana care conduce acest loc este imatura si ia decizii pe masura. ii place sa se joace cu "papusile". vreti ca fiul sau fiica voastra sa fie obiect de joaca??? pai atunci faceti o vizita la Water Park la orele 12.30-16.30, nu-l dati cu crema de protectie si serviti-l cu pizza tinuta 4 ore in soare...sau plimabati-i in parc la ora 15, la 38 grade! sau culcati-i pe saltea pe jos sau dati-le paine cu gem sau ceai in fiecare dimineata! si pe deasupra mai aruncati intre 100 si 190 de euro (in functie de varsta copilului), plata pt aceste servicii... ma rog...nu vreau sa dau numele in continuare, pt a nu putea fi acuzata de nimeni! daca acest subiect nu este potrivit pt acest forum, rog pe admin. sa-l stearga, eu nu am nimic de pierdut! nu vreau sa ma cert cu nimeni, mereu am fost pasnica si nu am deranjat pe nimeni, insa nu am mai tolerat minciuna si vreau sa se stie ca e adevarata vorba aceea "afara vopsit gardul, inautru leopardul..." ariel http://community.web...r/alinapaveliuc http://community.web.../alinapaveliuc1 http://community.web.../alinapaveliuc2 http://community.web...r/alinapevliuc3 http://community.web.../alinapaveliuc4

#7
cleo35

cleo35
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 iulie 2004 - 12:29

Inteleg motivele pentru care nu dai referinte asupra gradinitei. De aceea te rog, in caz ca ai timp si vrei, sa-mi scrii un e-mail cu numele acesteia. Sunt in cautarea unei gradinite si tocmai ajunsesem la concluzia ca cele particulare, chiar daca costa mai mult, reprezinta solutia. Se pare ca nu neaparat ! Multumesc mult ! Cleo35

#8
cleo35

cleo35
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 iulie 2004 - 12:33

Scuze ! Adresa este claudia@customs.ro Multumesc ! Cleo35

#9
bebitzu

bebitzu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 21 iulie 2004 - 20:25

"nu am zis sa nu va duceti copiii acolo...am zis doar sa cercetati cu atentie locul (mancare, dormit, program)" Ariel draga de ea, chiar daca vizitezi o astfel de gradinita nu ai cum (cred) sa-ti dai seama ce se ascunde in spatele fatadei.Parerea mea este sa dai numele gradinitei, astfel multi copii ar fi scutiti de eventualele greseli pe care dna directoare le va face (la 20 ani eu nici nu-i dadeam voie sa-si deschida gradinita).In plus, inaintam o scrisoare prin care ceream ca acestei domnsoare sa nu i se mai dea voie sa-si practice meseria (banuiesc ca si ea tot educatoare este), anuntam toti parintii sa-si retraga copiii, faceam o reclama negativa sa-i mearga fulgii. Mihnea al meu are 10luni si nici nu vreau sa ma gandesc ce-as face daca as afla un astfel de lucru ca s-ar intampla la gradi lui, dar te asigur ca un scandal monstruos ar iesi.Norocul meu (sper) ca aici unde merge el este ok, cel putin asa pare, deocamdata, doamne fereste de alte lucruri rele. Nicoleta si [copil]Mihnea

#10
sey

sey
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 iulie 2004 - 13:40

din pacate, lucruri de genul asta par sa se intample in mai multe gradinite particulare, cu pretentii si pe bani multi...mie personal mi s-au intamplat,si,din pacate, a fost vorba nu de o singura gradinita, de unde si concluzia ca o mare parte din cei care isi deschid asemenea gradinite fac din asta numai o afacere...angajatii sunt in mare masura neprofesionisti, dar, mai ales, le lipseste dragostea pentru copii, ceea ce este foarte grav. si eu sunt profesoara, si tocmai de aceea spun ca mi se pare ca se intampla lucruri inadmisibile...nici la stat nu pot exista scuze,dar in cazul particularilor, cu atat mai mult...iar noi, parintii, tacem, inghitim, incercam sa uitam...si asa permitem ca aceste lucruri sa se intample in continuare, si altor copii...ar trebui facut ceva mai mult pentru a nu mai avea astfel de "surprize"...ce ziceti? sey


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -