Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati renuntat la mesele de noapte (alaptat)


22 raspunsuri la acest subiect

#1
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 19:41

Am un baietel de aproape trei saptamani, Tudor Codrin, care ma trezeste noaptea cam din trei in trei ore ca sa manance (lucru normal de altfel). Intrebarea mea pentru voi , de fapt intrebarile ar fi: de pe la cate saptamani (luni) au inceput copiii vostri sa nu se mai trezeasca noaptea pentru supt si ce ati facut pentru asta, cum i-ati ajutat (ati facut ceva sau s-a produs de la sine schimbarea asta de program). Va intreb asta pentru ca ziua nu prea reusesc sa dorm si ma omoara trezitul asta din trei in trei ore, din care suptul dureaza cam o ora de fiecare data, plus ca nu adoarme imediat cum a terminat de supt. mitzura cu bebe Tudor Codrin

#2
Mirupati

Mirupati

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 19:55

Si ai mei se trezeau tot asa, n-ai ce face - stomacelul lui e prea mic ca sa poata lua mult lapte dintr-un foc, de asta cere de mincare mai des. Unii copii maninca mai des, altii mai rar, depinde de la caz la caz. Poate de la 4 luni incolo poti sa speri sa-ti doarma noaptea, desi unii bebe dorm toata noaptea chiar mai devreme de 4 luni, depinde. Ai mei au inceput sa doarma toata noaptea de pe la 6 luni - dar cu masuri radicale (inchis usile si ne mai vedem la dimineata...) Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003 http://community.web...m/user/petimiru

#3
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 20:00

Si pe mine m-a chinuit David cu mesele din 3 in 3 ore pana pe la 4 luni. Am incercat sa-l pacalesc cu ceai la masa de la ora 1.00 - 2.00, dar nu a tinut figura. Plangea de trezea tot blocul.

#4
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 20:08

Asemenea... m-am trezit chiar din doua in doua ore (mai exact, aproape nu mai dormeam deloc noaptea, durind cam tot asa, o ora alaptatul) pina pe la 7 luni... Iar terminatul cu trezitul noaptea s-a produs odata cu intarcatul. Cel putin la mine. Toate au cam venit de la sine... Alssa si Clara (1 an si 7 luni)

#5
roisin

roisin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 20:27

Miruna pe la 4 luni deja dormea cam toata noaptea, se scula pe la 6-7 pentru papica, apoi iar somn pana pe la 9. Mesele de noaptea si le-a scos singurica, exact ca la carte, n-am fortat-o deloc (nici n-as fi reusit, stia ce vrea si nu se lasa fraierita cu ceai!). Am avut noroc ca fiica-mea a dormit intotdeauna noaptea, se scula sa manance si se culca imediat la loc, asa a fost din prima zi! Pana pe la 5-6 luni e bine sa-l lasi sa pape cat vrea, mai ales ca lapticul de la san se digera repede. Cand o sa incepi deiversificarea, ii vei putea da cereale la masa de seara si asta o sa-l ajute sa doarma mai mult. Mitzura, iti doresc multa putere, incearca sa te odihnesti si ziua si ai incredere ca vor veni si noptile alea intregi de care iti este dor! [:)] http://community.web...com/user/r0isin http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#6
bebitzu

bebitzu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 22:05

imi place optimismul tau, roisin. Mihnea acum are 10 luni, ne trezeste uneori noaptea de 2 sau 3 ori si nu pentru ca ii este foame, ci pentru ca ii este sete (bea ceiut in nestire).Cred ca pana acum am avut si noi 3 sau max 4 nopti in care a dormit fara sa se/ne trezeasca deloc, si asta numai atunci cand ii fac baita fierbinte sau este fff obosit.Si eu ma intreb oare cand vor veni noptile in care sa doarma si el bustean asa cum ar vrea mami si tati lui sa doarma. Bafta multa mitzura si nopti usoare Nicoleta si [copil]Mihnea

#7
AC

AC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 22:35

Mitzura noi initial n-am avut problema cu trezitul de loc. Fiind fff micuta si prematurica... o trezeam noi sa pape de la mami. Deci sa vezi ce masochist e cand iti pui tu ceasul sa sune [:D].
Dar de la trei luni a devenit un pui normal... dar se comporta ca un bebe nou nascut [:D] si ma trezea din trei in trei ore. Apoi i-a luat cam trei luni [:D], [:D]. Si apoi incet incet a renuntat ea la mesele de noapte. Nu prea poti face tu nimic ca sa renunte el. Bebe va renunta incepand sa-si indeseasca mesele de seara, de exemplu 19 si apoi 21 nu 22 sau 22^30.
La norocul tau de a dormi mai repede va contribui si temperatura din casa. Daca e racoare, nu transpira si nu i se face sete va dormi mai mult.

Ce poti face e sa-l obisnuiesti ca mesele din timpul zilei sunt continuate de joaca, iar noaptea nu. Adica noaptea, adoarme sau nu... tu nu-i vorbesti, tii lumina stinsa sau doar o veioza cu lumina slaba si indepartata. Nu tu jucarii, nu tu nimic, doar il mangai incetisor. De asemenea, noaptea, nu vorbiti intre voi decat strictul necesar in prezenta lui.
E o metoda destul de eficace...noi am schimbat in jur de patru luni fusul orar (State, Olanda) si de curand inapoi... deci ziua era noapte si trebuia sa-i explicam cumva ca s-a schimbat totul.

Andreea si [fetita]Anne-Sarah [s]

#8
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 19 iulie 2004 - 23:47

noi nu am facut nimic...adica eu cu tac'su...ca nu aveam ce...a renuntat pitica singura la 7,5 luni.... am mai primit sfaturi de genul: da-i ceai noaptea cand se trezeste...dar dr.noastra ne-a zis sa-i dam tzatza ca de tzatza are ea nevoie...deci i-am dat si i-am tot dat.... unii copii renunta mai usor, altii mai greu, dar, spre bucuria ta...in 1-2 luni te vei obisnui tu cu programul ei [bang] Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003) ================================== http://www.vectornoi...Alex/index.html ==================================

#9
julia23

julia23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 20 iulie 2004 - 00:30

Bebelina mea cam dupa o luna a inceput sa doarma mai mult,cam 6 ore fara sa se trezeasca,iar de la 2 luni jumate dormea deja toata noaptea,adica de la 11 la 8 dimineata cind papa dupa care se culca la loc pina la 10. Dupa o luna o sa isi schimbe singura programul,o sa inceapa sa doarma mai mult. Nepotica mea care are o luna si 3 saptamini doarme deja cite 7 ore pe noapte acum . Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.web...ser/julia062003

#10
Mih

Mih
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 iulie 2004 - 14:14

Mitzura, nu vreau sa te sperii, dar baietzelul meu s-a trezit in fiecare noapte, de cate 3-4 ori pe noapte, pana la 8 luni jumate cand l-am intarcat. Mi-a fost destul de greu pentru ca de la 6 luni si jumatate eu am inceput serviciul si iti dai seama cum eram a doua zi la servici. Nici nu are cine sa-mi faca trburile in casa, asa ca eram ca un zombi.[bang][bang] Dar, de cand l-am intarcat nu se mai trezeste noaptea. Vreo doua zile dupa intarcare s-a trezit cam o singura data pe noapte. Ii dadeam biberonul cu laptic, tragea f. putin din el si gata, se culca. Dar atat. De atunci nu se mai trezeste decat accidental, dureri de dintisori, cainele vecinului, etc. Dar, repet, accidental. Acum are 10 luni jumate. Eu zic sa ai multa, multa, rabdare! Mih si bb Matei


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -