Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (4)


139 raspunsuri la acest subiect

#131
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 20:15

Madutzo, stai linistita ca daca-i doar de la apa rece nu se ia ... ca nu are ce. Si daca esti sigura ca-i de la apa rece de ce iei antibiotice? Antibioticele se iau numai la o infectie cu bacterii ... Asta e educatia nemteasca, aici se fereste de antibiotice ca de dracu, ca devine corupul imun si cand ai nevoie cu adevarat de ele nu mai ajuta ... asa ca ai grija, nu le papa prea usor!!! Eu oricum iti doresc insanatosire grabnica!!!! Incearca cu o inghetata ... pe bune, la mine merge, vorba aia: Cui pe cui scoate! ... sau asa ceva! :) Pupici dulce sa treaca!! Si ai grija cu masca aia sa nu se sperie Uca ... al meu nu ma mai cunostea cand o tineam si eu pe nas crezand ca am rubeola, si de fapte era doar reactia!!! Multa sanantate!!!!!!!!!! Irinusha & [copil] Cris ( 3 Mai 2004 )

#132
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 20:24

Mamaleone, ce bine ca acum te simti bine>Eu nu inteleg cum n-a vazut doctorul ala nici dupa ce i-ai spus ca te doare asa rau...pupic Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004

#133
madutza

madutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 752 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 20:28

Nu sunt sigura ca e de la apa rece, dar presupun...febra e in crestere vad. Nu s-a speriat Uca de mine, rade de zici ce e aia... Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.web...r/padme_ami2003

#134
pd

pd

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 21:22

Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc in fiecare zi cate un fruct sa va daca o deranjeaza vreunul (astazi am mancat o banana). In legatura ca laptele praf mie doctorul mi-a zis a incerc sa nu il schimb, dar daca il schimb sa-l schimb treptat, mai intai 1/3 din cel nou si restul din cel vechi in prima zi, pe urma 1/2 din cel nou in a doua zi, in a treia zi 2/3 din cel nou si asa mai departe.Acum piticutza papa Milumil 1. A mea nu are colici, dar stiu de la cumnata mea care are o fetitza de 1 an si care pana la 3 luni a plans aproape continuu ca se mai poate da in afara de Sab simplex si Bonnisan (picaturi din plante - cate 5 picaturi de trei ori pe zi) sau Baby Drink, care este ca un fel de ceai. Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

#135
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 21:35

Mersi fetelor pentru sfatul vostru. Si eu il pun sa rigiiei dar plinge cind il iau de la piept si cred ca nu o fac destul de des. Mersi Madutza pentru ca m-ai adaugat pe lista. Va pup si pe curind, Liliana,Marcus (8 ani) si Adrian (11 saptamini)

#136
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 21:36

dragi mamici, sa stiti ca oricit de ocupata as fi si oricit de putin timp as avea, nu pot fara voi. in fiecare zi, trebuie sa vin sa va citesc si cind am vreme, normal ca va raspund. multumim pentru urari pentru lia. irinusha, tu tot timpul esti o draguta[flo]. irinush, nu te nacaji pentru cris - probabil ca l-a durut burtica si plingind asa, el te si roaga sa-i dai un pic de timp sa-si revina. leagana-l cind e asa, in brate la tine, nu prea strins si vorbeste-i sau cinta-i in soapta la ureche. stiu ca e greu, ca si lia a avut vreo doua iesiri din astea si am crezut ca-mi pierd mintile. insa nu sint sigura ca la ea a fost vreo durere pentru ca in citeva minute a incetat brusc de tot si a inceput sa gingureasca si vorbeasca si zimbeasca. ce mai, asta-i fata mea, tare ca o piatra, sa bat in lemn! o, da. si da-i-l pe cris la tati, daca e acolo - se linisteste mai repede, incearca. cu laptele, si eu i l-am schimbat la lia de vreo 2 ori si nu am luat-o treptat dar nu am observat nimic ciudat la ea..... caca verde mai face si lia si e tot timpul de la ceai (ca daca nu-i dau a doua zi ceai, nu mai face verde). doctorita a zis ok daca e verzui/verde, inseamna ca se 'compun/descompun' in mod diferit proteinele in special. unele marci de lapte praf ajuta si la chestia asta: cel pe care-l stiu eu este "good start" a lui nestle. dar mie nu mi-a placut, ca la preparare nu se dizolva prea bine. ce ii dau eu fetei este ENFAMIL - super-recomandat de pediatri aici in america, se pare ca e cel mai apropiat de laptele de mama in cele doua proteine DHA si ARA si cel mai apropiat de laptele de tzitzi ca si procentaj de grasime. are doar mai mult fier, dar sint si formule fara fier sau doar cu putin. eu ii dau din ala cu fier mult; mie nu-mi place cum miroase, dar liei vad ca nu-i displace deloc! si ma bucur. mamaleone, mai, ce bine ca ti-a gasit ata aia bat-o ploaia! ca bine zici, mai incolo vin alte griji cu pruncii nostri, sa-i tina Dumnezeu sanatosi pe toti!! madutza, daca tu esti mai sensibila, poate fi doar de la apa rece si asta e bine (cit se poate de bine:)) ca inseamna ca uca n-o sa se molipseasca. bea ceaiuri calde si supe fierbinti (dar sa nu te oparesti la limba!:)), maninca grapefruit-uri cit de multe poti - ajuta la sigur! multa sanatate si nu te mai autoinvinovati - se intimpla si din astea si de fapt, nici nu-i mare lucru, numa' sa te faci bine repede. dormi, maninca bine, odihneste-te. uca, ai grija de mamuca ta![flo] cady, felicitari pentru un botez reusit! sa-ti traiasca bebe mare si voinic! mult noroc la vaccin miine. dupa cum simt in fiecare zi, eu pierd foarte mult din ziua liei: vin seara la 5 sau 6 si ea-mi pica de oboseala pina cind io ma schimb si pregatesc de mincare pentru tati si eu - de obicei in leganus (irinel, nu-i asa rau in leganus, in scoica sta mai rau si e si mai rigida structura; si in brate sta tot cam 'curbat' la spate, nu?) si se joaca cu cele trei jucarele aliniate cu chiote pina cind inchide ochisorii si trage un puiut de somn (cam 30-60 minute). de fapt ieri, am dus-o cu mine in baie si a stat cuminte (in sezlong/leganus) si se uita la fiecare bucata de perete in parte: cre' ca pret de vreo 25-30 de minute pina m-am terminat io cu toate. nici n-am indraznit s-o deranjez, asa 'prinsa' parea. ma uitam din cind in cind la ea si ma bufnea risul, asa serioasa si 'cautatoare' era lia! cre' c-am pierdut firul cu ce-am vrut sa zic. da. deci nu prea mai stiu cit doarme ea ziua. cert e ca intre 7 si 10pm sta treaza mai nou - ii facem baitza si apoi sta la unul din noi in brate (noi sedem pe canapea la povesti sau la televizor - intre timp si reusim sa mincam:)), apoi mai maninca o data si in patutz cu ea. si doarme copila mea pina la 6 dimineata. irinel, incearca sa-i maresti timpul intre mese, dar nu neaparat cu ochii pe ceas. cind au trecut 2 ore, incearca sa-i distragi atentia jucindu-va sau poate ii dai putin suzeta cam la 1.5 ore de la ultima masa, sa suga pe ea si sa nu se gindeasca numai la tzitzi:). daca insisti, cred c-o sa merga. oricum, nu chinui copilul; daca vezi ca moare de foame, da-i. [flo][flo][flo] cum ne jucam? pai cind nu sint eu rupta de oboseala, facem gimnastica cu manutele, cu rostogolitul de pe o parte pe alta, pe burtica (nu-i place lu' lia pe burtica, mai nou urla si se vaicareste de mi-e mila de ea si o intorc). dup-aia ne jucam cu un leu din ala zanganitor (galben cu rosu) si cu caruselul (pe care, ca si uca, il adora!). na, cam astea.... sincera sa fiu, sper ca tanti lotti ii da atentie multa, ca eu n-am forte decit in weekend-uri sa ma joc - cind vin de la servici, mai mult ma uit la ea si ne ridem una alteia, spunem prostii si intre timp schimbam scutecul sau hainitele sau facem baitza. cind maninca, nu-i vorbesc deloc, o las linistita ca pare ca se concentreaza acolo:) si mai si inghite cu oftaturi, asa, de pofta.:) o, da, ii mai place s-o tin in brate aproape pe vericala si ea se uita in jur de parca ar vedea totul pentru prima oara. si i se opresc ochisorii pe cite ceva si trage cite-un zimbet pina la urechi - mi-a asa draga cind o vad; o plimb asa prin casa sau pe terasa in jurul casei. maica-mea mi-a zis ca-i prea mica s-o tin asa in sus, dar vad ca fetei ii place mult; mi-ar 'spune' ea daca ceva n-ar fi ok, sper! voi ii tineti asa sau sint eu o mama ingrozitoare?? va pup, mai vin pe-aici. in romania e deja seara.....[pup] mona si [copil] lia (24.04.2004) www.seansimon.com http://www.imagestat...ite&slideshow=1

#137
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 21:46

Am uitat ceva! Si eu maninc ciocolata, putina dar nu ma pot abtine. Adi face caca doar o data pe saptamina, deci nici o diaree. Va pup din nou, Liliana, Marcus (8 ani) si Adrian (11 sapatmini)

#138
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 22:27

Mamaleone, eu stiam ca daca mananci ciocolata sau bei cafea, il agita pe bebe. Poate bebelina ta ar dormi mai bine daca n-ai manca. Eu n-am mancat deloc, doar cateva bobite in niste fursecuri. Da poti sa mananci ciocolata alba. Da nu e acelasi lucru :-) Cady, tinem pumniceii! Si noi ne vaccinam samabata asta si mi-e o teamaaaaaaaa... Madutza au grija ce antibiotice iei, sa fie permise la alaptat. Ufff...Sanatate multa si grabnica!Irinusha are dreptate, nu cred ca au creun efect antibioticele daca e de la apa rece. Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004

#139
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 27 iulie 2004 - 22:50

irinel, nu te teme de vaccin - in general, prima tura e fara efecte la majoritatea bebeilor. da'-ti tin pumnii, tie si mai ales strumfuletzului![pup] mona si [copil] lia (24.04.2004) www.seansimon.com http://www.imagestat...ite&slideshow=1

#140
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 28 iulie 2004 - 02:19

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (5)


Irina,veve & croko[hia]





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -