Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Logodna?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
annaa

annaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 13 iulie 2004 - 01:53

Ce obligatii presupune o logodna pentru viitori nasi? Ce trebuie sa faca sau sa aduca la logodna? Care sunt obligatiile viitorilor fini fata de nasi? De fapt va rog sa-mi spuneti si cum se desfasoara acest eveniment, cu ritualul-obiceiul lui cu tot. [flo] Ana

#2
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 15:51

Cand m-a cerut de sotie el a venit cu parintii fara nasi pe atunci nici nu stiam cine sunt. Dupa logodna se stabilesc detaliile astea cred. Eu iti spun cum a fost la mine. A venit cu cadou pt mine ceva de imbracat si tot setul de auret ( cercei lant bratara inel de logodna )cadou pt ai mei a fost o icoana si inainte sa spuna de ce a venit a pus pe masa o sticla de vin rosu.Apoi a spus ce avea el de spus acolo si cam atat. aura

#3
natydea

natydea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 15:59

Noi am facut logodna anut trecut de Craciun. Am chemat preotul acasa si nea- citit. Nu am avut nevoie de nasi, care oricum nu erau in tara, lumanarile au fost cele de la un sfestnic si le-am lasat pe masa aprinse. Singurele lucruri de care am avut nevoie: o masa pe care sa citeasca, lumanarile si verighetele noastre. Apoi am cantat la multi ani si l-am rugat sa ne sfinteasca si casa. Totul a durat 30 minute si a fost frumos. Dea

#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 iulie 2004 - 16:04

Noi logodna am facut-o la biserica. Seamana oarecum cu nunta (lumanari, verighete, nasi, etc). Noi nu ne-am prea formalizat cu datoriile (de ex eu am dat de comanda lumanarile si le-am adus, ca eram aproape de florarie), dar de ex nasul a tinut sa plateasca masa de la restaurant. Cred ca obligatiile sunt similare cu cele de la nunta. Asta daca vrei sa faci logodna la biserica. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

#5
Cipri

Cipri
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 august 2004 - 00:31

Cu adevarat logodna se face la biserica. Pt ca e o fagaduinta - care nu trebuie calcata - ca va veti casatori. De aceea trebuie sa se faca numai atunci cand sunteti sigur ca va veti casatori. E nevoie de nasi care sa fie deja casatoriti religios, in principiu. Si e nevoie si de verighete. De cele mai multe ori logodna se face exact inaintea slujbei de cununie. Asa ca ritualul e binecunoscut: se citesc cateva rugaciuni, se binecuvinteaza de catre preot cei doi cu verighetele,pe care apoi preotul le pune impreuna cu nasii in mana dreapta a logodnicilor. Pe mana dreapta raman verighetele pana la cununie, cand se muta pe mana stanga. Slujba dureaza putin, vreun sfert de ora. Pr.Cip

#6
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 04 august 2004 - 11:40

Cipri, pai noua ne-a pus preotul verighetele pe stanga inca de la logodna.
Cica de fapt rolul lor e la logodna, nu la cununie.
Nu stiu o fi, n-o fi adevarat...ce mai conteaza...noi suntem fericiti si asa...

Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre



#7
bibyrox

bibyrox

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 04 august 2004 - 11:53

[hia]Neatza fetelor. Noi am facut logodna acum 3 ani.. Pur si simplu ni s-a nazarit ca vrem sa ne logodim, sa fim uniti si in fata lui Dzeu, ne-am cumparat verighete de argint si ne-am dus impreuna cu cativa prieteni la o biserica. Acolo preotul ne-a spus ca trebuie sa avem nasi si lumanari. Am cumparat din biserica 2 lumanari (mici, normale) si ne-au nasit 2 prieteni care erau casatoriti. Ne-a citit ca si la nunta (de-asta se spune ca logodna e o a-2-a nunta) iar acum cand vom face nunta (anul viitor in august) nu ne mai citeste preotul partea cu logodna (care este exact prima parte pana la "Se logodeste robul lui Dzeu...etc"). Apoi am dat dupa vreo saptamana o petrecere si am primit cadouri..diverse si marunte. Cam atat a fost. Nu exista o regula anume si mai ales sa te apuci sa faci cadouri nasilor sau parintilor... Totul tine de cum vreti voi sa fie, poate fi ceva simplu sau poate fi ceva simandicos. Oricum conteaza sa va iubiti! Numai bine si mult noroc! [pup] Roxxy

#8
bibyrox

bibyrox

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 04 august 2004 - 11:57

Aaaaa si era sa uit. Adina Iulia si noua preotul ne-a pus verighetele pe stanga si nici nu le-am scos vreodata de atunci. Asa si este normal, pe mana stanga se pun dar DOAR de preot. Roxxy

#9
Cipri

Cipri
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 29 august 2004 - 04:32

Adina Iulia, iarta-ma ca nu am mai intrat pe forum de cand am scris mesajul acesta. Cert este ca trebuie sa fiti fericiti si asa. Nu conteaza foarte mult pe ce mana se pun verighetele. E frumos ca ele simbolizeaza vesnicia, pt ca nu se sfarsesc niciodata:), si - ca urmare - trainicia casniciei care va urma, dar mai ales a dragostei dintre viitorii miri. Dupa randuiala care este scrisa in cartile de slujba verighetele se pun la logodna - dupa cateva rugaciuni - in mana dreapta de catre preot impreuna cu nasii. Apoi,exact inainte de cununie, nasii muta verighetele - de data aceasta singuri, fara ajutorul direct al preotului - in mana stanga, unde trebuie sa ramana toata viata:) Deci, daca nu urmeaza imediat cununia, verighetele ar trebui sa ramana in mana dreapta pana la acel moment. Pe de alta parte, daca unii preoti procedeaza altfel nu este o gresala asa de mare, pt ca acesta chiar nu e lucurl cel mai important:) La revedere tuturor! P. Cip Pr.Cip


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -