Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (6)


143 raspunsuri la acest subiect

#131
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 28 septembrie 2004 - 06:15

quote:
Originally posted by Dev
Unde sunteti fetelor???[hopsieu]Nu vb nimeni cu mine?Trandafirii mei plang dupa raspunsuri...[q] Ana
Suntem si noi pe aici, pe colo. despre tranadafirii tai din casa, nu stiu ce raspuns sa-ti dau. Pentru ce-i de afara, eu cred ca ar fii bine sa-i lasi la locul lor in vazele in care au butasit dar pe timpul iernii sa-i acoperi bine cu haine vechi(inclusiv vasul), ziare mult , saci de hartie grosi. Pot fii si de toate la un loc, numai sa nu inghete. La toti numai bine!

#132
babirusa

babirusa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 28 septembrie 2004 - 17:14

Buna fetelor, mi s-a umplut casa de drosophile [:(] ce as putea sa fac, cum sa le execut? [pup] [gravi] 37 sapt.(papusica)

#133
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 28 septembrie 2004 - 19:57

quote:
Originally posted by babirusa
Buna fetelor, mi s-a umplut casa de drosophile [:(] ce as putea sa fac, cum sa le execut? [pup] [gravi] 37 sapt.(papusica)
Intai cauta sursa lor de formare, elimin-o si apoi ele nemaiavand loc propice de formare se autoexecuta singure!succes! La toti numai bine!

#134
cici

cici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 299 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 12:07

Sobo ,spune-mi si mei cum ai procedat cu samburii de curmal. In ce fel de pamant trebuie plantati,ce temperatura le prieste,umezeala,lumina etc., in cat timp au iesit mladitele. multumesc anticipat.[bis] cici

#135
country girl

country girl

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 13:07

Fetelor gradinareselor, ma bucur sa fiu din nou alaturi de voi! "Gradina" mea, sau ar trebui sa spun "gradinile" mele ? [fiindca-s tot pe drumuri[bonjovi] de la una la alta] au intrat bine in toamna. Pana ma adaptez eu la conditiile de aici: pamant din magazin, ingrasaminte, clima... am inceput cu binisorul. Ma bucur doar ca in Belgia sansele de ger peste iarna sunt infinit mai reduse decat la Bucuresti si deci jardinierele pot ramane afara cu plante de sezon. Nu mai spun ca serele specializate au o oferta muuult mai generoasa decat in Romania. Va doresc succes la recolta de toamna si sa ne auzim/citim cu bine[pup] Ina

#136
babirusa

babirusa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 18:25

Petra, cred ca sunt de la plante, si le-am tot pus scrum de tigara, dar....ce ar mai fi ca " antidot" ? [gravi] 37 sapt.(papusica)

#137
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 19:21

quote:
Originally posted by babirusa
Petra, cred ca sunt de la plante, si le-am tot pus scrum de tigara, dar....ce ar mai fi ca " antidot" ? [gravi] 37 sapt.(papusica)
Daca sunt de la plante musculitele tale, este posibil sa nu fie drosofile, ci planta ta sa aiba ceva "chiriasi" nedoriti. In acest caz, cel mai bine este sa schimbi pamantul de la floare. Cand schimbi pamantul speli bine si radacinile plantei, vasul in care a stat planta , pentru ca aceste musculite(care cred ca sunt albicioase) sunt unele din cele mai uracioase insecte daunatoare la plante. Daca nu, foloseste in spray insecticid, pentru plantele de camera, vezi si tu ce gasesti prin magazinele specializate. Oricum poti folosi ambele metode. Succes! La toti numai bine!

#138
babirusa

babirusa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 29 septembrie 2004 - 19:31

E clar ca sunt drosofile, si am schimbat si pamantul, culmea. Apar numai cateodata.... Deci spui ca este ceva sprey de plante pt. ele, am inteles bine? Ar putea intra de afara?, ca e plin cu umezeala asta. Mersi de sfaturi si mai astept. [pup] [gravi] 37 sapt.(papusica)

#139
geaninaelena

geaninaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 30 septembrie 2004 - 13:49

Buna nu imi raspunde-ti si mie la problema cu lamaiul??? nu are nimeni??? Gia

#140
Dev

Dev
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 septembrie 2004 - 13:59

quote:
Originally posted by geaninaelena
Buna nu imi raspunde-ti si mie la problema cu lamaiul??? nu are nimeni??? Gia
Eu voi incerca sa iti raspund...Lamaiul pierde frunzele,florile si fructele daca nu are destula lumina,caldura si hrana pt a le sustine.Daca are paraziti(acarieni)il poti trata cu MITAC sau NISSORUN. Dar despre trandafirii pitici de apartament nu stie nimeni???Sfatuiti-ma va rog cum se ierneaza!!!Pupici la toate gradinaresele![bis][bis] Ana


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -