Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (6)


143 raspunsuri la acest subiect

#121
Loru

Loru
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 15:25

Salutari la toata lumea! am aparut si eu pe aici, daca ma primiti.... Am si eu o rugaminte mare mare... Spuneti-mi si mie cum pot pastra petuniile de pe un an pe altul? Am un balcon foarte mare (si o terasa) pline cu jardiniere cu petunii. Anul trecut am incercat sa le tin in casa pe timpul iernii, dar nu au supravietuit (nici nu stiu la ce temperatura trebuiau tinute). Vad la terase si balcoane petunii mari, curgatoare, de nu se mai vede ghiveciul, si nu se pot face asa intr-un an, oricat ingrasamant le-ar pune. VREAU SI EU!!!!![help][:(] Ma mai gandesc ca ar putea fi un alt soi de petunii, dar care este? Si cum se ingrijesc sa tina si iarna? Poate sa-mi raspunda si mie cineva??? [ruga]

#122
geaninaelena

geaninaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 15:50

Buna ziua tuturor! [hia] si eu sunt o mare iubitoare a florilor in ghiveci...nu stiu la iarna unde o sa le pun pe toate. Problem mea este urmatoarea: am primit anul trecut de la un unchi un lamai care avea si trei fructe...incet, incet le-a "avortat", a pierdut multe frunze, nici nu mai credeam ca scapa din iarna; surpriza: anul acesta i-au dat frunze noi si chiar a inflorit dar din pacate nu a reusit sa tina nici o lamaie. Ieri cand i-am sters frunzele de praf am observat ca are niste insecte si care formeaza o panza precum cea de paianjen. Aveti idee cum il pot trata? Tin foarte mult la el si nu vreau sa-l pierd.... Astept sfaturile voastre despre tratament si ingrijire. Va pup [:X]si va ofer cate o [flo][flo][flo] Gia

#123
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 15:56

Am intrebat cu ceva vreme in urma in legatura cu samburii de curmal, daca se pot planta cei din curmale desidratate si daca se prind. Nu am primit raspuns, insa am incercat si tin sa va anunt ca s-au prins si am niste mici plantute de 5-6 cm. Sper sa stiu sa le ingrijesc. Daca are cineva ceva sfaturi practice legate de cresterea curmalului (Pheonix-ului) va rog sa-mi spuneti si mie. Acum am insa o alta problema. Am cumparat pamant de la florarie. Nu l-am mai oparit sau ars ca am zis ca cel de florarie trebuie sa fie deja tratat contra gandaceilor. Ei bine acum, la 1 luna dupa ce am pus plantele in pamant (un Filodendron si inca o planta cu frunze mari sub forma de inima), au aparut niste mici gandacei(viermisori) albi pe pamant, care plutesc cand pun apa, sunt tare mititei ( nu au nici un mm lungime si subtirei ca firul de ata). Exista cumva o solutie naturista sa scap de ei? Am auzit de zat de cafea. Stie cineva ceva? Sau daca nu, o solutie speciala pentru plante? Multumesc mult. Sobo si Dragos "Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga

#124
Loru

Loru
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 16:23

Draga Sobo, La florarii sunt niste tratamente speciale pentru daunatorii de pamant. Sunt ca niste betisoare mici, de 4 cm lungime si subtiri, de 0,5 cm in diametru. Aceste betisoare se introduc pana la jumatate in pamant. Si sunt destul de bune, si ieftine. Dar, cel mai bine ar fi sa schimbi pamantul atacat (eu nu am cumparat niciodata pamant; folosesc din gradina, il combin cu nisip, pentru drenare, le mai pun cate un ou (spart)la radacina, iar dupa plantare ud cu un ingrasamant). Eu am folosit zat de cafea ca ingrasamant. Nu stiu nimic de rolul sau ½profilactic½. Bafta multa si flori foarte frumoase![flo][flo][flo]

#125
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 22 septembrie 2004 - 23:08

Fetelor, Bine a-ti venit aici! Peca, Eu am fost foarte multimita anul acesta de prestatia petuniilor, si a caltunasilor, care au inflorit toata vara si s-au si lasat in jos deasupra unui zidulet si a buzeu vaselor inalte in care le-am pus. Ar mai fii muscatele curgatoare, dar acestea parca mai bine se preteaza la vasele atrnate. Daca vrei o sa revin cu numele lor stiintifice exacte. Loru, Din cate stiu eu petuniile nu se prea pot pastra de la un an la altul fiind soi anual, nu peren. Secretul pentru vasele de flori pline de petunii care curg, este acela ca in primavara sunt plantate florile gata mature, nu ies din seminte. Poti incerca sa-ti faci rasaduri de petunii in casa, incepand mai din iarna, iar cand vremea este buna se semanat petuniile tu iesi cu plantute deja crescute. Eu am avut multe petunii anul acesta si pe cele care le-am cumparat gata mari, au reusit sa creasca asa de mult incat sa se lase in jos peste marginea ghivecelor. Unde am semanat petunii abia acum sunt frumoase dar mici. Sa stii ca petuniile batute(cu florile duble) nu se revarsa peste ghivece, ci doar cresc in sus cat pot, fiind un soi mai viguros. Iulia, Leusteanului ii place sa aiba si soare si un pic de umbra si multa apa in primul an de la plantare. Am rasadit si eu o tufa de leustean anul acesta, si dadea semne sa moara, dupa ce l-am udat bine, bine, si-a mai revenit si dupa asta am gasit undeva scris ca leusteanului ii place apa. Poate nu este uscat de tot, mai incearca sa-l "reanimezi" cu apa si mai reveneste pamanul din jurul lui. Imi pare rau de finalul leusteanului tau, mai ales ca tare m-am mai distrat de aventura calatoriei lui cu avionul.Parca te si vedeam cum mergeai mandra cu leusteanul tau prin aeroport. Poate s-o fii uscat de dorul de pamantul natal![:D][:D][:D] La toti numai bine!

#126
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 23:53

stiu si eu petra ce sa mai zic?inca pling dupa el,as mai cauta niste seminte sa mai incerc dar aici n-am deloc. Poate o sa o rog pe maica-mea sa-mi trimita.Dar sa stii ca i-am pus multa apa si tot degeaba.Pina la urma cred ca ai dreptate:i-o fi fost dor de pamintul natal.[flo]

#127
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 23:55

stiu si eu petra ce sa mai zic?inca pling dupa el,as mai cauta niste seminte sa mai incerc dar aici n-am deloc. Poate o sa o rog pe maica-mea sa-mi trimita.Dar sa stii ca i-am pus multa apa si tot degeaba.Pina la urma cred ca ai dreptate:i-o fi fost dor de pamintul natal.[flo]

#128
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 00:17

quote:
Originally posted by iulia grosman
.....as mai cauta niste seminte sa mai incerc dar aici n-am deloc. Poate o sa o rog pe maica-mea sa-mi trimita.
Poti incerca si cu seminte, dar sa stii ca semintele de leusetean germineaza destul de greu, din cauza uleiurilor pe care le contine. Oricum, incearca sa moi intai seminte in apa calduta pentru o zi apoi sa le pui in pamant bun, si nu uita ca alaturi de seminte sa pui si un pic de speranta si rabdare! succes! La toti numai bine!

#129
Dev

Dev
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2004 - 01:38

Buna!Ma primiti si pe mine?Sunt o impatimita a plantelor si florilor,am 2 balcoane pline!Voi aveti trandafiri pitici de apartament?Poate ma sfatuiti si pe mine cum sa-i iernez.Dar butasii de trandafiri de gradina pusi in ghivece toamna asta la facut radacini,cum ii iernez???Multumesc anticipat Ana

#130
Dev

Dev
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 septembrie 2004 - 21:30

Unde sunteti fetelor???[hopsieu]Nu vb nimeni cu mine?Trandafirii mei plang dupa raspunsuri...[q] Ana


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -