Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cadou nasi la mot?????


27 raspunsuri la acest subiect

#11
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 16:56

nu-i asa,crixia??? hai ca m-am mai linistit.pana vorbesc iar cu mami soacra... Alexandra mare si Alexandra mica... www.jester.ro/alex/

#12
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 17:27

Amik, io n-am intrebat-o inca pe soacra-mea, si nici nu ma grabesc ca sigur zice ca Da, sa-i iau cadou. Nu, dom'le eu am cheltuieli mai importante de facut, si nu-i de ajuns ca ne vedem de tzashpe mii de ori pe an si ma strufoc ce sa cumpar cadou, Craciun, Paste, Sfantul lui nasu, Sfantul nasei mici, ziua de nastere a nasei mici, a nasei, mai vroia si de lasatul secului. Hai ca ajung la pepeni cu atatea ocazii! Si pe langa toate astea va spun ca doar noi ducem, copilul n-a primit nimic de la botez, nu cadou de Craciun, de Paste, deci..... ziceti voi!!! CriXia http://community.web...com/user/crixia

#13
symaco

symaco

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 17:40

scriu si eu tot la subiectul acesta nu inteleg eu bine sau:se da cadou la nasi cand imi boteaza copilul?sper ca am inteles eu gresit ca eu de asa ceva nu am mai auzit. eu am botezul la ficamea peste 2 saptamani...sa ii cadorisesc pe nasii?

#14
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 17:45

Da, Symaco, se cam da cadou! Nu vezi ca fiecare din cei ce au scris au dat la cununie, botez. Acum depinde unde faci botezul, daca-l faci cu ceva invitati, si mai depinde si ce-i da nasa bebelusului. Vezi si tu, sa nu fie cadoul tau mai scump decat al nasilor, ca doar nu faceti schimb(valoric). Cadoul trebuie sa fie ceva gen amintire de la botezul finutului(ei) lor. CriXia http://community.web...com/user/crixia

#15
Samy

Samy
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 18:14

Noi am dat cadou nasei (ca e divortata), dar e chiar cumnata mea. Dar si sa nu fi fost ruda, tot luam ceva. Nu din obligatie, dar nasii reprezinta parintele spiritual. Unii nasi nu inteleg acest lucru si se bucura doar de titlu, dar ei au o responsabilitate. E bine sa fim foarte atenti cand ii alegem, sa fie credinciosi, sa fie tineri pentru ca altfel te intelegi cu ei. Oricum eu zic sa iei un cadou, poate unul simbolic. Sa fii cu inima impacata...

#16
symaco

symaco

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 18:15

crixia,eu nu am auzit de asa ceva de cand ma stiu! o sa mai vb si cu alte fete de pe aici si o sa intreb care cam ce cadou a dat. deci:eu pt ca mi se boteaza copilul sunt´´obligata´´sa dau un cadou nasilor...[duel]..cat traieste omul invata! multumesc pt rsapuns crixia!

#17
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 18:43

amikule, fara suparare, ca-ti ridici intrebari referitoare la cadorisirea nasilor inteleg, dar ca esti nervoasa si indignata nu prea. Ca nu te obliga nimeni la nimic. Atata ne-au dat ei, atata le-am dat noi, ii ducem, le dam masa, trimitem sofer, bla, bla. Va sarbatoriti copilul impreuna, atat, si presupun ca fiecare isi doreste sa se simta bine si sa ramana cu amintiri placute, nu neaparat materiale. daca nu ati reusit sa tineti relatiile pana acum, poate reusiti de-acum incolo. Iti doresc asta. Fetelor, acuma sa va zic ce stiu eu. La mot nu cred sa fie nici o obligatie de a cadorisi nasii si nici nu se justifica. La nunta si botez, "obligatia" vine din traditie si din faptul ca se presupune ca nasii au facut un efort financiar, care e intr-un fel apreciat. Cel putin asa cred. Totusi, schimbul de cadouri intre fini si nasi e penibil cand se intampla din obligatie si e pacat pentru ca tensioneaza relatiile. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#18
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 07 iulie 2004 - 19:11

asa e,schimbul de cadouri tensioneaza relatiile. mie nu imi place deloc sa mi se impuna ceva...si nu vreau nici sa ma cert cu nimeni.intr-un fel,de-asta v-am si cerut parerea.ca sa am pe ce ma baza cand spun NU VREAU! nu simt,e bine?nu simt nimic,si daca il dau numai de faza si de ochii lumii,mai bine nu il mai dau.corect?asa vreau eu!ma bucur ca nu e traditie asta cu cadoul la mot. va pupic dulce dulce. elena,nervii vin de la discutia cu soacra mea care se incapataneaza sa ma convinga!si sa se impuna.si nu imi place.scuze! Alexandra mare si Alexandra mica... www.jester.ro/alex/

#19
carmenutza

carmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 03:59

Si noi luam motzul duminica asta...si am citit pe aici ca nasii trebuie sa puna ceva pe tava...ce anume??? Ca pe asta nu o stiam.. Nici noi nu luam cadou nasilor de data asta.....da' pana acum le-am luat mereu cate ceva...consistent de fiecare data. Chiar ma mir si io cum de nu a sarit si soacra-mea pe noi pana acum cu cadoul pentru nasi??[:D]Se pare ca am scapat ...[:D] Carmen si bb Maya Alexia

#20
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 08 iulie 2004 - 16:43

cica nasii pun bani pe tava de trei ori.si copilul poate sa ia de trei ori numai banii.asa mi-a zis o tipa ieri in parc. eu vreu musai sa pun si stetoscopullui razvan pe tavita,poate il ia fie-mea...si poate ea va practica medicina![;)] Alexandra mare si Alexandra mica... www.jester.ro/alex/


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -