Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Citesc copiii nostri literatura?

38 raspunsuri la acest subiect

bby_blu3

bby_blu3
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 august 2004 - 23:07

sal all! in primul rand m-am gandit sa va salut pe toate si apoi sa va dau si eu un raspuns la subiect ca privitor din tabara acuzatilor...deci,Buna![:D]ce pot sa zic...era asta automatizata a cam detronat mirajul placut oferit de lumea cartilor...MARE PACAT!!!de ce spun asta??pentru ca eu abia acum am inceput sa descopar cat de acapoarant si de frumos poate fi sa citesti o carte[bang]... cum mi-a venit mintea la cap??cam greu,dar acum regret tot timpul pierdut aiurea in toti anii astia de copilareala...prima carte am citit-o de nevoie..mi-aduc aminte ca m-au dus ai mei la tara pe la 10-11 ani si nu aveam ce face,asa ca,cu prima ocazie cand am facut o scurta vizita pe acasa,am sterpelit ocarte din biblioteca si mi-am umplut timpul cu ea..era o carte dupa care se facusera la vremea respectiva si desene animate(deci eram cat de cat pusa in tema):"Perrine"(rusine mie ca nu mai stiu autorul)[:I].tin minte ca ma duceam cu capra si ma asezam pe iarba sub un tei imens si batran si intorceam fascinata pagina cu pagina in cautarea continuarii...mi-a placut atat de mult incat am reciti-o de vo 3 ori...dup-aia citeam rar..cate un basm-ceva...da si asta de plictiseala,ca la tara nu aveam tv sau alti copii(mai exact eram un copil intr-un sat de babe)...apoi am rarit-o si cu mersu la tara si cu cartile(scz cacofonia)...acum vreo 2 ani am vazut din gresala un documentar despre Jane Austen si celebra ei carte "Mandrie si Prejudecata"(era un fel de prezentare a ei) si m-a acaparat imediat..din pacate(sau din fericire)era doar finalul,indeauns de mistrios incat sa ma determine sa caut cartea timp de 2 ani...in sfarsit am gasit-o si pot sa spun ca a meritat cautarile...e superba!eh!da greu a fost pana am citit primul sfert(2 luni mi-a luat),ca dupa aceea m-a acaparat atat de mult incat am teriminat restul de 250 de pagini in 2 zile...acu v-un an insa am mers la teatru...la "Steaua fara nume" de Mihail Sebastian si mi-a placut atat de mult incat am vrut sa citesc piesa...dup-aia am vazut ce diferente enorme exista,asa ca am hotarat ca mai bine citesc cartea decat sa vad filmul...e mult mai frumos si mai captivant...in film se pierd multe detalii si personaje care dau farmec...nu are rost...acum vreau sa termin de citit "Cartea nuntii" de G Calnescu si sa ma apuc de "Marile Sperante" ale lui Dickens... ca o concluzie...duceti-va copii la teatru...nu la cel de papusi daca au peste 9-10 ani,ci la cel din orasul dv...la "Chirita" sau la "Steaua fara nume" si apoi spuneti-le ce diferente mari exista intre carte si piesa..povestiti-le mici diferente interesante care sa le atraga atentia si dati-le un indiciu despre unde se afla cartea in biblioteca sau puneti-o la vedera si veti vedea ca in timp se vor apuca de citit..din curiozitate...de exemplu pe mine mama m-a fascinat cu o scurta povestire a "Damei cu camelii" incat sunt determinata sa o caut prin toate librariile si sa o citesc...starmiti-le curiozitatea..asta e cel mai bun medicament pt citit...daca ii obligati nu faceti decat sa asociati citiutului un supliciu acceptat doarpt cateva ore de joaca sau de privit la tv. BAFTA!!! Ps:"perrine" a scris-o Hector Malot..gata,mi-am spalat rusinea![:o)] Viata este un vis,dar a visa inseamna A TRAI!!

lorelei_19

lorelei_19

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 09 august 2004 - 15:06

bby_blu3- interesante ideile tale, sa stii ca o sa le aplic. sunt curioasa ce iese. multzi pupici si bine ai venit printre noi [pup] Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".

bby_blu3

bby_blu3
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 august 2004 - 00:03

ms ptr urari...si sincer iti spun ca m-as bucura enorm d4e mult ca ideile mele sa va fie si voua de folos masa cum mi-au fost mie...ma bucur ca m-am alaturat voua si stiu caam multe de invatat...sper ca si voi de la mine..[cheers][pup] Viata este un vis,dar a visa inseamna A TRAI!!

liviujuristul

liviujuristul

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 16 septembrie 2004 - 01:23

Din cauza calculatorului si net-ului am avut de furca cu juniorii mei.Nu mai citeau nimic in afara de ce primeau ca tema de la scoala. A fost un adevarat razboi.Totusi in cele din urma si-au dat seama ca este nevoie si de lectura suplimentara.

anemona_an

anemona_an
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 septembrie 2004 - 11:21

Liviu, ma bucur ptr. juniorii tai ca au descoperit lectura, dar..cati ani au si cum de s-au lasat pacaliti????[;)]. Fiica-mea nu se lasa ptr. nimic in lume.Citeste saracuta[;)] de nevoie, dar eu inca mai sper. Apropo.....a incercat si treba cu biblioteca, dar cum am mai spus, nu s-a lasat impresionata[q]

Dee-Dee

Dee-Dee
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 16:46

Lume, lume, ce minune! Fetita mea, cae a trecut in cls.a 6-a, a citit in vacanta asta toate cele cinci volume din Ciresarii. Primul mai cu chiu cu vai, mai mult de gura mea, apoi a prins gust de trupa ciresarilor si urmatoarele le-a devorat pur si simplu. Am tras concluzia ca secretul este sa le oferim niste lecturi cu personaje apropiate de realitate si de varsta lor. Bafta tuturor (parinti+copii)in noul an scolar! mama lui Delia si Bebe

lorelei_19

lorelei_19

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 23 septembrie 2004 - 20:16

Dee-dee, fericito, cum de-ai reushit [cool] Vreau si eu ciresarii, ma poate ajuta cineva sa fac rost macar de vreo 2-3 carti? Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Dee-Dee

Dee-Dee
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 septembrie 2004 - 11:55

Lorelei draga, am citit de dimineata mesajul tau si de atunci tot incerc sa caut cu Google o editura online care sa aiba pe lista de oferte si "Ciresarii" dar din pacate nu am gasit nimic. Eu am cartile pastrate de cand eram mica, dar vara asta tin minte ca le-am vazut si prin librarii. In weekendul asta poate ajung pe la librarii, daca le mai vad ma interesez de pret si de posibilitatea de a-ti fi trimisa prin posta direct de la editura. Stiu ca se vinde numai in formula completa, adica toate cele 5 volume. Te mai tin la curent saptamana viitoare. Ma bucur ca Malina ta s-a obisnuit cu internatul. In ceea ce priveste schimbarile in comportamentul lor la varsta asta...sunt multe de spus. Si eu stau cu ochii pe mandruta mea si in fiecare zi apare cu ceva nou in vestimentatie si in comportament in general. Mai vorbim, acum am ceva urgente (sunt la job). mama lui Delia si Bebe

Leah

Leah

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 04 octombrie 2004 - 14:27

Pentru doamnele care se contraziceau cu "Panza de Paianjen", exista si varianta Cellei Serghi (infinit mai frumoasa) si cartea "The Silken Web" (tradusa prin "Panza de Paianjen") de Sandra Brown. Eu stiu, ca le-am citit pe amandoua.[:D] M-ati facut curioasa, apropo, cu cartea aia "de ce sa citim literatura", asa ca mi-o comand si eu, chiar as vrea sa stiu ce explicatii poate sa gaseasca cineva. "I shall be telling this with a sigh Somewhere ages and ages hence: Two roads diverged in a wood, and I-- I took the one less traveled by, And that has made all the difference."(Robert Frost)

Intrebari Panica

• 1 an

Darius Gabriel
    - Ieri, 23:55

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• 4 luni

adelina_potcovaruuu