Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Montignac: ce am mancat azi? (15)


138 raspunsuri la acest subiect

#111
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 12:45

quote:
Originally posted by Laura T
Abia acum am mai reusit sa va citesc si eu putin...Voiam doar sa va anunt ca azi am 49.4kg, deci... se poate! Nu renuntati ca-i pacat! Chiar si cu ceva abateri (ca mine), tot se slabeste cu Monty asta, dragul de el! Deja lumea imi zice: "vai, ce slaba esti! sa nu mai slabesti mai mult de atat!", dar mie nu mi se pare ca sunt prea slaba...ci, abia acum imi pot pune si eu pe mine niste tzoale ca lumea, adica stramte, mulate, fara sa-mi iasa suncile pe sus sau pe jos!!!Deci, succes, fetelor!! Nu va parasesc, dar nu mai am timp sa fiu foarte activa aici, in schimb va citesc cu drag, cand apuc, si vreau sa va incurajez cat pot, ca datorita voua mi-am vazut visul implinit!!
Felicitari Laura!!! [bis] Inseamna ca acum ramii la faza 2 ca sa te mentii... [cheers]Cite kg. ai slabit si in cit timp? ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#112
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 12:55

quote:
Originally posted by Karina
Otilia, spune-mi si mie unde este fragmentul tradus de tine, cel cu micul dejun lipid, ca eu nu l-am gasit si daca nu e sa-l introduc. Pe celelalte le-am introdus deja.
La mine e la pagina 104, capitolul 4 (Metoda - faza 1 - pierderea in greutate), subcapitolul "Punerea in practica a fazei 1" si sub-subcapitolul "micul dejun" paragraful "formula n° 2".In cartea electronica pe româneste ar fi pagina 28, dupa care urmeaza "prinzul". La mine urmeaza "bauturile de la micul dejun" si apoi "prinzul". [berica] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#113
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 13:18

quote:
Originally posted by Otilia La mine e la pagina 104, capitolul 4 (Metoda - faza 1 - pierderea in greutate), subcapitolul "Punerea in practica a fazei 1" si sub-subcapitolul "micul dejun" paragraful "formula n° 2". In cartea electronica pe româneste ar fi pagina 28, dupa care urmeaza "prinzul". La mine urmeaza "bauturile de la micul dejun" si apoi "prinzul".
Multumesc mult Otilia. Acum o intrebare de baraj (sa nu rizi de mine), micul dejun lipidic este totuna cu micul dejun sarat ? Karina+ [copil] Bogdanel PS Am gasit la teora o carte "Ma hranesc deci nu imbatrinesc". Cred ca nu e aceeasi, nu ?

#114
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 13:46

quote:
Originally posted by Karina
Multumesc mult Otilia. Acum o intrebare de baraj (sa nu rizi de mine), micul dejun lipidic este totuna cu micul dejun sarat ?Karina+ [copil] BogdanelPS Am gasit la teora o carte "Ma hranesc deci nu imbatrinesc". Cred ca nu e aceeasi, nu ?
Da, micul dejun sarat e cel lipidic. [:D]De cartea aia cu "ma hranesc si nu imbatrinesc" n-am auzit pina acum... Hmmmmm, tinerete fara batrinete...Uite si bauturile de la micul-dejun:Alegerea bauturilor la micul-dejun, oricare ar fi aceste (dulce sau sarat [:D]) va fi facuta printre urmatoarele propuneri:- cafea decafeinata (sau cu foarte putina cofeina, ca Arabica)- ceai lejer (daca nu, e prea bogat in teina, apropiata de cafeina)- chicorée (pura sau asociata cu cafeaua)- lapte degresat (laptele praf degresat ne permite sa facem o bautura mai concentrata)- cereale torréfiées (prajite?) de tip Caro care au avantajul de a nu contine cofeinaIn prima faza vor trebui evitate bauturile ciocolatate (cacao), doar poate cu exceptia copiilor (dar alegeti totusi o cacao fara zahar si degresata, ca de exemplu "Van Houten")Toate aceste bauturi vor fi bineinteles consumate fara zahar La limita un indulcitor de sinteza (aspartam) sau putina fructoza, dar cu grija permanenta de a se dezobisnui putin cite putin de gustul dulce pentru ca progresiv sa renuntam.Mult succes! [alcool] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]

#115
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 14:24

Multumesc mult Otilia, am actualizat.[pup] Acum sa te si intreb ceva, ca deh. Am cumparat niste inka, in care la ingrediente scrie, orz, secara, etc si sfecla de zahar prajita. Crezi ca e Monti, avind in vedere ca e f. putina si ca oricum nu bei decit 2-3 lingurite pe zi, sau mai bine renunt ? Karina+ [copil] Bogdanel

#116
Andrada34

Andrada34
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 15:43

Draga Zizica, Fruntea sus! pai cum era cantecul ala?-lasa lumea sa vorbeasca, asta-i rostul ei… Nu toti oamenii se bucura atunci cand esti fericit, cand faci un bine pentru tine..Nu stiu de ce, dar cert este ca se intampla si asta si este, intr-adevar, trist, dar asculta-ma pe mine: incearca sa nu auzi ce nu-ti place si sa nu vezi ce nu merita vazut. Pai cate priviri uricioase am intalnit eu prin zilisoarele de pana cum, ee-hee, pot sa fac colectie! Nu te necaji, nu te intrista, pune lacatel la poarta inimii, sa nu intre acolo si cele rele, ca tare mai dor si nimeni nu are nevoie de amaraciune.Tu vino aici la noi ca noi te iubim si suntem fericite pentru fiecare zambet si pentru fiecare veste buna si pentru fiecare gramusor pierdut de fiecare dintre noi! Fii mereu tu insati si nu te schimba Ceea ce faci este un bine pentu tine si putin trebuie sa iti pese de ce spun cei care incearca sa iti inchida drumul. Stai linistita. Canta incetisor, in gand, cand te supara cineva, lasa gandurile frumoase sa te inconjoare, rautatea nu are nici un fel de sansa in fata inimilor mari, sincere, calde. Iti doresc succes, sa ajungi la greutatea pe care o vrei,- la care ai sa ajungi cu siguranta, cu multa rabdare (fiindca aceasta nu-ti lipseste!) - si sa ai langa tine oameni care sa te merite in preajma! Claudia, lupusorule, draguztule, te strang de gat daca te lasi de Monti! Eh, si ce daca ai pus ½ de kil? O fi fost luna plina si acolo! Poate organismul a avut asa, o tendinta de a retine lichide! Poate ai baut mai multa apa, ai mancat mai multe fructe! Ai pus ½ de kilogramfata mea, nu 12 kg! Ia te uita la ea! Zambeste si bucura-te, cocolosul te-ar certa daca ar stii ca mamica lui e necajita fara motiv. Ia, repede, sa vad un zambet, ca altfel nu mai dam bilete la intrare pe pagina noua!!:) Pai eu nu m-am ingrasat un gram, e adevarat, dar nici n-am slabit un gram, de saptamana trecuta, oh, nu, de doua saptamani, si? -doar nu o sa imi ascund zambetele, ca eu fara ele nu exist! Vino-ncoace sa te pupe fata si sa te bata pe umar, incurajator, uite-acusi o sa ne zici ca a zburat un kil pe negandite! Spor la treaba! PS Au dreptate AC si Caroline.NU te infometa! Asta ar fi intr-adevar o mare greseala! Nu vad zambetul.unde e? Rosa, Nu te lasa tentata de ideea ca abaterile marunte “nu se pun”.Tu “studiaza” ritmul care ii place stomacelului tau si mananca suficient, astfel incat sa nu iti vina sa “rontai” cate ceva dulce, ca astea sunt dusmani, in prima faza Monti. E drum lung pana sa ajungem noi la faza II, asa ca fii cumintica si ai sa fii multumita de rezultate. Noi suntem mereu aici, dupa cum vezi.Eh, eu o mai tai in weekenduri, dar fetele intind manutza cand o soliciti. PS sa-ti traiasca baietelul si sa fiti cu totii sanatosi! Caroline:) Chiar am cules visine weekendul asta, dar de mancat am mancat putine, am rontait mai mult piersici si caise, ca bune mai sunt! Si pentru ca s-au mai ieftinit, da fata iama la ele non-stop!! Ce bine cu rabdarea asta, domnule, e lucru maaare! Iulie abia a inceput, chiar sunt curioasa ce pasi inspre tinta mea de 54 mai fac pana in august, 20. Eh, fata are rabdare, e ok.toate trebuie sa avem, nu? Laura T, felicitari si poti sa treci linistita la faza doi, eu zic ca ai ajuns la greutatea la care poti sa te dai in leagan linistita si sa iti fie bine.. Citindu-te, incepusem si eu sa ma gandesc la niste maieuri mulate si la fustize, ca zau, la caldurile astea… Bravo, inca o data! Karina draga, Si eu sunt incantata ca am reusit sa fug putin si sa vin sa stau de vorba cu voi, sunt fericita pentru ca te-ai linistit si ca toate sunt ok. Merge supitza si fara morcovi si inca foarte bine si doveceii, de ce vrei tu neaparat sa pui orez daca ies foarte gustosi fara? Ca pe mine ma si bate un gand, dupa ce am tot inghitit pe aici in sec, citindu-va postarile si retzetele. Mmmiam mmmiam Felicitari pentru vointa si pentru gramele (destule!) in minus.bravo! [flo]Otilia-multumim pentru informatiile pretioase si pentru grija.esti o comoara! te pupam. Bibilica, bere+bere+bere-tot de la sotz – ca este ardelean? Mai! Vrei sa iti dam bataie? Dupa aceea iar te superi pe tine si spui ca nu mai slabesti deloc…Faci greseli copilaresti si sutn sigura ca poti sa le ocolesti. Adriana: DA.refuza-ti soacra si baga inghetata la congelator, sa o pape sotul, ca doar pe tine capitolul nu te intereseaza! E trecut la interzise! Pai a fost super combinatia de fructe + admise, fructe + admise, si hop! Repede, ai sarit pe inghetata! Da-i-o soacrei, din dragoste! :) Ca stiu eu, smecherila ce esti, tu crezi ca Monti te iarta pentru orice, da’ vezi sa nu te pacaleasca:) te pup si iti doresc o saptamana frumoaaasa!] Va pupa Andrada34 grabita

#117
Andrada34

Andrada34
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 15:48

[bis][bis][bis] [pup][pup][pup][flo][flo][flo] !!AC, draga noastra draga, ah, ce frumos, [bb]se inmultesc galuscutele la tine, hi, hi,ce-mi place, o sa faci "supa de pui pentru suflet" acolo in casutza ta,in direct! fericitilor! sa va dea Dumnezeu sanatate si Andreea draga, tie multa liniste sufleteasca si putere si sanatate multa si o sarcina usoaaaaaara, ca taaaaare frumoasa mai este vestea asta!!! la la laaaaaa, [cri]imi vine sa cant, asa de tare ma bucur, ma gandesc ca meritzi cu prisosinta inghetata adusa de 'otz, dupa cautari involburate[:)] Bravo, harnicutzilor!![cool] Va [pup] Andrada34

#118
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 16:05

Andrada34 cea grabita, ma gindeam la varianta cu orez integral fiindca Monti ne lasa sa papam orez integral si are fibre. Intre timp m-am lamurit, ca de fapt Monti scrie sa nu le combin cu lipidele. Asa ca orez integral fara carne. E bine ca pot sa fac mincarica mea de orez ceva gen orez bulgaresc cu rosii, ardei, ceapa, dovlecei. Puneam si morcovi, dar acum i-am taiat de pe lista. Ii rontai doar cruzi. Karina+ [copil] Bogdanel PS Intre timp eu tot "editez" cartea lui Monti cu modificarile de la Otilia. Astept si o carte in romana de la o colega si cind am o varianta finala va anunt si cine o vrea i-o trimit.

#119
Andrada34

Andrada34
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 17:04

Karina, i'm here:)I want the new version:)asa ca pune-ma pe lista, la "de trimis carte imbunatatita", ok? mercic![flo] Andrada34 PS astept sa vad ce-ti raspunde Otilia la intrebarea despre Inka, sunt interesata, fiindca imi placea gustul, dar cred ca ma duc azi la un Plafar si citesc despre cicoare, era pe una din listutzele puse de Otilia si am sa ma uit sa vad ce contine.Dupa, trec la raport.e ok? Pupici!

#120
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 17:11

Andrada, te-am pus pe listuta, dar o sa-mi trebuiasca adresa ta de mail. Sa mi-o trimit pe PM. Nu cicoarea e problema, ca uite ce scrie Monti in doua paragrafe diferite: "Asa cum v-am recomandat mai înainte, daca nu gasiti altceva la restaurant, mâncati pur si simplu salata verde, fetica, salata creata, cicoare sau papadie. Si o puteti mânca atât cât doriti, ca antreu, fel principal, precum si înainte sau o data cu brânza." si "CAFEAUA DECOFEINIZATA SAU CEAIUL SLAB : Nu voi mai reveni aici asupra necesitatii imperative de a nu bea cafea tare. În schimb, daca aveti o cafea slaba, merge. Dar, daca v-ati putea obisnui cu cafea decofeinizata, amestecata, eventual, cu cicoare ("este excelentã pentru sãnãtatea dumneavoastrã”) ar fi si mai bine. Daca beti ceai, nu-l faceti prea tare. Si ceaiul contine cofeina." Problema la inka e acea sfecla de zahar prajita. Karina+ [copil] Bogdanel


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -