Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de iunie-iulie 2003 (23)


145 raspunsuri la acest subiect

#21
maria m m

maria m m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 16:22

Buna mamici! Paula azi s-a trezit pe la 8 si ceva....ne-a mai lasat sa dormim putin.Miru e mai bine....are parca mai putine bube.Slava Domnului,acuma are 36.6 si sper din suflet sa nu-i mai creasca temperatura. BIBI-Paula in una dintre multidinea de poze facute nu stiu din ce unghi am pozato incat a iesit cu niste urechi clapauge....Dragul de David(si de bona),sper ca nu s-a lovit prea tare.[copil] MARTTA-succes la invatat.Si eu am avut in iunie ssesiune si fica-mea(aia mica,ca de la aia mare era de asteptat) si am luat cu bine. CORNELIA-zi-mi yte rog si mie....cum adica cu pregatirile pentru mot?Eu cu chestile aste traditionale sunt cam bata. POJOGAM-dragul tau puiut....bne ca a trecut de vaccin. ROMANA-felicitari pt bb.....cu toate ca cred ca noi,te vom felicita pana la toamna numa' pt nastere[;)] pupici maria,[mamica] de Paula [fetita] si Miruna [ispita]

#22
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 16:41

Marta, tu ce vitamine ii dai? Maria mananca bine si zic eu echilibrat. Nu-i lipseste din meniu carnita plus legume, fructe, lactate. Bibi, am si eu o julitura! Maria nu a patit nimic, dar eu m-am julit in genunchi. In ultimul timp a mai invatat si ea sa cada, pt. ca inainte cadea numai pe spate si se lovea la cap, plus ca urla... Acum cade si ea in fundulet si nu mai plange daca nu se loveste. Maria, noi avem o familie maaaare si nu o sa rateze nimeni motul Mariei. Asa ca ma pregatesc de petrecere. trebuie sa fac liste, listute, sa merg la piata. Plus ca trebuie sa ma ocup si de tinuta Mariei, pt. ca inca nu i-am luat nimic. Duminica intentionam sa ii serbez ziua cu cativa copilasi, dar inca nu suntem refacute dupa raceala, asa ca ne mai gandim pana atunci daca facem ceva sau nu. Despre obiceiuri etc. la mot, tot ce stiu am aflat de la voi. Ii luam motul, o punem sa aleaga trei obiecte de pe tava si cam atat. Va pup Cornelia

#23
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 16:52

Mamicutelor, cate pagini ati mai scris! Uf, am obosit! incerc sa ma tin dupa voi Am fost si eu prinsa cu ziua sotului si v-am pierdut urma! Da ce de vesti bune! Chiar imi place! Cine trece pe la Romana sa transmita ce-i uram noi aici pe forum! De la mine sanatate multa si putere! Pentru Paul, Paula si alti sarbatoriti: La multi ani! Carmenutza, felicitari pentru dintzi! Si relatarile despre organizarea motului sunt bine-venite! Si urmatorii sa ne spuna ca-i bine sa-nvatam, ca ne vine randu' acusica! Voi ce-i care n-ati facut inca un an, MERGETI SINGUREI????? ma refer la bebici. Care-i cel mai curajos? Avem si noi un motiv de fericire: a zis MAMA! Mi se umple sufletul cand o aud, ca din martie zice numai TATA. Acum dupa ce a zis "mama" a inceput sa zica "apa", "papa", "dada". CriXia http://community.web...com/user/crixia

#24
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 17:38

Buna fetelor! Cine se serbeaza azi? Sa vedem... Paul si Paula de nume? (Valeu, azi e sarbatoare si eu am bagat la spalat). La multi ani atunci sarbatoritilor Paul si Paula! Sanatate, bucurii, noroc si pace in suflete! Crixia, te felicit pentru "mama" si te inteleg pentru ca si fii-miu m-a tot ametit pana acum ceva vreme doar cu tata. Mai nou o striga si pe sora-sa "Oaoa" sau "oaga", asa ceva. In privinta bebelusilor sub un an mergatori, eu inca nu pot sa ma laud, Mihai n-ar da drumul mainii mele nici picat cu ceara. Dar macar e un progres ca am trecut de la doua la una (maini adica). Dana si Andra, excelente petreceri. Noi sigur o sa facem serbarea de mot ceva mai restransa. Dar apropo de mot si de traditii crestine, un amic preot ne-a spus si noua ca motul in fapt este o traditie pagana si nu are nici o semnificatie religioasa. Dar eu ma bucur ca exista pentru ca ne adunam cu apropiatii si deh, marcam mai cu tamtam trecerea la copilut. Maria si Carmenutza, fetelor, daca aveti timp, mai scrieti ce si cum a fost cu rujeola, cum au suportat-o fetele, chestii bune de tinut minte, ca nu se stie. Sanatate multa si refacere rapida! Mihaela, Flaviu e super si in pozele noi, ca de obicei de altfel. Sa-l mananci cu fulgi cu tot. Dupa ochii tai nu se vede ca nu dormi noptile, dar dupa ai lui se vede ca e un poznas. [pup] Ar fi misto sa-l vedem candva si live. Cornelia, spor la treburi! Faceti acasa? Ai mai fost cu Maria la plaja? Daca ai timp, mai scrie cu marea. Bibi, felicitari! Las ca-i bine vineri ca are omul timp sa se dreaga 2 zile dupa petrecere. Pe scurt, sa va zic si de Mihaita. A facut o alergie, bubite pe manute si picioare, ori de la un aliment, ori de la crema antisolara. Ma rog, asta nu-i bai ca-l mixturez. Dar aseara a facut febra. Naspa. Asa ca azi la dr. am aflat ca are un virusel de gripa, unul mai de bun simt, dar care tot cere antibiotic. Again.[bang] Cam asta pe la noi deocamdata, dar mai revin. Va pupam pe toti si toate Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#25
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 17:50

quote:
(Valeu, azi e sarbatoare si eu am bagat la spalat)
Si eu[:D]. Da` nu se pune ca le spala masina[:D] Sanatate lui Micaita! Eu cu motul m-am scos caci am delegat-o pe mama sa se ocupe de tot ( cumparaturi, aranjamente, invitati)ca nu sunt fata pretentioasa. Singurele reguli pe care am sa le impun sunt cele cu privire la obiectele de pe tava si meniul lui David(fara sare si fara dulce), dar oricum la noi mai e ceva vreme pana atunci caci motul il taiem abia pe 17 iulie la Breaza. CRIXIA felicitari pentru MAMA. Cand o binevoi al meu sa deschida gura si sa articuleze si el ceva, fie si TATA[:D], o sa zac de fericire 24 de ore.Am zis!

#26
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 18:12

Fetelor, am revenit pentru ca imi ard neuronii de atata craniat pe tema rubeolei, rujeolei, ce o fi, care o fi, daca o fi. Eu ii dau plodului antibiotic pentru rosu in gat, tuse si febra. Virusel, nevirusel, daca e de rubeola? Cum stiu eu daca e si nu-i fac mai rau?(asta e ca in faza cu piramidon inainte de cafeluta? il iau cu cafeluta? cu cafeluta inainte de cafeluta?). In fine, treceti-mi cu vederea si va rog io, care stiti, care aveti idee si care cum ati face, ziceti-mi, fratilor si mie. Ca tot indop copilul cu ospamox. Si inca ceva. Le-ati dat pana acum vreun ceva de imunizare? Daca nu stiti, dati-mi macar un descantec de alungat boala din casa ptiu pe pustii.[:D] Va pup inainte sa mai aberez. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#27
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 18:23

Iar revin ca nu pot sa ma abtin si nu citisem anterior.
quote:
Originally posted by bibi [Cand o binevoi al meu sa deschida gura si sa articuleze si el ceva, fie si TATA[:D], o sa zac de fericire 24 de ore.Am zis!
Pe bune daca nu mi-l amintesc gen "mi se rupe in paispe, io gandesc, nu vorbesc. pardon, si mestec cate ceva." Cand o trece la mestecat tutun, o sa fie si mai penal ca are motiv sa si scuipe. Bestiala faza. M-a spart. Daca n-as fi expirata, l-as astepta sa creasca sa-l iau de barbat. Bibi, pupici nezgomotosi pentru David! Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#28
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 18:44

quote:
gen "mi se rupe in paispe
GARANTAT i se rupe, cu
quote:
io gandesc
hmmm, ramane de vazut, da` zau ca luminitza de la capatul tunelului e abia o festila amarata[:D]. Si amu o sa zic si ce-am pe suflet. La botezul la care va ziceam ca am fost, la carciuma era o fetita de 10 luni si 10 zile cu parintii ei. Mama nu prea mare lucru de capul ei, taticul un director pe la Ministerul de Finante, baiat de caracter da` nu stralucitor( cu ce-mi bat eu capul!?!De parca geniile ar trebui sa se nasca numai din genii). Tonica nevoie mare(ca asa sunt fetizlele) tot un nerv si voie buna dar una pesta alta cuminte. Statea in carucior se hlizea la noi dar la un moment dat s-a plictisit si atunci mamica i-a dat o revistutza(ceva gen pliant) cu care mititica si-a petrecut 20 DE MINUTE[wow](pe ceas). O tinea in manutze ca un om mare (adica regulamentar, cum s-ar zice la ora 8 si 20)o apropia de fatza si-si indrepta privirea numai spre pagina din dreapta (focaliza), indeparta din nou revista si mai dadea putin din buzite ca si cand ar fi citit si in tot timpul asta isi plimba privirea de la un rand la altul sau de la o imagine la alta. Ca dadea si paginile asta e floare la ureche deja. S-a lasat liniste in jurul ei si noi, parintzii de baietzi, am concluzionat amarati[V]: E CLAR! FETELE SUNT MAI DESTEPTE! Am ajuns acasa, cu nodu-n gat normal[:D], l-am luat pe colegu la o sedinta si i-am spus ca daca David o sa aibe probleme cu scoala eu ma arunc ca Erbasu de la etaj pe peluza[:D]din fatza blocului. Ei nici chiar asa, dar l-am avertizat ca educatia copiilor incepe de fff devreme si se pare ca noi n-am prea fost pe faza asa ca program de lectura in fiecare zi si mai usor cu [ttv]!!! Se uita la mine si radea, dar eu eram chiar disperata si ca sa-l convind i-am promis ca lectura lui, pana mai creste David, poate sa fie alcatuita numai din Playboy, Hustler si Penthouse numai sa-l vada fiusu`[bibe] citind.

#29
Andra_

Andra_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 18:55

Sa ma iau si eu o pauza de tabele, ca imi alearga cifrele prin fata ochilor mama-mama. Noi ne inscriem la bebei umblatori inainte (cu vreo 2 saptamini) si dupa 1 an, acum e din ce in ce mai umblaret, bate toata casa, eventual cu cite o lopatica/sita/vaporas in mina, pe care ti le aduce victorios. Si ride de nu mai poate de ispravile lui. Cind il intreb unde e tati, se duce la el si zice "ta-ta, ta-ta". De mama, nici gind. Oricum la cit ii zice tat-su "hai sa vedem ce face ma-ta" etc., in gluma (ma rog [bang]), i-am zis ca Luca va zice "mata", nu "mama". Cornelia - apropo de haine: nu-i lua cine stie ce, ca va primi o gramada, eu am cit sa imbrac 3 copii acum, si-asa aveam eu dinainte, m-am mai procopsit si de ziua lui, chiar nu stiu unde sa le mai pun. Sau eventual (daca e posibil) spune-le invitatilor sa ii ia jucarii, carti. Noi am primit si enciclepedii ptr cind va fi Luca mare ("Sa viziteze toate locurile prezentate aici" etc.), un tablou (fr. frumos, chiar mi-a placut ideea), un tobogan din ala in forma de morcov de la Chicco pe care trebuie sa-l montam la Breaza, ceva jucarele, inca un scaun de masina (dar ne trebuie, ptr ca mereu il mutam dintr-o masina in alta, ca in w-e umblam cu tati, iar in timpul saptaminii singurei), dar de baza haine. Elena - misto faza cu taiatul motului, banuiam eu ca-i o chestie pagina, imi place ideea, mi se pare interesant si ca s-a nascut in noaptea de Sinziene, as fi vrut sa aiba parte de ceva ursitoare...[zana] Carmenutza - bravos ptr dintisori! Eu am inceput sa-mi fac griji, ca de 4 luni nu i-a mai iesi nici unul, dupa ce in primele 2 luni au aparut 6. Miine merge la pediatru si o sa intrebe bunica ce si cum. Stiu ca as putea sa incep sa-i dau lapte de vaca, dar cred c-am sa amin momentul, odata ca mi-e mai comod asa si apoi ptr ca laptele praf e imbunatatit cu vitamine, minerale etc. Si mai ales vara mi se pare mai aseptica varianta, nu riscam enterocolite etc. Colega mea a avut probleme cu bb-le ei (acum are 1 an jumate) dupa ce a facut un an si a inceput sa-i dea lapte de vaca, iar asistenta i-a zis sa revina la formula, si, daca isi permite, sa il tina pe formula pina la 3 ani. Vreau sa vad ce zice si pediatra mea, dar mie mi se pare buna ideea. Ptr cine nu se regaseste pe lista de la inceput cu bb-ii: va rog sa-mi spuneti, ori pe forum, ori pe PM ca sa va adaug, ca mai am scapari. pup u, Andra

#30
Andra_

Andra_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 29 iunie 2004 - 19:06

bibi- hai ma deprima-ma si tu, nu-mi ajunge ca a ales cleste si calculator, da-i si tu cu "fetele sint mai destepte" etc. Luca e fr. preocupat de reviste, acum le rupe, nu le mai morfoleste, cit despre carti, am incercat si eu optimista cum ma stiti sa-i citesc si sa-i arat desene (cu Pooh, sint fan), dar n-a stat nici o clipa, incerca s-o roada, chitaia, ar fi facut orice sa scape. Adaugind la asta sondajele care spun ca in ziua de azi copiii nu mai citesc nici 10 minute/zi, scauzind din nr. de minute si anii care mai trec pina cind copiii nostri vor stii sa citeasca, reiese ca ne sinucidem repede. poate totusi iese fotbalist... Andra


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -