Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Aug-Sept 2003 (27)


147 raspunsuri la acest subiect

#141
NicoletaF

NicoletaF
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 20:19

roisin Andrei se uita mai intai la mine (imi cere aprobarea) daca sa rada sau nu cu persoana respectiva, apoi rade, dar de dus in brate nici vorba. Este mai jucaus cu fetitele si baietei cu care merge in parc si cu unele dintre mamici. Andrei spune de trei ori pe zi mama si tata de zeci de ori. Nicoleta si bb Andrei Catalin

#142
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 20:45

Iaca, am fost si noi la plaja...mama ce bucurie pe Emma cind se trezea cu piciorusele in apa...chiuia de placere...si eu care ma gindea ca o sa fie un cosmar ca, inca, mai face scandal la baie, dar nu monstru. Statea cu gura cascata si asteapta valul. Apoi, cind vedea cum se lipeste nisipul de picioruse, alta bucurie. Cu nisipul am fost Ok, adica nu l-a bagat in gura ci il strecura printre degete si se mira pe unde naiba se scurge:)). Si culegea peitricelele din nisip. Si am simtit ca fac pipi in chiloti cind a venit o cucoana la mine cind eram pe mal in apa si m-a intrebat daca poa' sa faca o poza fii-mii[:D]. Si toata lumea imi zicea ca e cute; acu' nu stiu daca sa o iau ca e "a la americani" sau ca e chiar cute[:D]. Roisin, eu nu stiu ce sa mai fac cu fi-mea. Frate, nu zice nica cind o ia cineva in brate si e cea mai fericita cind i se da atentie. Aseara am fost in vizita la cineva si adormise in masina. Cind am ajuns acolo s-a trezit, a asteptat citeva momente, a studiat terenul si cirdul de cucoane care ii zimbeau si apoi da-i frate la km de zimbete pe fata ei. Si sa vezi ce mindra era cind o carau astea de minuta si apoi venea la mine si ridea. Era bestiala!!! Nu miriia deloc ca vrea la mine. Pai asa nu se mai poate...eu sint mama[:D]. Am si eu drepturi:)). Crsitina, pai daca era mama cu noi, nu uitam eu sandalele copilului [:D]de m-am trezit ca nu am cu ce sa o incalt. Si am mai si pierdut timp sa cumparam altele si pina la urma mai bine ca le-am uitat ca am cumparat niste papucei de plaja speciali elastici in care nu intra nisipul. Bai, sa o fi vazut pe fi-mea cu costumul de baie si cu halat, te pipi-a risul. Eu i-am lasat si pampers ca nu se vedea pe dedesubt si tot am gasit nisip pe pasarica din cauza ca intrase apa:)). Apa era rece, dar ea nu a protestat deloc:)). O sa mai repetam schema asta vreo citeva uichenduri, ca vad ca doarme si maninca bine apoi. Vineri si ieri i-am gaurit funduletul cu D2, dar ieri a fost imposibil sa ii bage tot in fundulet, ca incordase fundul asa de tare incit nu mai intra. E musai sa gasim pe cineva, ceea ce e f. greu, sa ne faca si miine, altfel raminem numai cu 2 vaccinuri din 3. Asta e. A plins numai citeva secunde si gata. Vad ca incepe sa "iubeasca" papusile. Cind ii place una sau vreun maimutoi de plush, il ia, il linge, il stringe in brate cu putere si e pur si simplu dragastoasa:)). Aseara i-am dat lectie sotului meu[:D] (care nu e rezistent) cum se conduce noaptea (am ajuns acasa la 2) timp de 2 ore fara probleme si fara oboseala si, bineinteles, intregi:)). Si as mai fi condus vreo 2 ore, dar era musai sa opresc acasa:)). Se pare ca revine sarcina mea sa conduc noaptea, ceea ce mie mi se pare fenomenal:)). Cristina, felicitari pentru mers! Cit despre meniu, multumim pentru aprecieri....o sa muncim de o sa ne iasa capacele, dar vrem sa aratam[:D] ce stie mama sa faca si, eventual, ce o sa stie si fata, dar parca vad ca ea o sa manince numai pizze si o sa se hotdoguasca si burgureasca la greu:)). Pupam fetili si kupii:). http://community.web...m/user/emma_ana http://community.web.../emma_ana_musat

#143
oana_noemi

oana_noemi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 20:46

erik sa se ia cu gaza de mana ca nu stie ce e aia sa fie anxios![:D] care il vrea in brate sa zica acusi repede ca el nu se supara![:D] dana_ene sa stii ca peritolul a facut minuni in cazul lui erik, papa super bine, poate n-ar fi rau sa incerci si tu! Oana si bb Erik http://community.web...user/oana_noemi http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#144
mireaf

mireaf

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 23:50

mei fetilor da iar va puserati pe scris! cristina, bine ai venit! credeam ca fusesi la olteni, nu de alta da baietu vru sa mearga primu dintre bebei, asa iute ca oltenii ![:D][:D][:D] am glumit, ca shi io am olteanu in casa! felicitari, de-acu incolo sa te tii ! dana_ene sunteti niste frumoase, iar iepurasul ala mic e o dulceata. ce rau imi pare ca iar am ratat intalneala. da ce m-am falit cu tricoul la cursuri, ca toata lumea ma intreba ce-i cu el si eu ma umflam in pene, ca suntem niste adevaraciuni de mamici cu niste copii bestiali. mi-e greu fara puiuta mea, cateodata imi vine sa urlu de nebuna prin casa. da asa cald e aici si tare as chinui copilu. azi am vorbit cu maica-mea si mi-a zis ca Alexandra a rupt o pereche de sandale, ca alearga cu premergatoru prin curte, mama-doamne! iar cand vede copii e nenorocire: rade cu gura pana la urechi si alearga dupa ei . de repertoriu ce sa mai zic: mama, tata, baba, papa, mama-ie, tata-ie, pa-pa, la fel ca si pana acum. are o boala pe caine, un cocker pe care i l-am expediat lu' maica-mea ca facea ravagii pe aici. cat e ala de nebun, l-a terminat asta mica. il alearga pana nu mai poate bietu animal, e cu limba scoasa de un cot si nu stie unde sa se mai ascunda. si cand il prinde il apuca de bot si de urechi si rade de el. destepti copiii astia, asa ne chinuie si pe noi. Roisin, ce m-am distrat de smechera ta, cu cotrobaiala ei si unde mai pui ca e si inventiva. bei, copiii astia o sa ne manance urechile! iar de d-soara emma, ce sa mai zicem. auzi tu, cu nisip si apa rece la pasarica si nu zice nimica. ba mai avem si costum de baie si halat! ati facut poze? cristina, ce e cu noua runda de tricouri? zi shi lu'fata, ca se trezi si ea. hai pupici Florentina si bb Alexandra http://community.web...ser/alexuta2003

#145
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 10:29

Bonjurica, fetelor [bis]! Hei, iote-ma-s pe forum dis-de-dimineata, ca-s la birou si prima grija a fost sa deschid forumul. Aseara am muncit ca zidaritza efectiv. Am dat cu shpaclul si am taiat faianta, fiindca Cosmin apasa prea tare si le spargea pe toate. Asa ca sunt rupta de oboseala. ---------------- Sunt necajita fiindca Oana iarasi a inceput cu mofturile. Si are problema cu vomatul [vom]. Seamana cu maica-mea [bang]. Daca nu-i place ce mananca (gustul sau compozitia), dupa ce termina tot, da pe-afara ABSOLUT TOT ce are in burtica. Ma ingrozeste. A vomat si mar, si banana, si caisa (e cam atzoasa). De la piersica a facut o iritatie cumplita la pasarica si poponel si abia-abia acum a trecut. Of !!!!!!!![mariaj] I-am facut aseara compot, poate macar asa sa pape fructele. Roisin, stiu ca laptele este mai putin vitaminizat decat formula, dar Oana oricum nu papa decat formula in compozitie cu orez sau gris sau cereale multe-multe. Voi continua sa-i fac asa laptele praf, la masa de dimineata, dar vreau sa-i dau lapte La Dorna sa-l bea pur si simplu (daca-i place, desigur) sau sa-i fac branzica proaspata din el. Sa stii ca Oana a trecut de faza in care se ducea la toata lumea. Uneori ma si enerva asta. O asistenta chiar mi-a zis ca poate sa mi-o fure oricine [:D]. Acum, in schimb, nu mai e deloc asa. Nu mai vrea sa stea decat cu cei pe care-i cunoaste: eu, tata-sau si parintii mei. Nu se duce in brate la altcineva decat foarte greu si atunci numai daca ne vede pe unul dintre noi langa ea. Hai ca m-a distrat Miruna cu faza cu sertarul. Scumpica de ea. Hamul isi va arata utilitatea mai tarziu, cand va merge efectiv si te va alerga peste tot, ca sa nu mai stai aplecata. O sa vezi ![:D] Iuliana, frumoasa experienta de la mare ! Draga de Emma, abia astept sa vad poze [pup]. --------------------- Ieri Oana m-a inmuiat toata. Sa va spun de ce : A vazut o fotografie cu ea si prima data a avut intentia sa o apuce si sa o rupa, dar tata a oprit-o si a mangaiat poza si spunea "mãi-mãi". A inceput si Oana sa mangaie fotografia si sa zica si ea "mai-mai". Apoi, daca o intrebam "unde e mãi-mãi?", se ducea direct la poza si spunea mai-mai. M-am topit toata ! Iubirea mamii !!!!!!!!!! Incepe sa se faca mare...[^] Flori, mersi pentru aprecieri, ce bine m-am simtit [:D]. Bravo pentru primele sandalute rupte de Alexandra [pup]. Deja Oana are 3 perechi la activ [:D] rupte. Tigresa, mersi mult-mult pentru colet. L-am primit ! Am fost ieri la posta si era acolo. L-am ridicat. Pupici pentru spalatul biberonului [pup] [:D]. Cum fac sa trimit banii ? Oana_noemi, sa stii ca voi incerca si eu cu Peritol. Mersi pentru informatie [flo]. Daniela si puiul Oana Maria http://community.web...r/oana_maria100 http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#146
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 13:30

Mai fetelor da' ce ati mai scris iar...[biz] Cristina, bine ati revenit si [bis] pentru primii pasi facuti de Andrei! Ai vazut ce repede s-a dat pe brazda? Unde te minunai acum 1 saptama si ceva de Silvia, uite ca smecherasul i-a luat-o inainte...parca te-ar fi auzit ca erai suparata pe el [:D]. Iuliana, eu am lasat-o pe Silvia in poponetul gol pe plaja, ca tare-i place fara scutec. Face un scandal monstru cand o schimb, ar sta in poponetul gol [indecent]. Asa ca daca am avut ocazia, am lasat-o asa. Normal ca a fost plina de nisip la fundulet, dar am spalat-o. In schimb a mancat nisip si pietricele [:(], ma rog, n-a apucat ca eram tot cu gura pe ea [blabla] sa nu bage in gurita, dar e asa rapida ca in 2 secunde era in gurita nisipul. Roisin, tare m-am distrat de Miruna ta la faza cu sertarul[:D] [cool]. Parca o vad cu mutrita ei dulce stand si meditand ce sa mai faca...:)) Cu laptele stam cama asa: gol nu prea-i place. Asta probabil pentru ca papa Milumil3, care e cu cereale si cu gust de fructe. Asa ca am ales calea de mijloc: amestecat, jumate-jumate. Noi piersica si caisa o mancam asa, muscand din ea. Ii place mai mult decat daca e pasata. Le aleg pe cele foarte moi si le decojesc. Mai, copila asta a mea urla la somnul de la pranz ceva de groaza! Normal dormea pe la ora 10-10.30, acum la ora 12 abia adoarme. Nu mai stiu cum sa fac cu masa de pranz, ieri a dormit de la 12.30 pana la 15.30 si a mancat pranzul la ora 16. Asa ca a dormit doar un somn pe zi. E normal la varsta asta? Mai sunt copii care dorm asa? Silvia rade la toata lumea, se veseleste, dar atata vreme cat e in carucior, in brate la mine sau de manuta cu mine. Daca incearca sa o ia cineva, se intoarce cu spatele sau incepe sa planga. Ieri am fost in parc si am stat putin cu o fetita de 2 ani. Pot sa va spun ca nu s-a inteles cu Silvia de nici o culoare! La un moment dat gasise Silvia sa se distreze cu un surub de la o banca. Normal ca si fetita voia acelasi surub si ii dadea Silviei manuta la o parte. Da' ce credeti ca fata mea s-a lasat?! Nici gand! A inceput protestele si ii dadea si ea la o parte manuta fetitei, incepuse deja o mica cearta [mariaj]si a trebuit sa le separam. Mai, mai da ce copil cu personalitate am![bis] V-am pupat ca mandra mea e in bratele mele dupa ce a tras o portie de urlete si acum ma ia de degete ca sa ne plimbam. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.web...ser/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

#147
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 13:55

Sunt necajita ! Am vorbit cu mama la telefon si mi-a spus ca Oana a vomat de dimineata grisul cu lapte. Dumnezeule !!! Ce sa-i mai dau sa pape ? Cred ca-i ceva in neregula cu burtica ei. Face kk f.f.f. des (de 5-6 ori pe zi), uneori si noaptea. Inainte nu era asa. Ce o fi cu ea ? Ce ziceti ? O fi de la dinti/masele ? --------------- Mihaela, si Oana protesteaza f. rau uneori la somnul de peste zi. O las ca pe ea. Ii trece ! Dupa 1, maxim 2 zile, revine la obiceiul de a dormi de 2 ori peste zi. Pupici ![pup] Daniela si puiul Oana Maria http://community.web...r/oana_maria100 http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#148
roisin

roisin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 06 iulie 2004 - 14:39

Dana Ene, eu zic sa-i faci un examen coproparazitologic... daca dureaza de mai multa vreme si nu s-a reglat, sa nu fie cine stie ce... si ar putea avea legatura si cu lipsa poftei de mancare. Macar mergi la un doftor, sa-si dea cu parerea. Pana atunci, cred ca poti incerca un pic de regim: branzica de vaci, mere coapte (fiica-mii ii plac mult), orezut cu carnita, mai putine fructe crude si mai putin laptic. Si daca reusesti sa-i dai un pic de Smecta (eventual cu ceai de menta), ar fi foarte bine, ca ii curata burtica. Mortala Silvia, daca de acuma se cearta cu fetite asa mari, cred ca o s-o stie tot parcul de frica! [:D] Asa e bine, sa se tina tare pe pozitie! Si a mea face mutre cand trebuie sa doarma ziua, indiferent cat e de obosita. De obicei doarme doua reprize de cate o ora, dar sunt zile cand se scoala mai tarziu si are doar un somn in timpul zilei, de maxim o ora jumate. Mi se intampla cateodata sa se chinuie o ora sa adoarma si apoi sa se scoale dupa juma' de ora. [xx(] http://community.web...com/user/r0isin http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -