Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Libertate acordata adolescentilor


34 raspunsuri la acest subiect

#21
Dee-Dee

Dee-Dee
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 12:24

Titisha, de "spiritul de gasca" mi-e frica si mie. Nu stiu in ce masura, la un moment dat, balanta va inclina inspre ceea ce o invatam noi, parintii, si nu inspre ceea ce invata din gasca. Zilele trecute fata mea a venit suparata foc de la aniversarea unei prietene, fetita unor amici de-ai nostrii. Discutand cu ea despre ceea ce s-a intamplat, mi-a spus ca fetita gazda le-a spus celorlalti invitati (nu mai stiu exact in ce context)ca fata mea e o fraiera fiindca mai face (inca!) numai ceea ce mama si tata ii dau voie si nu a invatat sa ne minta spunand ca merge in alta parte sau cu alti prieteni decat cei pe care ii stim noi. De data asta copilul a fost sincer cu noi si ne-a spus ce discuta prietenii ei dar eu stiu pe viitor daca nu va ajunge sa fie "corupta"? Apropos, si noi tot cu clopotel.ro avem belea. Mai nou am inventat niste defectiuni tehnice la modemul de internet si am intrat in pauza...Asta ar putea fi un alt subiect bun de discutat: libertatea pe internet...pana unde? mama lui Delia si Bebe

#22
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 01 iulie 2004 - 18:11

Da, e o tema buna. Malina a mai intrat pe chat din cand in cand, dar supravegheata. odata insa aveam ceva de facut si am lasat-o vreo 10 minute singura. Ce credeti ca s-a intamplat? Un "nene" o intreba de zor daca nu vrea sa faca cibersex cu el, ca ii plac fetitzele. Malina ma intreba ce e aia. M-am schimbat la fatza si de atunci n-o mai las pe chat. O sa intre cand e in stare sa discerne ce e bine si ce e mai putzin bine. La 12 ani mi se pare insa prea devreme. Si daca mai intru putzin si pe site-ul mai sus numit, imi sare pofta de tot. Are computerul ei, dar nu i-am pus cablu la internet- cu toate ca ne-ar costa doar un cablu. Mi se pare prea periculos. Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

#23
Dee-Dee

Dee-Dee
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 10:35

Si Delia are calculatorul ei si una din pedepsele care o "doare" cel mai tare este sa-i i-l parolez pentru 1-2 saptamani (depinde cat de mare e boacana pe care o face). De multe spune ca vrea acces la internet ca sa-si faca pentru scoala tot felul de referate, chestie care mie nu-mi place pentru ca aici in Romania, copii s-au obisnuit sa copie pur si simplu referatele, le listeaza si le prezinta profesorilor ca fiind lucrari proprii. Acceptand asa ceva inseamna ca sunt de acord cu lenea si furtul (plagiatul), nu? Asa ca i-am facut rost de Encarta si o las sa caute acolo datele de care are nevoie, obligand-o astfel sa-si exerseze si engleza. Cat despre chat-uri, ai dreptate lorelei, daca ar fi numai copii car sa discute despre muzica, filme, sport ar fi OK dar apar tot felul de ciudati care nu se stie ce influenta pot avea asupra copilului. mama lui Delia si Bebe

#24
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 10:52

Dee-Dee, totushi pentru referate ar trebui s-o lashi. Dar sa stai langa ea. Internetul are si foarte multe parti pozitive, trebuie sa recunoastem. Atata sursa de informatie intr-un timp atat de scurt, servit pur si simplu pe tava la un click, e fenomenal. Si e foarte bine ca Delia vrea sa se inspire pe internet, asta arata c-o preocupa invatzatul, ca e o fata inteligenta si ca se intereseaza. Sa-ti traiasca Deliutza [pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

#25
Dee-Dee

Dee-Dee
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 10:53

Aseara am vazut un film dragut, Freaky Friday (in original, pe care vi-l recomand din inima. Tema este tocmai relatiile dintre parinti si adolescenti, mai exact mama-fiica. Filmul se doreste a fi comedie dar are multe substraturi. Cred ca e un film care trebuie vizionat impreuna cu copii nostrii. mama lui Delia si Bebe

#26
Dee-Dee

Dee-Dee
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 10:58

Multumesc Lorelei pentru aprecieri. Pe referate o las sa se uite dar cu conditia sa citeasca mai multe si in final sa faca singurica o tema in care sa foloseasca informatiile gasite. Altfel risc sa vad ca listeaza pur si simplu un referat fara a apuca sa-l citeasca macar. Am vazut treaba asta la o nepoata dintr-a noua care tot timpul ma roaga sa o ajut cu cate un referat, i-l listez, i-l dau, apoi aflu ca l-a predat la scoala fara a avea macar curiozitatea sa citeasca ce scrie in el. De ce nu reusesc sa-ti vad albumul? mama lui Delia si Bebe

#27
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 12:50

Da, ai dreptate Dee-Dee, chiar asha, sa trimita referatul necitit e culmea. Cand ma gandesc cat alergam eu prin biblioteci ca sa fac un referat... Am reeditat albumul, acum se vede. Pupici si multa sanatate[pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

#28
titisha

titisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 15:27

La scoala lui, chestia cu referatele a degenerat intr-o solutie pentru a luat o nota mare fara sa muncesca prea mult : cauta pe google, da print, duce referatul, ia nota mare. De multe ori, chiar profii nu intreaba nimic despre continutul referatului. Iar copilul speculeaza orice slabiciune. Poate ar trebui sa le ceara referatele scrise de mana, sa fim siguri ca copilul le citeste. “libertatea pe internet...pana unde?” Alt subiect delicat…. De asemenea, controlata, daca putem ….!!!...dar pana unde asta este!! Si eu ma suspectez ca sunt o mama absurda, iar daca copilul crede asta, are si de ce. Din dorinta de ai fi bine, i-am impus niste regulii stricte pe care sa le respecte. Bineinteles ca a parut reactia lui, care nu era pe placul meu (sunt multe de spus). Acum - pare un cliseu - dar caut sa-i respect automonia si indepedenta astfel incat sa-i castig increderea. Titisha

#29
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 02 iulie 2004 - 16:44

Titisha, povesteste-ne, ce fel de reguli i-ai impus? spune-ne cate ceva despre relatia dintre tine si puiul tau [pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

#30
titisha

titisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 05 iulie 2004 - 15:31

Reguli impuse!!! Au fost de cand l-am nascut , iar acum la aproape 14 ani, sunt tot la fel de multe, dar de alta natura si parca nu mai sunt asa impuse ci discutabile impreuna cu el. Despre cele impuse de cand s-a nascut, se vad rezultatele bune deja de pe acum, dar am avut si mari confruntari pe seama lor. Cu riscul de a ma repeta: invat alaturi de el si ne educam unul pe altul, pentru ca acum parca am inceput deja sa am cu cine vorbii. La general vorbind, totul s-a facut dupa un program riguros stabilit si aproape fara abateri (scorpie, nu???). Dar, eu consider program riguros si atunci cind copilul imi spune cu o jumatate de ora inainte ca este o premiera la nu stiu ce teatru, daca pot, merg cu el daca nu se duce singur si il iau seara, sau cind avea nu stiu ce meci amical si trebuie sa stea inca 2-3 ore pe teren, sau nu stiu ce repetitie suplimentara la cursul de teatru pentru ca o reprezentatie s-a devansat. Toate aceste activitati extrascolare nu trebuie sa aiba repercursiuni negative la scoala. Uneori au avut si de aici izbucneau conflictele. Ceva si mai concret: era mai mic si-mi spunea ca nu a avut timp sau a uitat ca toata saptamina sa-si faca nu stiu ce tema suplimentara pt. engleza sau mate, “nu-i nimic” ii spuneam, “stai astazi pana tarziu si le termini, maine la scoala te duci cu tema completa” sau “te duci oricum si suporti consecinte”. In momentul ala sigur ma ura. Raspunsul lui: “mama lui X vine la scoala si il invoieste atunci cand nu-si face tema sau nu e pregatit”. Degeaba ii explicam, pe moment oricum nu intelegea, ca atata vreme cat a avut timp sa-si faca tema completa o astfel de scuza nu exista. Si oricum nu trebuia sa creez precedent, sa nu fac compromisuri cu el, pentru ca este mititel si speculeaza orice slabiciune de-a mea. De aici o regula de baza: sa-si asume respensabilitatea faptelor sale (tine de onoare). Sau, ca tot era vorba de internet, de exemplu: calculatorul lui are parola pe BIOS si pe Windows, dar i-l deschid de cate ori vrea. Asta este o liniste pentru mine, ca in timpul zilei cand sunt la lucru, el nu-si pierde timpul pe net. Iar daca are vre-un “referat”, sa-si organizeze timpul, astfel incat sa-l faca seara cand suntem noi acasa. titisha


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -