Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Mai - Iunie 2004


142 raspunsuri la acest subiect

#21
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 16:34

Nally, petrecere frumoasa! Na, ca experimentez si io cum e sa scrii cu o mana, si in cealalta sa fie bebe! Madutza, Laricolul e un ceai intr-o cutie albastra, din 5 plante, din care anason, coriandru, musetel. La noi a parut sa aiba efect, chiar daca n-aveam impresia asta de la inceput, dar dupa ce-si facea efectul, se calma si Ingrid. Oricum eu prefer ceai decat siropuri. A, si sa fie neindulcit,ca si zaharul contribuie la colici. Mai fetelor, ce fel de bebei aveti voi, de dorm atata noaptea, sau papa si apoi la somnic, iara. Ca a mea doarme cu intreruperi, adica se scoala cam la 3 ore, da' macar de s-ar culca la loc, da' nu, dupa ce mananca atata se mai frasuieste sa scoata aer, sa faca caca, sa mai stiu io ce, adica nu e linistita dupa masa,defel. Si in plus, azi noapte de ex, am reusit s-o adorm dupa 2 ore, ca ea era tare vioaie si cu ochii mari, nici gand de somn, am lasat-o sa planga nitel intr-un final, sa ii se faca macar nitel somn, si in cele din urma a adormit,dar nu imediat. Si s-a trezit iara la o ora jumate dupa. Eu am senzatia ca a mea face colici de la cartofi si ciuperci. Oricum nici eu n-am un meniu prea variat,tot carne, nectar de caise,bere fara alcool. Monet, tare expresiva e Lia! Iuliana, si Raresu' e un scumpel! uite mi se oprise si mie sangerarea, si acu iar vad urme, cand voiam si noi sa ne apucam de unele nebunii- desi mare minune ar fi sa avem si cand, ca ramanem doar cu intentia, ziua cand prind ceva liber ori mananc ori dorm,ca-s franta in general, adica in timpul sapt oricum numai eu is acasa, apoi seara, nici sa mancam nu ne lasa,si apoi adoarme tare greu... deci ramanem cu intentia, cred... va pup.

#22
madutza

madutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 752 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 16:54

Am venit de la plimbarica, pt. ca ne-au apucat crizele. De fapt iesisem sa ma duc sa scot bani de pe card si cred ca i-a fost cald si cand se pune pe urlat nu se mai opreste pana acasa. Oricum a durat cam 1h plimbarica, destul ca mai iesim pe seara. Nally distractie placuta!!!! Mult succes la [sex]!!! Laricolul este natural sau tot praf? Eu ii dau praf baby drink in care pun debridat (ca altfel nu il ia). Sa ii dau Laricol intre mese? Sau sa nu le amestec, ce ziceti? Oricum si ceaiul pe care i-l dau ii face bine. Pietricico, poate asa este Ingrid, pasare de noapte. Fiecare copil cu ritmul sau. Mai, de obicei am sa va spun o gramada si uit cand vine vorba de scris. Am uitat sa va anunt ca am mai pus poze cu printesa pe pagina. Daca imi mai aduc aminte ceva, revin. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004)

#23
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 18:31

Laricolul este ceai la pliculete. Ei, Ingrid e pasare si de zi si de noapte... Monet, uitai, imi place pijamaluta aia de catifea bleumarin a Liei! Mai, da' ai vostri bebei ce fac in timpul zilei. Ca a mea mananca, gangureste sau cum s-o chema, apoi incepe sa planga si tre s-o iau in brate, si apoi depinde, ori se uita asa pe pereti cu ochii mari, ori doarme,si tot asa. Da' de dormit, la mine in brate, desigur, ca de-o pun in patul ei, tipa. Si e activa si agitata mai mereu, pana si cand mananca! Ai vostri mananca linistiti? Voi cum v-ati invatat bebeii sa stea in patutul lor ? Si inca ceva, si la voi ia mult cu regurgitarea asta, sau ii puneti in pat si acolo stau, nu le mai curge din gura, nu se mai agita, nu se mai inrosesc,etc. Eu cum ziceam, imi mai ia o gramada de timp dupa mancare,sa se linisteasca ea, si ziua n-am treaba, da' noaptea... Madutza, ce scumpica-i Mariuca ta!SI tu ce frumusica!

#24
madutza

madutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 752 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 19:23

Multumim pt. complimente Pietricico!!! Mariuca este la fel ca Ingrid: doarme, mananca, se iuta pe pereti apoi incepe sa planga cand se plictiseste.... Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004)

#25
Laura22

Laura22
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 20:02

Salutare! Mai fetelor sa stiti ca eu m-am obisnuit cu voi. Desi am nascut in aprilie, sper sa ma lasati sa raman cu voi aici, ca la fetele din aprilie nu prea imi place, si nu sunt asa vorbarete ca voi. Justin al meu a facut 2 luni ieri, si l-am si botezat pe 19. A fost frumos imbracat, a fost si o vreme frumoasa...a iesit bine. Justin al meu l-a tras popa de barba inainte sa-l bage in cazan, asa ca am avut si momente hazlii la biserica. Fetelor imi pare rau de voi si de bebeii vostri cu colicile astea, ca o luna si un pic am trecut si eu prin ele.Dupaia mi-a scazut productia de lapte, am facut mastita, am urmat un tratament indelungat de pastile si injectii, mai sa ajung sa ma taie astia...brrrr.Asa ca am fost nevoita sa-l trec pe puiut pe lapte praf. Prima data i-am dat Lactovit, ca am zis ca imi da statul 3 cutii.Oricum l-am gustat si e jalnic la gust, iar puiul meu s-a constipat rau de la el...asa ca l-am trecut pe Milupa si ii merge tare bine si nu mai are nici colici. Acum in fiecare zi ma uit la el ca face cate o chestie noua. Acum se uita in ochii mei, rade constient, se uita la jucarii, gangureste, ofteaza. S-a invatat mamos, daca plange nu se linisteste decat la mine in brate. De dormit doarme bine zic eu (noaptea), ma trezesc pe la3.30-4 si apoi la 6.30-7. Il scot la aer cat se poate de mult, ca e si pacat sa nu-l scoti cand e frumos si stau cu orele prin parc (si cu biberonul in termos) si doarme prichindelul de nu am treaba. Mai povestim. Va pupam!

#26
clau07

clau07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 23:57

Salutari fetelor, de vreo doua zile avem si noi colici si nu prea mai dormim bine. Adoarme la mine in brate si apoi cand il pun in patut dupa un timp se trezeste urland. Astazi dupa ce am schimbat-o a inceput sa planga asa de tare iar cand am luat-o in brate am vazut ca-si prinse-se mana in parul ei si tinea pumnul strans si se tragea de par si urla. Nu puteam sa-i desfac pumnul din par si plangea de mi se rupea inima. Am inceput sa plangem amandoua. O tineam in brate si ea se tragea de par. Imi venea sa urlu si eu. Dar trebuia sa ma linistesc si sa o linistesc si pe ea. Lauraa, nu esti singura care a nascut in aprilie, si de fapt data nu este asa de importanta. Ne bucuram ca iti place sa fi cu noi. Asa cum ai spus si tu, sunt fete tare dragute in grupul nostru. Mona, foarte frumoasa pagina lui Lia. Iar pozele sunt tare reusite , la fel ca printesa ta. Madutza, Mariuca are pernita? Eu am citit ca nu trebuie sa le pui perna in primele luni. Si eu am probleme cu trezitul dupa ce o pun in pat. Dar daca o invelesc intr-o paturica si o pun cu tot cu paturica in pat am sanse sa doarma in continuare. Claudia si [copil]Alexandra

#27
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 22 iunie 2004 - 03:11

Buna fetele! Nu prea mai apuc deloc sa scriu da citesc ce scrieti. Iulia, refacere grabnica si te asteptam cu bebe. Santate multa lui bebelica. Azi a fost prima zi cand am iesit de doua ori afara cu bebe, cate o ora. Eu nu stiu cand puteti voi sa stati asa mult cu bebeii afara. In primul rand ca la 2 ore al meu cere mancare daca nu plange de se albastreste, nu conteaza ca e afara, se trezeste cand e vorba de masa. Apoi, incerc sa dorm si eu daca prind momentul cand doarme el, mai ales ca al meu e cam cum zice Piatra Lunii, nu doarme nici ziua si noaptea are si perioade de uitat pe pereti. Azi-noapte a dormit binisor, de pe la 9:30 la 1:10 si de la 4 la 7 da intre 1 si 4 a papat de doua ori si ne-am plimbat prin casa ca avea dureri de burtica. Trebuie sa fug ca plnge. Nally la multi ani sotiorului, sper ca nu gresesc, parca tu ai zis. Si distractie placuta ;-) PUpici Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)

#28
monet

monet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 22 iunie 2004 - 09:04

madutzule, esti o frumoasa, iar fatuca voastra, uca, e o scumpa!! eu vad ca s-asamana cu tine mult:). sa va traiasca! nally, spor la treaba;), sa va lase sebi, frumos, asa....:) lia mea maninca cit sapte, o pun sa rigiie cam de doua ori pina termina si apoi una finala. rar, nu se conformeaza. ii mai curge din gurita, mai ales cind s-a hamesit in timpul mesei. dupa ce maninca, daca nu e noapte, nu adoarme imediat, ci trebuie sa-i acord toata atentia, altfel se cam enerveaza:) - cam 15-20 de minute, dupa care se 'plicti' de mine si-ncepe sa se uite pe linga mine:). seara stiu deja ca oricit de fitiita ar fi, dupa baita se destinde toata si in general adoarme oriunde ar fi.... asa o caram in patut si mai prindem si noi un pic de timp inainte de culcare... hai c-am terminat de pompat. miine ma duc la dentist - mi s-a desprins o plomba, apoi o las pe lia la prietena lu' maica-mea (e si vecina cu ei) si ma duc la universitate sa-mi vad de treburi. vin s-o iau pe la 6pm....ooooooof, ce greu o sa fie.... o zi buna, tuturor! mona si lia. www.seansimon.com

#29
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 22 iunie 2004 - 12:44

Buna mamici si pupici la bebici! Laura22, bine ai revenit printre noi ... sper sa ramai, indiferent de data nasterii! Pupicuri lui Justin ptr. cele doua luni si ptr. botezul frumos!!! Madutzo, ce seamana Uca cu tine! Wow!!! Frumusica foc ... ca mamica de altfel :) Mai, si rochita aceea inflorata m-a dat gata! Sa-ti traiasca! Pietricico, si al meu tot asa face ... mananca (daca-i obosit adoarme mancand, daca nu mai sta cu ochii mari cat cepele), se uita pe pereti sau vorbeste cu mami :) - ca trebuie si putina joaca - se misca in continuu, cand se plictiseste incepe teatru, adoarme pe mine sau in brate si cand ne apropiem de patut "il musca" si se trezeste si tot asa. Deci ca Ingrid a ta. Si Cris se inroseste cand se screme sa faca caca, la parturi se foieste doar, iar eu ma bucur cand reuseste fara probleme ... laud ca nebuna orice part, sa vezi ce greu o sa fie sa-l dezvat cand o sa fie mare ;) Mai nou e ca plange cand face caca ... nu mai face mult si doar de 2-3 ori pe zi ... nici nu stiu unde ramane laptele baut ... si acum a crescut ratia, papa 100 la aproape fiecare masa si asta la 3 ore ... mie mi se pare inca prea scur timpul intre mese, dar daca cere, ce sa-i fac? Asa si noaptea, rar cand doarme 4 ore. Nu inteleg cum dorm la voi asa de mult ... cred ca-i Cris un fomila! Nally, sa-ti traiaca sotul!!! Sa-mi spui cum v-ati descurcat la "nebuneli" ... daca a durut sau nu! Tu ai fost cusuta? Ca incep sa-mi fac griji de corpul asta ciudat al meu! Mona, succes! O sa fie greu ptr. tine, dar Lia o sa se simta bine, nu-ti face griji ... gandeste-te ca-i in maini bune si nu o sa i se intample nimic! Pupici! Irinel, tot cu probleme Strumfuletzul tau? Il pup dulce, asa virtual, si sper sa-i treaca! Pupici si tie! Mai fetelor, am avut un circ duminica noaptea ... asa urlete nu am mai auzit de la Crisuletul meu ... cred ca a avut probleme cu burtica, ca altfel nu-mi explic. Si mi-a baut la ceai ca niciodata ... pur si simplu cerea, ii dadeam lapte si mi-l scuipa, iar la ceai bea ca un insetat. SA nu-i mai placa laptele? Si urla ... si tot asa si dimineata cand a facut cacuta. Ieri a fost extrem de cuminte ... a venit o prietena in vizita, a stat toata ziua si mai sa nu ma creada ca Crisuletz poate sa planga, asa cuminte a fost ... azi-noapte a dormit iar, dar scremandu-se ... dimineata am avut iar circ cat a facut cacuta ... nu inteleg chestia si nu cred ca-i normal. De abia astept sa ajung la doctorita. Voi ce ziceti, e normal? VA pupic pe fiecare in parte!!! Irinusha & [copil] Cris ( 3 Mai 2004 )

#30
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 22 iunie 2004 - 16:50

buna am reusit sa-l conving pe Guu (Alex, pentru necunoscatori) sa adoarma in patutul lui si nu pe mine si uite ca mananc o supa de rosii in fata coputerului si va scriu si voua cateceva ca ieri am reusit doar sa va citesc Nally: la multi ani sotiorului si sper ca v-au iesit planurile ca mie imi este asa de frica ca ma strang toata cand pune barbatu' mana pe mine si mi-e asa de ciuda ca il iubesc tare mult si mi-e tare dor de "nebuneli"...sper sa uit si sa revenim la normal pana la urma Irinel: nu-ti mai trimit pm ca cine stie cand il citesti, am reusit sa gasesc niste prospecte de ceai de fenicul si de anason si sa aflu care sunt cantitatile si cica se pun 6-7 seminte/fructe (ce-or fi) de anason si tot atatea de fenicul la 100 ml de apa pt bebei iar pt noi se pune jumatate de lingurita la 250 ml de apa. Eu am facut asa si vad ca ne simtim mai bine. Ii pun si un pliculet de musetel si sar menta ca ne constipa si ne chinuiam tare sa ne cacacim. Acuma se cacaceste usurel si trage niste parturi de te sperii, plange dupa ce le trage da' se linisteste repede. Acuma zic si eu sa dau un sfat, sa nu va suparati: incercati sa le lungiti perioada dintre mese cate un pic cate un pic 5 minute spatamana asta, 10 saptamana viitoare si tot asa ca sa apucati si voi si ei sa va odihniti omeneste. sa ma laud si eu: a mancat Guu azi noapte expres, in 10 minute s-a culcat inapoi (cred ca visa ceva frumos si nu vroia sa piarda continuarea :) ) de eram convinsa ca trebuie sa ma mulg ca sa-mi golesc sanii sa nu dau in alte belele, eram chiar suparata pe el ca mi-era tare somn si n-aveam nici un chef sa incep sa ma trag de tzatze, si cand am pus pompa in functiune - surpriza - abia daca curgeau cateca picaturi. si ziua asa se lalalie cand tre' sa manance - cred ca ii place tare sa stea cu nasul in tzatza ;) Irinusha: asa facea si Alex cand venea tati acasa de imi zicea ca sunt eu speriata de bombe ca "uite ce cuminte e copilul, de ce ma plang?" de-mi venea sa ii pun ceva in cap. Acuma i-a trecut (cred ca nu-l mai gaseste asa de interesant) plange la fel de tare si la el ca si la mine pana ii trece dupa care plange ca vrea sa-l tin eu in brate sa adoarma (sic) Duminica a fost doar tati cu Guu afara si eu am ramas sa fac curat si mancare si tot trageam cu urechea sa aud daca s-a trezit bb si plange - decat ca bb nu era acasa si i-am tot sunat la 10 minute sa vad ce face comoara. Cand l-a adus acasa dupa vreo ora jumate nu mai vroiam sa-l las din brate - am adormit cu el pe mine. Pietricico: asa face si al meu - mai putin noaptea - da' are zile in care zici ca ii e ciuda pe tzatza asa tare se trage si se suceste, el saracu se screme. Eu il bat vreo 10 -15 minute si dupa aia il las in patut sau il schmb sau ce mai am de facut. Daca sta cuminte, bine, daca incepe sa planga il iau din nou sa-l bat pana se potoleste. Altcum, daca as sta dupa el, as sta numai cu el in brate. A, si-l mai pun sa ragaie si intre tzatze, asa ca sa nu adoarma. Noi suferim tare mult acuma ca s-a facut cald si transpiram (apropo, eu ii dau mai mult ceai acuma decat pana acum ca transpira si am observat ca i se face tare sete intre mese - insa nu depasesc cele 100 de mml pe zi) si ni s-a oprit apa calda pentru revizie si pana incalzim apa ca sa-l spalam plange saracu' copil de ti-e mai mare mila. Sper sa treaca mai repede astea 2 saptamani. Am scris un roman pentru toate zilele astea in care n-am apucat sa scriu. va pupam [pup] Maria si Alex [copil]


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -