Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (29)


138 raspunsuri la acest subiect

#21
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 08:42

Liliana, atunci pt. Buc. le trimit la tine, ok? Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.web.../user/rothgross

#22
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 09:00

Buna mamicile si sanatate la bebite! La multi ani piticilor! Vad ca stam cu totii sub zodia mucilor. Maia se tot lupta cu ei de vreo cinci zile. Multam' fumos de sfaturi fetelor, din fericire Maia nu a avut rosu in gat sau alte probleme. Dar cred ca treaba cu vomatul era tot de la muci. Sper sa scapam de ei mai repede. Imi pare tare rau sa aud de bb bolnaviori. Sanatate multa tuturor si voua mamicilor putere sa rezistati. In rest, asteptam dintii. Aaa, sa nu uit. Vin in tara pe 9 august, mi-am luat deja biletele. Sper sa ma pot vedea cu voi. Timp voi avea destul ca stau pana pe 29 septembrie. Telefonul din Bucuresti unde pot fi gasita este 2306854 (parca se pune si 21 in fata). Inainte de a veni o sa incerc sa iau si de la voi cateva telefoane de contact. Nu voi intra pe forum fiindca nu am comp. acolo unde stau. sanatate, Z si fetele

#23
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 09:49

'neatza! Poate reusesc sa scriu si eu ce ni se mai intampla, pana nu se trzeste minunea....... Asadar: - la Intorsura a fost fain, dar scurt. Copilu a dormit bine, din prima, in tzarc, n-a avut nimic de comentat.......pe drum (5 ore - dus-intors) a fost super-cuminte, a papat si a dormit in scaunelul auto, dupa cum ati vazut si-n poze........ Ai mei sunt topiti dupa el, maica-mea a 2-a zi deja murea de dorul lui, nasol cu distantele astea [q] - am fost la Cluj la control. Esofagita nu s-a vindecat de tot (nu i-a mai facut endoscopie, slava Domnului!), continuam cu Metoclopramid, Debridat si in loc de Losec luam acum Kreon. Luam si Calcium sirop pentru ca avem inceput de rahitism..... In schimb i-au luat sange pentru analize, am crezut ca mor de nervi si frustrare cu el in brate, ca l-a intepat vita aia de 2 ori, ca n-a nimerit vena, si cu un ac atat de mare incat sa curga sangele prin el!!! Atata a plans saracu, de mi-a venit de vreo 3 ori sa zic :"Gata, doamna, nu-i mai facem nici o analiza!!! Lasa-l in pace cu acele tale!!!" Saracutzul mamii....[q] - cu mancatul stam la fel de prost......nu vrea legume sub nici o gorma, chip sau infatisare, nici cu carne nici fara, nici de la borcan, nici facute in casa.........fructe mai accepta, dar doar asaaaaa, ca preambul la biberonul de lapte..... Ieri chiar am crezut ca mor de nervi, vreo ora am tot fiert cu socrela la legume si carne de pui, am dat totul prin robot, blender etc,si-n final........nimic!!! A scuipat de la prima lingurita de numa-numa....... Feteor, am ajuns la concluzia ca o sa manance numai lapte cine stie pana cnd (1an), si n-am decat sa-l infund cu vitamine si alte alea, sa suplinesc lipsa mancarii........... - in plus, de 2 zile are diaree, nu stiu efectiv de la ce??? Dintii nu se arata, si a facut o frumusete de eritem fesier, aproape carne-vie, nu mai stiu cu ce sa-l dau sa-i treaca, ca mor de mila lui.........am dat cu :Bepanthen, Fluocinolon, Nidoflor, si aseara unguent cu galbenele............voi cu ce ati rezolvat pb. asta??? - dupa ce seara adoarme super - greu (cu urlete de cate o ora, plimbat in brate, etc etc), se trezeste noaptea des, maraie, cateodata plange , nu's ce are, atata se poate suci de pe o parte pe alta, de m-a naucit, efectiv nu se poate odihni ca lumea din cauza rasucirilor, spate-burta...........cand ajunge pe burta, ii e prea lene sau somn sa se intoarca, nu-i place sa doarma asa, se pune pe urlat.........scoate picioarele printre gratii, il gasesc in cele mai nefiresti si anormale pozitii, de-mi sta inima-n loc.......... - in rst, vorbeste toata ziua, a zis "tata" clar de tot, i-au dat lacrimile de fericire lu' tat-su (el nu stie ca Markus nu constientizeaza inca ce zice [:D] [:p])...si mai zice "da-da-da-da" muuuuuuult de tot, si alte boscorodeli, de-mi vine sa-l pap cand il aud......rade toata ziua, la toata lumea, vrea atentie NON-STOP, in curte in carucior trebuie sa se miste caruciorul, ca altfel avem mare scandal........Noroc ca acum gateste si face curat socrela, ca eu in continuare nu pot face nimic, am facut o traducere care normal imi lua 2 ore in vreo 5-6 reprize........[bang] Va [pup] si dorim sanatate la toti bebeii. Maine ma duc la Posta pentru actiunea"pompitzele" [:)] Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.web.../user/rothgross

#24
Yael

Yael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 391 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 10:47

[hia] Ce mai faceti? Da' scrieti, nu gluma.... Noi suntem bine, sa zicem.... Ne dor dintisorii... Speram sa iasa cat mai repede si cei de sus.... Off.... Ce mai mancam noi: La trezire: 260 ml. lapte La 9-10: fructe cu branzica (un fel de crema de branzica) -ieri i-am dat o banana amestecata cu crema de branzica.... La 12: legume cu carnita + fructe -ieri a mancat spanac cu pui! La 17: fructe + un iaurt La 20: 270 ml. lapte cu cereale Gerber. Nu mereu ii dau masa de la 9-10... Dar 4 mese are neaparat... Mai primeste si Bamba (niste pufuleti cu gust de alune si care au vitamine multe, special pt. copii si tareee gustosi -sa vedeti cum musca pufuletele, apoi il mesteca si apoi il inghite; ce mai ramane, ca se topesc in gura...). Intrebare: este vreo limita de branzica, iaurt ce nu trebuie depasit pe zi? Dar carne? Nu e prea putin 2 lingurite pe zi? Acum: am observat ieri la Yael o schimbare la buricutul ei... Parca i-a iesit niste carnita, a mai crescut ceva carne acolo.. A aparut asa... I-a iesit ceva.. Se mai schimba buricul la bebelusi? Multumesc pt. raspunsuri... Tocmai am citit ce-ati mai scris si am vazut ca bebelusa lui Julia isi desface singura pampers-ul... Si Yael la fel!... Pune mana unde e ariciul, trage de el, si ramane in funduletul gol[:D] Noi vrem deja sa mergem singurei, incercam cu disperare... -mergem de-a buselea fara probleme, cu viteza... ne ridicam (asa, in manute si ridicam funduletul si sa ne ridicam fara sprijin, ca la patut, canapea.. ne ridicam fara probleme...), sau stam in fundulet... Mergem de o manuta... Crestem.... Mai vroiam sa va zic cate ceva, insa am uitat... Maine sper sa punem poze noi.. Am fost iar la piscina... Cu drag, Izzy si [bb]Yael (7 luni JOI!)

#25
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 12:36

'neatza! Luca e ok pana acum, a mai facut febra dar tot sub 39. Ii dau un antibiotic pt rosu in gat, Amocksiklav (nu stiu daca am scris bine) si il suspectez ca il doare putin o ureche... Dar antibioticul asta e bun si pt dureri de urechi, am citit in prospect... Papa, de dormit nu grozav (azi dimi a urlat din juma in juma de ora, si cred eu ca de la ureche), se joaca. L-am hidratat bine in continuare, nu l-am scos din casa si gata, poate scapam si de muci, ca ma dispera. Ven, sunt artista la tratat diaree. [:D][:D] daca si vomita tre sa-l hidratezi, daca nu il lasi in pace. Presupun ca are scaune moi, nu apoase si urat mirositoare. daca sunt moi ii dai Smecta, un plic pe zi impartit in 3 portii. Si ceai de menta. Daca are scaune apoase ii dai si Colistin de 200.000 unitati la 6 ore. Si regim, dar nu cred ca e cazul la voi. Cam asta e... Pt eritrem fesier nu stiu ce sa-ti zic, la noi a mers cu Nidoflor. Si cel mai bine cu bai de aer si multa pudra de talc. Scoate-i sucul de portocala, in caz ca-i dai. Si incearca cu suc de morcovi. Izzy, la Luca s-a modificat aspectul buricului din cauza de plans mult, adica a iesit putin in afara. Mandra ta plange? Hai ca va las, ca se scoala acum miorlaitorul sef si tre sa stam drepti. [:D] Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.web.../user/adamestii

#26
sandrap

sandrap
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 15:43

Buna fetelor!
Si sandra este bolnavioara. Joi a facut toata ziua febra , De la 38.8 dimineata la 39.4 seara desi i-am pus peste zi 2 supozitoare de paracetamol , ar seara inainte de culcare un novocalmin. Dr. ne-a dat pt gatut Eritro 200 dar de cite ori i l-am dat la vomat automat.Nu am reusit sa ii dau nici un mediament pe cale orala, tot voma. Vineri dim la 2 i-am luat iar temp. si tot 39.4 avea.Am sunat la salvare sa intrebam ce sa ii mai facem(pe cine sa fi sunat la ora aia),si ne-au spus sa ii facem impachetari co comprese ude la temp camerei. I-am facut si impachetarile, a scazut la 39. I-am dat sa manince (ca ii era foame dupa ce toata ziua de joi a vomat),si dupa ce a terminat de baut lapticul la vomat automat.Asta a pus capac la toate si am ajuns la urgenta, i-au facut o ampicilina injectabil[q] si i-au dat un fenobarbital, si ne-au trecut pe tratament cu ampicilina injectabila [q][q]pina luni dimineate.Acum este mult mai bine,de vineri seara nu mai are febra, a inceut de ieri sa manince mai bine.
[s] sarbatoritilor de azi:Adrian Antonio ,Luca(Mitzi),Luca(Ghizela)


http://community.web...er/sandrapintea



ana si bb sandra(23.10.2003)

#27
Fleur

Fleur
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 18:19

Buna fetele, Ileana, sanatate multa lui Luca.Oare de ce face rosu in gat? Ii dai mancare de la frigider? Sanatate multa si celorlalti bb bolnaviori! Noi maine plecam spre Romania asa ca n-o sa mai intru curand pe net,ne vedem sambatata oricum cu fetele din Bucuresti. Mai fetelor,ai vostrii bb au crize de personalitate? Ca a mea o tine asa de vreo trei zile.Nu ma mai lasa s-o pup,ma impinge cat colo,cand nu vrea sa manance, tot asa, imi araunca biberonul,tipa din toti rarunchii daca nu-i dau jucaria pe care o vrea ea (s-a intamplat asta cu telecomanda)...si exemplele continua.Pai daca la 8 luni face asa la ce sa ma astept mai tarziu?! Multa sanatate si numai bine, Fleur http://community.web....com/user/fleu1

#28
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 18:20

Vai, Ana, ce rau imi pare pt Sandra... Am trecut si noi prin asta, numai ca nu am ajuns la urgente cu Luca atunci. si e cumplit sa-i vezi cum sufera... Fetelor, unde sunteti??? Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.web.../user/adamestii

#29
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 18:23

Fleur, nu-i dau de la frigider direct nimic... Are el o sensibilitate, io mai stiu... Crize de personalitate avem si noi din plin, e varsta, nu-ti mai fa griji. :)) Drum bun si sa ne auzim cu bine. Am sa te sun pe joi, e ok asa? Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.web.../user/adamestii

#30
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 20 iunie 2004 - 22:43

Salut fetelor!

[s][s][s] pentru Adrian Antonio, Luca(Mitzi), Luca(Ghizela). Sa cresteti mari si sanatosi!

Imi pare rau pentru bebelusii bolnaviori. Ileana, toata simpatia mea...[:(] Asa e, sunt copii mai sensibili la gat, eu sunt un exemplu clar de astfel de persoana...
Sandrap, imi pare rau pentru Sandra. Of Doamne, e tare greu cand sunt asa de mici...

Vikinga, multumesc inca o data pentru pompitza! A ajuns la mine(ma rog, la ai mei). Ven, merci pentru intermediere!

Fleur, si al meu are crize de genul asta si are doar 6 luni. Asa ca..asta e, cu asta defilam. [:D] Sanatosi sa fie...
Yael, nu stiu daca exista limite in privinta iaurtului. Eu cred ca regula de aur e sa primeasca de toate, cate putin. Si proteine, si glucide si grasimi. Carne nu cred ca trebuie exagerat, prea multe proteine pot sa duca la alergii...Asa cred eu, cine se pricepe sa ma corecteze daca spun prostii. Eu zic ca 30 de g pe zi e arhi-suficient.
Despre buric...Plange mult, striga, tipa?

Ven, imi pare rau pentru problemele voastre. E crunt sa vezi cum baga acul in puiutzul tau, eu ma... pe mine si la vaccin, ce sa zic de alte chestii mai dure... Lasa, ca o sa treaca si esofagita aia. E chestie tratabila asa ca in curand scapati.
Despre legume...Nu stiu daca o sa tina si la voi dar eu am procedat asa...Am luat fructul lui preferat(banana ii place lui Andrei) si am amestecat cu legumele. Proportie destul de mare de banana. Apoi incet,incet am scos din fruct. Alt plus la gustul pireului a fost laptele. La inceput ii faceam pireul cu apa de pe supa, dar acum il fac cu lapte. Eu zic ca e mai bine, primeste si calciu si fier si alte chestii continute de laptele praf. Uite asa am ajuns la masa completa de legume cu carne. Dureaza si 2 saptamani...Asta e...
La fel si cu fructele cu branza, la inceput nu i-a placut...Dar tot asa, incet, incet am introdus mai multa branza. Acum accepta cam tot ce ii dau.
Concluzie: cam de cand am inceput noi diversificarea(mai mult de 2 luni), abia de vreo 2 saptamani si ceva avem succese dupa succese. Deci nu dispera, se rezolva tot, dar trebuie muuuuulta rabdare.
La noi, dupa cum spuneam, succes dupa succes. Am diversificat si masa de la ora 18. Azi i-am data masa completa de gris cu lapte si mere(de la Humana, ca noi lapte de asta avem) plus un iaurt danonino.
Cu somnul, ne luam de manutza. Comportament identic . Toata noaptea se fatzaie, se agita. Mai apuc sa dorm si eu cand il iau in pat cu noi, dar taare chinuit... Partea proasta e ca nu am cum sa te consolez ca trece...La noi e deja de vreo 2-3 saptamani, nici nu mai stiu cat ca imi pare a fi o vesnicie.
Felicitari pentru "tata"! Noi inca nu ne laudam cu chestii clare, doar asa, ghicite...[:D]
Pentru eritem. A avut o data , de la suc de portocale baut de mine(cand alaptam). Noua ne-a trecut cu crema pe baza de zinc de la Chicco. Si acum cum vad ca ii mai rosu la funduletz, cum repede cu crema si e ok. E un singur fel de astfel de crema la Chicco, nu ai cum sa confunzi.

Altfel e bine, grasunel, vesel si curios, ii place sa stea in picioare si in fund. Are nevoie PERMANENTA de atentie . Nu sta singur.
Problema este ca nu doarme suficient. Doarme doar 30-40 de minute de vreo 3 ori pe zi. Maxim 4. Si mi se pare ca are cearcane [:(]

Gata, va las, ma duc la trupa mea vesela.
Sa aveti o noapte linistita.



[pup],Dana si Andrei(12 dec 2003)

http://community.web.../user/dpintilie


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -