Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de mai 2003 (26)


138 raspunsuri la acest subiect

#21
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 18 iunie 2004 - 10:08

Ione Dorian doarme de la 21 la 7 fara sa mai pape nimic. La 7 papa 250 lapte apoi branzica cu banana, portocala, capsuni , kiwi sau ce fructe mai gasesc. La pranz papa supica si piureut de legume cu pui/ou/vita/peste. Pe la 17 papam pastrama de pui sau sunca de pui cu rosii, ceapa, castraveti, ardei, branza sau ce mai am prin casa. Si nelipsitul iaurtel.Inainte de culcare inca 250 lapte cu cereale. Korinna cum a fost la serbare? Dana bine ai revenit. Ma bucur ca v-ati distrat la mare. Pana la urma ce ati avut in bagaj si ce ati folosit. Ca sa stiu daca imi car tot apartamentul [:D] Olo din pacate noi in august o sa fim deja acasa. Cat despre vinete daca nu a patit nimic e ok. Eu cand vreau sa ii introduc ceva nou ii dau cate un pic si daca ii place si nu are reactii ii mai dau si alta data. De exemplu Dori a facut o pasiune pentru icre. Insa nu cumparate gata preparate ci le fac eu acasa. Alycia distractiva serbarea. Stie Mircea ca el o sa fie premiant :))) Ange uite acusi trece vara si iti vin copiii casa. Fetelor m-ar interesa reteta de amprente asa ca astept sa ne-o scrieti si noua. Noi asteptam azi niste prieteni de la Galati in vizita pentru cateva zile. Si cum se anunta cald o sa iesim la padure. Sunt tare nerabdatoare. Pupici http://community.web.../user/aalinador

#22
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 18 iunie 2004 - 11:22

Olo sau Ange..dati modul de preparare al mulajului pt talpitza si manutza!!Chiar sunt curioasa si vreau sa fac si eu!! Sa spuneti exat ca pt prosti cum trebe procedat!! Asa..la serbare..a fst plictisitorrr..a durat 2 ore..m-am plictisit de moarte..era cald..copii si ei plictisiti..am facut poze..o sa le pun pe webshots! In rest..ma bate si pe mine gandul sa-i dau icre lui Stefu ca mie imi plac la nebunie..alea care le fac eu in casa..sunt buuune bune tare! daca nu ne mai "vedem"...we placut! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.web...m/user/korinnay

#23
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 18 iunie 2004 - 12:47

Neatza, Prin capul meu de mama-paranoia, trec tot felu de ganduri negre... Oare don'soara KiKi o avea pb? si doc sa nu zica nica??? Ca ea mananca dom'le, ceva de speriat. Ar fi trebuit sa atinga suta de kile deja, in ritmul asta. Si ea nika, 9 kile colea... Sa va spun ce a mancat ieri pe la 5: un castron cu piure de morcov cu tzlina si pui, o banana, 2 iaurturi cu biscuiti. Si dadea semne ca ar mai fi mancat ceva... Oare stomacul ei e gaura neagra? un hau fara fund??? Ca eu n-as fi putut sa mananc atat :o E adevarat ca si productia de scutece murdare e apreciabila. Sa ma ingrijorez??? Sau sa ma calmez??? Cat despre Pate à Sel (coca cu sare) 2 cani de faina(cea mai ieftina cu putintza) 1 cana de sare fina (eventual trecuta prin rasnita de cafea, sa fie si mai fina) 3/4 cani de apa. eventual 1 lingurita de ulei (de migdale de preferinta, dar merge si de masline sau de floarea soarelui), ca sa fie coca mai matasoasa. se framanta toate chestiile astea bine, bine, cam vreo 20 de minute. se utilizeaza ca plastelina. lipirea componentelor se face cu putina apa. Dupa ce s-a modelat totul, se poate lasa sa se usuce in aer liber(cateva zile, la soare), sau se pune la cuptor, la foc f f mic, timp de 2-3 ore, pe o foaie sulfurizata. Cand s-a uscat complet (trebuie sa sune a gol cand e ciocanit, se picteaza cu acuarele, guache, sau vopsea acrilica. Dupa ce se usuca si vopseaua, se da cu lac (cateva straturi). Si gata !!! Eu am facut amprentele Emmei, lui KiKi, o broasca tzestoasa, un port-chei, un cos cu fructe, o papusa... samd :) Ma distrez nu gluma. Timp sa am! O sa incerc sa-mi fotografiez 'capodoperele' sa va faceti cat de cat idee despre cum arata asa ceva. Dar puteti sa cautati 'pate a sel' pe 'ternet si sa vedeti adevarate opere de arta! Pupici, Mihaela

#24
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 19 iunie 2004 - 00:15

Astazi Elena a sarit din patut. Nu stiu cum a facut, ca eram chiar langa ea, o secunda nu m-am uitat la ea si a fost suficient. A facut o rotire ciudata, ca a aterizat in fund. Din fericire nu s-a lovit deloc, a cazut pe moale, pe niste bebelusi de jucarie, umpluti cu niste calti (am gasit in sfarsit o motivatie sa las in continuare jucariile imprastiate prin toata casa)[:D]

#25
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 19 iunie 2004 - 15:22

Buna mamici! Hai sa va spun cam ce maruntisuri nu trebuie uitate acasa cand plecati in voiaj cu bebe. La capitolul vesela- biberoane, castronel, lingurita , nu uitati si burete de vase, detergent de vase, peria de spalat biberoane. La capitolul hainute, luati neaparat si macar doua randuri de haine mai grosute adica pantalon lung si hanorac, eventual si o gecuta de fas, pelerina de ploaie.. Eu am cautat sa mai cumpar de pe acolo dar nu prea mai gasesti vara haine de primavara, mare prostie ca vara asta... va fi multa primavara si toamna. La capitolul medicamente - va doresc sa nu aveti nevoie - dar luati totusi un termometru, un antipiretic, si un antibiotic sa fie acolo... si nu uitati Smecta ca in voiaj ... se mai intampla. Eu am carat apa de acasa, fierbator, cana pentru el, in nici un caz nu schimbati apa copilului. Pentru dormit e bine sa aveti pernuta si paturica lui bebe, un scutecel-doua, mai subtiri pentru invelit daca e prea cald ( le-am folosit cu succes la dormitul pe plaja in carucior pentru facut umbra). Sa va spun acum ce nu ne-a folosit: medicamentele (uraa!), o mare parte din hainutele subtiri, jucariile (in afara de cele de plaja) Aaa, si nu uitati cosmeticele, crema de fundulet, crema de corp e mai necesara la mare decat acasa, samponul, sapunul de bebe, ligheanul pentru baita, prosopul, servetele umede... feonul. Nu uitati palarii si eventual elastic, ac, ata, (Ilinca nu le tine de loc in cap asa ca le-am pus elastice la toate, macar sa ramana agatate de gat) Stiti ce ar mai fi foarte necesar , niste clesti de rufe, noi nu am avut balcon si deci nu am avut nici sfoara de intins rufe (si pe aia am avut-o la noi), dar am folosit cu succes clestii la prins scutecele de coviltirul caruciorului pentru umbra totala. Pentru fetite va sfatuiesc sa luati cativa chilotei pentru a sta pe plaja cu ei, spun doctorii ca nu e sanatos sa stea cu pasarica in nisip. Daca mai aveti intrebari va raspund bucuroasa. http://www.babiesonl...babies/i/ilinca http://community.web...m/user/danaf123

#26
carrie

carrie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 19 iunie 2004 - 16:46

buna fetelor noi suntem binishor,dar pe Thea o chinuie dintisorii nr 7 si cred ca si 8.noaptea a dormit tare bine dar ieri a avut diaree, a vomat rau si musca tot ce prinde...plus ca de doua zile mananca f rau si cu circ, sper sa fie o etapa trecatoare... dar cand nu o doare ii merge guritza non stop, danseaza prin casa si alearga numai unde vrea ea afara.e tare inca patanata uneori numai si numai unde vrea ai...ai vostri sunt mai docili? olo si eu am problema asta a greutatii.pina acu doua zile si Thea manca de rupea, acum probabil de la dinti sunt mofturile, dar nu prea ia in greutate desi a crescut in inaltime, nu stiu de ce... ione, Thea mai nou doarme de la 22 la 8, sper s-o tina naravul, cu o trezire scurta cateodata pe la 2 si papa la 6(care cateodata bea semiadormita 200 ml lapte).mai doarme apoi de la 14,30 la 16,30-17.ca papa mananca apoi gris cu lapte sau branza de vaca cu fructe pe la 10.la 14 papa legumele cu carne si un desert gen Danonino sau fructe. la 17 iaurt cu biscuiti, sau fructe cu biscuiti sau sandwich-uri de painica cu Almette sau branzica topita.la 21 papa budinca adica lapte cu faina facut tare ca de baut nu mai are chef.cam asta e! va dorim un we minunat cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor) http://photos.yahoo.com/thea_alexia

#27
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 11:15

nu stiu cum sa mai fac cu Elena. CA sa nu mai sara din patut i-am scos lateralele, ca sa se poata urca si da jos singura. Dar acum nu mai vrea sa doarma la ea in patut. O pun in patutul ei, se da jos si vine peste noi. Iar in cazul in care adoarme la ea in patut se foieste pana cade. aseara i-am pus perne pe langa patut, asa ca nu s-a lovit, dar am adunat-o de doua ori de jos si o data am prins-o din picaj

#28
Lumy

Lumy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 11:53

Salutare fetele! Nu pot scrie decit ca ne-a venit taticutul si sintem niste fericite!!! Am fost la aeroport sa-l asteptam si asta mica s-a comportat de minune !!! Drumul Constanta-Bucuresti a fost lejer si a rezistat dus-intors fara probleme! In rest sintem bine ..Ne laudam si noi cu al cincilea dintisor care da sa iasa ! Am mai pus si pozici din parc! V-am pupat si vom reveni cu mai multe amanunte ! [foto] http://community.web...uminitafeodorov Lumy

#29
ione

ione

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 12:42

Sper sa va placa. Ionela,Maria & Elena. http://community.web...onela_si_fetele icraciun

#30
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 21 iunie 2004 - 12:44

am pus pozele cu amprentele lui KiKi, Emma si alte 'creatzii' din pate a sel la locul binecunoscut : http://community.web...er/satralupapuc albumul loisirs pupici, Mihaela


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -