Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Psihologia copilului (II)


153 raspunsuri la acest subiect

#151
karmen

karmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 06 septembrie 2004 - 16:50

Vio20, Fetita ta sufera dupa prezenta ta. Ar fi fost mai bine daca o obisnuiai treptat cu prezenta bunicii, aceasta stand cu copilul o ora pe zi, sau prin vizite dese la bunici. 9 ore e cam mult, sa stea asa dintr-odata fara tine. Nu zic ca nu se va obisnui dar dureaza ceva mai mult timp. Cum poate proceda bunica? - sa-i vorbeasca mereu de tine, sa-i arate poze cu tine, eventual, la culcare sa-i puna sa asculte o caseta cu vocea ta (inregistrarea unei povesti sau a unui cantec) - sa incerce s-o tina ocupata, sa-i prezinte mai multi copii, sa se antreneze in joc cu acestea. - S-o informeze de timpul ramas pana la venirea ta - sa n-o forteze in vreun fel (la mancare sau dormit), sa aplice metodele care stii ca o linistesc - sa tina un jurnal, un caiet in care sa noteze (impreuna cu fetita) faptele de peste zi pentru a le prezenta tie. Astfel copilul stie ca tu nu vei pierde informatii pretioase legate de timpul petrecut de ea. Carmen Ghilescu

#152
VIO20

VIO20
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 septembrie 2004 - 17:11

Multumesc, sunt idei interesante. Mereu a avut contact cu bunica, in fiecare saptamina mergeam la bunici, dar niciodata nu s-a lipit prea tare de ea, de altcineva, in general, de frica sa nu ramina cu respectivul. Bunica nu poate pune mina pe ea ca urla mai tare, nu poate vorbi despre noi, parinti, ca urla mai tare. Ea inca mai suge biberon (tot in ideea de a o linisti cind sta cu bunica, nu i l-am scos), dar acolo nici nu se atinge de el. Intr-o zi i-am dus perna si paturica acolo, crezind ca o sa o ajute (eu am zis ca am gasit o idee minunata!), toata ziua a stat la usa cu ele in brate si cu hainele, sa le duca acasa la ea si urlete, caci plins nu se mai poate numi dupa atitea ore, nici lacrimi nu mai are. Se face ca un arici, daca vrei sa o iei in brate, nu prea e invatata in brate. Cind stateam cu ea nici la baie nu aveam voie, nici la piine, este tare posesiva. In parc ii place, dar nu vrea decit cu mama. Nici la desene nu se prea uita. In vacanta cu greu reusea sa adoarma, daca nu era in patutul ei.

#153
Emak

Emak
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 septembrie 2004 - 00:09

Draga Carmen, dupa ce am memorat cu "sete" raspunsurile tale privind invatarea mai multor limbi consecutiv, aparand situatii inedite in viata noastra imi permit sa iti mai pun o intrebare... Cu vreo doua saptamani in urma, am fost cu piticu'(1 an si 3 luni) la piscina. Eu credeam, ca instinctiv va avea o retinere sau o frica fata de apa...e, m-am inselat amarnic! Din prima clipa a fost innebunit sa intre si sa se balaceasca in apa rece de 2 m adancime!!! Daca eu sunt in apa, el SARE de pe marginea bazinului in apa si incearca sa-mi smulga mainile de pe corpul lui, toate acestea fiind insotite de niste chiote de bucurie acute, de ras hohotit si o stare de euforie de nedescris.(intre timp am devenit spectacolul nr 1 al strandului...). Intrebarea este, cum sa procedez, sa limitez copilul in avantului lui care este de fapt foarte periculos, dar fara sa-i creez fobie, fara sa-l sperii? Cred ca e bine ca nu-i e frica de apa, dar eu stau tot timpul in sah, cu ochii intepeniti pe el, pentru ca nu stiu in care secunda se va repezi spre bazin sa sara! (in ultimul timp este foarte imprevizibil!) Multumesc anticipat siiiii...astept CARTEA! emak

#154
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 septembrie 2004 - 02:33

continuare la http://www.desprecop...?TOPIC_ID=31761 Marina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -